پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

شما دروغ گفتن را هم بلد نیستید/ چطور یک مسئول در کاخ شاه برای خود استخر می‌سازد؟/ نه تنها برای شخص هاشمی، بلکه خانواده او هم از این استخر استفاده می‌کردند/ آیا اسکی در تاسوعا و عاشورا هم توصیه پزشک بود؟ اخبار محرمانه از منابع دیگر

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - با توجه به اظهارات ضد و نقیض مشاور هاشمی و دفاع ناشیانه‌اش از استفاده‌های شخصی خاندان هاشمی از بیت‌المال، امری که مشخص است این است که مرحوم هاشمی در دو دهه پایانی عمر خود، از مواضع انقلابی خود دست کشیده بود و زندگی مرفه‌اش بر ارزشها و آرمان‌های انقلاب می‌چربید.
گروه سیاسی-رجانیوز: چندی پیش حمید رسایی نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و مدیر مسئول هفته‌نامه «نه دی» در سر مقاله ویژه‌نامه این نشریه، به رویکردها و تغییر مواضع مرحوم هاشمی در طول تاریخ پرداخته بود.
رسایی در قسمتی از یادداشت خود نوشته است: «روشن است که هیچ یک از دلسوزان انقلاب، چنین عاقبتی را برای او نمی‌پسندیدند اما چه کنیم وقتی خود اصرار به چنین عاقبتی داشت! با این حساب معلوم نیست چرا برخی شخصیت‌ها بویژه پس از مرگ وی، اصرار بر این دارند که هاشمی را غیر از آنچه هست، معرفی کنند؟! درحالی که هاشمی را باید آنگونه که خود اصرار داشت، دید؛ نه آنگونه که ما دوست داشتیم باشد.»
به گزارش رجانیوز ، این یادداشت رسایی واکنش نزدیکان و رسانه‌های حامی مرحوم هاشمی را در پی داشت. اما این واکنش‌ها نه تنها نتوانسته بود با استدلال و منطق پاسخ مسائل مطرح شده در «نه دی» را بدهد، که برعکس با حمله تند نزدیکان هاشمی همراه بود.
رسایی در سرمقاله «نه دی» نوشته بود: «هاشمی ازجمله بازیگران سیاسی بود که مهره‌های شطرنج را با تأمل جابجا می‌کرد وشاید همین ویژگی او نمی‌گذاشت تا دیگر بازیگران سیاست به راحتی از کنار مواضع‌اش عبور کنند. با این همه نمی‌توان و نباید در حق هاشمی ظلم کرد و او را آنچه که نیست معرفی کرد. .
برای تحلیل شخصیت وی به ناچار باید فعالیت‌های او را به مقاطع زمانی مختلف تقسیم کرد و طبعا نمی‌توان تمام مقاطع عمر او را با یک چوب راند. با این فرض اگر بخواهیم منصفانه درباره وی قضاوت کنیم باید بگوییم هاشمی یعنی «هاشمی سال‌های مبارزه قبل از انقلاب، هاشمی دوره انقلاب وشورای انقلاب، هاشمی دوره دفاع مقدس، هاشمی مجلس، هاشمی دولت سازندگی چهار ساله اول، هاشمی دولت سازندگی چهار ساله دوم، هاشمی دوره دوم خرداد و حاکمیت اصلاح‌طلبان، هاشمی انتخابات مجلس ششم، هاشمی و تاثیرگذاری فرزندانش بر وی، هاشمی انتخابات نهم ریاست جمهوری، هاشمی و برخورد بادولت نهم، هاشمی پشت صحنه رقابت‌های انتخابات دهم، هاشمی روزهای کودتای فتنه سبز پس از انتخابات دهم، هاشمی در انتخابات یازدهم و ردصلاحیتش، هاشمی و تاثیراتش در دولت روحانی، هاشمی و تحمیل توافقنامه‌های استعماری مثل برجام، هاشمی وعاقبت او که در استخر منسوب به فرح به پایان رسید.»
غلامعلی رجایی یکی از مشاوران هاشمی، از جمله کسانی بود که در مصاحبه با خبرگزاری دولتی «برنا» به سرمقاله «نه دی» واکنش نشان داد که سایر رسانه‌های اصلاح‌طلب نیز گفته‌های وی را پوشش دادند.
با اینکه حمید رسایی در یادداشت‌اش به موضوعاتی همچون تغییر نگرش مرحوم هاشمی در مواجه با آمریکا و خاطره‌سازی از امام خمینی برای توجیه این امر و تلاش مرحوم هاشمی برای از بین بردن توان دفاعی و موشکی کشور و دفاع از برجام اشاره کرده بود، اما رسانه‌هایی که مصاحبه رجایی را پوشش داده بودند، این موارد را مسکوت گذاشته و صرفاً بخش مربوط به مکان فوت هاشمی را مورد توجه قرار داده بودند.
