پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟ اخبار محرمانه از منابع دیگر

آیا دولت نتانیاهو ساقط می‌شود؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - با نزدیک شدن پایان فرصت 42 روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه به روزهای پایانی خود، احتمال کنار گذاشته‌شدن وی از سوی رئیس رژیم صهیونیستی و پایان دوران نخست‌وزیری او قوت گرفته است.
به گزارش مشرق، بعد از پیروزی حزب لیکود در انتخابات سراسری 9 آوریل در فلسطین اشغالی (بیستم فروردین) جهت انتخاب اعضای بیست‌ویکمین دوره پارلمان رژیم صهیونیستی «کنست»، به‌نظر می‌رسید که تشکیل سی‌وپنجمین کابینه در این رژیم جعلی و تداوم نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» امر چندان دشواری نباشد. اما چیزی که زمانی یک فرایند ساده و سریع به‌نظر می‌رسید، اکنون به گره‌ای کور و پیچیده در عرصه سیاسی رژیم صهیونیستی تبدیل شده است.
تحلیلگران و کارشناسان صهیونیست انتظار دارند که نتانیاهو بتواند تا پایان هفته آینده کار تشکیل کابینه را به پایان برساند، زیرا در غیر این‌صورت، این رژیم خود را در وضعیتی نادر خواهد دید که فقط با کنار گذاشته‌شدن نتانیاهو توسط ریولین، رفع خواهد شد. در حالی که تمام احزاب شرکت‌کننده در ائتلاف دولت پیشین، نتانیاهو را برای تشکیل کابینه و نخست‌وزیری بعدی به «رووین ریولین» رئیس رژیم صهیونیستی معرفی کردند اما انتظارات و شروط متوقعانه برخی از سران این احزاب، روند تشکیل کابینه را با کُندی مواجه ساخته است.
بیشتر بخوانید:
وقتی صهیونیست‌ها خودشان را مسخره می‌کنند!
آیا نتانیاهو برنده انتخابات شد؟
از حزب «اُتسما یِهودیت» چه می‌دانید؟ / نتانیاهو برای پیروزی در انتخابات به تروریست‌های آمریکایی متوسل شد + عکس و فیلم
نتانیاهو فرصت 4 هفته‌ای (28 روزه) که قانون برای تشکیل کابینه به او داده را تلف کرده و اکنون فقط دو هفته دیگر مهلت گرفته است. اگر در مجموع این فرصت 42 روزه، نتانیاهو باز هم نتواند یک کابینه ائتلافی تشکیل دهد، طبق اختیارات رئیس رژیم صهیونیستی، از این امر کنار گذاشته شده و شخص دیگری برای تشکیل کابینه انتخاب می‌شود.
اما چرا نتانیاهو علی‌رغم حمایت شش گروه پارلمانی با حضور 65 نماینده کنست (از مجموع 120 نماینده)، نتوانسته هنوز ائتلاف جدید برای کابینه را تشکیل دهد؟
تاخیر کنونی به دلیل اختلافات ایدئولوژیک نیست بلکه احزاب مختلف با نگاه به نتانیاهوی ضعیفی که پیش رو خود دارند، به دنبال سهم‌خواهی از دولت جدید هستند و دیگر به نتانیاهو اجازه نخواهند داد تا یک نفره برای همه مسائل تصمیم‌گیری کند.
دلیل اول این است که «شرکای طبیعی» لیکود در واقع شرکای طبیعی همدیگر نیستند و «اهداف غایی» آنها با هم تضاد منافع دارد. برای نمونه، حزب «اسرائیل بیتونا» به رهبری «آویگدور لیبرمن» خواستار ممانعت از ورود ارتدوکس‌های افراطی به ارتش اسرائیل و «مشت آهنین» علیه گروه‌های مقاومت در نوار غزه است. حزب «راست متحد» خواستار تغییرات بیشتر در نظام قانونی این رژیم است. حزب «کولانو» به رهبری «موشه کهلون» نیز درباره بودجه‌بندی و تخصیص منابع ملاحظاتی دارد.
البته تمام احزاب مذاکره‌کننده با نتانیاهو، در یک مطالبه مشترک هستند: آنها خواستار محدود شدن قدرت قضایی دیوان عالی این رژیم هستند. تمایل به اعمال محدودیت بر حوزه اختیارات دیوان عالی البته مهمترین مسئله برای نتانیاهویی است که حجم گسترده‌ای از پرونده‌های فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت را در پشت سر خود و محکومیت بالقوه را مقابل خود می‌بیند.

