پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مطرود دیروز، محبوب امروز سیاسی

مطرود دیروز، محبوب امروز

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
مطرود دیروز، محبوب امروز
k ٢٠
١١


ابتکار / متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
نیروی طرد شده اصولگرایان این روزها گویی مورد توجه آنها قرار گرفته است. تا دیروز فرزند ناخوانده بود اما امروز می‌گویند در خروج او و انحرافش هم ما مقصر هستیم. به دیدار او می‌روند و به جلسات‌شان دعوت می‌شود. می‌گویند با نظرات و سیاست‌های ما همراه نبود اما معیار ما فقط اصولگرایی نیست. محمود احمدی‌نژاد، رئیس دولت نهم و دهم را می‌گویم که این روزها باز هم فعال شده و شائبه حضورش در انتخابات مجلس در قالب یک لیست انتخاباتی مطرح است. به نظر می‌رسد اصولگرایان آغوش خود را برای او بازگذاشته اما این بار نه برای حمایت از او بلکه برای به دست آوردن سبد رای احمدی‌نژاد به گونه‌ای که واعظ آشتیانی، فعال سیاسی اصولگرا درباره بازگشت جناح اصولگرا به سوی احمدی‌نژاد گفته بود که بعید است که اصولگرایان وارد بحث انتخاباتی با احمدی‎نژاد شده باشند، اما ممکن است هر اتفاقی بیفتد و احتمالا برخی در پشت پرده، مذاکراتی را برای انتخابات شروع کرده‎ باشند. همچنین غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سبد رای قابل توجه احمدی‌نژاد، گفته بود: گروه‌های سیاسی مختلفِ متمایل به جناح راست به دنبال جذب این سبد آراء به نفع خود هستند، به احتمال زیاد در هفته‌های آینده نیز اخباری مبنی بر جذب احمدی‌نژاد در رده‌های مختلف به گوش برسد. البته که احمدی‌نژاد به راحتی سبد رای خود را در اختیار سایر گروه‌های سیاسی قرار نخواهد داد.
تا دیروز معتقد بودند که احمدی‌نژاد مسیر مرگ تدریجی را انتخاب کرده است، اما امروز خودشان را نیز در این مرگ تدریجی مقصر می‌دانند. به گفته ایمن‌آبادی، معتقدند احمدی‌نژاد تجارب ناخوشایندی از آنها دارد، از این‌رو اصولگرایان در محافل خصوصی ضمن سرزنش خود اذعان دارند که رفتارهای آنها موجب انحراف احمدی‌نژاد شد زیرا احمدی‌نژاد تاب این همه فشار و گزند را نداشت بنابراین این رفتارها موجب شد تا افرادی چون بقایی و مشائی، احمدی‌نژاد را جذب خود کنند.
اصولگرایان و رسانه‌های‌شان مدت‌هاست سیاست کلی بایکوت و سکوت خبری را در‌مورد احمدی‌نژاد در پیش گرفته‌اند. اما فعالان سیاسی این جریان اخیرا در صحبت‌ها و مصاحبه‌های خود حتما اشاره‌ای به او و جریان منتسب به احمدی‌نژاد را دارند. احمدی‌نژاد که این روزها زیاد هم سفر می‌کند و هیچ رسانه اصولگرایی خبری از او منتشر نمی‌کند، به یکباره مورد توجه افراد و طیف‌های سیاسی این جریان قرار می‌گیرد. از جمله دیدار فروردین‌ماه امسال قالیباف با احمدی‌نژاد و همچنین دعوت از او در افطاری ماه رمضان جامعه اسلامی مهندسین به کارگردانی باهنر و خواهرزاده‌اش هاشمی‌ثمره. آیا اصولگرایان دست‌شان خالی است و برای پیروزی در انتخابات حتی حاضرند فرزند طرد شده خود را به کانون خانواده برگردانند؟ آیا احمدی‌نژاد حاضر خواهد شد با سیاست‌های این جریان کنار بیاید و تن به ائتلاف با آنها بدهد؟
