پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

راز سر‌به‌مهر سازمان غذا و دارو اقتصادی

راز سر‌به‌مهر سازمان غذا و دارو

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
راز سر‌به‌مهر سازمان غذا و دارو
k ١.٣
١


شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مافیای دارو، رانت دارویی و امضاهای طلایی موضوعاتی هستند که به تازگی زیاد به گوش می‌رسند به‌ویژه در اخبار مربوط به سازمان غذا و دارو. گرچه این فساد در حوزه سلامت موضوع تازه‌ای نیست و به سال‌های قبل باز می‌گردد اما با روی‌کارآمدن سعید نمکی در وزارت بهداشت نخستین تغییرات مدیریتی متوجه سازمان غذا و دارو شد، تغییراتی که نمکی آن را برای پاک‌کردن فساد و رانت از حوزه دارو اعلام کرد و برای نخستین‌بار به عنوان یک مقام بلندپایه در وزارت بهداشت صحبت از امضاهای طلایی به میان کشید، امضاهایی که پای اسناد دارویی حک شده و سرنوشت بخشی از ارز مملکت و سلامت بیماران را تعیین می‌کند.
به تازگی وزیر بهداشت ضمن مثبت‌خواندن روند اقدامات انجام‌شده در جهت ایجاد شفافیت در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو و تشریح این اقدامات، تأکید کرد: با پدیده‌ای به نام موریانه فساد در ساختار اجرائی کشور و در درون وزارت بهداشت مبارزه می‌کنیم و این را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم اثرات مثبت آن را ببینیم. سعید نمکی در اجلاس معاونین غذا و دارو، خطاب به معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: شاید با خود بگویید این چه وزیری است که آن‌قدر معاون غذا و دارو عوض می‌کند. به هر حال ما نشست قبلی را با حضور دکتر پیرصالحی برگزار کردیم، اما نشست امروز با حضور دکتر شانه‌ساز برگزار می‌شود. تأکید می‌کنم که من با هیچ‌کس رودربایستی ندارم. به همه همکارانم گفته‌ام که من مانند یک مربی هستم که در کنار زمین ایستاده‌ام و تیمم باید گل بزند نه اینکه گل بخورد. اگر کاپیتان تیم هم در دقایق اول به خوبی بازی نکند، در همان دقیقه اول از زمین بیرونش می‌کشم.
نمکی با بیان اینکه در امور مربوط به مردم با کسی شوخی ندارم، گفت: در امور مربوط به مردم مطلقا با کسی مسامحه نمی‌کنم. گرچه آقای دکتر پیرصالحی از برادران بسیار پاکیزه بودند، اما برایشان مشقی را نوشتم، تعیین تکلیفی کردم و بارها خواستم که آنها را انجام دهند و زمانی را برای انجامش مشخص کردم؛ چراکه ما فرصت نداریم و وقت‌های تلف‌شده زیادی داریم. باید در دقیقه 90 گل بزنیم. به هر حال این اقدامات اجرا نشد و من هم در کار با مردم اهل مسامحه نیستم.
وزیر بهداشت ادامه داد: سؤال دومی که ممکن است برای شما پیش بیاید، این است که ما به چه موضوع غیرشفافی بیشترین توجه را داریم؛ همواره گفته‌ام که نباید اجازه دهیم تعداد معدودی از افراد قانون‌شکن و فرصت‌طلب حیثیت جامعه داروسازی و پزشکی کشور را ببرند. ما نباید اجازه دهیم اعتبارمان در ذهن مردمان این سرزمین به دلیل منفعت‌طلبی و انحصارطلبی گروهی خاص مخدوش شود.
وی تأکید کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته در سازمان غذا و دارو یکی از بزرگ‌ترین آفت‌ها عدم شفافیت بوده است. هرچه هم فریاد می‌زدم عده‌ای فکر می‌کردند با شخص خاصی خصومت دارم. در روز اول هم به معاونانم اعلام کردم شما حق ندارید با پیش‌داوری‌ها به سازمان غذا و دارو پا بگذارید. شما حق ندارید فرد خاصی را بر دیگری ترجیح دهید. حق ندارید در حق هیچ‌کس بی‌عدالتی کنید. به دکتر شانه‌ساز هم تأکید کردم که مبادا به دلیل ذهنیت مخدوش یا درست از گذشته کسی، چوب لای چرخش بگذارید.
وزیر بهداشت با اشاره به جلسه‌ای که چندین ماه قبل با رئیس بانک مرکزی، رئیس سابق سازمان غذا و دارو و معاون اول رئیس‌جمهور در زمینه تخصیص ارز داشته و عدم همخوانی اعداد سازمان غذا و دارو با اعداد بانک مرکزی، گفت: حال برای منی که در سازمان برنامه و بودجه، اندیشه‌ام با رقم شکل گرفته و با حدود 308 هزار میلیارد از پول کشور سروکار داشتم، این موضوع جای سؤال بزرگی بود. در اینجا حساسیت‌هایم بیشتر شد و مقدار بیشتری به این حوزه ورود کردم.
وی، دکتر اصغری، رئیس اسبق سازمان غذا و دارو را که یکی از پاکیزه‌ترین مدیران خواند و گفت: در ابتدای حضورم در وزارت بهداشت وی را صدا زدم و گفتم شما از سامانه تی‌تک چه اطلاعاتی داشتید که گفتند من تا روز آخر شناسه‌ای از این سامانه در اختیار نداشتم. بنده گفتم ببندید در این سازمان غذا و دارو را. در جایی که رئیس سازمان غذا و دارو به اطلاعات این سازمان دسترسی ندارد، چرا این مجموعه را نگه داشته‌اید. بنابراین به مسئله ورود کردیم. با ورود دکتر شانه‌ساز به سازمان جلسه گذاشتیم. پرسیدیم که در حوزه مواد اولیه چقدر موجودی انبار داریم؟ گفتند که نمی‌دانیم. می‌پرسیدم چقدر در انبارهای پخش موجودی داریم؟ باز هم گفتند نمی‌دانیم. پرسیدم فعل و انفعالات ارزی به چه میزان بوده است؟ که باز هم گفتند نمی‌دانیم.
نمکی تأکید کرد: کلید این راز سربه‌مهر در جیب یکی، دو نفر بود. من در اینجا احساس کردم که دیگر نمی‌توانم بنشینم و سکوت کنم و باید به مسئله ورود کنم؛ چراکه من آمده‌ام که همین اقدامات را انجام دهم و اهل برگشت هم نیستم و ماشینم دنده عقب ندارد. از روز اول با خدای خودم عهد کردم که کار را انجام دهم.
وی گفت: من ضمن قدردانی از بدنه پاکیزه سازمان غذا و دارو به شما اعلام می‌کنم که در این فرایندها تعدادی پرونده در زمینه تخلفات تشکیل شد که به مقامات قضائی ارائه داده‌ایم که دارند رسیدگی می‌کنند. در حال حاضر و در این حوزه کل بدنه نظام پشت سر ما هستند و فکر نکنید کسی در حوزه مقامات امنیتی و قضائی و در دولت است که بخواهد ما را از این روند رو به جلو منع کند. خوشبختانه همه یک‌صدا با اذن رهبری و دستور رئیس‌جمهور با پدیده‌ای به نام موریانه فساد در ساختار اجرائی کشور و در درون وزارت بهداشت مبارزه می‌کنیم و این را به فال نیک می‌گیرم و امیدوارم اثرات مثبت آن را ببینیم. خوشبختانه امروز در سازمان غذا و دارو اقدامات بسیار مثبتی انجام شده است و به صورت صمیمی مسائل را پیش می‌بریم. چندنفری در زمینه تخلفات دستگیر شدند و اعترافاتی هم کرده‌اند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تذکر شدید درباره «پرداخت خارج از شمول» به مدیران

