پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

در یمن چه خبر است؟ بین الملل

در یمن چه خبر است؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
در یمن چه خبر است؟
k ٦.٥
٠


فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
از اواخر هفته گذشته، میان دو گروه اصلی سیاسی در جنوب یمن درگیری‌های خونینی اتفاق افتاده و به سقوط مواضع دولتی منجر شده است. این درگیری‌ها، بار دیگر تمایت ارضی یمن را به خطر انداخته و آینده ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.
یمن بار دیگر، به صدر اخبار رسانه‌های منطقه‌ای بازگشت. این بار اما، نه به خاطر کارزار نظامی سعودی‌ها علیه جنبش انصارالله (حوثی‌ها) در صنعا، بلکه به خاطر نزاعی است که جدیدا در شهر جنوبی عدن شعله‌ور شده است. در چند روز گذشته، میان دو گروه عمده در این شهر درگیری خونینی رخ داد که به فرار نیرو‌های وابسته به دولت عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن، منتهی شد.
آرایش نیروها در یمن
برای فهمیدن بهتر اهمیت تحولات عدن، ابتدا لازم است به آرایش کلی نیرو‌ها در یمن و خصوصا در جنوب آن نگاهی انداخته شود. یمن از سال 2015 تاکنون درگیر جنگی ویرانگر بوده است. در سایه همین جنگ، نیرو‌های زیادی ظهور و بروز کردند که منافع متضادی دارند، اما بعضا به دلیل شرایط موقت، مجبور به ائتلاف با یکدیگر شدند. به همین دلیل در برخی مواقع، اتفاقاتی رخ می‌دهد که در وهله اول غیرقابل فهم به نظر می‌رسد. ماجرای عدن از جمله این اتفاقات است.
در سال 2014، حوثی‌ها وارد صنعا شدند و با همکاری علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور سابق یمن، قدرت را به دست گرفتند. در آن زمان، عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور یمن بود و پس از استعفا، دست به دامن عربستان شد. عربستان نیز با ادعای اینکه هادی تحت فشار حوثی‌ها مجبور به استعفا شده بود، برای بازگرداندن او به صنعا، ائتلافی نظامی از حدود 10 کشور عربی تاسیس و به یمن حمله کرد. حمله‌ای که تا به امروز ادامه دارد و به فجایع انسانی منجر شده است. در میانه نزاع، صالح از حوثی‌ها جدا و سپس توسط آن‌ها کشته شد. اما این باعث نشد که کنترل صنعا از دست حوثی‌ها خارج شود. با خروج برخی کشور‌های عربی از ائتلاف به رهبری عربستان در یمن، این ائتلاف نهایتا به یک ائتلاف سعودی‌- اماراتی تقلیل یافت. با این حال، اماراتی‌ها و سعودی‌ها توانستند برخی از استان‌های جنوبی یمن را از دولت تحت رهبری انصارالله در صنعا، بازپس گیرند. با تصرف عدن، این شهر به جای صنعا عنوان «پایتخت موقت» یمن انتخاب شد. اما تحولات اخیر عدن نشان می‌دهد که این شهر ممکن است پایتخت باقی بماند، اما نه پایتخت کل یمن. بلکه پایتخت کشور جدید «یمن جنوبی».
نزاع در جنوب
در استان‌های جنوب یمن، چندین نیرو و جریان سیاسی حضور دارند. اما از میان این نیروها، دو گروه از همه قوی‌تر هستند: گروه موسوم به «دولت مشروع یمن» به رهبری عبدربه منصور هادی که تحت حمایت عربستان است و برای تصرف کل یمن تلاش می‌کند. گروه دوم، با نام «شورای انتقالی جنوبی» شناخته می‌شود و خواستار جدا شدن جنوب یمن و تاسیس کشوری جدید است. این گروه، تحت حمایت امارات است. دو گروه یادشده در روز‌های اخیر با یکدیگر درگیری‌های خونینی داشتند که به شکست گروه اول و پیروزی گروه دوم منجر شد.
از چهارشنبه گذشته، میان این دو گروه در عدن درگیری اتفاق افتاد که در آن ده‌ها تن از دو طرف کشته و مجروح شدند. اگر چه در ظاهر امر این درگیری میان دو گروه یمنی اتفاق افتاده است، اما با توجه به نفوذ چشمگیر عربستان و امارات در جنوب یمن، درگیری گروه‌های یمنی به نوعی درگیری میان عربستان و امارات قلمداد شده است. چرا که هر کدام از دو طرف درگیری، تحت حمایت عربستان یا امارات هستند.
در جریان درگیری‌های اخیر، نیرو‌های شورای انتقالی جنوبی، بسیاری از پادگان‌ها و مراکز اداری دولتی و حتی کاخ ریاست‌جمهوری در عدن را تصرف کردند. مقامات دولت هادی، تحولات عدن را «کودتا علیه دولت قانونی» دانستند. وزارت خارجه این دولت با صدور بیانیه‌ای، گفت: «آنچه در عدن، پایتخت موقت، توسط شورای انتقالی انجام می‌شود، کودتایی علیه نهاد‌های قانونی دولت است.»
