پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله ایران/ انتظار معقول از سفرهای دیپلماتیک به تهران تحلیل ویژه سیاسی

سرمقاله ایران/ انتظار معقول از سفرهای دیپلماتیک به تهران

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
سرمقاله ایران/ انتظار معقول از سفرهای دیپلماتیک به تهران
١٥
٠
ایران / « انتظار معقول از سفرهای دیپلماتیک به تهران » عنوان ستون "اول دفتر" روزنامه ایران است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
سفرهای دیپلماتیک و سطح بالایی که به تهران انجام می‌شود، چه معنایی دارد و چگونه می‌باید با آن برخورد کرد؟ این سفرها در درجه اول به معنای به شکست انجامیدن سیاست‌های یکجانبه ترامپ علیه ایران است. پیش از سفرها چنین القا می‌کردند که ایران دیر یا زود تلفن را برمی‌دارد و به کاخ سفید تلفن می‌کند، ولی هنگامی که متوجه شدند فشارها نتیجه عکس داده و ایران آماده مقابله با آن است، به یک باره فتیله ادعاهای کاخ سفید پایین کشیده شد و ترامپ در سفر به ژاپن لحن خود را به نحو ملموسی تغییر داد و این بار پذیرفت که آقای نخست وزیر ژاپن میانجی ماجرا و در مقام پیام‌رسان میان طرفین عمل کند. آیا باید از چنین سفری ذوق زده شویم؟ و گمان کنیم که مسائل حل شده است؟ به طور قطع مسائل ایران و امریکا بویژه در زمانی که شخصی چون ترامپ عهده‌دار کاخ سفید است، به این سادگی‌ها حل نخواهد شد. نه تنها مسائل امریکا با ایران، بلکه با همه جهان بجز عربستان و اسرائیل و امارات دچار مشکل خواهد شد، زیرا خط‌‌‌مشی ترامپ دوشیدن این دو کشور با وعده‌های سر خرمن بود. به طوری که یکی از مقامات امارات متحده عربی پس از دیدن سیاست عقب‌نشینی ترامپ و بدون آنکه خجالت بکشد، گفت که: «اعتبار دولت ترامپ و امریکا در خطر است، اگر امریکا به وعده خود عمل نکند، وعده‌ای که از سوی جان بولتون بیان شد که گفت هرگونه حمله ایران به منافع و متحدان ما با اقدام نظامی فوراً پاسخ داده خواهد شد.»
این مقام اماراتی هیچ‌گاه حوصله این را نداشت که فکر کند، چرا امریکا باید به خاطر آنان منافع خود را در خطر بیندازد؟ ترامپ طی همین چند سال حدود 10 هزار بار دروغ گفته است، چرا باید حرف‌های او را باور کرد؟ بنابراین و پس از دوشیدن پول‌های نفتی این کشورها، به احتمال فراوان با آنان نیز دچار اختلاف خواهد شد و تنها اسرائیل است که برای امریکا باقی می‌ماند.
بنابراین انتظار حل مسائل دو طرف ایران و امریکا با سفر نخست وزیر ژاپن و مقامات اروپایی، انتظار نامعقولی است، چون معلوم نیست که ترامپ حتی به آنچه هم که به نخست وزیر ژاپن گفته است پایبند بماند. ولی آیا این سخن به منزله آن است که به این گفت‌وگوها نباید خوشبین بود؟ یا آنکه آن را شکست خورده یا بی‌فایده دانست؟ پاسخ به این پرسش نیز منفی است. به عبارت دیگر ایران براساس خط‌مشی اعلامی از سوی رهبری معظم خواهان کاهش تنش‌های منطقه‌ای است و طبعاً از هر اقدامی در این زمینه حمایت خواهد کرد. شاید بتوان گفت که اگر این سفر بتواند سایه خشونت و تنش را که به دلیل اقدامات ایالات متحده رخ داده کمتر کند، یک موفقیت قابل توجه محسوب می‌شود. این کف انتظارات از چنین سفری است و البته سقف آن می‌تواند بازگشت ایالات متحده به برجام باشد. توافقی که قدرت‌های جهانی و ایران آن را پذیرفتند و بهترین ایده برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای بود و هنگامی که ترامپ به صورت یک‌جانبه آن را ترک کرد مشکلات نیز آغاز شد.
چرا نباید بدبین بود؟ بسیاری از تحلیلگران معتقدند که ترامپ برخلاف وعده‌هایش تاکنون در هیچ یک از برنامه‌های سیاست خارجی خود موفقیتی نداشته است. دیوار مرزی با مکزیک، ساقط کردن دولت ونزوئلا، اختلافات با چین، مسأله هسته‌ای کره ‌شمالی، مسأله ایران، موضوع صلح خاورمیانه، محورهایی است که انتظار می‌رفت او به وعده‌هایش عمل کند. تقریباً در اکثر موارد مقدمات وعده‌هایش را انجام داد. ولی مشکل او این است که نتایج آنها را به دست نیاورده است. اکنون امید کوچکی دارد که از زیر بار سیاست‌های تحریمی علیه ایران که حداقل برای تحقق اهداف امریکایی ناکارآمد بوده، خارج شود.
بنابراین بدون آنکه امیدی به این سفرها بتوان بست، نباید هم به کلی آنها را فاقد فرصت برای کاهش تنش‌های میان دو طرف دانست. امید ما به قدرت داخلی و ملی مردم خود است. اگر این امید برقرار و واقعی باشد، این سفرها نیز دیر یا زود به نتیجه خواهد رسید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سینمای دفاع مقدس گروگان تکنوکرات‌ها