روند بازسازی پلاسکو سرعت می‌گیرد

پالایشگاه سازی، راه دور زدن تحریم

فرصت‌های تجاری امارات برای ایرانی‌ها

دو مدیر عامل سابق سایپا بازداشت شدند

معرفی 6 خودروساز به تعزیرات به دلیل تخلف در قیمت گذاری

ماجرای ممنوعیت ترخیص لوبیا قرمز از گمرک

نرخ تورم خوارکی‌ها و دخانیات به 63.3 درصد افزایش یافت

بخشودگی 100 درصدی جرایم مالیاتی در سال رونق تولید

ماجرای اکران حقوق کارکنان و مدیران دولتی از شروع تاکنون

بازداشت چند مدیر دولتی و خصوصی و 2 نماینده مجلس

دو مدیرعامل سابق سایپا بازداشت شدند؟

میوه میدان بار 40 درصد ارزان تر از سطح شهر

سقوط شدید بازارهای سهام آمریکا

اعطای کمک‌های بلاعوض رانتی از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها به افراد خاص

کوتاه شدن دست سلاطین برنج از بازار برنج با طراحی یک اپلیکیشن

نفت از 60 دلار گذشت

نماینده مجلس: بازار خودرو بی‌صاحب است

طلا رنگ باخت

صعود خفیف بورس‌های جهانی

کشف میدان جدید نفتی در سودان جنوبی

دلار عقب نشست

جدیدترین روش فرار مالیاتی

فرصت جنگ تجاری چین و آمریکا برای اقتصاد ایران

پیش‌بینی کاهش چشمگیر قیمت خودرو در بازار

تخلف میلیاردی در واگذاری اردوگاه شهید باهنر

گمانه‌زنی از قصد دولت برای احیای وزارت بازرگانی

بیت‌کوین و چالش مصرف برق در کشورهای مختلف دنیا

ادامه روند کاهش قیمت خودروهای وارداتی

فرصتی 3 ماهه برای تعیین تکلیف حذف 4 صفر از پول ملی

نماینده مجلس: واگذاری سهام خودرویی دولت کلاهبرداری است

آرامش بازار مسکن مشروط شد

اقدام دولت درباره قیمت شکر

عرضه گوشت 70هزار تومانی از فردا آغاز می‌شود

خودروسازان اجازه کاهش قیمت را نمی‌دهند!

مسافران هوایی کم شدند

تعدیل بازار اجاره در مردادماه

عرضه چای دولتی به بازار در آینده

نماینده مجلس: احتمالا مجلس به لایحه حذف چهار صفر از پول رأی نمی‌دهد

پیش بینی استفاده بیشتر از کارت سوخت شخصی با مصوبه جدید دولت

مجلس از عملکرد دولت در حوزه بازار مسکن رضایت ندارد

قیمت مصوب رب تعیین شد

واکنش بازار به بازداشت مدیران خودروساز

قیمت دلار کاهش یافت

طلا و سکه ارزان شدند

مخلوط کردن فضولات حیوانی با نان مردم!

خبر عجیب از سقوط قیمت مسکن در تهران

نام پول خرد جدید ایران

قیمت مرغ هزار تومان کم شد؛ ثبات قیمت‌ها تا نیمه شهریور

بیانیه سایپا:مدیرعامل اسبق ایران خودرو درست نمی گوید