پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

کمیسیون امنیت ملی؛ امید در برابر امید تحلیل ویژه سیاسی

کمیسیون امنیت ملی؛ امید در برابر امید

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
کمیسیون امنیت ملی؛ امید در برابر امید
٩٥١
٠
شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، شاید آخرین سنگر امید در مجلس باشد. اصولگرایان مجلس برای کمیسیون 23 نفره‌ خیز برداشته‌اند؛ کمیسیونی که نقش تأثیرگذارش در شرایطی که بخش عمده‌ای از مسائل کشور گرد محور سیاست خارجی می‌چرخد، دو چندان شده است. یکشنبه هفته پیش‌رو گزینه محتمل برای ریاست این کمیسیون وجود دارد؛ حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مستقل نزدیک به فراکسیون امید، برای دومین سال بر کرسی ریاست کمیسیون می‌نشیند، بار دیگر ریاست به دست ولایی‌های نزدیک به جریان پایداری می‌افتد. روز گذشته رایزنی‌های صحن علنی هم حکایت از همین داشت. نامزدهایی که نامشان برای ریاست کمیسیون مطرح می‌شود حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، مصطفی کواکبیان، مجتبی ذوالنور و علاء‌الدین بروجردی است. سال گذشته فلاحت‌پیشه به ریاست 14 ساله بروجردی پایان داد. حالا عزم فراکسیون امید جمع شده است تا ریاست فلاحت‌پیشه تداوم پیدا کند؛ در‌حالی‌که مصطفی کواکبیان، عضو فراکسیون امید، هم قصد نامزدی برای ریاست دارد.
علیرضا رحیمی، عضو کمیسیون امنیت و عضو هیئت‌رئیسه، در توییتی از اهمیت این انتخابات نوشته‌ است: «در آستانه انتخابات کمیسیون‌های مجلس، ریاست کمیسیون 23 نفره امنیت ملی در سال چهارم اهمیت بیشتری دارد. رقابت بین فلاحت‌پیشه، ذوالنور، کواکبیان و احتمالا بروجردی، به‌نوعی وزن‌کشی فراکسیونی را نیز در‌پی خواهد داشت». سال گذشته فلاحت‌پیشه با حمایت فراکسیون امید به ریاست علاء‌الدین بروجردی، نماینده اصولگرای مجلس خاتمه داد. اما در همان سال گویا طبق توافقی کواکبیان به نفع او کنار کشیده و قرار بود که در انتخابات امسال، فلاحت‌پیشه به نفع کواکبیان کنار برود. همین موضوع سبب نگرانی امیدی‌ها برای از‌دست‌رفتن کرسی ریاست شد. آن هم در‌حالی‌که در انتخابات هیئت‌رئیسه هم جایگاه نایب‌رئیسی را در سال آخر به نمایندگان نزدیک به جریان پایداری واگذار کردند؛ جریانی که سه سال به‌دنبال حذف علی مطهری از این جایگاه بود. از سوی دیگر، هیئت‌رئیسه کمیسیون فرهنگی هم که در اختیار امید بود، امسال از دست رفت. همین‌ها نگرانی‌ نماینده‌های امیدی را برای انتخابات کمیسیون امنیت بالا برده است. شنیده‌ها حاکی از آن است که آنها در حال رایزنی با کواکبیان برای کناره‌گیری هستند تا همه توان معطوف به فلاحت‌پیشه باشد. فلاحت‌پیشه در این زمینه به «خانه ملت» گفته است: ‌«کمیسیون امنیت ملی مجلس در یک سال گذشته 18 سفر استانی رفت و تحول اساسی در بودجه مرزی ایجاد کرد، اما در نهایت زورکِشی فراکسیونی در انتخاب‌‌ها تأثیرگذار است که برای کشور خوب نیست». فلاحت‌پیشه بحث انتخابات هیئت‌رئیسه را به ساختار احزاب در کشور کشانده است‌: «به نظر نظام حزبی در ایران نظام غیرعقلانی است، زیرا احزاب یا فراکسیون‌های سیاسی بعد از انتخابات پیگیر اقدامات انجام گرفته و ارزیابی تغییرات در کمیسیون‌ها نیستند». او بر مستقل‌بودنش هم تأکید دارد. فلاحت‌پیشه عضو هیچ‌یک از سه فراکسیون سیاسی مجلس هم نیست: «جزء هیچ فراکسیون سیاسی نیستم. متأسفانه هیچ‌کدام از فراکسیون‌ها در یک سال گذشته از ما گزارش عملکرد نخواستند. این در حالی است که کمیسیون امنیت ملی بر خلاف سایر کمیسیون‌ها هر هفته میزبان وزرا یا معاونان رئیس‌جمهوری و سایر مسئولان مرتبط بود».
تا همین دیروز گفته می‌شد که فلاحت‌پیشه برای ریاست کمیسیون امینت نامزد نمی‌شود؛ به دلایل اخلاقی و البته سیاسی. اما دیروز بعضی از اعضای کمیسیون امنیت از این گفتند که او در انتخابات نامزد خواهد بود. از طرف دیگر، برخی از امیدی‌ها از به‌نتیجه‌رسیدن رایزنی‌ها با کواکبیان برای نحوه مواجهه با انتخابات هیئت‌رئیسه کمیسیون گفتند. آن هم در شرایطی که رقیب فراکسیون امید یکی از تندروترین نماینده‌های مجلس است؛ مجتبی ذوالنوره نماینده قم. ذوالنوری هم شبیه هم‌قطارش، کریمی قدوسی، طوماری از ادعای‌های تکذیب‌شده علیه مقامات فعلی و سابق را با خود یدک می‌کشد. در یکی از ادعاهای جنجالی ذوالنور تابستان سال گذشته گفته بود که اوباما در جریان مذاکرات هسته‌ای به دوهزار و 500 نفر ار ایرانی‌ها تابعیت اعطا کرد و «برخی آقایان و مسئولان با یکدیگر مسابقه گذاشتند که فرزندانشان جزء این دوهزارو 500 نفر باشند». این گفته نماینده نزدیک به جریان پایداری با استقبال رئیس‌جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ و شبکه «فاکس‌نیوز» همراه شد. «فاکس‌نیوز» در گزارشی سخنان ذوالنور را بازنشر کرد و در ادامه گزارش خود نوشت: «ذوالنور در این مصاحبه از کسی نام نبرد اما در‌حال‌حاضر فرزندان چندین نفر از مقامات فعلی و پیشین ایران در آمریکا زندگی می‌کنند».
دونالد ترامپ هم دراین‌باره نوشت: «به‌تازگی مشخص‌ شده که دولت اوباما در جریان مذاکرات وحشتناک بر سر توافق هسته‌ای با ایران به دوهزارو 500 ایرانی شامل مقامات دولتی حق شهروندی اعطا کرده است». حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در آن مقطع در نخستین روزهای ریاستش در کمیسیون امنیت سخنان ذوالنور را دروغی بزرگ توصیف کرد که از زبان دروغ‌گوی بزرگ‌تری مطرح شده است. ذوالنور برای ادعای کذبش هیچ سندی ارائه نداد. حالا خود اوست که سودای ریاست بر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دارد. باید دید که از‌دست‌رفتن کرسی‌ها رأی فراکسیون امید تکمیل خواهد شد یا نه.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چالش زندان بدون زندانی