رسایی در یادداشت دیگر خود که در پاسخ به حملات جریان حامی مرحوم هاشمی بود، به این نکته اشاره کرده و می‌نویسد: «هرچند آقای غلامعلی رجائی در مصاحبه‌اش با خبرگزاری برنا تلاش کرده تا به سه موضوع «مرگ هاشمی در مکانی مشهور به استخر فرح، تلاش هاشمی برای توقف پیشرفت موشکی و تغییر نگرش وی از استکبارستیزی به تمایل رابطه با آمریکا» پاسخ دهد اما اکثر رسانه‌های همسو با خاندان هاشمی، فقط پاسخ وی به بخش مربوط به استخر را بازتاب داده‌اند! طبعا از نظر این رسانه‌ها بخش‌های دیگر یادداشت غلامعلی رجایی در دفاع از هاشمی، از آنجا که با واقعیت تطبیق نمی‌کرده، ارزش پرداختن و انتشار نداشته است.»
علاوه بر این رسایی با توجه به توجیه ناشیانه مشاور مرحوم هاشمی بر مواضع وی، با طرح پرسش‌هایی نوشته بود: «آقای رجایی چطور تغییر نگرش هاشمی در مواجه با آمریکا را انکار می‌کند، وقتی هاشمی رفسنجانی به خاطره‌سازی از امام راحل درباره حذف شعار مرگ بر آمریکا رو آورده بود و دلخوش به امضای کری بود. چطور تلاش هاشمی برای از بین بردن توان دفاعی و موشکی را انکار می‌کند وقتی هاشمی دنیای فردا را دنیای گفتگو می‌دانست نه دنیای موشک، وقتی وعده می‌داد که با دولت دوم روحانی کار ناتمام وی در از بین بردن صنعت هسته‌ا‌‌ی با کاهش بودجه دفاعی، تکمیل می‌شود.»
خلاصه ادعای رجایی
ادعای غلامعلی رجایی در رد سرمقاله «نه دی» که حول ماجرای شنا کردن مرحوم هاشمی در استخر کاخ سعدآباد، به طور کلی به دو صورت است: « در ترور هاشمی که دیافراگم ایشان آسیب دید، پزشکان توصیه کرده بودند که باید شنا کند و این شنا کردن جنبه تفریحی نداشته است»؛ «استخری که هاشمی از آن استفاده می‌کرد، متعلق به فرح نبود و بعد از روی کار آمدن احمدی‌نژاد ساخته شده است.»
رجایی درحالی برای تبرئه مرحوم هاشمی از استفاده وی از امکانات کاخ سعد آباد، عنوان می‌کند که استخر در ایام ریاست جمهوری احمدی‌نژاد ساخته شده است که بنا به گفته رسایی، پیش‌تر یاسر هاشمی در نامه‌ای که در 5 دی 97 به یک مستندساز نوشته بود، صراحتا اعلام کرده بود: «این استخر 20 سال بعد از انقلاب اسلامی و در سال 77 ساخته شد.»
رجایی در بخشی دیگر از مصاحبه‌اش گفته است که استخر مذکور بیرون از محوطه کاخ سعد آباد است. درحالی که خودش در 15 شهریور 97 درگفتگو با روزنامه آرمان در این باره گفته بود:
«پس از آن که دولت احمدی‌نژاد بر سر کار آمد، دسترسی آقای هاشمی به این مجموعه که به لحاظ امنیتی از آن استفاده می‌کردند از میان رفت. بنابراین به این نتیجه رسیدند که فضایی را در سعدآباد برای ایشان ایجاد کنند.»
رسایی در ارتباط با اینکه استخر مذکور متعلق به هاشمی و خانواده بوده است یا خیر، در یادداشت دوم خود نوشته است: «لازم به توضیح نیست که این مکان، استخر خانوادگی هاشمی بوده است همانطور که فائزه هاشمی در گفتگو با ویژه نامه نوروزی روزنامه ایران (نوروز 96 صفحه 60) به آن اشاره می‌کند: «بابا وقتی مطلع می‌شود محافظان آیفون صوتی گذاشته‌اند، می‌خواهد که قطع کنند؛ استدلالشان هم این بود چون گاهی خانواده ازآنجا استفاده می‌کند، خوب نیست صدایی بیرون بیاید.»»
رسایی در قسمتی از یادداشتش خطاب به رجایی گفته است که «استخر توصیه پزشکان بوده، سوال این است که آیا اسکی روی آب، آن هم خانوادگی در تاسوعا و عاشورای حسینی در پشت سد لتیان و محوطه‌ای که کاخ پهلوی بوده هم به دیافراگم آن مرحوم ارتباط داشته که وی در خاطراتش با افتخار آن را ثبت کرده؟»
اکنون با توجه به اظهارات ضد و نقیض مشاور هاشمی و دفاع ناشیانه‌اش از استفاده‌های شخصی خاندان هاشمی از بیت‌المال، امری که مشخص است این است که مرحوم هاشمی در دو دهه پایانی عمر خود، از مواضع انقلابی خود دست کشیده بود و زندگی مرفه‌اش بر ارزشها و آرمان‌های انقلاب می‌چربید. چرا که اگر اینطور نبود، پایان عمر وی در استخر کاخ سعد‌آباد رقم نمی‌خورد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چگونه منطق «مقاومت فعال» در نیمه سال 98 ایران را از موضع «دیپلماسی انفعال» خارج کرد؟

