پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

ردپای اسرائیل در انفجارهای اسرار آمیز عراق؟ بین الملل

ردپای اسرائیل در انفجارهای اسرار آمیز عراق؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
ردپای اسرائیل در انفجارهای اسرار آمیز عراق؟
k ١٩
٦
فرارو / متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
حملات پهپادی به پایگاه‌های نیرو‌های حشد شعبی در عراق نگرانی ایجاد کرده است. ظاهرا این حملات از سوی رژیم اسرائیل صورت گرفته است. دو روز پیش نیز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل تلوحیا انجام این حملات را تائید کرد.
خبرگزاری رسمی عراق نیز به نقل از اداره «دفاع مدنی» گزارش داد که انبار مهمات متعلق به یکی از گروه‌های الحشد الشعبی در نزدیکی پایگاه هوایی بلد منفجر شده و نیرو‌های این اداره تلاش می‌کنند، آتش‌سوزی را کنترل کنند.
پایگاه هوایی بلد یا همان البکر سابق، بزرگترین پایگاه هوایی عراق بوده و در 64 کیلومتری شمال شهر بغداد واقع شده است. این پایگاه در نیمه دهه هشتاد میلادی با مشارکت یوگسلاوی ایجاد شده است. آمریکا به عنوان رهبر ائتلاف به اصطلاح ضد داعش طی سال‌های گذشته از این پایگاه استفاده کرده است.
نجاح شمری، وزیر دفاع عراق، بعد از انفجار از محل بازدید کرده و به تلویزیون عراق گفت که آتش سوزی ناشی از انفجار مهار شده است. به گفته او جراحات خدمه نظامی در این محل جزیی است.
برخی شاهدان عینی به این خبرگزاری گفتند که این انفجار‌ها باعث پرتاب راکت از انبار مهمات به مزارع اطراف و داخل پایگاه بلاد شد و ساکنان از خانه هایشان گریختند.
انفجارهای اسرارآمیز در عراق؛ پای اسرائیل در میان است؟!
این دومین مورد گزارش آتش‌سوزی در پایگاه‌های هوایی عراق است. رسانه‌های عراقی هفته گذشته از وقوع انفجار در پایگاه نظامی «الصقر» واقع در جنوب بغداد، پایتخت عراق خبر دادند که بر اثر آن، یک نفر کشته و 29 تن زخمی شدند. این پایگاه متعلق به سازمان الحشد الشعبی عراق بود.
هفته گذشته، عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق پروازهای غیرمجاز را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرد.
رسانه‌ها از وقوع اتفاقات مشابه دیگری در هفته‌های اخیر در عراق خبر می‌دهند. اتفاقاتی که همگی در مقر‌ها و یا انبار‌های گروه نظامی حشد شعبی رخ داده است.
ماه پیش هم انفجاری در پایگاه آمرلی در استان صلاح الدین روی داد. آن انفجار به حمله هواپیما‌های بدون سرنشین نسبت داده شد. برخی منابع آن را کار داعش دانستند.
این در حالی است که نشانه‌هایی وجود دارد که این انفجار‌های مرموز را به رژیم صهیونیستی وصل می‌کند. روز گذشته بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک نشست خبری در اوکراین در مورد "حملات مشکوک" به مراکز حشد الشعبی در عراق گفت که "ایران در هیچ کجا مصون نیست."
این اظهار نظر از سوی ناظران تائید تلویحی حملات به عراق از سوی اسرائیل است. دولت عراق تاکنون به طور رسمی به این حملات واکنشی نشان نداده است.
حشد شعبی نیرو‌های شیعه نزدیک به ایران هستند که پس از حمله داعش به عراق با فرمان مرجعیت شیعان عراق تشکیل شد. این نیرو‌ها نقش بسیار مهمی در شکست داعش در عراق و سوریه داشتند. چندی پیش عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق طی فرمانی ده بندی خواستار ادغام حشد شعبی در نیرو‌های مسلح عراق شد.
پیشتر رژیم صهیونیستی حملات مشابهی به پایگاه‌های ایران در سوریه انجام داده بود. حملاتی که تعداد دقیق آن‌ها روشن نیست، اما در مقاطعی به صورتی هفتگی انجام می‌شد.
انفجارهای اسرارآمیز در عراق؛ پای اسرائیل در میان است؟!
صباح زنگنه تحلیلگر مسائل خاورمیانه و کشور‌های عربی در این باره به فرارو، گفت: «حشد شعبی یک نیروی مردمی است که براساس لبیک گفتن به فتوای مرجع بزرگ شیعیان تشکیل شده است؛ بنابراین کمتر قابل نفوذ است و کمتر به دستورات و طرح‌های آمریکا یا رژیم صهیونیستی تسلیم می‌شود. این گروه در برابر تهدیدات تروریسم منطقه‌ای در عراق و سوریه تشکیل شده و توانسته است مبارزه‌ای جدی با تروریسم داشته باشد؛ بنابراین از دید قدرت‌های سلطه طلب مثل آمریکا و رژیم صهیونیستی مورد غضب و نارضایتی قرار دارد.»
