پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پشت پرده منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش سیاسی

پشت پرده منتفی شدن استیضاح وزیر ورزش

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دومین استیضاح وزیر ورزش درحالی منتفی شد که اتفاقات تلخ فینال جام حذفی احتمال سوال و جواب از مسعود سلطانی‌فر را افزایش داده بود اما در اقدامی عجیب نمایندگان امضای خود را پس گرفتند!
به گزارش مشرق ، طرح سوال و استیضاح وزرا از ابزارهای نظارتی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به حساب می‌آید که قاعدتاً باید در راستای نظارت بر دستگاه‌های اجرایی کشور انجام شود اما بعضاً طرح استیضاح با اهداف و نیت‌هایی غیر از این تهیه می‌شود طوری که به فاصله کوتاه و پیش از آنکه به سرانجامی برسد، منتفی اعلام می‌شود.
این موضوع در مورد مسعود سلطانی فر و استیضاح وی به وضوح دیده شده است؛ نمایندگان مجلس طی هفت ماه گذشته دوبار طرح استیضاح وزیر ورزش را مطرح کردند اما هر بار از حرف خود برگشتند و امضاهایشان را پس گرفتند؛ این نشان می‌دهد که استیضاح همیشه راهکاری برای رسیدگی به مشکلات و حل و فصل آنها نیست.
استیضاح سلطانی فر؛ واکنش نمایشی به معضلات ورزش
نمایندگان مجلس در واکنش به برخی بی اخلاقی‌ها از جمله شرط بندی و در کل با محوریت کاملاً فوتبالی طرح استیضاح وزیر ورزش را تهیه کردند. به همین دلیل پیش بینی می‌شد اتفاقات فینال جام حذفی و آبروریزی بزرگ آن، استیضاح وی را تشدید کند و باعث اضافه شدن تعداد متقاضیان بازخواست او شود اما نه تنها چنین نشد بلکه همچون بار اول، استیضاح مسعود سلطانی فر به بن بست خورد و این بار در یک قدمی اعلام وصول در صحن علنی مجلس.
استیضاح وزیر ورزش درست یک ماه پیش مطرح شد و پس از طی کردن یک پروسه تقریباً طولانی به نسبت همیشه، قرار بود 19 خردادماه در صحن علنی اعلام وصول شود اما درست در روز مقرر و به دلیل پس گرفته شدن امضاها و کاهش آنها به کمتر از حد نصاب قانونی (10 امضا) استیضاح وی منتفی شد. بدین ترتیب دومین استیضاح مسعود سلطانی فر هم همچون استیضاح اول وی هیچ سرانجامی نداشت. او اولین بار آبان ماه سال گذشته با طرح استیضاح خود توسط نمایندگان مواجه شد اما به فاصله 10 روز بعد موضوع به صورت کلی منتفی و از دستور کار مجلسی‌ها خارج شد.
زیربنا و مبنای استیضاح وزیر ورزش در اولین طرح ارائه شده مسائلی مانند تأخیر در واگذاری پرسپولیس واستقلال بود که هنوز هم به نتیجه نرسیده است. دلایل استیضاح کنندگان برای ارائه دومین طرح هم معضلاتی است که قابل تکذیب و کتمان نیستند و حتی اتفاقات ورزشگاه اختصاصی فولاد هم آنها را تأیید کرد با این اوصاف چرا باید استیضاح وزیر درست در روز مقرر، آنهم پس از چند روز تعطیلی متوالی از دستور کار پارلمان خارج شود؟!
آیا روند «مطرح کردن استیضاح، امضا و پس گرفتن امضا» که در طول هفت ماه، دوبار تکرار شده، چیزی جز واکنش نمایشی به معضلات بزرگ ورزش است؟ واکنشی که چه بسا برای دستیابی به اهداف شخصی است.