افسر سابق سیا: رهبر ایران، موفق ترین رهبر خاورمیانه در 75 سال اخیر است

آیا انصارالله تولید نفت عربستان را به صفر خواهد رساند؟

بازار عظیم اوراسیا در انتظار ایران/ خط اعتباری 400 میلیارد دلاری با چین راه‌اندازی شد/ آیا دولت از نگاه به خرده پول‌های اروپا صرف نظر خواهد کرد؟

خطرناک‌ترین فناوری‌هایی که دشمن چشم هستند

مصرف برق شبکه بیتکوین به بالاترین حد خود رسید

علیفر؛ محصول اورجینال صداوسیما!

مطرح شدن نام یک مسئول بلندپایه سعودی در پرونده حملات 11 سپتامبر

چرا ترامپ توپ اقدام نظامی را در زمین عربستان انداخت؟

از آنتن های ماهوارۀ بشارتی تا آمار حجاب رحمانی فضلی

معمای مسعود

بررسی "پژوهشگر ژاپنی" از تنش ٤٠‌ساله تهران - واشنگتن

اعزام 180 هزار نظامی دیگر به کشمیر

کنایه تند مجری برنامه ثریا به حذف نام شهدا از خیابان‌ها

عطوان: ایران، ترامپ را در انتخابات آینده سرنگون خواهد کرد

دیدار موکب‌داران عراقی با رهبرانقلاب

«راز شکست دشمن» در جهاد و کنار مردم بودن است

آقای ترامپ! سوره فیل را بخوان

سناتور آمریکایی: ترامپ هر کاری می‌کند تا وارد جنگ نشود

از صمیم قلب از موکب‌داران و ملت عراق تشکر می‌کنم/ راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد

گزارش روز/ درآمدزایی از ترس!

حرف روز/ مذاکره ممنوع!

مقاومت یمن کابوس آل‌سعود

جهان نیازمند التماس به ایران برای صادرات نفت

نشریه اخبار و تحلیل‌ها چهارشنبه 27 شهریور

رحمت‌اله بیگدلی: دعوت به‌ مناظره تلویزیونی از علیرضا پناهیان‌

سه گزینه جنجالى ریاست سازمان صداوسیما

مسعود رجوی در عربستان مُرد؟

چه اقداماتی برای ارتباطات در مراسم اربعین حسینی انجام شد؟

بنی گانتز: نتانیاهو شکست خورد

هیچگونه مذاکره و در هیچ سطحی بین ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد

رهبر انقلاب: هیچ‌گونه مذاکره در هیچ سطحی بین ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد/ هدف آمریکا از طرح مجدد مذاکره تحمیل خواسته‌های خود بر ایران است/ تنها راه علاج مشکلات، تکیه به مردم و جوانان است

اپل و گوگل باید کاربران نرم‌افزارهای مرتبط با سلاح را معرفی کنند

تحقق قدرت واقعی فناوری با 5G و استفاده از هوش مصنوعی

نفوذ روسیه به ارتباطات FBI

کمیته فیلترینگ متولی برخورد با عاملان فروش VPN در کشور

باگ LastPass پسوردهای کاربران را افشا می‌کند

استاندارد وای فای 6 رسما معرفی شد

پیش‌بینی حرکت بیت کوین به سوی رکورد جدید

مچ‌اندازی فیسبوک با بانک‌های مرکزی دنیا بر سر "لیبرا"

همه مسئولان یکصدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد

لزوم دستیابی به راه حل مشترک منطقه ای برای حفاظت از اطلاعات

خروج آمریکا از اتحادیه پست در راستای تضعیف حکمرانی قانون در جهان است

حرف روز/ گاو شیرده تنها می‌ماند!

گزارش روز/ برای آنکه راه گم نکنیم!

نشریه اخبار و تحلیل‌ها سه‌شنبه 26 شهریور

ادامه جنگ با تروریست‌ها در ادلب ضرورت دارد

عاملان مشکلات امروز طلبکار شده‌اند/ اگر قرار است کارگزاران موضعی بگیرد، باید موضع پاسخگویی باشد/ شرایط دشوار معیشتی کارگران، عمدتا نتیجه سیاست‌های این حزب بوده است

چرا دولت نمی‌خواهد مسئولیت برجام را بپذیرد؟

پشت پرده فضاسازی آمریکا علیه ایران در قضیه حمله به آرامکو چیست؟