پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

شهر هوشمند از زبان معاونان وزیر ارتباطات اخبار محرمانه از منابع دیگر

شهر هوشمند از زبان معاونان وزیر ارتباطات

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - به گزارش گرداب ، تاثیر پیشرفت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تمامی بخش های مختلف زندگی مردم به طرز محسوسی آشکار است، با وجود فناوری، افرادی که در دورترین مناطق از پایتخت زندگی می کنند، به شرط داشتن آنتن مخابراتی می توانند در جریان همه اخبار قرار بگیرند و از اپلیکیشن های موبایلی برای آسانتر شدن فعالیت‌هایشان استفاده کنند. به همین منظور، حکمرانان و سیاست‌گذاران به دنبال استفاده از تکنولوژی در فرآیند ساخت و ساز شهرها و مدیریت آن هستند.طرح شهر هوشمند یکی از این طرح هاست که توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود.
تدوین پیش نویس سند شهر هوشمند تا پایان تابستان
پیش از این امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات، از تدوین پیش نویش سند ملی شهر هوشمند تا دو ماه آینده خبر داده بود.
وی در این خصوص اظهار کرد: خوشبختانه دبیرخانه اجرا و تدوین سند ملی شهر هوشمند شکل گرفته وعلاوه بر این از دستگاه‌های مرتبط نیز دعوت شده تا در راستای انجام این هدف همکاری کنند.این پیش نویس پس از تهیه به هیئت وزیران ارائه می شود تا پس از تصویب به همه دستگاه‌ها ابلاغ شود.
شهر هوشمند چیست؟
اما قبل از آشنایی با دستاوردهای این طرح، باید با مزایای اجرای آن آشنا شویم.شهر هوشمند برای توسعه و ترویج شیوه‌های مبتنی بر توسعه پایدار و برای رفع موانع و چالش‌های زندگی شهرنشینی اهمیت فراوانی دارد. ایجاد شهر هوشمند به برنامه‌های IoT بر مبنای رایانش ابری بستگی دارد تا پس از دریافت داده‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات را به شهرداری و نهادهای مرتبط ارائه دهد.، تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند که برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند. شهر هوشمند با یکپارچه سازی داده‌ها و اشیا و با ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای خدمات شهری، می‌تواند هم به کاهش هزینه‌ها کمک کند و هم در موضوعات زیست محیطی و حتی آلودگی هوا به مدیران شهری کمک کند.
سند ملی شهر هوشمند زیرساخت هایی لازم دارد که همچون اقتصاد دیجیتال باید فراهم شود. در غیر این صورت نمی توانیم ادعا کنیم که به سمت شهری هوشمند پیش رفته ایم
ایجاد شهر هوشمند؛ دغدغه دولت
ستار هاشمی، معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درباره اجرای سند ملی شهر هوشمند گفت: این موضوع یکی از دغدغه های دولت است که برای اجرای آن از نهادهای مختلف خواسته است که همکاری لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: سند ملی شهر هوشمند زیرساخت هایی لازم دارد که همچون اقتصاد دیجیتال باید فراهم شود. در غیر این صورت نمی توانیم ادعا کنیم که به سمت شهری هوشمند پیش رفته ایم.
در این مصوبه کارگروهی در نظر گرفته شده تا اگر اپلیکیشنی درخواست مجوز داشت بتواند مجوزی را دریافت کند که در کل کشور تعریف‌شده و معنادار باشد و نیاز نداشته باشد برای هر شهر یا استانی به صورت جداگانه اقدام به اخذ مجوز کند
در تازه ترین خبر از امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات درباره جزئیات این طرح جویا شدیم.
کمک شهر هوشمند به استارت آپ‌ها
ناظمی، درباره مزایای اجرای شهر هوشمند گفت: یکی از محورهای اساسی این سند این موضوع است که اپلیکیشن‌ها دیگر نیاز به این موضوع نداشته باشند تا برای فعالیت در هر شهر مجوز اخذ کنند؛ چراکه پیش از این اپلیکیشن‌های حمل و نقل برای شروع به کار در شهر و استان‌های مختلف نیاز به اخذ مجوز از شهرداری و نهادهای مرتبط داشتند. این موضوع، موضوعی است که برای سایر اپلیکیشن‌ها نظیر اپلیکیشن‌های پسماند، کیف پول و یا ولت ها و حمل و نقل شهری نیز می‌تواند اتفاق بیفتد.
معاون وزیر ارتباطات گفت:در این مصوبه کارگروهی در نظر گرفته شده تا اگر اپلیکیشنی درخواست مجوز داشت بتواند مجوزی را دریافت کند که در کل کشور تعریف‌شده و معنادار باشد و نیاز نداشته باشد برای هر شهر یا استانی به صورت جداگانه اقدام به اخذ مجوز کند.
وی تصریح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کرد:‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سند ملی شهر هوشمند ابعاد مختلفی دارد، اما این موضوع یکی از مهم‌ترین خواص این سند برای شهروندان است.
معاون وزیر ادامه داد: این طرح کمک زیادی به فعالیت های استارت آپی می کند تا بتوانند فارغ از نگرانی از زیر ساخت‌های موجود بهره ببرند.
اما در کنار برنامه‌های سازمان فناوری اطلاعات برای توسعه شهر هوشمند، سازمان فضایی نیز به دنبال افزایش سهم این فناوری در اقتصاد کشور است، بدون شک، حوزه فضایی، کمک زیادی به مدیریت شهری و اجرای شهر هوشمند می‌کند.
صنعت فضایی می تواند به توانمندسازی کسب وکارها و ارائه خدمات بیشتر برای سهولت زندگی کمک کند و در این راستا نقش موثری ایفا کند
سازمان فضایی هم به کمک شهر هوشمند می‌آید
مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران و معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در رابطه با نقش سازمان فضایی در ایجاد شهر هوشمند می گوید، این سازمان برای افزایش سهم فناوری فضایی در توسعه شهر هوشمند، جلسات مشترکی را بین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران برگزار می‌کند تا هرچه سریعتر اهداف تعیین شده برای افزایش نقش فناوری فضایی و شهر هوشمند محقق شود.
وی تأکید کرد: به طور قطع، صنعت فضایی می تواند به توانمندسازی کسب وکارها و ارائه خدمات بیشتر برای سهولت زندگی کمک کند و در این راستا نقش موثری ایفاکند.
با توجه به آنچه که توسط سه معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این گزارش مطرح شد، شهر هوشمند جز اولویت های دولت است که تا دو ماه آینده سرنوشت آن تعیین می شود. باید دید تا چه حد نهادهای دولتی در اجرای این طرح همکاری می کنند.
منبع: خبرگزاری فارس
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ناگفته‌های بختیاری از زمان تصدی بر وزارت دادگستری در دولت احمدی‌نژاد