او افزود: «از طرف دیگر مهمترین تهدید برای عراق رژیم صهیونیستی بوده، هست و خواهد بود. در تعلیمات دینی احزاب اسرائیلی و به خصوصی آخرین اعلام‌های حزب نتانیاهو مبنی بر اجرای تعلیمات تلمودی توسعه مرز‌های اسرائیل و تشکیل یک دولت یهودی در منطقه وجود دارد. این تعلیمات و برنامه‌ها تضادی ذاتی با منافع عراق دارد.»
زنگنه با اشاره به حملات صورت گرفته در عراق گفت: «این حملات توسط پهپاد‌ها انجام شده است. این پهپاد‌ها در منطقه در اختیار رژیم صهیونیستی و دولت ترکیه است، قاعدتا این حملات از سوی ترکیه صورت نگرفته است. احتمال ضعیف تری هم هست که گروه‌های تروریستی از این پهپاد‌ها علیه حشد شعبی استفاده کرده باشند. اما اینکه این امکان نظامی پیشرفته از کجا به این گروه‌ها داده شده است، باز هم پای رژیم صهیونیستی را به مسئله باز می‌کند. سخنان اخیر نخست وزیر اسرائیل هم بر همین موضوع دلالت می‌کند. روزنامه‌ها و تلویزیون این رژیم هم نشان می‌دهد که چهار بار چنین حملاتی از سوی اسرائیل علیه حشد شعبی انجام شده است. بهانه این حملات نیز همفکری و وابستگی این نیرو‌ها به ایران بوده است.»
به گفته این تحلیلگر مسائل خاورمیانه "در کنار این حملات گروه‌های وابسته به آمریکا در عراق هم موج تبلیغاتی راه می‌اندازند و به حشد شعبی اعتراض می‌کنند که چرا باید تسلیحاتی داشته باشی که مورد حمله این رژیم قرار گیرد. با توجه به این قرائن رژیم اسرائیل می‌تواند عامل مستقیم و یا با واسطه این حملات باشد."
او درباره تبعات این حملات گفت: «این نوع اقدامات جهت ایجاد نگرانی در جامعه عراق است. با این کار‌ها به دنبال دور کردن ارتش و پلیس از حشد شعبی هستند. آن‌ها می‌خواهند نوعی اختلاف در این کشور ایجاد کنند. دومین عملیات رژیم صهیونیستی در آمرلی بود که دور از شهر و مناطق جمعیتی است. نقشه رژیم صهیونیستی تضعیف امکانات و نیروی حشد شعبی است. معنی اینکار نیز زمینه سازی نفوذ، تسلط در عراق و پیشگری از گسترش قدرت حشد شعبی است.»
زنگنه یکی از اهداف این کار را ایران دانست و گفت: «این کار برای کشاندن بازی تقابل با ایران به خاک عراق است. حشد شعبی به تفکر مقاومت نزدیک و با ایران ارتباط دارد؛ لذا این حملات نوعی تلاش با تقابل با جمهوری اسلامی ایران است که این بار به جای سوریه در خاک عراق رخ داده است.»
او در پاسخ به این سوال که واکنش ایران چه باید باشد گفت: «مهمترین اقدامی که ایران باید انجام دهد انعقاد پیمان دفاع مشترک و یا یک پیمان جامع همکاری امنیتی و دفاعی با عراق است. این پیمان باید هر چه زودتر تصویب شود. ثانیا از طریق همکاری با دولت عراق امکانات پدافند هوایی در اختیار حشد شعبی قرار گیرد. ثالثا در همکاری‌های چهارجانبه ایران، سوریه، عراق و روسیه تا تجهیز شدن نیرو‌های عراقی به تسلیحات ضد هوایی از کمک روسیه برای حمایت و پوشش هوایی استفاده شود.»
این تحلیلگر مسائل خاورمیانه در پاسخ به این که با توجه به فرمان نخست وزیر عراق درباره ادغام حشد شعبی در نیرو‌های مسلح عراق، آیا ممکن است عراق این حمله را علیه نیرو‌های مسلح خود قلمداد کند؟، اظهار کرد: «این نوع تعرض‌ها توسط یا با حمایت یک رژیم خارجی انجام می‌گیرد. این موضوع حاکمیت عراق را زیر سوال می‌برد و کل حاکمیت عراق باید در مقابل آن ایستادگی کند و هم در سازمان ملل و هم در مجامع بین المللی دیگر به آن اعتراض نماید. همچنین دولت عراق باید حق چاسخگویی برای خود قائل شود.»
او افزود: «دولت عراق باید همکاری نیرو‌های مختلف نظامی و امنیتی خود را گسترش دهد و یک پدافند هوایی مناسب تحت فرماندهی نیرو‌های ملی و معتقد عراقی تشکیل شود.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چترباز آمریکایی بار دیگر در 98 سالگی پرید!

