پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آخرین وضعیت افزایش وام مسکن مهر اقتصادی

آخرین وضعیت افزایش وام مسکن مهر

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس / سقف جدید وام مسکن مهر در پردیس به 50 میلیون تومان افزایش یافته؛ در حالیکه برای دیگر شهرها، 45 میلیون تومان پرداخت می‌شود.
به گزارش مشرق، در یکهزار و دویست و هفتاد و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار که در تاریخ 18 تیرماه 1398 به ریاست عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی، برگزارشد، پس از توضیحات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر لزوم اتمام پروژه های مسکن مهر تا پایان سال جاری، شورای پول و اعتبار برای ایجاد فضای رقابتی و تسریع در تعیین تکلیف پروژه های باقیمانده طرح مسکن مهر با افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر برای 200 هزار واحد مسکونی موافقت کرد.
بنابراین گزارش، پروژه‌های زیادی در برخی شهرهای کشور به ویژه شهر پردیس با وجود گذشت 8 سال از آغاز آن در قالب مسکن مهر هنوز به پایان نرسیده است که به دلیل تعلل دولت در اتمام پروژه‌های باقیمانده مسکن مهر، طی 6 سال گذشته هزینه ساخت این پروژه‌ها افزایش زیادی داشته و چند بار دولت از متقاضیان درخواست افزایش آورده کرده است.
با وجود اینکه بسیاری از متقاضیان آورده خود را افزایش داده‌اند اما هنوز به مسکن انتخابی خود دست نیافته‌اند. مصوبه دو روز پیش شورای پول و اعتبار در راستای افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر با هدف اتمام پروژه‌های باقیمانده اتخاذ شده تا با این تصمیم هرچه زودتر پروژه به پایان برسد.
بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار قرار است این افزایش سقف تسهیلات برای برخی شهرها 5 میلیون تومان و برای شهر جدید پردیس 10 میلیون تومان باشد.
جزئیات مصوبه افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر حاکی از آن است که سقف تسهیلات مسکن مهر برای حدود 200 هزار واحد مسکونی در حال ساخت که پیشرفت فیزیکی حداقل 70 درصدی داشته ولی هنوز کار ساخت و تکمیل آنها به پایان نرسیده است، از 40 میلیون تومان فعلی به حداکثر 50 میلیون تومان افزایش پیدا کند.
بر این اساس و مطابق پیشنهاد ارائه شده به بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات مسکن مهر برای پروژه‌های شهر جدید پردیس از 40 میلیون تومان به 50 میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.
در پیشنهادی که مطابق آن، اعضای شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات این بخش موافقت کرده اند، «افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر در سایر شهرها به 45 میلیون تومان» مطرح بوده است.
مطابق اعلام بانک عامل بخش مسکن، آخرین آمارهای در اختیار شبکه بانکی از کارنامه ساخت و تحویل مسکن مهر حکایت از آن است که از حدود 2 میلیون و 300 هزار واحد مسکونی مهر که تاکنون تسهیلات ساخت به آنها داده شده، کار ساخت حدود یک میلیون و 800 هزار واحد به پایان رسیده و این تعداد واحد، تحویل متقاضیان شده است.
همچنین پرونده بانکی حدود 70 تا 80 هزار واحد مسکونی مهر نیز مستقیم از طرف سازنده‌ها با بانک عامل بخش مسکن تعیین تکلیف شده است. با این حال کار ساخت و تکمیل حدود 370 هزار واحد مسکونی مهر هنوز به سرانجام نرسیده است که بخشی از این واحدها، کمتر از 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و به دلایل مختلف، نیمه‌کاره مانده‌اند و بخشی دیگر نیز اگر چه تکمیل شده‌اند؛ اما به خاطر مسائلی از جمله نبود آب، برق یا گاز، فعلاً قابل سکونت نیستند.
برآورد مسئولان بخش مسکن مشخص می‌کند، حدود 200 هزار واحد از 370 هزار واحد مسکونی مهر، پیشرفت فیزیکی بالای 70 درصد دارند و جزو پروژه‌های فعال و رو به جلو در ساخت و ساز محسوب می‌شوند؛ اما به خاطر تورم مصالح ساختمانی و افزایش هزینه‌ها، تکمیل آنها با تسهیلات فعلی، امکان ناپذیر است؛ از این رو، شورای پول و اعتبار با افزایش سقف تسهیلات برای این 200 هزار واحد موافقت کرده است.
اخیرا محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه «پیش از این مسؤولان دولتی اعلام کرده بودند که پروژه مسکن مهر پروژه‌ای به درد نخور و فاقد کیفیت است اما شما امروز به عنوان وزیر راه و شهرسازی، ساخت مسکن برای افراد کم درآمد و تکمیل مسکن مهر را یک وظیفه قانونی می‌دانید و بر آن تأکید دارید، دلیل این چرخش در اظهار نظر دولتی چیست؟»، گفته بود که اظهارنظر و بحث کارشناسی راجع به هر پروژه‌ای یک اتفاق طبیعی است و مانند مراجعه بیمار به دو طبیب است که شاید یک طبیب یک نظر داشته و طبیب دیگر نظر دیگر داشته باشد.
وی افزود: در آن دوره و در سال‌های اخیر چند نظر کارشناسی درباره مسکن مهر شده است که هر نفری می‌تواند در هر مقامی که قرار دارد اظهارنظر مورد نظر خود را داشته باشد؛ در دولت یازدهم و دوازدهم اقدامات خوبی برای ساخت مسکن مهر انجام شده است.
وزیر راه و شهرسازی گفته بود که 2.5 میلیون مسکن مهر قرار بوده که ساخته و به مردم تحویل داده شود که از این تعداد 870 هزار مورد در دولت دهم ساخته و واگذار شده است و یک میلیون و 100 هزار واحد در دولت یازدهم و دوازدهم تکمیل و به مردم تحویل داده شده است.
وی گفت: یعنی یک چیزی حدود یک میلیون و 900 هزار مسکن ساخته و تحویل مردم شده است و تنها 500 هزار واحد مسکن هنوز تحویل داده نشده است.
اسلامی تاکید دارد که از زمان حضور ما در وزارتخانه راه و شهرسازی دستور دادیم که این 500 هزار مورد باقی مانده هرچه زودتر تکمیل شود و هر اظهارنظری هم در این خلال شده است صرفا اظهارنظر بوده و کار تکمیل این پروژه‌ها انجام شده است
به گفته اکثر متقاضیان مسکن مهر به نظر می رسد مدیران شهر جدید پردیس حتی از این فرصت افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر نیز نتوانند نهایت استفاده را ببرند و احتمال دارد این تسهیلات در نقاط دیگر پروژه مسکن مهر استفاده شود.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ادامه پیشروی دلار در کانال 12 هزار تومان