لایه برداری از تحریم های تکراری

تقویت رابطه نظامی ایران و روسیه، چالشی برای امریکاست

دلیل شکست خصوصی‌ سازی در ایران چیست؟

چرخش راستی‌ها به چپ و تنور داغ انتخابات

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

آمریکا در تله خودساخته

گروکشی بن‌سلمان از ثروتمندان سعودی

عبرت بزرگ برای متجاوز

توطئه ترامپ علیه پسر بایدن

تحریم تکراری تهران برای دلداری ریاض

گروکشی با پول و دیپلماسی

آرایش تدافعی در برابر ایران

چرا قاضی سراج نیامد؟

ارزیابی یک جرم شناس از نقض حکم اعدام نجفی

وارن از بایدن پیش افتاد

تهران و واشنگتن در هزار توی تحریم‌‌ها

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

گروه‌های سیاسی گرفتار چند بعلاوه چندها

پشت صحنه تحریم‌های مالی

کارگران هپکو؛ سهامداران بی‌پول

چرا رییس‌جمهور روسیه فروش سلاح به عربستان را پیشنهاد داد؟

عصرایران: از «زنازاده بودن شاه» تا «آقازادۀ ماساژور»

دستور هپکویی به نفع کارگران

راه سوم: رفرمیست یا رفرماتور؟

اصرار برمسئولیت پذیری یا پنهان کاری کدامیک؟

«التحریر» علیـه «السیسی»

به ‌کجا چنین شتابان؟

26 متهم و میلیاردها تومان اختلاس

سرمقاله خراسان/ ژست ترامپ با بازی تحریم

سرمقاله شرق/ دلایل صدور احکام سنگین در محاکم

سرمقاله اعتماد/ عادت به سوداگری

سرمقاله ایران/ دموکراتیک شدن جنگ!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کاستی‌های طرح جدید بانکداری

سرمقاله رسالت/ از مرد حرف تا مرد کار

سرمقاله آرمان ملی/ دلایل نقض حکم پرونده قتل میترا استاد

پاتک توییتر به "مگس های مجازی" سعودی ها

العربی الجدید: در سر ترامپ چه می گذرد؟

در مصر چه خبر است؟

روزنامه سعودی: همه ما را تنها گذاشته اند

چرا مردم «رییسی» را باور کرده اند؟

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

150 هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شده کجا رفت؟

ماجرای پروژه ماساژورسازی

تاثیر شکست نتانیاهو بر روابط اسرائیل و آمریکا

چرا امارات به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست؟

آیا صدا و سیما می تواند هر توییتی را به خبر تبدیل و منتشر کند؟

جنجال تازه "یوسف اباذری"

چه گروهی می‌خواهد جامعه روحانیت را کنار بزند؟