راه اندازی سوییفت بین ایران و روسیه موثر است؟

برکناری بولتون را جدی بگیریم؟

جانشین بولتون وآینده تنش ایران و آمریکا

زخم ناسور هفت تپه

داستان تکراری غافلگیری رسانه دربرابر رویداد

احمدی نژادیسم به نفع حفظ وضع موجود تلویزیون

پیش‌شرط نفتی خط 15 میلیاردی

آوازه جهانی «باور 373»

حمله «بدون توقف» به مجلس و دولت

مجری پروژه عقلانیت انقلابی در منطقه

موج‌ سواری بر شفافیت

چکش قضا بر انحصار وکلا

یک پیشنهاد منطقه‌ای برای ترامپ

از برجام تا سوریه روی میز مذاکره

نقش مجری محبوب ترامپ در اخراج "بولتون"

رفت و برگشت آرام دلار

قانون جنگل به روایت کانادا

کف‌ و ‌سقف‌ ‌نجومی‎بگیران

فقط 1600 زن؟

پرداخت حقوق‌های نجومی با استفاده از بند «فوق‌العاده‌ها»

ارتزاق دشمن از رفتار برخی‌خودی‌ها

گفت‌وگو، سد راه لمپن‌ها در انتخابات

ورود زنان به ورزشگاه؛ قانون چه می‌گوید؟

بحث داغ «سحر»

سرمقاله کیهان/ چرا هلیم حواشی را هم می‌زنند؟

سرمقاله رسالت/ مخاطب بایدها، انگار نه ‌انگار

سرمقاله شرق/ فساد در ایران و مبارزه با معلول به‌جای علت

سرمقاله اعتماد/ فرهنگ‌سازی یا نفرت‌پراکنی

سرمقاله ایران/ دیروز، امروز و آینده آموزش عالی ایران

سرمقاله دنیای اقتصاد/ دهه‌های گمشده اقتصاد ما

سرمقاله سیاست روز/ منطقه در انتظار تعاملات سه جانبه

سرمقاله حمایت/ شاقول اولویت های کشور

سرمقاله آفرینش/ آقایان؛ مشکل این فوتبال، ساختاری است!

سرمقاله مردم سالاری/ موانع پیش‌روی مذاکره ایران و آمریکا

سرمقاله خراسان/ حبس زدایی؛گلوگاه پیشگیری از جرم

چشم ترکیه بر سامانه موشکی پاتریوت

پمپئو، پادشاه بلامنازع سیاست خارجی آمریکا

استعفا پیش از اخراج؛ برآمدن و سقوط "کیسینجر ترکیه"

کیهان: آیا شباهت خودسوزی نیوشا و سحر قابل بررسی نیست؟!

انتحار سیاسی؛ هشدار "تسنیم" درباره دیدار با ترامپ

سعودی ها در شوک حمله به بزرگترین تاسیسات نفتی عربستان

آیا استعفای بولتون نخست وزیری نتانیاهو را به خطر می‌اندازد؟

گمانه زنی "واشنگتن پست" درباره نامزدهای جانشینی بولتون

مثلث ترس اوپک در بازار نفت

اخراج بولتون برای ایران چه معنایی دارد؟

برادر سعید جلیلی زیر تیغ اصولگرایان

آیا روحانی برای دیدار با ترامپ تحت فشار است؟

هجوم تالاب‌خوارها به میانکاله

استفاده از میلیون‌ها دلار ارز دولتی در هفت‌تپه