پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

گره تعطیلی روز سرگردان اقتصادی

گره تعطیلی روز سرگردان

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -

دنیای اقتصاد / متن پیش رو در دنیای اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
تعیین تکلیف روز سرگردان هفته (روز پنجشنبه) با گره مواجه شد. طرح برخی نمایندگان برای تعطیلی این روز در کمیسیون اصلی رد اما در کمیسیون فرعی تایید شد. کارشناسان طرح پیشنهادی را دارای سه اشکال می‌دانند. مهم‌ترین اشکال آن، غفلت از «گنجاندن تعطیلی پنج‌شنبه در تقویم رسمی» است. با این حال احتمال مطرح شدن آن در صحن وجود دارد. کارشناسان، طرح را فرصت می‌دانند و معتقدند باید با تکمیل طرح، گره تعطیلات آخر هفته دو‌ روزه باز شود.
تبدیل تعطیلی جمعه‌ به «آخر هفته دو روزه»، بعد از مواجهه با یک گره بزرگ ناشی از محتوای گنگ طرح مجلس برای «پنج‌شنبه»‌ها، اکنون در پی دیدگاه‌های متضاد کمیسیون‌ها نسبت به طرح، گره مضاعف خورد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، طرح مجلس برای دو روزه شدن تعطیلات آخر هفته که اوایل امسال تدوین و بررسی آن توسط نمایندگان آغاز شد،با سه اشکال اساسی در محتوا مواجه بود. این طرح تحت عنوان «تسری تعطیلی پنج‌شنبه‌های تهران به کلیه مراکز اداری،‌ آموزشی و قضایی مستقر در استان‌ها و شهرستان‌ها» تعریف شده است؛ درحالی‌که طبق نظر صریح مرکز پژوهش‌های مجلس و بررسی کارشناسان، پنج‌شنبه‌ها در تهران یک روز «بلاتکلیف» و در بهترین حالت، «شبه‌تعطیل» به حساب می‌آید چون بخشی از دستگاه‌ها و مراکز دولتی تعطیل و بخشی دیگر فعال هستند و از آن مهم‌تر، عمده کسب‌و‌کارهای بخش خصوصی و حتی بخشی از مراکز آموزشی همچون دانشگاه‌ها در روزهای پنج‌شنبه عین سایر روزهای کاری، فعالیت می‌کنند و به اصطلاح باز هستند. به این ترتیب، از نگاه قانون، «پنج‌شنبه»‌ها در تهران چون که در تقویم رسمی کشور به‌عنوان روز تعطیل قید نشده است، حالت مشابه جمعه ندارد، بلکه در بعضی دستگاه‌های مشمول قانون خدمات کشوری، این روز صرفا تحت‌تاثیر انتقال ساعت کاری آن به سایر روزهای هفته،‌ برای کارمندان آن دستگاه‌ها، تعطیل محسوب می‌شود.
«بلاتکلیفی» پنج‌شنبه در پایتخت، به چشم نمایندگان نویسنده طرح «تسری حالت روز پنج شنبه استان‌ها و شهرستان‌ها» نیامده است و این بزرگ‌ترین اشکال طرح به حساب می‌آید. اشکال دوم و سوم، «گزینش» مراکز شغلی و مناطق جمعیتی در طرح، به جای تصمیم سراسری برای همه فعالیت‌های شغلی و همه مناطق کشور است. در طرح مجلس، مشمولان فقط شامل مراکز اداری، آموزشی و قضایی معرفی شده است که این واژه‌های مبهم، معلوم نیست کدام فعالیت‌های دولتی، عمومی، و نیمه‌دولتی را شامل می‌شود. از طرفی، اشاره به استان‌ و شهرستان در طرح به معنای لحاظ نشدن ادارات شهرها، بخش‌ها و سایر تقسیمات کشوری در دامنه شمول طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها است. طرح «تسری تعطیلی پنج‌شنبه‌های تهران به مراکز اداری،‌آموزشی و قضایی استان‌ها و شهرستان‌ها» هفته گذشته ابتدا در کمیسیون اصلی بررسی‌کننده طرح -کمیسیون اجتماعی - رد شد، اما دو روز بعد در یکی از کمیسیون‌های فرعی - کمیسیون آموزش و تحقیقات - مورد تصویب قرار گرفت.
