پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

موازنه‌های جدید و تغییرات استراتژیک در جنگ یمن اخبار محرمانه از منابع دیگر

موازنه‌های جدید و تغییرات استراتژیک در جنگ یمن

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - جنگ یمن موازنه‌ها و تغییرات استراتژیک را در مناسبات منطقه ایجاد کرده و یمن را از یک کشور تسلیم به کشوری تاثیرگذار در منطقه تبدیل کرده است.
به گزارش مشرق ، پایگاه خبری العهد در مقاله‌ای به بررسی موازنه‌های جدید و تغییرات استراتژیک موجود در جنگ یمن پرداخته و نوشت که پیگیری درگیری‌هایی که در حال حاضر میان ارتش و کمیته‌های مردمی و یگان‌های انصارالله یمن از یک طرف و ائتلاف متجاوز به یمن از طرف دیگر در دست اجرا است، نشان می‌دهد که تغییرات اساسی در معادلات تاریخی و ماهیت جنگ‌ها و مبارزات و درگیری‌های مستقیم و عملیات پشتیبانی نیروها به وجود آمده است.
بیشتر بخوانید:
انهدام برج مراقبت فرودگاه بین‎المللی ابها عربستان
تغییر معادلات جنگ یمن؛ فرودگاه در برابر فرودگاه
ضربات مهلک به مزدوران چند ملیتی در استان جیزان عربستان + نقشه میدانی و عکس
این مقاله تاکید دارد که نگاهی به جزئیات درگیری‌های به وجود آمده طی ماه‌های اخیر می‌تواند این تغییرات اساسی که در نتیجه جنگ به وجود آمده را برای ما ملموس کند، تغییراتی که بر اساس آن ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند با وجود امکانات بسیار کمی که دارند موازنه‌های جدیدی را به طرف مقابل تحمیل کنند.
این مقاله در ادامه به ابعاد استراتژیک درگیری‌های مربوطه اشاره کرده و آنها را در موارد زیر برشمرد:
اول: درگیری‌های گسترده از نظر مساحت جغرافیایی: این درگیری‌ها در حال حاضر در محیطی متجاوز از هزار کیلومتر مربع دنبال می‌شود که در داخل یمن یا مرزهای شمالی و شمال غربی این کشور دنبال می‌شود. البته یگان‌های یمنی درگیریهای مذکور را در بیشتر استان های مرکزی و جنوب شرقی یمن دنبال می‌کنند. علاوه بر اینکه بخشی از این درگیری‌ها به مرزهای شمالی و شمال شرقی با عربستان نیز کشیده شده است. به همین علت عربستان مجبور شده از تمام یگان‌های مرزبانی خود در این عملیات‌ها استفاده کند و تعداد زیادی از مزدوران خارجی را نیز وارد این مبارزه کند.
توسعه دامنه درگیری‌ها نکات مثبتی را به دنبال داشته است، چرا که عربستان که پیش از این درگیری های موجود در یمن را منحصر به درگیری های داخلی و بومی توصیف می‌کرد، به صورت کامل در عرصه نظامی و میدانی وارد این جنگ شده است. ریاض که پیش از این در خارج از مرزهای خود این درگیری‌ها را دنبال می‌کرد، امروز خود را به صورت کامل گرفتار پیامدهای این درگیری‌ها در ابعاد سیاست داخلی و نظامی و مالی و بین‌المللی می بیند.
دوم: درگیری‌های طولانی مدت و نتایج آن: با وجود ورود جنگ به سال پنجم خود، درگیری‌های گسترده همچنان میان دو طرف ادامه دارد. این فاصله زمانی طولانی مدت به یگان‌های ارتش و کمیته های مردمی این امکان را داده تا در تمام جبهه ها در برابر دشمن ایستادگی کند و آمادگی خود را در روند مبارزات حفظ کنند.
به این ترتیب دشمن که تلاش داشت از طریق تجاوز خود طرف مقابل را بعد از اعمال محاصره سنگین تسلیم کند و آن را به عنوان یک سلاح اساسی به موازات جنگ نظامی برای تسلیم کردن طرف مقابل به کار گیرد، در تحقق اهداف خود شکست خورد.
در حالی که نیروهای متجاوز تلاش داشتند اهداف خود را در یک جنگ کوتاه مدت محقق کنند و جلوی به فرسایش کشیده شدن آن را بگیرد، اما دامنه جنگ گسترش پیدا کرد و فشارهای داخلی و بین‌المللی بر متجاوزان در نتیجه طولانی شدن زمان جنگ بویژه بر عربستان افزوده شد. آنها که به زعم خود تلاش داشتند شورش به وجود آمده در یمن را خفه کنند، خود را در باتلاقی دیدند که خسارت های مالی و جانی زیادی به آنها تحمیل کرد و روحیه و موقعیت منطقه‌ای و بین‌المللی آنها را مخدوش کرد. به همین علت است که آنها امروز دست به دامن دنیا شده‌اند تا از ریاض در برابر موشک‌های نیروهای یمنی و پهپادهای آنها محافظت کنند.
سوم: مبارزات مستمر و گسترده با توانمندی‌ها و بی سابقه نظامی نیروهای یمنی همراه شده است. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با وجود محاصره و امکانات بسیار اندکی که در اختیار دارند، تجهیزات و توانمندی های استراتژیک خود را تا حد قابل توجهی ارتقا داده‌اند. به این ترتیب امروز می‌بینیم که مواضع دور و نزدیک دشمن مورد هدف موشک های بالستیک یمنی ها قرار می‌گیرد یا زیر چتر هواپیماهای بدون سرنشین است که با تاثیر گذاری و قدرت بالا در حریم هوایی نیروهای متجاوز را در می‌نوردند.
در نتیجه گسترش دامنه توانمندی‌ها و سلاح‌های پیشرفته است که یمنی‌ها به صورت ملموس پیروزی خود را به رخ دشمن کشیده‌اند و این اتفاق باعث شده یمن به عنوان یک دولت و ملت در مصاف با قدرت‌های منطقه‌ای مداخله جو مطرح شود. علاوه بر اینکه این کشور امکانات انسانی و فنی و علمی لازم برای تولید و گسترش تسلیحات پیشرفته را نیز در اختیار دارد. نکته مهم تر و ارزشمند تر اینکه یمنی‌ها تجربه بالای مبارزاتی و انگیزه کافی برای ایستادگی و دفاع از کشور را نیز در اختیار دارند.
در پایان باید به این نکته اشاره کرد که با توجه به روندی که یگان‌های ارتش و کمیته‌های مردمی و انصارالله در این جنگ در پیش گرفته‌اند، یمن دیگر یک کشور منزوی و تسلیم در برابر دیکته های کشورهای اطراف و غرب نخواهد بود. امروز فارغ از زمانی که برای پایان جنگ مطرح است، یمن به قدرتی تاثیرگذار و قوی تبدیل می‌شود که دیگران روی آن حساب خواهند کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آمریکا و عربستان در شرق سوریه  به دنبال چه هستند؟

