پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟ اخبار محرمانه از منابع دیگر

آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - با نزدیک شدن پایان فرصت 42 روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه به روزهای پایانی خود، احتمال کنار گذاشته‌شدن وی از سوی رئیس رژیم صهیونیستی و پایان دوران نخست‌وزیری او قوت گرفته است.
به گزارش مشرق، بعد از پیروزی حزب لیکود در انتخابات سراسری 9 آوریل در فلسطین اشغالی (بیستم فروردین) جهت انتخاب اعضای بیست‌ویکمین دوره پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست»، به‌نظر می‌رسید که تشکیل سی‌وپنجمین کابینه در این رژیم جعلی و تداوم نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» امر چندان دشواری نباشد. اما چیزی که زمانی یک فرایند ساده و سریع به‌نظر می‌رسید، اکنون به گره‌ای کور و پیچیده در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.
تحلیلگران و کارشناسان صهیونیست انتظار دارند که نتانیاهو بتواند تا پایان هفته آینده کار تشکیل کابینه را به پایان برساند، زیرا در غیر این‌صورت، این رژیم خود را در وضعیتی نادر خواهد دید که فقط با کنار گذاشته‌شدن نتانیاهو توسط ریولین، رفع خواهد شد. در حالی که تمام احزاب شرکت‌کننده در ائتلاف دولت پیشین، نتانیاهو را برای تشکیل کابینه و نخست‌وزیری بعدی به «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی معرفی کردند اما انتظارات و شروط متوقعانه برخی از سران این احزاب، روند تشکیل کابینه را با کُندی مواجه ساخته است.
بیشتر بخوانید:
وقتی صهیونیست‌ها خودشان را مسخره می‌کنند!
آیا نتانیاهو برنده انتخابات شد؟
از حزب «اُتسما یِهودیت» چه می‌دانید؟ / نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات به تروریست‌های آمریکایی متوسل شد + عکس و فیلم
نتانیاهو فرصت 4 هفته‌ای (28 روزه) که قانون برای تشکیل کابینه به او داده را تلف کرده و اکنون فقط دو هفته دیگر مهلت گرفته است. اگر در مجموع این فرصت 42 روزه، نتانیاهو باز هم نتواند یک کابینه ائتلافی تشکیل دهد، طبق اختیارات رئیس رژیم صهیونیستی، از این امر کنار گذاشته شده و شخص دیگری برای تشکیل کابینه انتخاب می‌شود.
اما چرا نتانیاهو علی‌رغم حمایت شش گروه پارلمانی با حضور 65 نماینده کنست (از مجموع 120 نماینده)، نتوانسته هنوز ائتلاف جدید برای کابینه را تشکیل دهد؟
تاخیر کنونی به دلیل اختلافات ایدئولوژیک نیست بلکه احزاب مختلف با نگاه به نتانیاهوی ضعیفی که پیش رو خود دارند، به دنبال سهم‌خواهی از دولت جدید هستند و دیگر به نتانیاهو اجازه نخواهند داد تا یک نفره برای همه مسائل تصمیم‌گیری کند.
دلیل اول این است که «شرکای طبیعی» لیکود در واقع شرکای طبیعی همدیگر نیستند و «اهداف غایی» آنها با هم تضاد منافع دارد. برای نمونه، حزب «اسرائیل بیتونا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» خواستار ممانعت از ورود ارتدوکس‌های افراطی به ارتش اسرائیل و «مشت آهنین» علیه گروه‌های مقاومت در نوار غزه است. حزب «راست متحد» خواستار تغییرات بیشتر در نظام قانونی این رژیم است. حزب «کولانو» به رهبری «موشه کهلون» نیز درباره بودجه‌بندی و تخصیص منابع ملاحظاتی دارد.
البته تمام احزاب مذاکره‌کننده با نتانیاهو، در یک مطالبه مشترک هستند: آنها خواستار محدود شدن قدرت قضایی دیوان عالی این رژیم هستند. تمایل به اعمال محدودیت بر حوزه اختیارات دیوان عالی البته مهمترین مسئله برای نتانیاهویی است که حجم گسترده‌ای از پرونده‌های فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت را در پشت سر خود و محکومیت بالقوه را مقابل خود می‌بیند.