شکاف در ائتلاف سعودی؟
اوج‌گیری درگیری‌ها در عدن، گمانه‌ها درباره اختلافات امارات و عربستان را تقویت کرده است. خصوصا که اماراتی‌ها در چند ماه اخیر اقدماتی برای بهبود سیاست خارجی کشورشان انجام داده‌اند. آن‌ها در اقدامی غیرمنتظره، عقب‌نشینی نیرو‌های خود از یمن را اعلام کردند و چندین هیئت سری و عنلی را برای بهبود روابط با ایران، به تهران اعزام کردند. ماجرای عدن، در واقع می‌تواند جدیدترین نشانه اختلاف‌نظر سعودی‌ها و اماراتی‌ها باشد. این اختلاف به جایی رسیده است که نیرو‌های نظامی عربستان مستقیما نیرو‌های تحت حمایت امارات در عدن را هدف قرار دادند. به همین دلیل، برخی ناظران معتقدند که تنش‌ها در عدن، در واقع جنگی اماراتی- سعودی با پوششی یمنی است. در همین رابطه، روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم نوشت: جنگ نیابتی بین دو متحد اصلی، یعنی عربستان و امارات، بازتابی از اختلافات خاموش آن‌ها است که پس از عقب‌نشینی امارات از یمن و اعزام یک هئیت امنیتی اماراتی به تهران به اوج خود رسید.
به نوشته این روزنامه، امارات علنا از جدایی جنوب یمن و تاسیس یک کشور جدید وابسته به خود در آنجا حمایت می‌کند. اخیرا، دکتر عبدالخالق عبدالله، استاد دانشگاه و یکی از چهره‌های نزدیک به محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی، در توئیتی گفته است که یمن دیگر مانند قبل یک کشور واحد نخواهد بود. افزون بر این، ضاحی خلفان، رئیس پلیس دوبی، نیز در یکی از توئیت‌هایش علنا خواستار جدایی جنوب یمن شده است. به دلیل همین حمایت‌های پیدا و پنهان امارات از جدایی‌طلبان، احمد المیسری، وزیر کشور در دولت هادی، اظهارات کم‌سابقه‌ای علیه امارات و حتی عربستان بیان کرد. به گزارش الجزیره، المیسری گفت: «به شکست در عدن اعتراف می‌کنیم و به امارات تبریک می‌گوییم، اما این نبرد پایانی نیست. 400 خودروی زرهی امارات در این عملیات مشارکت کردند و ما با تسلیحات ابتدایی خود با آن‌ها جنگیدیم. عربستان در برابر آنچه در چهار روز بر ما گذشت سکوت کرد و شریک ما، سر ما را گوش تا گوش برید.»
آیا یمن تجزیه می‌شود؟
گفتنی است که یمن تا سال 1990 دو کشور بود. یمن شمالی با نام رسمی «جمهوری عربی یمن» و یمن جنوبی با نام «جمهوری دمکراتیک خلق یمن» شناخته می‌شد. این دو کشور نهایتا در سال 1990 با توافق یکدیگر یک کشور واحد شدند و علی عبدالله صالح به عنوان رئیس‌جمهور یمن جدید انتخاب شد. اما به رغم این اتحاد، احساسات جدایی‌طلبانه در یمن جنوبی هیچگاه کاملا از بین نرفت. با شروع جنگ یمن در سال 2015، جدایی‌طلبان جنوبی، فرصت را برای تحقق آمال خود مناسب دیدند. اما آیا این بار موفق می‌شوند بار دیگر در جنوب یمن کشور دیگری تاسیس کنند؟
واضح است که برخی کشورها، خصوصا امارات، از تاسیس یک کشور جدید در جنوب یمن حمایت می‌کنند؛ و حتی عربستان که هم اکنون ظاهرا با جدایی‌طلبان مخالفت می‌کند، در سال 1990 نظر مساعدی درباره اتحاد دو یمن شمالی و جنوبی نداشت. اما امروز، وضعیت یمن به دلیل اوضاع جنگی پیچیده‌تر شده است. اگر شورای انتقالی جنوبی موفق شود کشور یمن جنوبی را احیا کند، تلاش‌های عربستان برای بازگرداندن هادی به صنعا و اخراج حوثی‌ها از آنجا، بیش از پیش دشوار خواهد بود. چرا که هادی از اساس یکی از سیاستمداران جنوب یمن به شمار می‌رود و در صورت جدایی بخش جنوبی یمن، دیگر کسی در یمن شمالی او را به عنوان رئیس جمهور قبول نخواهد کرد. به همین دلیل احتمالا عربستان در کوتاه مدت با جدایی جنوب یمن موافقت نخواهد کرد.
از این گذشته، با درگیری‌های عدن، این پرسش مطرح شده است که پس از سیطره جدایی طلبان بر عدن، سرنوشت دولت هادی و ائتلاف سعودی‌ها چه می‌شود. آیا امارات با حمایت از جدایی‌طلبان عدن، به ائتلاف سعودی‌ها و دولت هادی تیر خلاص زده است؟ به نظر می‌رسد که در حال حاضر سعودی‌ها بر اماراتی‌ها فشار می‌آورند که دست از حمایت از جدایی‌طلبان بردارد یا حداقل آن‌ها را مهار کند. امارات، فعلا خواستار تنش‌زدایی در عدن شده و درگیری‌ها را محکوم کرده است. اما باید دید در آینده با جدایی‌طلبان تحت حمایت خود چه می‌کند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فارن پالیسی: انگار آمریکا در جهان وجود ندارد!

