پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

پرده برداری از رسوایی "حشمت علوی" تحلیل ویژه سیاسی

پرده برداری از رسوایی "حشمت علوی"

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
پرده برداری از رسوایی "حشمت علوی"
k ٤.٥
٠
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
گزارش‌هایی درباره هویت جعلی حشمت علوی، کاربر مشهور مخالف نظام در توئیتر بازتاب وسیعی یافته و فعالان رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی درباره فعالیت گروه‌های معاند نظام با اکانت‌های فیک هشدار داده اند.
انتشار گزارشی در پایگاه خبری "اینترسپت"، هویت یکی از مخالفان تندرو نظام را در شبکه‌های اجتماعی افشا کرد.
این گزارش توسط مرتضی حسین خبرنگار سیاست خارجی این پایگاه نوشته شده است. "اینترسپت" انتشارات آنلاینی است که در فوریه 2014 بنیانگذاری شد. این انتشاراتی اخبار و اسناد مربوط به افشاگری‌های ادوارد اسنودن را منتشر می‌کند.
گزارش این پایگاه به تبلیغات گسترده سازمان مجاهدین خلق (منافقین) پرداخته است. تبلیغات و پروپاگاندای رسانه‌ای که در شبکه‌های اجتماعی گستردگی فراوانی دارد.
گزارشگر اینترسپت در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده که منافقین با ایجاد هویت‌های جعلی در رسانه‌ها سعی می‌کنند تبلیغات علیه جمهوری اسلامی را هدایت کنند. تبلیغاتی که بر نظر سیاستمداران اثر گذار است.
این گزارش می‌گوید دولت آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای از این دست تحلیل‌ها استفاده کرده است.
در این راستا کاخ سفید به مقاله‌ای از حشمت علوی در نشریه فوربز استناد کرده است که در آن ادعا شده ایران به دنبال افزایش بودجه نظامی خود است.
اما حشمت علوی کیست؟ که کاخ سفید برای تصمیم گیری‌های ضد ایرانی اش به مقاله او استناد کرده است.

اینترسپت در این باره می‌نویسد: "به نظر می‌رسد که آقای علوی یک شخص واقعی ‏نیست. دو منبع موثق در مصاحبه با ما فاش کردند که حشمت علوی یک هویت ‏ساختگی است. این هویت جعلی برای پیاده سازی یک عملیات پروپاگاندا علیه ‏ایران خلق شد که یک سازمان مخالف ایران با نام گروه مجاهدین ‏خلق مدیریت آن را بر عهده دارد."
این در حالی است که سایت فوربز علوی را "یک فعال ایرانی مشتاق برابری حقوق" معرفی کرده است. تاکنون چندین مقاله با نام این فرد در وب سایت‌های فوربز، دیلی کالر، ‏فدرالیست و موارد دیگر منتشر شده است. حتی رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور نیز یادداشت‌های این هویت جعلی را منتشر کرده اند. برای مثال صدای آمریکا چندین مقاله از "حشمت علوی" منتشر کرده است.
گزارش اینترسپت با استناد به گفته‌های چند تن از اعضای سابق گروهک منافقین می‌گوید هویت حشمت علوی توسط سه نفر از اعضای این سازمان ‏مدیریت می‌شود.
فردی به نام حسن حیرانی یکی از آنهاست که گفته "رهبران سازمان مجاهدین خلق به ‏کسی اجازه نمی‌دهند با نام واقعی خود مطلبی برای رسانه‌ها بنویسد یا در فضای ‏مجازی حضور پیدا کند. بسیاری از منتقدان این سازمان معتقدند که مجاهدین خلق ‏شبیه یک فرقه مذهبی اداره می‌شود. رهبران سازمان به اعضا اجازه استفاده از ‏اسامی واقعی خود را نمی‌دهند، زیرا رهبر مهم‌ترین فرد سازمان است و بقیه اعضا ‏باید در سایه او قرار بگیرند."
این سایت به نقل از صادقی یکی دیگر از اعضای سابق منافقین نوشته است: "ما همیشه در حال ‏ساختن داستان‌های جعلی و انتشار آن‌ها در بین رسانه‌های خارجی و ایرانی ‏بودیم. در کمپ اشرف، کامپیوتر‌هایی برای انجام عملیات‌های اطلاعاتی آنلاین ‏وجود داشت. در طول سال‌های بعد، فعالیت ما با ظهور پلتفرم‌هایی همچون ‏فیسبوک و توییتر گسترش پیدا کرد."
جدا از اینکه با استفاده از هویت جعلی "حشمت علوی" یادداشت‌هایی در رسانه‌های غربی منتشر شده است، که هدف آن "جنگ روانی" و "فریب" دولتمردان غربی به ویژه آمریکایی وبده است، این هویت جعلی اکانت فعالی هم در توئیتر داشت. اکانتی که هدفش جنگ روانی و فریب افکار عمومی در داخل کشور بوده است. حالا پس از افشای جعلی بودن آن اکانت توسط توئیتر بسته شده است.
بسیاری از کاربران ایرانی با نام "حشمت علوی" کاملا آشنا هستند. او در توئیتر از مخالفان تند و فحاش نظام به حساب می‌آمد، او مدافع سرسخت حمله نظامی به ایران بود. علوی به تخریب چهره‌های نظام می‌پرداخت و البته لشکری نیز که بسیاری از آن‌ها هویت مشخصی ندارند از او حمایت می‌کردند. یکی از کار‌های او انتشار اخبار جعلی برای جوسازی بود.
انتشار گزارش اینترسپت شگفتی فعالان شبکه‌های اجتماعی را در پی داشته است. حالا آن‌ها هشدار می‌دهند که باید "فیک‌ها" را جدی گرفت و "حشمت علوی" را فراموش نکرد.
رسوایی "حشمت علوی" فقط در افکار عمومی ایران بازتاب نداشته و برخی رسانه‌های غربی هم به آن پرداخته اند. نشریه "آمریکن کانسروتیو" در مطلبی نوشت: «"حشمت علوی"، یک شخصیت ساختگی است که به عنوان نویسنده و فعال حقوق بشر، افکار مسموم مجاهدین خلق (منافقین) را در رسانه‌های غربی منتشر می‌کرد.»
برخی این رسوایی را با جنجال پروژه "ایران‌دیس‌اینفو" مقایسه می‌کنند.
پروژه "ایران‌دیس‌اینفو" بخشی از فعالیت‌های دفتر کوچکی به نام "دفتر فعالیت جهانی" در وزارت امور خارجه آمریکاست و هدف آن مقابله با تبلیغات سیاسی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی اعلام شده است.
در پی اعتراضات اخیر شماری از روزنامه‌نگاران وفعالان سیاسی، اکنون نمانیدگان دمکرات کنگره آمریکا این مساله را بررسی می کنند که آیا دولت ترامپ از دفتری که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برای مبارزه با تبلیغات سیاسی خارجی و انتشار اطلاعات نادرست در اینترنت تأسیس شده، در راستای اجرای سیاست‌های خود در مورد ایران استفاده می‌کند.
وزارت امور خارجه آمریکا جمعه ده خرداد (31 مه) پس از انتشار گزارش‌هایی در مورد پروژه "ایرا‌ن‌دیس‌اینفو" که نشان می‌داد از مقررات تعیین شده تخلف کرده، بودجه این پروژه را تعلیق کرد.
مسئولین پروژه "ایران‌دیس‌ایفو" در فضای مجازی به روزنامه نگاران، دانشگاهیان و فعالان حقوق بشر که منتقد سیاست‌های دولت آمریکا در مورد ایران هستند حمله می‌کنند. مدیر پروژه "ایران‌دیس‌ایفو" مریم معمار صادقی مدیر موسسه "توانا" است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سینمای دفاع مقدس گروگان تکنوکرات‌ها