دختر فرمانده سابق کل ارتش: خبر بازداشتم کذب است/ فرزند پناهیان: سوءقصد به جان پدرم دروغ است

گزارش روز/ نقش جدید رئیس فراکسیون امید!

وزیر بهداشت امشب درتلویزیون

تاسیس مرکز مقابله با اخبار جعلی شبکه های اجتماعی در تایلند

تلفن هوشمند کودکانمان را باهوش‌تر نمی‌کند

فصل توبه از اعتماد به دشمن/ شمخانی: نباید برجام را امضا می‌کردیم/ روحانی: دیوانه ها به آمریکا اعتماد می‌کنند/ ظریف: درباره آمریکا اشتباه می‌کردم/ جهانگیری: سرمان کلاه گذاشتند + فیلم

ارتقای ظرفیت‌های دفاعی دستور کار نیروهای مسلح است

کسانی که از بن‌بست حرف می‌زنند، کاملاً اشتباه می کنند/ معتقد به بستن فضای فرهنگی نیستیم اما با ولنگاری به‌شدت مخالفیم/ حجاب یک حکم شرعی و یک مسئله قانونی است/ سخنانی می‌شنوم که نشانه بیمناکی از دشمن است/ هند سیاستی منصفانه در قبال کشمیر در پیش بگیرد

رسانه دولت خبر داد: طرح صدقه فرانسه به ایران در قبال دائمی شدن محدودیت‌های هسته‌ای و معامله بر سر قدرت موشکی و منطقه‌ای!/ پشت پرده سفر ظریف به پاریس چیست؟

بعد از فتنه عده‌ای از اصولگرایان به اصلاح‌طلبان نزدیک شدند/ امروز لیدر قبلی اصولگرایی و همه کاره قدیمی جامعه روحانیت با اصلاح‌طلبان شراکت می‌کند/ برخی اصولگرایان برای روحانی ستاد زدند/ می‌گویند اول انتخابات را ببریم، بعد بنشینیم سر سفره و برنامه بریزیم!

