پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

یارگیری سیاسیون از نامزدهای شورایاری! اخبار محرمانه از منابع دیگر

یارگیری سیاسیون از نامزدهای شورایاری!

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
آرمان امروز / متن پیش رو در آرمان امروز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
انتخاب دیگری پیش روی مردم کشور است؛ انتخاباتی که ارتباط مستقیم با زندگی و آبادانی شهر دارد. شاید برخی تصور کنند با شرکت در انتخابات شورای شهر به وظیفه خود در قبال آبادانی شهر عمل کرده‌اند اما نباید غافل از آن بود که شورای شهر تصمیم‌گیر در امور کلان شهر است و تصمیم‌گیری در مورد مناطق شهری یا روستایی بر عهده نهاد دیگر به نام شورایاری نهاده شده است. در طی دوره‌های گذشته چندان توجهی به این انتخابات نبود چرا که جامعه آنچنان که نیاز بود به اهداف این نهادها آشنایی نداشت اما در این دوره شهرداری و اعضای شورای شهر به‌ویژه در تهران هم و غم خود را معطوف به آگاه‌سازی جامعه کرده‌اند. زمان ثبت نام برای کاندیداتوری در انتخابات شورایاری‌ها از 3 خرداد آغاز شد؛ آنچنان که مشخص است افراد معتمد هر منطقه و بخش و کارشناسان دارای قدرت تحلیل در موضوعات نیازهای شهری بیش از سایرین در اولویت معرفی خود به عنوان کاندیدا هستند چرا که اشراف آنها بر مشکلات منطقه‌ای بیش از سایرین است.
نیاز به حضور زنان و جوانان در شورایاری‌ها
از سوی دیگر در کنار معتمدان نیاز است که جوانان و زنان خود را برای حضور در شورایاری‌ها کاندیدا کنند چرا که نیروی جوان و شناسایی نیازهای زنان در مناطق موضوع مهمی برای آبادانی و رفع مشکلات است. در همین راستا آرش میلانی عضو شورای شهر تهران می‌گوید: «حدود 11 درصد اعضای شورایاران را زنان تشکیل می‌دهند در حالی که نیمی از شهر تهران را زنان تشکیل می‌دهند و نقش بسیار مهمی را در پیگیری حقوق محلات دارند. تجربه هم نشان می‌دهد زنان شورایار بسیار پیگیرتر و مستقل‌تر از دفاع از حقوق محلات عمل می‌کنند.» از سوی دیگر تصمیم‌گیران انتخابات شورایاری برای افزایش جوانان در این نهاد شهری اقدام به کاهش شرط سنی کردند که میلانی درباره آن می‌گوید: «ما شرط سن برای نامزدی در انتخابات شورایاری را به 22 سال کاهش داده‌ایم تا جوانان بیشتری بتوانند در فرآیند انتخابات شرکت کنند. ان‌شاءا... با مشارکت تمام اقشار در انتخابات شورایاری، افراد نخبه، دلسوز و علاقه‌مند انتخاب شوند». الهام فخاری دیگر عضو شورای شهر هم می‌گوید: شورایارها شبکه‌ای از فعالان مدنی محلات هستند که به تعداد محله‌های تهران، کنشگر محله‌ای دارند و محله‌ها را به خوبی می‌شناسند و برای شورایاری داوطلب می‌شوند. شورایاری در روند تحولاتش، روزها و شرایطی را هم تجربه کرده که متاسفانه واسطه‌گرهای ملک و خرید و فروش زمین بر آن‌ها غلبه کرده‌اند و این اتفاق منفی‌ای بوده است اما اکنون امکان اصلاح آن وجود دارد. وی افزود: باید نقش موثرتری به شورایاری‌ها داده شود و شورایار را به عنوان یاری دهنده و بخشی از شورای شهر تعریف کند. در کمیته‌ها، کمیسیون‌ها و بخش‌های نظارتی شورای شهر، درصد مشخصی از شورایاران که در یک