دلیل دوم این است که نتانیاهو به کابینه جدید، به‌عنوان برگ بیمه‌ای برای فرار از محکومیت قضایی در آینده نزدیک می‌نگرد و برای تحقق این امر نیز حاضر است بهای گزافی را، چه سیاسی و چه اقتصادی، پرداخت کند. نتانیاهو یا خواهد توانست که لیکود و دیگر احزاب شریک را به تصویب قانونی برای نجات خود از محکومیت مجاب کند یا اینکه در برابر قانون تسلیم شده و احتمالاً مجازات حبس را تحمل خواهد کرد. البته مشخص است تنها چیزی که برای نتانیاهو در برهه کنونی و حساس منطقه اهمیت دارد، بقای خودش است.
اما اگر فرض را بر تشکیل شدن ائتلاف نتانیاهو در فرصت دو هفته‌ای پیش رو بگذاریم، چه مشکلاتی در برابر سی‌وپنجمین کابینه رژیم صهیونیستی وجود دارد؟
اولین مشکل این است که کابینه جدید شامل بیشتر از 30 وزیر و معاون وزیر خواهد بود، در حالی که طبق اعلام مراکز تحقیقاتی، تعداد ایده‌آل وزیران کابینه صهیونیستی 18 نفر خواهد بود. یکی از دلایل برای این تورم در تعداد وزرای کابینه، رشوه‌ای است که نتانیاهو به دو حزب (خانه یهودی و اتحاد داخلی) داده تا با حزب دیگری (عوتصما یهودی) ائتلاف کنند. این رشوه شامل وعده تخصیص دو مقام وزارت به هر کدام از این احزاب بود.
نتانیاهو همچنین 14 پست وزارت را برای حزب خود (لیکود) و 12 پست را برای دیگر احزاب عضو ائتلاف درنظر گرفته است. این ارقام شامل معاونت‌های وزارتخانه‌ها نیست.
مشکل دوم این است که جدای از پرونده‌های شخص نتانیاهو، دو وزیر بالقوه در کابینه جدید (آریه درعی از حزب شاس و حییم کاتص از لیکود) با محکومیت‌هایی مواجه هستند و وزیر احتمالی سوم (یاکوف لیتزمن) نیز با اتهام آزار و اذیت زیر سوال رفته است. همچنین گفته می‌شود که دادستان کل رژیم صهیونیستی به نتانیاهو اطلاع داده که از نظر قانونی نیز مشکلی برای انتصاب مجدد درعی به وزارت داخلی وجود دارد.
مشکل دیگر، درخواست‌های مالی و تخصیص بودجه افسارگسیخته برخی از اعضای ائتلاف (مانند موشه کهلون رهبر حزب کولانو، که در کابینه پیشین وزارت دارایی را برعهده داشت) از نتانیاهو است.
این در حالی است که به دلیل نزدیک شدن پایان فرصت 42 روزه نتانیاهو برای تشکیل کابینه به روزهای پایانی خود، چندین نفر از اعضای بالقوه در کابینه جدید مشغول اجرای بازی هستند که می‌تواند به بهای پایان زندگی سیاسی وی تمام شود. این بازی، «عدم اقدام و انفعال» است. یعنی این افراد که در بین آنها سران احزاب نیز دیده می‌شود، از مشارکت در مذاکرات با نمایندگان نتانیاهو امتناع کرده یا حتی روند گفت‌وگوها را متوقف می‌کنند.
این اقدام و توقف مکرر مذاکرات می‌تواند رئیس این رژیم را وا دارد تا طی روزهای آتی، شخص دیگری را به‌جای نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه نماید. «بنی گانتز» رقیب اصلی نتانیاهو در انتخابات فروردین ماه، یکی از گزینه‌های اصلی است. گزینه دیگر مقابل ریولین، «گیدئون سعر» عضو ارشد حزب لیکود (وزیر پیشین در دو منصب آموزش و امور داخلی) است. سعر که هم‌حزبی نتانیاهو نیز هست، چند روز پیش و با ابراز مخالفت شدید با تغییر در قانون مصونیت نمایندگان کنیست، مسیر یاغی‌گری در این حزب را پیش گرفته است.
به همین دلیل نتانیاهو نگران است که ریولین، در صورت عدم موفقیت خود در تشکیل کابینه، گانتز یا سعر را برای این امر انتخاب کند.