فایننشال تایمز: مردم ایران آزادی نفتکش را مدیون سپاه می‌دانند

انگلیس باید خسارت بدهد تا نفتکش استنا ایمپرو آزاد شود

حرف روز/ دولت در میدان فسادستیزی

گزارش روز/ چرا درس نمی‌گیرند؟

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 30 مرداد

11 دلیل عدم استفاده از اینترنت در کشور

باورهای نادرست درباره باتری تلفن‌های همراه

ترفند‌هایی کاربردی برای افزایش امنیت گوشی‌های هوشمند

پیام رسان جایگزین تلگرام باید بستری برای کسب وکار مردم باشد

جریمه شبکه‌های اجتماعی دارای محتوای نامناسب برای کودکان

چرا وزارت ارتباطات از تحقق شبکه ملی اطلاعات شانه خالی می‌کند؟

جزییات عجیب یک پرونده جاسوسی

آمار آلودگی سایبری در یک سال اخیر

نباید اجازه داد ثروت‌ها در اختیار عده‌ای قرار گیرد و یکی نان شب نداشته باشد/ 60 تن طلا در بازار ریختند و عده‌ای خاص با دریافت وام آن را خریدند

رایانش ابری به زبان ساده

چطور کاربر‌های تقلبی شبکه‌های مجازی را بشناسیم؟

با تایپ کردن هم هک می شوید

چهار روش برای دور شدن از حواس‌پرتی‌های دنیای فناوری

مروری بر وعده‌های دادستانی در حوزه فضای مجازی

حرف روز/ مسیر سخت ترامپ!

گزارش روز/ شکست همه‌جانبه

نشریه اخبار و تحلیل‌ها دوشنبه 28 مرداد

تمایل زیادی به سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا وجود ندارد

سه نما از پیروزی ها و اقتدار انصارالله یمن

شما دروغ گفتن را هم بلد نیستید/ چطور یک مسئول در کاخ شاه برای خود استخر می‌سازد؟/ نه تنها برای شخص هاشمی، بلکه خانواده او هم از این استخر استفاده می‌کردند/ آیا اسکی در تاسوعا و عاشورا هم توصیه پزشک بود؟

آزادی نفتکش ایران؛ نتیجه دیپلماسی اقتدار

چرا امضای "جان کری" برای ما سند شد؟

کمبود غذا، سوخت و دارو؛ عواقب خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا

حرف روز/ انتقام از رسانه ملی!

گزارش روز/ دفاع بدموقع!

امام خامنه‌ای: سلام برسانید و بگویید دست‌تان درد نکند

نشریه اخبار و تحلیل‌ها یک‌شنبه 27 مرداد

تأیید وجود تروجان در برخی از گوشی‎‌‎های اندرویدی

آسیب‌پذیری بلوتوث به هکرها امکان سوءاستفاده از آن را می‌دهد

اسرائیل وارد لبنان شود نابودی‌اش را بطور زنده پخش خواهیم کرد/ اعلام جنگ علیه ایران، اعلام جنگ علیه تمام محور مقاومت است

سهم 2درصدی ایران از نیاز 1000 میلیارد دلاری منطقه/ جمعیت 600 میلیونی کشورهای همسایه؛ فرصتی که مورد غفلت مسئولان واقع شده است

سخن اصلاح‌طلبان درباره آیت‌الله مصباح را قبول ندارم/ ایشان از پنجاه سال قبل فیلسوفی مبارز بوده است

آمریکا و انرژی خلیج فارس

مزایا و معایب سامانه‌های الکترونیکی