واشنگتن: کره جنوبی باید بودجه ماندن ما در خاکش را بیشتر کند

شلیک 3 موشک زلزال به مواضع نظامیان سعودی در «عسیر»

اسکناس‌های 20 دلاری که ترامپ را سوژه کرد

عربستان خرید نفت از عراق را تکذیب کرد

شکست پاتریوت در تاسیسات نفتی عربستان

پیشنهاد عربستان برای خاتمه تهدیدات موشکی علیه عربستان

سخنرانی سید حسن نصر الله به مناسبت درگذشت یکی بنیان گذاران حزب الله

کناره‌گیری شهردار نیویورک از رقابت‌های انتخاباتی 2020

رئیس‌جمهور چین تلفنی با پادشاه سعودی گفت‌وگو کرد

گوترش: درباره اوضاع خلیج فارس "اعصاب آهنین" داشته باشید

وزیر دولت جانسون، آخر بازی برگزیت را پیش بینی کرد

آغاز محاکمه دو خبرنگار بلومبرگ در ترکیه

"افشاگر مصری" درخواست بازداشت السیسی را داد

بشار جعفری: شرط بندها در بازار خون سوریه شکست خوردند

دلیل اصلی اصرار نتانیاهو برای بر ماندن در نخست وزیری

انتقاد تند معاون دبیرکل اسبق سازمان ملل از آمریکا

کسی که امنیت کشورش با یک عطسه فروپاشید!

ماکرون کشورهای منطقه را به خویشتن داری فراخواند

برگزاری بزرگترین راهپیمایی اعتراضی جهان برای محیط‌زیست

سخنگوی وزارت خارجه روسیه فاتحه آمریکا را خواند

اظهارات ترامپ در مورد سفر روحانی به نیویورک

نگاه اقیانوسیه به چین جلب شد

اولین حضور رسانه های خارجی در قلب زخم خورده اقتصاد عربستان

افزایش قربانیان حمله در ولایت زابل افغانستان

بی‌فکری نخست وزیر جوان کار دستش داد

برگزیت همچنان در ابهام

لحظه دستگیری فردی که تهدید به انفجار پُل کرده بود

لحظه اصابت موشک بالستیک آلکساندر روسیه به هدف

اعتراض پدر عصبانی به بوریس جانسون در بیمارستان

روس‌ها به پدافند هوایی عربستان شک کردند

آغوش باز نتانیاهو برای حکام عربی

واکنش لیبرمن به درخواست جنجالی نتانیاهو

هشدار سخنگوی انصارالله به ائتلاف سعودی

تحقیر سعودی‌ها توسط کارشناس شبکه الجزیره

عمران خان حمله به آرامکو را محکوم کرد

وقوع تیراندازی در شهر لیون فرانسه

حضور بی‌سابقه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی در رزمایش هوایی بریتانیا

اجبار خانواده‌های ثروتمند سعودی برای خرید سهام آرامکو

اتفاقی جالب در جشن روز استقلال مکزیک

تمرین آتش با انواع توپخانه‌ها در چین

قصد خطرناک آمریکا

بن سلمان: حمله به آرامکو "بحرانی سخت" برای کل جهان است

توئیتر حساب کاربری قاتل خاشقجی بسته شد

ترامپ باز هم سوژه شد

تاثیر حمله پهپادی یمن بر عربستان به روایت کارشناس بی بی سی

اسرائیل در بن‌بست؛ نتانیاهو رفتنی است؟

حرف خنده‌دار ترامپ در بازدید از دیوار مکزیک

کلاهبرداری میلیاردی نیروهای دموکراتیک سوریه از کشاورزان

ادامه اعتراضات به شیخ زکزاکی