این بار پشت پرده منتفی شدن استیضاح وزیر چه بود؟
آذرماه سال گذشته و پیش از آنکه اولین طرح استیضاح وزیر ورزش در مجلس وارد مراحل اجرایی شود، رایزنی‌هایی برای برگرداندن رأی استیضاح کنندگان انجام شد. حتی سلطانی فر با برخی نمایندگان مجلس که ظاهراً جزو متقاضیان استیضاحش بودند، خارج از ساختمان وزارت ورزش و در محل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی نشستِ شبانه داشت. در جریان رایزنی‌ها، وعده وعید هایی برای توجه ویژه‌تر به برخی استان‌ها و انجام برخی انتصاب‌ها داده شده و اینگونه امضاهایی پس گرفته شد و استیضاح به طور کلی منتفی شد.
به نظر می‌رسد منتفی شدن دومین طرح استیضاح وزیر ورزش هم نتیجه رایزنی‌هایی اینچنینی باشد. البته این بار نشست تعیین کننده‌ای در محل وزارت ورزش یا حیاط خلوت این وزارتخانه - شرکت توسعه - برگزار نشد تا مبادا موضوع برملا شود اما قاعدتاً رفت و آمدهای هفته‌های اخیر برخی نمایندگان مجلس به محل وزارت ورزش بی ارتباط به این موضوع نبوده است. تغییر رویه نماینده‌ها و اینکه به یکباره تعداد 17 امضای متقاضیان استیضاح به 8 امضا کاهش پیدا می‌کند هم قطعاً نتیجه رایزنی‌های مشابه است و قول و قرارهای گذاشته شده میان مجلسی‌ها و ورزشی‌ها.
اینکه نمایندگان مجلس از ملاقات‌های اخیر با وزیر یا بعضاً نمایندگان او راضی و خشنود بازگشته اند، صرفاً به خاطر پول و رد و بدل شدن آن نبوده به خصوص که وزارت ورزش نمی‌تواند به صورت مستقیم مساعدت مالی به نمایندگان داشته باشد اما این مساعدت به گونه‌ای بوده که نظر آنها را جلب و به اهدافشان نزدیک تر کرده است
همراهی وزارت ورزش با نمایندگان معمولاً به صورت 1- اهدای پکیج کامل تجهیزات ورزشی به استان‌های مورد نظر 2- مساعدت مالی به ادارات کل و هیأت‌های استانی و 3- کمک‌های عمرانی و در اولویت قراردادن افتتاح پروژه‌های ورزشی استان‌های آنها انجام می‌شود و بعضاً هم انتصاب‌هایی با اعمال نظر و سلیقه نمایندگان.
گفته می‌شود انتصاب اخیری که در وزارت ورزش انجام شد نیز بی ارتباط به این قضیه نبوده است. چند روز پیش فرشید طهماسبی به عنوان مدیرکل امور بین الملل وزارت ورزش معرفی شد و ماندانا رسولی که یک سال پیش این مسئولیت را بر عهده گرفته بود هم حکم جدیدی به عنوان مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه ورزش بانوان گرفت. اینکه دلیل این جابه جایی مدیریتی چه بوده مشخص نیست اما خبرنگار کسب اطلاع کرده مدیر جدید امور بین الملل از آشنایان یکی از متقاضیان استیضاح است. به هر حال خیال سلطانی فر از عدم استیضاح و ماندن در وزارت ورزش به قدری راحت بوده که یک روز پیش از موعد مقرر برای استیضاحش دست به جابه جایی در وزارتخانه خود می زند.

17 نفر متقاضی استیضاح وزیر بودند اما امضای 9 نفر از آنها پس گرفته شد
پیگیری اهداف از تریبون رسمی
شرایط ورزش به گونه‌ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و نسبت به آن بی توجه بود. بسیاری اتفاقات حاشیه‌ای در کنار ناکامی و عقب گردی که در رشته‌ها و سطوح مختلف ایجاد شده، وضعیت نگران کننده این روزهای ورزش را موجب شده اند. نمایندگان مجلس هم از توجه به این معضلات غافل نبوده اند اما نه برای رسیدگی و مرتفع ساختن آنها.
مجلسی‌ها می‌خواهند از حوزه اختیارات خود هم برای کنش و واکنش در هر حوزه‌ها و شرایط مختلف استفاده کنند تا به جامعه به عنوان مجموعه‌ای مسئولیت پذیر و پیگیر معرفی شوند، در این میان چه ابزاری بهتر از استیضاح که به واسطه آن می‌توان در افکار عمومی ظهور بیشتری پیدا کرد و خیلی‌ها را هم راضی نگاه داشت.
درست است که نمایندگان مجلس در رایزنی‌های صورت گرفته توسط وزیر ورزش، پیگیر وضعیت ادارات کل و هیأت‌های استانی خود بوده اند و کسب امتیاز برای آنها اما این «از حب علی نیست از بغض معاویه است»؛ به هر حال انتخابات مجلس نزدیک است و قاعدتاً نمایندگان به دنبال پیگیری خواسته‌ها و منافعشان هستند و چه تریبونی بهتر از تریبون رسمی مجلس.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جهانگیری جایگزین حاجی‌میرزایی در دولت را معرفی کرد

