پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

بدعت جدید در سیاست آمریکا بین الملل

بدعت جدید در سیاست آمریکا

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
بدعت جدید در سیاست آمریکا
٢٣٢
٠


دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
درحالی‌که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل روز پنج‌شنبه اعلام کرد که دو تن از نمایندگان دموکرات، یعنی ایلهان عمر، نماینده سومالیایی‌تبار مجلس نمایندگان و رشیده طالب نماینده فلسطینی‌تبار حق ورود به سرزمین‌های اشغالی ندارند، روز جمعه این رژیم اعلام کرد که به رشیده طالب ویزا داده است. به گزارش سی‌ان‌ان، در خبری مقامات اسرائیلی تصریح کردند که به رشیده طالب به‌دلیل حمایت‌های بشردوستانه اجازه ورود به سرزمین‌های اشغالی داده شده است. او به‌موجب این سفر می‌تواند با خانواده خود دیدار کند اما محدودیت‌هایی هم برای وی در نظر گرفته شده است.
از جمله اینکه حق ندارد از اسرائیل انتقاد کند. پیش‌تر رویترز گزارش داده بود که دو نماینده دموکراتی که قصد داشتند سفری به سرزمین‌های اشغالی داشته باشند، با پاسخ رد نخست‌وزیر رژیم روبه‌رو شده بودند. لحظات کوتاهی پس از اعلام موضوع از نتانیاهو، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که از تصمیم نتانیاهو حمایت می‌کند. رئیس‌جمهوری آمریکا براساس گزارش یک رسانه آمریکایی به مشاورانش گفته، بنیامین نتانیاهو نباید اجازه دهد ایلهان عمر و رشیده طالب، دو نماینده زن رنگین‌پوست و مسلمان کنگره آمریکا به علت حمایتشان از تحریم رژیم صهیونیستی وارد اراضی اشغالی شوند. به گفته چند مقام آگاه از موضوع، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا به مشاورانش گفته که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل باید از ورود ایلهان عمر و رشیده طالب، نمایندگان زن دموکرات مسلمان کنگره آمریکا به اراضی اشغالی جلوگیری کند. طالب و عمر نخستین زنان مسلمانی هستند که به کنگره راه یافتند. این اقدام با محکومیت دموکرات‌ها روبه‌رو شد و ممکن است حامیان فلسطینی دونالد ترامپ از وی دور شوند. با این حال استفانی گریشام سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید گفت: (رژیم) اسرائیل هر کاری که بخواهد می‌تواند انجام دهد.این جور گزارش‌ها اخبار دروغ هستند. منابع آگاه گفته بودند، ترامپ به مشاوران خود از جمله مقام‌های ارشد دولت گفته که به‌دلیل حمایت رشیده طالب و ایلهان عمر از تحریم اسرائیل باید ورودشان به آنجا ممنوع شود. اسرائیل در سال 2017 قانونی را تصویب کرد که بر مبنای آن ورود خارجی‌هایی که از تحریم اسرائیل حمایت کرده باشند، به داخل سرزمین‌های اشغالی ممنوع می‌شود. این درحالی است که پیش‌تر رون درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا گفته بود این رژیم ورود این نمایندگان زن پیشرو کنگره آمریکا را به داخل سرزمین‌های اشغالی ممنوع نمی‌کند. درمر تصریح کرده بود که ما بر مبنای احترام به کنگره آمریکا و ائتلاف بزرگ میان اسرائیل و آمریکا جلوی ورود هیچ‌یک از نمایندگان کنگره آمریکا به سرزمین‌های اشغالی را نمی‌گیریم.
این تحولات درحالی رخ می‌دهد که در سپتامبر سال‌جاری قرار است در سرزمین‌های اشغالی انتخابات برگزار شود و این امر ممکن است رای‌دهندگان عرب را علیه بنیامین نتانیاهو بسیج کند. برخی می‌گویند شاید کوتاه آمدن نتانیاهو به همین موضوع بازگردد. برخی از کارشناسان اما موضوع لغو سفر دو نماینده، تا پیش از صدور ویزا برای رشیده طالب را از زاویه دیگری بررسی کردند. آنها اعتقاد دارند که ترامپ از هر موضوعی برای پیشبرد اهداف شخصی و سیاسی خود استفاده می‌کند.
استیفن کالینسون، تحلیلگر سی‌ان‌ان درخصوص تحولات دو روز گذشته نوشت: مطابق معمول همه چیز به ترامپ ارتباط دارد. اسرائیل مثال تازه‌ای است که رویکرد سیاست خارجی دولت فعلی آمریکا را تعریف می‌کند. اسرائیل روز پنج‌شنبه گفت که از ورود دو نماینده دموکرات به سرزمین‌های اشغالی جلوگیری خواهد کرد، این دو همان نماینده‌هایی هستند که ترامپ به آنها شدیدا تاخته و برنامه انتخاباتی سال 2020 خود را روی همین مسیر ریل‌گذاری کرده است.
هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که ترامپ قصد داشته باشد تا حملات خود را علیه این دو نماینده مسلمان خاتمه دهد. سیاست خارجی دولت آمریکا حمایت حداکثری از اسرائیل بوده و به آن افتخار هم می‌کند. این موضوع ثابت شده است که در دولت ترامپ اولین رویکرد در سیاست خارجی واکنش به فوریت‌های سیاسی است تا منافع ملی. در اقدامی عجیب، دونالد ترامپ با یک رژیم دیگر لابی کرده است تا از ورود دو تن از دشمنان خود به سرزمین‌های اشغالی جلوگیری کند. جشن ترامپ از این موفقیت خود حکایت از این دارد که او قصد دارد به هر طریق ممکن راه خود را برای ورود مجدد به کاخ سفید باز نگه دارد. ترامپ پس از اینکه اسرائیل به‌طور رسمی اعلام کرد که جلوی ورود این دو نماینده دموکرات را خواهد گرفت، گفت: «آنچه آنها در مورد اسرائیل و مردم یهودی گفتند، وحشتناک است و دموکرات‌ها باید با عواقب آن روبه‌رو شوند.»
ترامپ عادت دارد از اختیارات ریاست‌جمهوری برای اهداف شخصی خود استفاده کند و گستره این سوءاستفاده‌ها تا سیاست خارجی نیز کشیده شده است. تکذیب دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری و علاقه وافر وی به کیم‌جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالی دو نمونه از رویکردهای شخصی ترامپ در سیاست خارجی است. اما این نقش دونالد ترامپ در قضیه اسرائیل غیرقابل توجیه است، حتی برای خود ترامپ. این اقدام حتی برای گروه لابی‌گر اسرائیل موسوم به آیپک نیز خوشایند نبوده و این گروه سعی کرده بودند در این ماجرا دخالتی نداشته باشند. در این خصوص حساب رسمی کاربری این گروه در توییتی نوشته است: «ما بر این باوریم که هر شخصی از اعضای کنگره حق ورود به سرزمین‌های اشغالی را دارد تا دموکراسی دست اول ما را تجربه کند.» کالینسون در ادامه نوشت: البته اینکه توییت دونالد ترامپ، نخست‌وزیر رژیم اسرائیل را در موقعیت سختی قرار داد، بی‌تاثیر در لغو سفر نمایندگان نبوده است. ترامپ در عرصه عمومی نتانیاهو را برای لغو این سفر تحت فشار قرار داده بود. نیویورک‌تایمز هم نوشت: با فشار دونالد ترامپ، نتانیاهو روز پنج‌شنبه اعلام کرد که مانع سفر دو نماینده دموکرات خواهد شد. اقدام ترامپ در واقع یک خط‌شکنی در سیاست‌گذاری‌های این کشور به‌حساب می‌آید. تاکنون هیچ رئیس‌جمهوری چنین اقدامی را علیه حزب رقیب انجام نداده بود. ترامپ قصد دارد از هر وسیله‌ای استفاده کند تا رقبای داخلی‌اش را هدف قرار دهد.
نیویورک‌تایمز نیز همچون سی‌ان‌ان معتقد است که لغو سفر نمایندگان کنگره در انتخابات آتی در هر دو نقطه، اسرائیل و آمریکا، تاثیرگذار است. ترامپ پیش از اینکه برای کارزار تبلیغاتی خود به منچستر سفر کند، بدون اینکه اشاره داشته باشد که مستقیم با نتانیاهو صحبت کرده است گفت که با برخی از افراد درباره این سفر گفت‌وگو داشته است. ایلهان عمر و رشیده طالب به‌شدت از حمایت فلسطینی‌ها در داخل آمریکا برخوردارند. با این حال رئیس‌جمهوری آمریکا بارها به این دو حمله کرده است. در داخل مجلس نمایندگان چهار تن از زنان پیشرو حزب گروهی موسوم به جوخه را تشکیل داده‌اند که متحمل بیشترین حملات از سوی ترامپ شده‌اند. افزون بر این دو آلکساندریا اکاسیو کورتز، نماینده نیویورک و آیانا اس.پرسلی از ماساچوست نیز در تیم جوخه حضور دارند. این چهار تن از موافقان استیضاح دونالد ترامپ به‌حساب می‌آیند و تندترین انتقادها را علیه رئیس‌جمهوری داشته‌اند.
تصمیم اسرائیل تا پیش از اجازه سفر دادن به رشیده طالب با انتقاد جمهوری‌خواهان نیز همراه شده بود. سناتور مارکو روبیو از جمله منتقدان تصمیم نتانیاهو بوده است. پیش از این دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای گفته بود که اسرائیل به نمایندگان کنگره احترام می‌گذارد اما از تصمیم خود دفاع می‌کند. در این بیانیه نتانیاهو مدعی شده است: به‌عنوان یک دموکراسی آزاد ما از هر نوع انتقادی، بدون استثنا استقبال می‌کنیم اما کسانی که خواهان بایکوت اسرائیل هستند مشمول ممنوعیت ورود می‌شوند. تصمیم نتانیاهو افزون بر حمایت ترامپ،حمایت دیوید فریدمن، سفیر آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را هم به‌دنبال داشته است. او در توییتی نوشت: اسرائیل حق دارد چنین تصمیمی بگیرد. تصمیم اسرائیل تنها برای صدور ویزا به رشیده طالب با انتقاد جمهوری‌خواهان روبه‌رو شده است. کوین مک‌کارتی، نماینده جمهوری‌خواهان گفته است که هر دو آنها باید بیایند. او تصریح کرد که ممنوعیت ورود آنها یک اشتباه بزرگ است. به گفته وی این تصمیم اجازه خواهد داد تا مخالفان اسرائیل دست بالاتر را داشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