لایه برداری از تحریم های تکراری

تقویت رابطه نظامی ایران و روسیه، چالشی برای امریکاست

دلیل شکست خصوصی‌ سازی در ایران چیست؟

چرخش راستی‌ها به چپ و تنور داغ انتخابات

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

آمریکا در تله خودساخته

گروکشی بن‌سلمان از ثروتمندان سعودی

عبرت بزرگ برای متجاوز

توطئه ترامپ علیه پسر بایدن

تحریم تکراری تهران برای دلداری ریاض

گروکشی با پول و دیپلماسی

آرایش تدافعی در برابر ایران

چرا قاضی سراج نیامد؟

ارزیابی یک جرم شناس از نقض حکم اعدام نجفی

وارن از بایدن پیش افتاد

تهران و واشنگتن در هزار توی تحریم‌‌ها

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

گروه‌های سیاسی گرفتار چند بعلاوه چندها

پشت صحنه تحریم‌های مالی

کارگران هپکو؛ سهامداران بی‌پول

چرا رییس‌جمهور روسیه فروش سلاح به عربستان را پیشنهاد داد؟

عصرایران: از «زنازاده بودن شاه» تا «آقازادۀ ماساژور»

دستور هپکویی به نفع کارگران

راه سوم: رفرمیست یا رفرماتور؟

اصرار برمسئولیت پذیری یا پنهان کاری کدامیک؟

«التحریر» علیـه «السیسی»

به ‌کجا چنین شتابان؟

26 متهم و میلیاردها تومان اختلاس

سرمقاله خراسان/ ژست ترامپ با بازی تحریم

سرمقاله شرق/ دلایل صدور احکام سنگین در محاکم

سرمقاله اعتماد/ عادت به سوداگری

سرمقاله ایران/ دموکراتیک شدن جنگ!

سرمقاله دنیای اقتصاد/ کاستی‌های طرح جدید بانکداری

سرمقاله رسالت/ از مرد حرف تا مرد کار

سرمقاله آرمان ملی/ دلایل نقض حکم پرونده قتل میترا استاد

پاتک توییتر به "مگس های مجازی" سعودی ها

العربی الجدید: در سر ترامپ چه می گذرد؟

در مصر چه خبر است؟

روزنامه سعودی: همه ما را تنها گذاشته اند

چرا مردم «رییسی» را باور کرده اند؟

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

150 هزار میلیارد تومانی که از بانک ها خارج شده کجا رفت؟

ماجرای پروژه ماساژورسازی

تاثیر شکست نتانیاهو بر روابط اسرائیل و آمریکا

چرا امارات به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس پیوست؟

آیا صدا و سیما می تواند هر توییتی را به خبر تبدیل و منتشر کند؟

جنجال تازه "یوسف اباذری"

چه گروهی می‌خواهد جامعه روحانیت را کنار بزند؟