اعضای آگاه در حزب لیکود طی گفت‌وگو با نشریه «یدیعوت آحرونوت» ضمن سرزنش کردن احزاب مورد مذاکره، به دلیل وضع کردن شروع نامعقول و کوتاه نیامدن، تصریح کردند: «آنها از خر شیطان پایین نمی‌آیند. اگر آنها از خود انعطاف نشان ندهند، نتانیاهو که دیگر کلافه شده، اعلام خواهد کرد که قادر به تشکیل کابینه نخواهد بود و از ریولین تقاضای انتخابات جدید می‌کند».
بر این اساس، حزب لیکود در صورت به بن‌بست خوردن مذاکرات تشکیل کابینه، احتمال برگزاری انتخابات جدید را رد نمی‌کند: «اگر ما نتوانیم در تواقف ائتلاف به پیشرفت برسیم، (انتخابات جدید) اتفاقی است که می‌افتد. نتانیاهو دیگر از خواسته‌های غیرواقعی و بی‌پایان احزاب خسته شده است».
اگر نتانیاهو نتواند در فرصت باقی‌مانده، کابینه ائتلافی را تشکیل دهد، دو راه پیش رو دارد: یا به ریولین بگوید که شخص دیگری را مأمور کند یا از او درخواست برگزاری انتخابات سراسری جدید در فلسطین اشغالی داشته باشد.
نتانیاهو از سال 2009 تاکنون در سه دوره متوالی زمام قدرت را در دست دارد و از سال 1996 تا 1999 هم این سمت را در اختیار داشت.
انتخابات پارلمانی در فلسطین اشغالی سه‌شنبه 20 فروردین برای تعیین کابینه جدید رژیم صهیونیستی برگزار شد. انتخابات پارلمان (کنست) رژیم صهیونیستی، هر چهار سال برگزار می‌شود و حزب یا ائتلافی که بیشترین آراء را (مستقلاً یا از طریق ائتلاف با دیگر احزاب) به دست آورد، نخست‌وزیر آینده را معرفی می‌کند.
در تاریخ سوم دی سال گذشته بود که پارلمان رژیم صهیونیستی درپی عدم توافق سران کابینه ائتلافی نتانیاهو بر سر تعیین تکلیف نمودن درباره تصویب یک قانون جنجالی (لایحه استخدام یهودیان ارتدکس افراطی)، منحل و تصمیم به برگزاری انتخابات زودهنگام گرفته شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شناورهای آمریکایی تا برد 2 هزار کیلومتری در تیررس ما هستند

چهار سناریو درباره حضور مقتدا صدر در ایران

منبع 2 نماینده مجلس برای انتشار خبر کذب کجاست؟

حرف روز/ راهبردهای درست

گزارش روز/ ترامپ بازنده اصلی!