واشنگتن‌پست: جان سربازان آمریکایی نباید به‌خاطر «بن‌سلمان» به خطر بیفتد

حمله یک خودرو به مسجدی در فرانسه

هشدار شدیداللحن انصارالله به عربستان

الحوثی: حملات آتی یمن دردناک‌تر خواهد بود

تهدید اروپا توسط ترامپ با داعش!

نانسی پلوسی به پر و پای ترامپ پیچید!

عربستان سعودی عضو شورای حکام آژانس انرژی اتمی شد

سلاحی مخوف و مرموز علیه پهپادها

کدام کشور بیشترین آزمایش هسته ای انجام داده است؟

واکنش هیلاری کلینتون به درخواست ترامپ از اوکراین

یمنی ها با صنایع عظیم سعودی ها چه کردند؟

تروریست‌های «داعش» عامل انفجار کربلای معلی

پشت پرده مذاکرات اقتصادی محرمانه میان دولت لبنان و حزب‌الله

استقبال سازمان ملل از طرح انصارالله

ادامه نقض حقوق شهروندان سعودی در مناطق شیعه‌نشین

مجتهد دلیل کمبود بنزین در پمپ‌بنزین‌های عربستان را فاش کرد

اعتراف عکاظ به انزوای رژیم سعودی؛ «همه ما را تنها گذاشته‌اند»

گزارش رسانه آمریکایی از بلایی که بر سر آرامکو آمد

الحوثی: پاسخ حمله، حمله است

بی‌احترامی به دو مسافر مسلمان در هواپیمای مسافربری آمریکا

نتانیاهو، ترامپ را تهدید کرد

راهپیمایی میلیونی در صنعاء

ارسال ناو یواس‌اس نیتز آمریکا به ساحل شمال شرقی عربستان

هشدار سازمان ملل در مورد وخامت اوضاع انسانی و بهداشتی نوار غزه

مذاکرات مجدد هند با دولت آمریکا برای از سرگیری واردات نفت از ایران

ضربه سنگین دوباره یمن علیه عربستان

اردوغان از گزینه روی میزش گفت

تیراندازی در آمریکا 10 کشته و زخمی برجای گذاشت

انتشار ساختار جدید و مصوب شده الحشد الشعبی

عبور ناو جنگی آمریکا از تنگه تایوان

روسیه برای آمریکا کُری خواند

چهل و پنجمین شنبه اعتراضی در فرانسه

کشف بمب جنگ جهانی دوم در شهر نورنبرگ آلمان

حزب کارگر انگلیس: تکلیف برکسیت را ظرف مدت شش ماه روشن می‌کنیم

ملانیا سوژه شد

عربستان واد کننده نفت شد!

لحظه شلیک موشک مخوف روسی

لبنان هم علاقه‌مند اس-400 شد

آتش‌سوزی جدید در مخازن نفت آرامکو

شانزه‌لیزه بسته شد

باورتان می‌شود اینجا ژاپن است؟

دانش‌آموزان بزرگترین اعتراض اقلیمی دنیا را به راه‌انداختند

کوشنر در کنفرانس اقتصادی ریاض شرکت می‌کند

کارنامه سیاسی یک دیکتاتور

اطلاعات جدید وزارت کشور عراق از مخفیگاه البغدادی

مکرون: من به مردم درست گوش ندادم

کشته شدن 23 عضو طالبان در حملات هوایی افغانستان

روایت کارشناس شبکه عربی از ضربه امارات و آمریکا به عربستان

ساقط کردن پهپاد تروریست‌ها در سوریه

توافق فرانسه و آلمان در زمینه صادرات سلاح