واکنش قابل تامل یک مداح به حجاب شبنم نعمت‌زاده

بازتاب بیانات رهبر انقلاب در رسانه‌های خارجی

ذوالنوری: مذاکره با آمریکا ضررهای سنگینی برای ما در پی خواهد داشت

در نشست آنکارا چه گذشت؟

جزئیات نشست سخنگوی دستگاه قضا؛ از لیست اموال رئیسی تا وصول اموال بابک زنجانی

واکنش اسماعیلی به اقدام غیر قانونی کانادا

موشکی که قدرت نیروی دریایی ارتش و سپاه را چندین برابر کرد

رهبر انقلاب: مذاکره با آمریکا یعنی موفقیت فشار حداکثری آنها؛ در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد

دستاوردهای اجلاس آنکارا به روایت «آشنا»

اعضای دفتر سیاسی طالبان به تهران آمدند

عطریانفر: اصلاح‌طلبی نیازمند بازتعریف است

بازدید فرمانده ارتش از یگان‌های نیروی دریایی در منجیل

روایت رهبر انقلاب از گستاخی آمریکایی‌ها

آبه مشتاق دیدار با روحانی شد

رهبر انقلاب: کارهای کشور را به نشست و برخاست با این و آن موکول نکنید

شیرین هانتر: ترامپ احتیاجی به عکس با روحانی ندارد

روحانی، اردوغان و پوتین در یک قاب

دادگاه عالی انگلیس درخواست 512 میلیون دلاری آمریکا علیه ایران را رد کرد

واکنش روحانی به حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی سعودی

تحریف گفت‌وگوی فرمانده نیروی هوافضای سپاه توسط BBC!

فلاحت پیشه: اگر بمباران عربستان کار ایران بود اثری از «آرامکو» نمی‌ماند

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه بدون سوئیفت برقرار شده است

دروغ بزرگ ترامپ در مورد مذاکره با ایران

روحانی وارد تهران شد

اتهام‌زنی ترامپ به ایران با هدف دوشیدن عربستان؟!

ایلهان عمر: اطلاعات دولت ترامپ درباره ایران قابل اعتماد نیست

گفت‌وگوی بن‌سلمان و وزیر دفاع آمریکا با چاشنی اتهام زنی به ایران

راهکار عراقچی برای حل و فصل مسئله کشمیر

ادعای ضد ایرانی سعودی‌ها درباره حمله به آرامکو

مخالفت پنتاگون با هرگونه اقدام تنش‌زا علیه ایران

هشدار رهبر انقلاب درباره تلاش برای از بین بردن نام شهیدان

روحانی اصلاح طلب: به جای روحانی بودم، استعفا می‌دادم

پنکه روحانی در ترکیه رویت شد

تحلیل بادامچیان درباره پیشنهاد 15 میلیارد دلاری اروپا

آیت‌الله خاتمی یزید زمان را معرفی کرد

جزئیاتی تکان دهنده از قطع ریشه مفاسد اقتصادی در کشور

تاجیک: جریان اصلاحات را کوتوله‌ها قبضه کردند

هشدار درباره خطر ورود پوپولیست‌ها و کاسب‌کارها به مجلس

روایت مسیح مهاجری از نفوذ در بین روحانیت

سند اتحاد اروپا با آمریکا در برابر ایران

کمالوندی با مقامات اتمی چین دیدار کرد

همراهان رئیس جمهور در ترکیه چه می‌کنند؟

برخی نمایندگان برای اعلام شفاف آرایشان در مجلس داوطلب شدند

کارت دعوت روحانی برای پوتین و اردوغان

«سیف» پُست ورزشی گرفت

قرآن خواندن پوتین در حضور روحانی و اردوغان!

کار خوب فرماندهان نیروی هوایی ارتش

واکنش روحانی به حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان

پوتین: روسیه متعهد به ادامه همکاری دفاعی، نظامی و هسته‌ای با ایران است