الگوی پوتین در زمامداری

محمود عباس تمام مشاورانش را اخراج کرد

آمریکا موشک کروز آزمایش کرد

پوتین: از اقدامات دولت سوریه در ادلب حمایت می کنیم

آمریکا: تحریم‌ها علیه حزب الله و حامیانش ادامه دارد

خشم دوباره ترامپ از رسانه محبوب خود

انتقال شیخ زکزاکی به مکانی نامعلوم توسط نیروهای امنیتی

عربستان از حمله پهپادهای یمنی دردش آمد!

خبر بد برای منصور هادی

شاهکار ارتش سوریه

بلایی که مقاومت بر سر اسرائیل می‌آورد

ترامپ دست به دامن بزها شد!

پوتین به عربستان می‌رود

عربستان مانع اقدام منصور هادی علیه امارات شد

اتهام وحشتناک شاهزاده انگلیسی

دیک چنی پای کار ترامپ آمد

وعده برنی سندرز درباره مبارزه با نژادپرستی

کاروان نظامی ترکیه هدف جنگنده های سوری قرار گرفت

روز استقلال افغانستان تبدیل به روز انفجار شد!

حضور در سخنرانی ترامپ شرط پرداخت حقوق کارگران

ترامپ متوسل به بزها شد!

مبارزان یمنی با موشک جدید رژه نظامی سعودی‌ها را هدف قرار دادند

عمر البشیر به دریافت رشوه از عربستان و امارات اعتراف کرد

نیروی هوایی سوریه مسیر کاروان نظامی ترکیه را بمباران کرد

ادامه تجمعات اعتراضی در هنگ‌کنگ با وجود هشدار چین

بازگشت ناآرامی‎ها به کشمیر؛ پاکستان به نقض آتش بس واکنش نشان داد

تکاپوی ترکیه برای نجات عناصر تروریستی در خان شیخون؛ دمشق محکوم کرد

برزیل حزب الله را در لیست گروه‎های تروریستی قرار می‎دهد

بزرگترین تظاهرات چند هفته اخیر در هنگ کنگ

جنگ سعودی-اماراتی در جنوب یمن، از «عدن» به «تعز» رسید

نورافشانی آسمان صعده یمن به مناسبت عید غدیر خم

ترامپ: آمریکا نیازمند تیمارستان‌های بیشتری است

اوباما فعال شد

زکزاکی حبس شد!

جزئیات بزرگ‌ترین عملیات یمن علیه عربستان

ترامپ با کلاه‌های ساخت چین به دنبال «حفظ شکوه» آمریکاست!

تصاویری جذاب و دیدنی از بمباران تروریست‌های سوریه

تاکید ترامپ بر ادامه حضور اطلاعاتی در افغانستان

بازداشت 400 نفر در ترکیه به اتهام ارتباط با پ‎ک‎ک

صدها هزار یمنی عید ولایت را با راهپمایی بزرگ جشن گرفتند

تظاهرات در نیویورک علیه آزادی حمل سلاح در آمریکا

ادعای آسوشیتدپرس درباره تماس‌های محرمانه واشنگتن با مقامات ونزوئلا

آغاز محاکمه عمر البشیر؛ تشکیل شورای حاکمیتی سودان به تعویق افتاد

انفجار بمب در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان با 22 کشته و زخمی

اشرف غنی: هیولای تروریسم را ریشه کن می کنیم

دولت آمریکا مدعی پیشرفت در مذاکرات با طالبان شد

تاکید دوباره جانسون بر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در تاریخ مقرر

اپل درباره احتمال زیان این شرکت به ترامپ هشدار داد

تلفات سنگین مزدوران عربستان در جیزان