نمایش ضدایرانی یا لاپوشانی شکست «فشار حداکثری»؟

خودنمایی با شبکه 5G

حملات سایبری، بزرگترین نگرانی کسب و کارهای جهان

به آدرس سایت‌ها دقت کنید

جعل رجیستری 30 هزار گوشی موبایل شناسایی شد

نگران نفوذ در رده‌های بالای نظام هستم

مذاکره یا قلدربازی

هوش مصنوعی فیلترکردن "تصاویر مستهجن" ابداع شد

حرف روز/ دفاع مقدس در جبهه جهانی

گزارش روز/ آمریکا اخاذی می‌کند

کرکس‌های شکار شده در آسمان ایران

سرزمین دشمن متجاوز را میدان اصلی جنگ می‌کنیم

نشریه اخبار و تحلیل‌ها یک‌شنبه 31 شهریور

ارائه خدمات مجازی به مردم نیاز به اعتماد دارد

نکاتی فنی که باید از توکن‌های بانکی و رمز یکبار مصرف تولیدی آن‌ها بدانید!

واشنگتن‌پست: جان سربازان آمریکایی نباید به‌خاطر سعودی‌ها به خطر بیفتد

حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران؛ شایعه یا واقعیت؟

تکذیب حملات سایبری موفق به تاسیسات نفتی و زیرساخت‌های حیاتی ایران

اربعین یک حرکت جهانی است

معاون سابق سازمان ملل: اخراج آمریکا راه حل بحران‌های منطقه است

پایان گزینه های تحریم ایران

گزیده تحلیل های رسانه ها

گزارش روز/ طبل تو خالی!

حرف روز/ پیام‌های آرامکو!

نشریه اخبار و تحلیل‌ها شنبه 30 شهریور

وضعیت پمپ بنزین‌های عربستان سعودی

هافینگتون‌پست: اولین تجربه جنسی بسیاری از زنان در آمریکا «تجاوز» است!

سیدحسن نصرالله: دوباره می‌خواهند عربستان را بدوشند/ ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می‌کند

نامزد انتخابات آمریکا: ترامپ در قبال ایران سردرگم است

این ویروس‌های عفونت‌زا...!

چگونه منطق «مقاومت فعال» در نیمه سال 98 ایران را از موضع «دیپلماسی انفعال» خارج کرد؟

افسر سابق سیا: رهبر ایران، موفق ترین رهبر خاورمیانه در 75 سال اخیر است

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

بازار عظیم اوراسیا در انتظار ایران/ خط اعتباری 400 میلیارد دلاری با چین راه‌اندازی شد/ آیا دولت از نگاه به خرده پول‌های اروپا صرف نظر خواهد کرد؟

خطرناک‌ترین فناوری‌هایی که دشمن چشم هستند

مصرف برق شبکه بیتکوین به بالاترین حد خود رسید

علیفر؛ محصول اورجینال صداوسیما!

مطرح شدن نام یک مسئول بلندپایه سعودی در پرونده حملات 11 سپتامبر

چرا ترامپ توپ اقدام نظامی را در زمین عربستان انداخت؟

از آنتن های ماهوارۀ بشارتی تا آمار حجاب رحمانی فضلی

معمای مسعود

بررسی "پژوهشگر ژاپنی" از تنش ٤٠‌ساله تهران - واشنگتن

اعزام 180 هزار نظامی دیگر به کشمیر

کنایه تند مجری برنامه ثریا به حذف نام شهدا از خیابان‌ها

عطوان: ایران، ترامپ را در انتخابات آینده سرنگون خواهد کرد

دیدار موکب‌داران عراقی با رهبرانقلاب

«راز شکست دشمن» در جهاد و کنار مردم بودن است

آقای ترامپ! سوره فیل را بخوان

سناتور آمریکایی: ترامپ هر کاری می‌کند تا وارد جنگ نشود