اصولگرایان که تا به حال هیچ وقت موفق نشده‌اند به یک اجماع کلی میان طیف‌ها و گروه‌های درونی خود در رابطه با انتخابات برسند و درواقع یکی از مهم‌ترین عوامل عدم موفقیت در انتخابات انشقاق و چند دستگی در این جناح سیاسی بوده است، تا به حال تلاش زیادی داشته‌اند تا مانند جناح رقیب یک ائتلاف سراسری بین طیف‌های خود برقرار کنند اما موفق نشده‌اند. در‌واقع انشقاق و چند دستگی نقطه ضعف همیشگی این جریان بوده است. در انتخابات گذشته جبهه مردمی نیروهای انقلابی (جمنا) که قرار بود محور وحدت آنها باشد به نطقه افتراق و از هم پاشیدگی طیف‌های این جریان سیاسی تبدیل شد. امسال هم که هر‌چه تلاش کرده‌اند تا به حال موفق نشدند همه نیروهای اصولگرایی را زیر یک چتر جمع کنند. محمدباقر قالیباف با اعلام یک حزب و سایت برای ثبت‌نام رسما جدایی خود را از تشکل اجماعی اصولگرایان اعلام کرد. در مقابل پایداری‌ها که به زعم اصولگرایان یکی از عوامل ناکارآمدی جمنا و شکست این ائتلاف بود مثل همیشه رویه خود را در پیش گرفته است و گویا قرار نیست اصولگرایان به آرزوی دیرینه خود برسند و همچنان در حسرت یک ائتلاف درونی هستند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد راهکار و استراتژی آنها برای اجماع و پیروزی در انتخابات نزدیک کردن سبد رای انحرافی‌ها از جمله احمدی‌نژاد و جریان منتسب به او است. به هر حال نزد اصولگرایان احمدی‌نژاد دارای سبد رای قابل توجهی است و می‌تواند در انتخابات مجلس تاثیرگذار باشد.
رویکرد اصولگرایان در قبال رئیس دولت‌های نهم و دهم از سال 82 تاکنون حمایت شش‌دانگ، زاویه‌گرفتن، طعنه و تمسخر و انتقاد تا بایکوت و حملات زبانی و حتی برخی مواقع فراتر از حملات کلامی و زبانی بوده است‌ تاجایی‌که یک سایت اصولگرا پیش‌بینی کرده بود که رئیس سابق دولت قرار است با الگوگیری از جنبش اعتراضی امسال در فرانسه به خیابان بیاید. اما حالا به نظر می‌رسد رویه آنها تغییر کرده است و این بار به نرمی می‌خواهند برخورد کنند. آنها خوب می‌دانند که در چنین وضعیتی نمی‌توانند در انتخابات نتیجه دلخواه کسب کنند بنابراین به سبد رای احمدی‌نژاد حتی اگر حداقلی باشد نظر دارند. هر چند ایمن‌آبادی گفته نباید فراموش کرد که احمدی‌نژاد خیلی زرنگ‌تر از این حرف‌ها است و آن شخص 84، 88 و 92 نیست که سبد رایش را ببخشد. همچنین با توجه به شناختی که از محمود احمدی‌نژاد وجود دارد و به گفته ایمن‌آبادی شرط و شروط‌های سنگینی که برای اصولگرایان گذاشته است بعید به نظر می‌رسد او حاضر به ائتلاف با این جناح سیاسی شود.
اما اصولگرایان هیچ وقت به این پرسش پاسخ نداده‌اند که چرا احمدی‌نژاد و یارانش که از دل اصولگرایان بیرون آمدند، چه اتفاقی افتاد که با حمایت آنها روی کار آمد اما در پایان کار توسط همین حامیان طرد شد و هزاران سوال بی‌پاسخ مطرح است. حالا هم که در آستانه انتخابات قرار داریم بدون توجه به همه این ابهامات به سمت احمدی‌نژاد تمایل پیدا کرده و از سخنان آنها اینگونه استنباط می‌شود که بدشان نمی‌آید آرا‌ او به سبد اصولگرایی وارد شود‌ به گونه‌ای که حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در‌خصوص ارتباط میان جریان اصولگرایی و احمدی‌نژاد می‌گوید: احمدی‌نژاد در تمام دوران هشت ساله خود حتی یک بار هم نگفت که اصولگرا است و از همان اول راه خود را از اصولگرایان جدا کرد و ما هم مدام با وی درگیر بودیم چون از اجرای برخی مصوبات مجلس خودداری می‌کرد و می‌گفت من باید تشخیص دهم که کدام مصوبات اجرا شود و کدام اجرا نشود. البته ما هم امروز اصراری بر کلمه اصولگرایی نداریم و مراد ما از این، انقلابی عمل کردن است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واکنش وکیل سابق نجفی به بازداشت حسن عباسی