دلیل دوم این است که نتانیاهو به کابینه جدید، به‌عنوان برگ بیمه‌ای برای فرار از محکومیت قضایی در آینده نزدیک می‌نگرد و برای تحقق این امر نیز حاضر است بهای گزافی را، چه سیاسی و چه اقتصادی، پرداخت کند. نتانیاهو یا خواهد توانست که لیکود و دیگر احزاب شریک را به تصویب قانونی برای نجات خود از محکومیت مجاب کند یا اینکه در برابر قانون تسلیم شده و احتمالاً مجازات حبس را تحمل خواهد کرد. البته مشخص است تنها چیزی که برای نتانیاهو در برهه کنونی و حساس منطقه اهمیت دارد، بقای خودش است.
اما اگر فرض را بر تشکیل شدن ائتلاف نتانیاهو در فرصت دو هفته‌ای پیش رو بگذاریم، چه مشکلاتی در برابر سی‌وپنجمین کابینه رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
اولین مشکل این است که کابینه جدید شامل بیشتر از 30 وزیر و معاون وزیر خواهد بود، در حالی که طبق اعلام مراکز تحقیقاتی، تعداد ایده‌آل وزیران کابینه صهیونیستی 18 نفر خواهد بود. یکی از دلایل برای این تورم در تعداد وزرای کابینه، رشوه‌ای است که نتانیاهو به دو حزب (خانه یهودی و اتحاد داخلی) داده تا با حزب دیگری (عوتصما یهودی) ائتلاف کنند. این رشوه شامل وعده تخصیص دو مقام وزارت به هر کدام از این احزاب بود.
نتانیاهو همچنین 14 پست وزارت را برای حزب خود (لیکود) و 12 پست را برای دیگر احزاب عضو ائتلاف درنظر گرفته است. این ارقام شامل معاونت‌های وزارتخانه‌ها نیست.
مشکل دوم این است که جدای از پرونده‌های شخص نتانیاهو، دو وزیر بالقوه در کابینه جدید (آریه درعی از حزب شاس و حییم کاتص از لیکود) با محکومیت‌هایی مواجه هستند و وزیر احتمالی سوم (یاکوف لیتزمن) نیز با اتهام آزار و اذیت زیر سوال رفته است. همچنین گفته می‌شود که دادستان کل رژیم صهیونیستی به نتانیاهو اطلاع داده که از نظر قانونی نیز مشکلی برای انتصاب مجدد درعی به وزارت داخلی وجود دارد.
مشکل دیگر، درخواست‌های مالی و تخصیص بودجه افسارگسیخته برخی از اعضای ائتلاف (مانند موشه کهلون رهبر حزب کولانو، که در کابینه پیشین وزارت دارایی را برعهده داشت) از نتانیاهو است.
این در حالی است که به دلیل نزدیک شدن پایان فرصت 42 روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه به روزهای پایانی خود، چندین نفر از اعضای بالقوه در کابینه جدید مشغول اجرای بازی هستند که می‌تواند به بهای پایان زندگی سیاسی وی تمام شود. این بازی، «عدم اقدام و انفعال» است. یعنی این افراد که در بین آنها سران احزاب نیز دیده می‌شود، از مشارکت در مذاکرات با نمایندگان نتانیاهو امتناع کرده یا حتی روند گفت‌وگوها را متوقف می‌کنند.
این اقدام و توقف مکرر مذاکرات می‌تواند رئیس این رژیم را وا دارد تا طی روزهای آتی، شخص دیگری را به‌جای نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه نماید. «بنی گانتز» رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات فروردین ماه، یکی از گزینه‌های اصلی است. گزینه دیگر مقابل ریولین، «گیدئون سعر» عضو ارشد حزب لیکود (وزیر پیشین در دو منصب آموزش و امور داخلی) است. سعر که هم‌حزبی نتانیاهو نیز هست، چند روز پیش و با ابراز مخالفت شدید با تغییر در قانون مصونیت نمایندگان کنیست، مسیر یاغی‌گری در این حزب را پیش گرفته است.
به همین دلیل نتانیاهو نگران است که ریولین، در صورت عدم موفقیت خود در تشکیل کابینه، گانتز یا سعر را برای این امر انتخاب کند.

اعضای آگاه در حزب لیکود طی گفت‌وگو با نشریه «یدیعوت آحرونوت» ضمن سرزنش کردن احزاب مورد مذاکره، به دلیل وضع کردن شروع نامعقول و کوتاه نیامدن، تصریح کردند: «آنها از خر شیطان پایین نمی‌آیند. اگر آنها از خود انعطاف نشان ندهند، نتانیاهو که دیگر کلافه شده، اعلام خواهد کرد که قادر به تشکیل کابینه نخواهد بود و از ریولین تقاضای انتخابات جدید می‌کند».
بر این اساس، حزب لیکود در صورت به بن‌بست خوردن مذاکرات تشکیل کابینه، احتمال برگزاری انتخابات جدید را رد نمی‌کند: «اگر ما نتوانیم در تواقف ائتلاف به پیشرفت برسیم، (انتخابات جدید) اتفاقی است که می‌افتد. نتانیاهو دیگر از خواسته‌های غیرواقعی و بی‌پایان احزاب خسته شده است».
اگر نتانیاهو نتواند در فرصت باقی‌مانده، کابینه ائتلافی را تشکیل دهد، دو راه پیش رو دارد: یا به ریولین بگوید که شخص دیگری را مأمور کند یا از او درخواست برگزاری انتخابات سراسری جدید در فلسطین اشغالی داشته باشد.
نتانیاهو از سال 2009 تاکنون در سه دوره متوالی زمام قدرت را در دست دارد و از سال 1996 تا 1999 هم این سمت را در اختیار داشت.
انتخابات پارلمانی در فلسطین اشغالی سه‌شنبه 20 فروردین برای تعیین کابینه جدید رژیم صهیونیستی برگزار شد. انتخابات پارلمان (کنست) رژیم صهیونیستی، هر چهار سال برگزار می‌شود و حزب یا ائتلافی که بیشترین آراء را (مستقلاً یا از طریق ائتلاف با دیگر احزاب) به دست آورد، نخست‌وزیر آینده را معرفی می‌کند.
در تاریخ سوم دی سال گذشته بود که پارلمان رژیم صهیونیستی درپی عدم توافق سران کابینه ائتلافی نتانیاهو بر سر تعیین تکلیف نمودن درباره تصویب یک قانون جنجالی (لایحه استخدام یهودیان ارتدکس افراطی)، منحل و تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام گرفته شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گنج یابی سارقان طلا در مجالس عروسی