نشریه اخبار و تحلیل‌ها یک‌شنبه 24 شهریور

وال‌استریت‌ژورنال: نیمی از تولید نفت عربستان متوقف شد + فیلم

پاسخ‌های قاطع ایران «آقای جنگ‌طلب» را از کار انداخت/ آیا دستاور «مقاومت فعال» باز هم خرج «خیال مذاکره» خواهد شد؟/ رسانه‌های آمریکایی: ممکن است روحانی و ترامپ «اتفاقی» دیدار کنند!

درخواست نمایندگان مجلس برای رسیدگی به دروغ پراکنی سایت نزدیک به لاریجانی/ در محاکمه خبرآنلاین کوتاهی نشود/ امثال خبرآنلاین تروریست‌ رسانه‌ای هستند

رییس سازمان پدافند غیرعامل مهمان امشب تلویزیون

آشفته بازار جذب مشتری در تاکسی‌های اینترنتی

بلائی که استفاده مداوم از تلفن همراه بر سرتان می‌آورد!

احکام مالیاتی مزارع استخراج ارز‌های دیجیتال ابلاغ شد

کشف بدافزاری که از تراکنش‌های بیت کوین سوءاستفاده می‌کند

زمان ثبت نام از متقاضیان استخراج ارزهای دیجیتال

برنامه فشار حداکثری برای تسلیم جمهوری اسلامی با شکست مواجهه شده است

وعده نتانیاهو برای بلعیدن «دره اردن» چقدر جدی است؟

ارزش بالای سوابق پزشکی مسروقه برای هکرها

هشدار به کاربرانی که از فیلترشکن استفاده می کنند

گزیده تحلیل های رسانه ها

فرانسه خواهان منع توسعه رمزارز لیبرا در اروپا شد

چگونه از لو رفتن رمز عبورمان مطلع شویم؟

گزارش روز/ اقتصاد مقاومتی راهگشاست نه وعده اروپایی!

حرف روز/ بی‌مبنایی در مذاکره با آمریکا!

وزارت کشور عربستان «عملیات پهپادی» علیه تأسیسات نفتی آرامکو را تأیید کرد

بازدیدسرلشکرسلامی از «مناطق سیل زده آق قلا»

نشریه اخبار و تحلیل‌ها شنبه 23 شهریور

انتقاد عضو خانواده"سحر خدایاری" از نماینده اصلاح‌طلب

مهم‌ترین مطالبه مردم از وزارت ارتباطات

سرقت اطلاعات کاربران از طریق مودم‌های وای‌فای!

عزاداری ارامنه اصفهان در محرم

رمزگشایی از پشت‌‍ پرده هتاکی صبا کمالی به امام حسین (ع)

آیا اخراج جان بولتون یک عملیات فریب است؟

مقاومت در قوس صعود؛ دشمن در سراشیبی سقوط

پشت پرده خودسوزی سحر خدایاری + فیلم

هفت پیام نهفته در حضور مقتدی صدر در ایران: به «خاورمیانه جدید» خوش آمدید!

چرا عده‌ای در هنگام فتح، آواز ذلت سر می‌دهند؟

عوامل تداوم اعتیاد به شبکه‌های اجتماعی

ترامپ در حال بررسی طرح فرانسه درباره ایران است

با انواع سایت ها آشنا شویم

سرقت اطلاعات بانکی با فیشینگ‌های اینستاگرامی

بولتون و خواب‌های آشفته

ترس آمریکا از تهدیدات احتمالی 4 کشور بزرگ

به «خاورمیانه جدید» خوش آمدید!

دوربین روشن ایران پای میز مذاکرات آمریکا و طالبان

سازمان "سیا" از ترس ترامپ مأمور خود را از بیخ گوش پوتین به آمریکا منتقل کرد

سرمایه گذاری در هوش مصنوعی افزایش می یابد

فردای پس از عاشورا

هوش مصنوعی در کنار سخت‌افزارها مفهوم پیدا می‌کند

دانلود نیم میلیونی اپلیکیشن های آلوده به بدافزار جوکر در پلی استور