نظام اتحادیه‌ای که با رای داخلی می‌توانند انتخاب شوند حضور داشته باشند، کار کارشناسی کنند و بتوانند بازتاب دهنده و تعامل‌گر محله‌ای باشند و همچنین بتوانند وضعیت یک سویه قدرت از بالا به محلات را تعدیل و اصلاح کنند. فخاری خاطرنشان کرد: شورایاری یکی از مهم‌ترین نهادهاست. یکی از وظایف حوزه اجتماعی و فرهنگی شهرداری و نهاد عمومی و اجتماعی‌اش، همین متعادل‌سازی رفتار شهروندی است. اینکه ما کلاس‌ها و کارگاه‌هایی برگزار کنیم در کلیشه‌ای‌ترین شکل ممکن، بی‌فایده است در صورتی که کارگاه به معنی کنشگری محله است. آیا شهردار، محله را آماده کرده برای اینکه مردم با هم روبه‌رو شوند؟ فخاری گفت: وقتی کنشگر محلی با بقیه پیوند می‌خورد و معتمد سیاست شهری واقع می‌شود به یک نتیجه مثبت می‌رسیم. فکر می‌کنم اینجا باید شورایارها در سیاست‌های شهری حضور داشته باشند و یک جاهایی این نگاه‌های قدرت را تعدیل کنند.
وای از سیاسیون!
یکی از ایرادات عمده در انتخابات‌های کشور حضور بی‌معنای سیاسیون است بدین معنا که آنها با تصاحب کرسی‌هایی که نسبتی با تخصص و کارآمدی آنها ندارد، درصدد عرض اندام و افزودن برگه عضویت در شورایاری به رزومه خودشان هستند که بزرگترین ظلم به این نهاد شهری و محله‌ای است. اکنون مشاهده می‌شود احزاب مختلف از دو طیف سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا به دنبال تهیه لیست شورایاری هستند تا مردم هر محل را ترغیب به رای دادن به لیست خودشان کنند. شاید در موضوعات بسیار محدود اعضای شورایاری نیازمند به تصمیم‌گیری سیاسی شوند اما میزان آن نسبت به تصمیم‌گیری برای آبادانی محله و رفع اشکالات آن بسیار ناچیز است. نکته قابل تامل آنجاست برخی احزاب از قرار دادن نام اعضایشان در لیست‌های شورایاری را نوعی پاداش و تشکر از آنها برای تلاش‌هایشان در انتخابات‌های گذشته می‌دانند و لحظه‌ای به نتیجه این اشتباه بزرگ فکر نمی‌کنند که بی‌اعتمادی مردم به شورایاری‌ها از جمله این آسیب‌هاست. محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم مخالف ورود سیاسیون به انتخابات شورا یاری است و می‌گوید: «حس می‌کنم اگر انتخابات شورایاری‌ها سیاسی نشود، بهتر است. علت این حرف من این است که اگر انتخابات به صورت حزبی و جناحی برگزار شود، موجب اختلاف بین اصلاح‌طلبان و اصولگرایان می‌شود و ممکن است با حزبی و سیاسی شدن انتخابات شورایاری‌ها دو دستگی به وجود آید». «رویداد24» هم نوشته است: علیپور عضو چهار دوره شورایاری با بیان اینکه شورایاری سازمانی اجتماعی و محلی است، گفت: شورایاری تنها گروه اجتماعی است که در تهران دارای ساختار و سازمان است و با 3 هزار و 520 عضو بزرگ‌ترین گروه محلی در ایران است که در 4 دوره فعالیت می‌کند، این ویژگی گروه‌های سیاسی را به طمع می‌اندازد تا برای دستیابی به اهداف خود از این ظرفیت استفاده کنند، در واقع از آن جایی که یک بار هم مسیر از بهشت تا پاستور با موفقیت طی شد، این گمان ایجاد شد که بازهم می‌شود این مسیر را طی کرد.»
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ناگفته‌های بختیاری از زمان تصدی بر وزارت دادگستری در دولت احمدی‌نژاد