پرسپولیس با 30 میلیارد به دنبال سرمربی سابق یووه

بند عجیب در قرارداد انصاری با پرسپولیس

شناسایی اخبار دروغ به کودکان در برنامه سواد رسانه‌ای گوگل

بازگشت بدون نتیجه مدیران پرسپولیس به تهران

پناهندگی یک ورزشکار ایرانی دیگر

یک نماینده مجلس درگذشت +سوابق و عکس

علت فرار همسر حاکم دبی به آلمان +عکس

رقم پیشنهادی پرسپولیس به لمونیس لو رفت

یک پرسپولیسی دیگر دستیار ویلموتس شد

ستاره پرسپولیس در رادار تراکتور

محرومیت 5 ساله کفاشیان و ترابیان از فعالیت در فوتبال

خریداران خودروهای چینی به دردسر افتادند

اولین خرید داخلی برانکو برای الاهلی

پدیده پرسپولیس رفتنی شد؟

قطبی: پیشنهادی از پرسپولیس نداشتم

حکم سنگین برای عامل تعرض به دانش آموزان اصفهانی

VIP ورزشگاه‌ها محلی برای اقوام و بستگان

برانکو: چیزی برای ارائه به پرسپولیس نداشتم

احتمال شکایت سایپا از بازیکن جدید استقلال

افشای حمله هکری به 10 اپراتور تلفن همراه در سراسر جهان

ماجرای تهیه بلیت برای برانکو چه بود؟

کوشنر: نشست بحرین معامله قرن نیست بلکه فرصت قرن است

تصادف خونین اتوبوس با پراید در ساری

راشاتودی: «جرمی هانت» سگ دست‌آموز واشنگتن است

دفاع بازیگر حامی دولت از بی‌عدالتی و آقازاده‌های فاسد

وزیر دفاع آتی آمریکا کیست و انتصابش چه معنایی برای ایران دارد؟

حمله گسترده پهپادهای یمنی به فرودگاه ابها

روانچی: ایران قطعا به هر حمله آمریکا جواب خواهد داد

صفر تا صد «نشست منامه»

دیپلمات سوری: هرگز ایران را فدای رژیم‌های خائن نخواهیم کرد

آمریکا به تجاوزگری ادامه دهد نیروهای مسلح ایران با آنها برخورد قاطع خواهند کرد

تصویب سند حجاب و عفاف با حضور روحانی

انفجار شی صوتی در مسیر خودروهای گشت انتظامی

دانشکده پهپاد نیروی هوایی ارتش افتتاح شد

دستپاچگی مشاور امنیت ملی آمریکا در آستانه عبور ایران از محدودیت‌های برجامی

جدیدترین مدل اعتراض به داور در دنیای فوتبال +عکس

خودروی پُر از کپسول گاز به سفارت آمریکا در سئول کوبیده شد

نمایش مستند سرنگونی پهپاد آمریکایی از تلویزیون

سوارس بارسلونا را ترک می‌کند

‌تمدید قرارداد اوساگوانا ‌منتفی شد

مذاکره مسئولان باشگاه پرسپولیس با کاررا

عراقچی: دلیلی برای اجرای تعهدات یکجانبه ایران در برجام باقی نمانده است

هانت: حتی تصور ورود به جنگ با ایران را هم نداریم

نمایندگانی که خواستار مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان شدند +اسامی

آمریکا از ایران خواست که به منافعش حمله نکند

توپ فوتسال هم تحریم شد

نماینده آمریکایی: ترامپِ ابله؛ قبل ازپاره‌کردن برجام، آنرا می‌خواندی

اقدام به خودسوزی مقابل وزارت ارتباطات

تیم شهر برانکو خواهان جذب مدافع پرسپولیس شد