زیباکلام: اصولگرایان پیروز انتخابات 1400 هستند

رئیس‌جمهور دوقانون مصوب مجلس را برای اجرا ابلاغ کرد

خبر فرمانده سپاه از آزمایش موشکی جدید ایران

پیشنهاد یک روزنامه به دولت: پرچمدار عذرخواهی از مردم شوید

سردار یزدی: کارمندان دولت آبروی نظام و انقلاب را حفظ می کنند

ارتش تا پایان سال چند رزمایش برگزار می‌کند

بازداشت دختر فرمانده اسبق ارتش تکذیب شد

امام جمعه اسالم: با این اوضاع "مسکن" درب وزارتخانه‌تان را گل بگیرید!

شرط دانشگاه تهران برای جذب ظریف

فرمانده سپاه: مذاکره و سازش راه‌حل مشکلات ما نیست

شکایت نمایندگان مجلس از دولت به دیوان محاسبات

برنامه حزب کارگزاران برای انتخابات

روایتی جدید از ماجرای قهر 11 روزه احمدی‌نژاد

ظریف: توافق برجام آن چیزی نیست که من می‌خواستم

فاتحه خوانی روحانی بر سر مزار آیت الله هاشمی

سیدحسن خمینی: امروز روز حمایت بیشتر از دولت است

خاطره رهبر انقلاب از شهدای دولت

ماموریت‌هایی که رهبری بر دوش رئیس جدید کمیته امداد گذاشته‌اند

امیرعبداللهیان: نقشه‌ تجزیه سوریه شکست خورد

بختیاری: هیچ بن‌بستی نمی تواند مقابل رئیسی برای مبارزه با فساد باشد

نماینده مجلس: سهم ایران از خزر محفوظ است

ظریف با لودریان دیدار کرد

رضایی: آمریکا از بیداری ایران در هراس است

اختلافات بر سر ایران در دیدار با ترامپ

منتقدان سفر ظریف به پاریس چه نکاتی را ندیدند؟

پایان سفر ظریف به 4 کشور اروپایی

عارف: دورویی به سیاسیون آسیب زده است

برنامه سفر ظریف به شرق آسیا

ظریف پس از تور اروپایی وارد تهران شد

خودروی تولیت آستان قدس رضوی چیست؟

دعای توئیتری محمود صادقی برای ظریف

یقه سفیدها، خط قرمز نیستند

واکنش یک نماینده اصولگرا به هجمه‌ها علیه خانواده لاریجانی

جبهه‌گیری انگلیس و فرانسه مقابل ترامپ درباره ایران

روحانی: انتقاد از دولت توام با جایزه بوده است

صحبت‌های ظریف پس از دیدار مهم با ماکرون

دژپسند و آذری‌جهرمی به مجلس می‌روند

مرعشی: بانک‌های جهان علاقه‌مند به دور زدن تحریم ایران نیستند

حق‌شناس: روحانی وعده‌های انتخاباتی خود را مرور کند

علم‌الهدی: می‌خواهند سفره دین را از زیر پای مردم بکشند

روحانی: مردم نسبت به سال‌ گذشته آرامش دارند

آیت‌الله مکارم‌شیرازی: دولت به قم و حوزه بدهکار است

باور ایرانی به روایت تصویر

جزئیات دیدار مهم ظریف و ماکرون

رای دادگاه درباره شکایت صادقی از آملی‌ لاریجانی اعلام شد

آمریکا از متهم کردن ایران به نقض NPT عقب نشست

درخواست ترامپ از ایران برای مبارزه با داعش!

افشای جزئیاتی جدید از دلیل انصراف ترامپ از حمله به ایران

اطلاعات جدید از توطئه اخیر ضد انقلاب در مشهد