پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم! تحلیل ویژه سیاسی

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!
k ٣.٥
٠
آرمان ملی / متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
مقطع کنونی از جمله مقاطعی است که صداوسیما به پای ثابت انتقادات تبدیل شده است اما این بار نه به آن معنا که این نهاد همانند همیشه از افراد یا جریان‌ها انتقاد می‌کند بلکه اکنون انتقادات بی‌شمار به سمت رویکرد و عملکرد جام‌جم مطرح می‌شود. سیاست صداوسیما پس از پایان ریاست محمد هاشمی، همواره در جهت حمایت از اصولگرایان بوده و سلیقه متفاوت را نمی‌پذیرد چنانکه پس از عزت‌ا...ضرغامی فرمان جام‌جم به محمد سرفراز سپرده شد که دیدگاه متفاوت داشت و همین تفاوت سبب شد تا زمینه خداحافظی او با صداوسیما فراهم شود. ظاهرا زمانی که ضرغامی با صداوسیما خداحافظی کرد برخی از یاران او موانعی را بر سر راه سرافراز ایجاد کردند که او هم این موضوع را رد نکرد در پاسخ به این سوال که آنچه در صداوسیما و نیروهای تحت امر ضرغامی باعث شد شما به استعفا روی بیاورید، چه بود؟ گفت: «از برخی افراد که زمان ایشان در رده‌های مدیریتی صداوسیما منصوب بودند، ‌خبر داشتم که جلسه می‌گذارند و گزارش تهیه می‌کنند. برخی افراد برای اینکه در منصبی بمانند، حاضرند از خیلی مسائل عدول کنند یا خیلی چیزها را بپذیرند که من اینطور نبودم.» اما ظاهرا رئیس بعدی صداوسیما بیش از اندازه به بقایش بر کرسی ریاست صداوسیما توجه دارد که ظاهرا در مسیر دچار زیاده‌روی شده و اصولگرایانی که روزی مدیری غیر از هم طیف‌ خود برای صداوسیما نمی‌پسندید اکنون برای خداحافظی علی‌عسگری ثانیه شماری می‌کنند.
شایعه تغییر رئیس صداوسیما
رفتارهای علی عسگری در ماه‌های اخیر عجیب شده است به نحوی که از یک سو سعی در کم‌رنگ کردن و حذف چهره‌های محبوب مردم مانند فردوسی‌پور و رشیدپور را دارد و از سویی اجازه پخش برنامه‌ای را می‌دهد که یک روحانی در انتقاد از ساخت‌وساز‌های مجلل می‌گوید که اشرافیت در زمان پهلوی، اجتماعی و در زمان ما مذهبی است: «قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان به حوزه لواسان باید گیر بدهید. این حوزه‌های مجلل در قم و مدارس مجلل چند درصد مال مراجع تقلید صاحب رساله است که هیچ نسبتی با حاکمیت و دولت برحسب ظاهر ندارند؟ مال رئیس سابق قوه قضائیه یا رئیس سابق مجلس یا امام‌جمعه فلان شهر است». مخاطب این روحانی آیت‌ا... صادق لاریجانی است که تا پیش از این از خطوط قرمز ثابت صداوسیما محسوب می‌شد. این رفتارهای قابل تامل سبب شده تا تغییر ریاست سازمان صداوسیما بیش از هر زمانی مطرح باشد. در همین راستا برخی سایت‌های خبری روز گذشته نوشتند: «برخی منابع از تغییر رئیس سازمان صداوسیما و نقل مکان علی‌عسگری به ستاد اجرایی فرمان امام خبر می‌دهند. بنابر این گزارش‌ها، مدیری جوان جایگزین او خواهد شد. هم‌اکنون محمد مخبر، رئیس این ستاد اجرایی است.» از سوی دیگر فرید مدرسی هم در توئیتی با طرح این پرسش که آیا «پایان عبدالعلی علی‌عسگری» فرا رسیده است، می‌نویسد: «آنچنان ریاست را در صداوسیما بی‌تاثیر کردند تا خود در جلسات عالی به صراحت بگوید که به حرفم گوش نمی‌دهند؛ من گفتم، کاری دیگر کردند! حالا به بهانه نامدیریتی که خود آفریده بودند، می‌خواهند تغییرش دهند،؛ آیا معاونت سیاسی می‌گذارد.» آنچه به نقل از علی‌عسگری منتشر شد به این معناست که در سطوح بالا هم رضایتی از عملکرد او وجود ندارد و برکناری او دور از انتظار نیست حذف عادل فردوسی پور، انتشار گزارش فروش نفت ایران به چین ، پخش سریال گاندو و همچنین ادعای جدید برادر رکن‌آبادی علیه مذاکره کنندگان سازمان حج و زیارت موضوعاتی نیست که بتوان به‌راحتی از کنار آنها عبور کرد و علی‌عسگری را مقصر ندانست.
نظر علی مطهری درباره تغییر در صداوسیما
یک نماینده مجلس هم می‌گوید: در حال حاضر رئیس سازمان صداوسیما را رهبری تعیین می‌کند و قوای سه‌گانه هیچ نقشی در این زمینه ندارند. قبل از بازنگری قانون اساسی شورایی از سه قوه مدیرعامل صدا و سیما را تعیین می‌کرد و هر سه قوه در اداره صداوسیما نقش داشتند علی مطهری در مورد احتمال تغییر در نحوه اداره صداوسیما گفت: در مورد چگونگی اداره صداوسیما باید همان روش مدیریتی قبلی یعنی روشی که قبل از بازنگری قانون اساسی بود اجرا شود. قبل از بازنگری قانون اساسی شورای سرپرستی وجود داشت که از هر قوه دونفر در این شورا حضور داشتند و این شورا مدیر عامل صداوسیما را تعیین می‌کرد، با این شیوه هر سه قوه در اداره صداوسیما نقش داشتند . نماینده تهران در مجلس ادامه داد: در حال حاضر به شکلی شده است که رئیس این سازمان را رهبری تعیین می‌کند و اتفاقا رهبری تاکنون چند بار عنوان کردند که دخالتی در مدیریت آنجا ندارم. طبعا با شرایط فعلی همه چیز بر محور یک فرد می‌چرخد و البته از طرف دفتر رهبری نیز دخالت‌هایی می‌شود و قوای سه‌گانه هیچ نقشی در این زمینه ندارند. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در مورد چرایی عدم نظارت درست بر نحوه فعالیت صداوسیما خاطرنشان کرد: در حال حاضر شورای نظارت بر نحوه فعالیت صداوسیما وجود دارد اما این نظارت به گونه‌ای است که جنبه استطلاعی دارد و فقط اطلاع می‌دهند. یعنی بعد از اینکه ممکن است برنامه‌ای پخش شود و اتفاقی بیفتد به رئیس سازمان نامه می‌دهند که رئیس صداوسیما می‌تواند ترتیب اثر بدهد و می‌تواند ترتیب اثر هم ندهد. وی افزود: بنده خودم دوره‌ای عضو این شورا بودم و نهایتا اگر اعتراضی می‌شد ممکن بود که رئیس سازمان جواب بدهد و ممکن هم بود که اصلا جواب ندهد. زمانی که ما ماجرا را به رسانه می‌کشاندیم شاید جواب و واکنشی می‌دادند. این نماینده مجلس در مورد بحث راه‌اندازی تلویزیون خصوصی در کشور گفت: راه‌اندازی این نوع تلویزیون در ابتدا باید با اصل 175قانون اساسی سازگار باشد و مجوز آن را صداوسیما صادر کند. اگر تلویزیون خصوصی شود مقداری از دخالت‌ها کم شده و به سمت توجه به نیازهای مردم در این حوزه می‌رویم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سردرگمی آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