دختر فرمانده سابق کل ارتش: خبر بازداشتم کذب است/ فرزند پناهیان: سوءقصد به جان پدرم دروغ است

گزارش روز/ نقش جدید رئیس فراکسیون امید!

وزیر بهداشت امشب درتلویزیون

تاسیس مرکز مقابله با اخبار جعلی شبکه های اجتماعی در تایلند

تلفن هوشمند کودکانمان را باهوش‌تر نمی‌کند

فصل توبه از اعتماد به دشمن/ شمخانی: نباید برجام را امضا می‌کردیم/ روحانی: دیوانه ها به آمریکا اعتماد می‌کنند/ ظریف: درباره آمریکا اشتباه می‌کردم/ جهانگیری: سرمان کلاه گذاشتند + فیلم

ارتقای ظرفیت‌های دفاعی دستور کار نیروهای مسلح است

کسانی که از بن‌بست حرف می‌زنند، کاملاً اشتباه می کنند/ معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم اما با ولنگاری به‌شدت مخالفیم/ حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است/ سخنانی می‌شنوم که نشانه بیمناکی از دشمن است/ هند سیاستی منصفانه در قبال کشمیر در پیش بگیرد

رسانه دولت خبر داد: طرح صدقه فرانسه به ایران در قبال دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای و معامله بر سر قدرت موشکی و منطقه‌ای!/ پشت پرده سفر ظریف به پاریس چیست؟

بعد از فتنه عده‌ای از اصولگرایان به اصلاح‌طلبان نزدیک شدند/ امروز لیدر قبلی اصولگرایی و همه کاره قدیمی جامعه روحانیت با اصلاح‌طلبان شراکت می‌کند/ برخی اصولگرایان برای روحانی ستاد زدند/ می‌گویند اول انتخابات را ببریم، بعد بنشینیم سر سفره و برنامه بریزیم!

فایننشال تایمز: مردم ایران آزادی نفتکش را مدیون سپاه می‌دانند

انگلیس باید خسارت بدهد تا نفتکش استنا ایمپرو آزاد شود

حرف روز/ دولت در میدان فسادستیزی

گزارش روز/ چرا درس نمی‌گیرند؟

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 30 مرداد

11 دلیل عدم استفاده از اینترنت در کشور

باورهای نادرست درباره باتری تلفن‌های همراه

ترفند‌هایی کاربردی برای افزایش امنیت گوشی‌های هوشمند

پیام رسان جایگزین تلگرام باید بستری برای کسب وکار مردم باشد

جریمه شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای نامناسب برای کودکان

چرا وزارت ارتباطات از تحقق شبکه ملی اطلاعات شانه خالی می‌کند؟

جزییات عجیب یک پرونده جاسوسی

آمار آلودگی سایبری در یک سال اخیر

نباید اجازه داد ثروت‌ها در اختیار عده‌ای قرار گیرد و یکی نان شب نداشته باشد/ 60 تن طلا در بازار ریختند و عده‌ای خاص با دریافت وام آن را خریدند

رایانش ابری به زبان ساده

چطور کاربر‌های تقلبی شبکه‌های مجازی را بشناسیم؟

با تایپ کردن هم هک می شوید

چهار روش برای دور شدن از حواس‌پرتی‌های دنیای فناوری

مروری بر وعده‌های دادستانی در حوزه فضای مجازی

حرف روز/ مسیر سخت ترامپ!

گزارش روز/ شکست همه‌جانبه

نشریه اخبار و تحلیل‌ها دوشنبه 28 مرداد

تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا وجود ندارد

سه نما از پیروزی ها و اقتدار انصارالله یمن

شما دروغ گفتن را هم بلد نیستید/ چطور یک مسئول در کاخ شاه برای خود استخر می‌سازد؟/ نه تنها برای شخص هاشمی، بلکه خانواده او هم از این استخر استفاده می‌کردند/ آیا اسکی در تاسوعا و عاشورا هم توصیه پزشک بود؟

آزادی نفتکش ایران؛ نتیجه دیپلماسی اقتدار

چرا امضای "جان کری" برای ما سند شد؟

کمبود غذا، سوخت و دارو؛ عواقب خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا

حرف روز/ انتقام از رسانه ملی!

گزارش روز/ دفاع بدموقع!

امام خامنه‌ای: سلام برسانید و بگویید دست‌تان درد نکند

نشریه اخبار و تحلیل‌ها یک‌شنبه 27 مرداد

تأیید وجود تروجان در برخی از گوشی‎‌‎های اندرویدی

آسیب‌پذیری بلوتوث به هکرها امکان سوءاستفاده از آن را می‌دهد

اسرائیل وارد لبنان شود نابودی‌اش را بطور زنده پخش خواهیم کرد/ اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

سهم 2درصدی ایران از نیاز 1000 میلیارد دلاری منطقه/ جمعیت 600 میلیونی کشورهای همسایه؛ فرصتی که مورد غفلت مسئولان واقع شده است

سخن اصلاح‌طلبان درباره آیت‌الله مصباح را قبول ندارم/ ایشان از پنجاه سال قبل فیلسوفی مبارز بوده است

آمریکا و انرژی خلیج فارس

مزایا و معایب سامانه‌های الکترونیکی