قیمت جهانی طلا ثابت ماند

واقعی شدن نرخ ارز در راستای اقتصادی ملی

شغل پردرآمد شاه‌مهره‌های کلاهبرداری در زندان

فاصله دو برابری قیمت سیب زمینی در یک محدوده

رشد اقتصادی 8 درصدی بنیاد مستضعفان

اولتیماتوم به بانک‌ها برای ارائه رمز یکبار مصرف

چرا مجلس فقط به فکر بدهکاران بانکی است؟

صدای زنگ تغییر در بازار نفت خاورمیانه

ابهام در نحوه هزینه کرد 1.4 میلیارد دلار ارز برای واردات دارو

پیامدهای تأخیر مجمع تشخیص در رد لوایح مرتبط با FATF

بانک مرکزی برگزاری مجمع عمومی بانک اقتصاد نوین را غیرقانونی دانست

"اصل 44 قانون اساسی" چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

سیاهچاله لیسانس پیش پای نیروی کار

200 هزار واحد مسکن مهر مشمول افزایش سقف تسهیلات

چرا قیمت کالاها در بازار کاهش نمی‌یابد؟

تنبیه خوش‌حساب با حذف سود و جریمه مرکب

واردات و توزیع برنج خارجی از ابتدای مرداد تا پایان آبان ممنوع شود

دلایل کاهش نرخ ارز با وجود افزایش تنش

شگرد‌های ورود به بازار سرمایه با سود بالا

با چقدر حقوق می شود زندگی آبرومندانه داشت؟

کلاه جالب بانک‌ها برای محاسبه اصل وام‌ جایگزین

کنایه دلاوری به اظهارات متناقض هیئت دولت درباره ارزهای دولتی گم شده

کاهش 10 میلیون تومانی خودرو داخلی

مرداد با توپ پر بازار طلا، سکه و دلار شروع شد

مصرف برق از شرایط هشدار خارج شد

تصویب طرح تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی

طرحی که اجناس را ارزان می کند

آغاز پیش فروش بلیت قطارهای مسافری مرداد و شهریور

سراتو 45 میلیون تومان ارزان شد

انتخاب هیات مدیره این بانک مردود شد

سکه صعودی شد؛ طرح جدید 4 میلیون و 350 هزار تومان

سلطان مسکن مهر هم رسید!!!

تورم کاهشی افزایشی شد!

پیمان‌های پولی راه دور زدن محدودیت‌های سوئیفت

وزیر راه:اجاره‌بها متاثر از تورم و قیمت مسکن است

پیش بینی افت تولید در مهمترین میدان گازی کشور

بررسی آخرین تغییرات بازار بورس امشب در یک برنامه تلویزیونی

افزایش ٨٠ هزارتومانی قیمت چای خارجی

تکذیب دپوی گوشت قرمز در بنادر

وقتی فرانسه به خاطر آمریکا ضرر می کند

افزایش 50 درصدی قیمت کفش

عبدالملکی: قیمت دلار را می‌توان تا 5 هزار تومان کاهش داد

تغییر قیمت صیفی جات در 3 سال گذشته

قیمت خودرو در بازار امروز

توضیحات وزارت نفت درباره «راز محرمانگی قراردادهای نفتی»

چرا قیمت‌ها به کاهش نرخ دلار بی‌تفاوتند؟

تهرانی‌ها وام‌هایشان را چه کار کرده‌اند؟

کارنامه ارز در ابتدای تابستان

لغو مجوز سازمان حمایت برای حسابرسی یارانه ای