بی‌کفایتیِ مدیریتی در پخش کشتی ‌آزاد قهرمانی ‌جهان

موضع آمریکا و اروپا پس از حمله به آرامکو

چاهی که ترامپ در خاورمیانه برای خودش کند

آمارهای گول زننده معیشتی

سرمایه داری در قرن 21؛ پیش به سوی کره شمالی

جدال سلیمی‌نمین با اصلاح‌طلبان؛ چه کسی جنگ‌ طلب است؟

طی دو دهه قیمت مسکن در تهران 75 برابر شد

نشست سه‌ جانبه آنکارا و مدیریت منازعه سوریه

آرامکو در یک شب 500 میلیارد دلار از دست داد

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان عراق

نیویورک تایمز: عربستان دوست آمریکا نیست

سید محمود طالقانی؛ مجتهد یا مجاهد؟

انتخابات اسرائیل؛ شکست بی بی، تقویت راست گراها

فوتبال در ایران؛ مرهم دردها یا آیینه تمام‌نما؟

چرا باید استقلال و پرسپولیس را بخرند؟

فایننشیال تایمز: آیا رخدادهای بیشتری میان ایران و آمریکا در راه است؟

آتش زیر خاکستر اقلیم کردستان

پمپئو در عربستان به دنبال چه بود؟

راهکار محمدرضا باهنر برای خروج از چرخه چالش‌ها

5 نگرانی استراما در دربی

جانشین بولتون کیست؟

واشنگتن پست: آیا ترامپ به سوی دیپلماسی چرخیده است؟

روایت "فارن پالیسی" از قمار امارات در خاورمیانه و شمال آفریقا

شبنم داروخوار!

عملیات آمریکایی-اسرائیلی برای جلوگیری از بازگشایی جاده «تهران - مدیترانه»

پاتریک بوکانان: پاسخ ترامپ به ایران چه خواهد بود؟

چرا ریاض در اتهام زنی به ایران جانب احتیاط را گرفته است؟

بلومبرگ: جنگ سعودی - اماراتی سرنوشت یمن را به ایران می سپارد

2 اشتباه بزرگ ناطق به روایت توکلی

ملاقات ترامپ-روحانی فرض محال است

افول هژمونی دلار؟!

بازگشایی پرونده ترور شهدای هسته‌ای در وزارت اطلاعات

تزار طعنه‌ها

آتلانتیک: هفت پرسشی که باید پیش از اقدام نظامی علیه ایران به آن پاسخ داد

به مطالبه‌گران شفافیت آرا مشکوکم

در شمایل کامل یک «کاپیتان»

سرمقاله دنیای اقتصاد/ دو خطای سیاست‌گذار اقتصادی

روایت "فارن پالیسی" از قمار امارات در خاورمیانه و شمال آفریقا

اهمیت بازدید رییس ستاد کل نیروهای مسلح از Zhuzhou

انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار

عملیات آمریکایی-اسرائیلی برای جلوگیری از بازگشایی جاده «تهران - مدیترانه»

چرا ریاض در اتهام زنی به ایران جانب احتیاط را گرفته است؟

بلومبرگ: جنگ سعودی - اماراتی سرنوشت یمن را به ایران می سپارد

پاتریک بوکانان: پاسخ ترامپ به ایران چه خواهد بود؟

سعدالله زارعی: ابعاد حمله اخیر کوچکتر از آن بود که کار ایران باشد

یورش به حریم سلطان

تنگنای ترامپ درباره ایران

عصبانیت روزنامه اصلاح‌طلب از رفتار دوگانه وزیر کشور

پیشتازی عبدالله‌عبدالله در افغانستان