برخی رسانه‌ها طی روزهای اخیر، تصویب این طرح در کمیسیون فرعی را بدون لحاظ ماجرای رد آن در کمیسیون اصلی، به شکلی مخابره کردند که «تصویب نهایی تعطیلی پنج‌شنبه» در متن خبر القا می‌شد. اما آنچه در واقعیت، بر سر طرح مجلس گذشته است، «دو تصمیم متضاد در کمیسیون اصلی و فرعی» درباره «تعطیلی گزینشی پنج‌شنبه‌ها» است. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» درباره سرنوشت این طرح در مجلس طی روزهای آینده نشان می‌دهد: مطابق تجربه‌ای که از برخوردهای متضاد کمیسیون‌های اصلی و فرعی نسبت به یک طرح در مجلس وجود دارد، به احتمال زیاد، کمیسیون اجتماعی مجلس به‌عنوان کمیسیون اصلی مطالعه‌کننده طرح «تسری تعطیلی پنج‌شنبه‌های تهران به استان‌ها و شهرستان‌ها»، در روزهای آینده گزارش دفاعیه خود را درباره رد این طرح در صحن مجلس قرائت خواهد کرد و بعد از آن، درباره مطرح شدن کلیات طرح در مجلس یا مطرح نشدن آن تصمیم‌گیری خواهد شد.
به این ترتیب، طرح تعطیلی پنج‌شنبه‌ها نه به تصویب نهایی رسیده و نه پرونده آن به طور کامل در مجلس بسته شده است. اما با توجه به رد آن در کمیسیون اصلی، احتمال مخالفت نهایی با آن‌ زیاد است. در این میان فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌و‌کارهای تولیدی معتقدند: به‌دلیل اثرگذاری مثبت آخرهفته دو روزه بر تقویت انگیزه و روحیه شاغلان، بهره‌وری نیروی کار در 5 روز کاری هفته، از این طریق افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین لازم است تقویم رسمی کشور همچون غالب کشورهای جهان، از حالت یک روز تعطیلی آخر هفته به دو روز تعطیلی آخر هفته تغییر کند و تعطیلات تنظیم شود. در این میان، کارشناسان توصیه می‌کنند نمایندگان مجلس از فرصت به‌وجود آمده ناشی از ارائه یک طرح - هر چند گنگ و مشکل‌دار- بهره‌برداری کنند و با اصلاح اساسی آن، مسیر دستیابی ایران به تعطیلات متعارف و مناسب آخر هفته را کوتاه کنند. نیاز به آخر هفته دو روزه، در این مقطع که مشکلات اقتصادی، روحیه نشاط در جامعه را تخریب کرده، بیش از هر زمان دیگر برای شارژ روانی نیروی کار به حساب می‌آید.
با درج تعطیلی رسمی برای روزهای پنج‌شنبه در تقویم‌ رسمی کشور همچون اکثر کشورها، تعطیلات آخر هفته در کشور به دو روز تبدیل می‌شود. در این میان، بخش خصوصی اختیار دارد نسبت به انطباق‌سازی کسب‌و‌کار خود با ایام تعطیل هفته، تصمیم‌گیری و به طرق مختلف از جمله «اعلام تعطیلی روز پنج‌شنبه در محیط کار تحت مدیریت خود» یا «شیفت‌بندی» اقدام کند. هرچند تجربه نشان داده، هنگام اعلام تعطیلی سراسری، معمولا صاحبان غالب کسب‌و‌کارها نیز به تبعیت از چنین تصمیماتی کار را تعطیل می‌کنند. با این حال، درج «تعطیلی» پنج‌شنبه در تقویم، هماهنگی‌ها را بیشتر می‌کند؛ ضمن آنکه صحبت با فعالان اقتصادی نشان می‌دهد برخی از آنها برای تقویت روحیه کار پرسنل، به پیشواز تعطیلی پنج‌شنبه رفته‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حساب بانکی یارانه‌بگیران چک می‌شود؟

سوال دلاوری درباره عدم وجود کارتخوان از قاضی زاده هاشمی

قبض کاغذی تلفن ثابت هم حذف می‌شود

تشکیل شورای عالی کار با هدف تامین مسکن کارگران

عملکرد ناامیدکننده اقتصاد استرالیا

شمارش معکوس برای به روز شدن نرخ نان

کمک دیوان عدالت اداری به ساخت و ساز مسکن

رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم‌ها

معترضان به قطع یارانه نقدی چه کنند؟

دو پیامد تصویب نهایی قانون تجارت

توافق بزرگ ایران و ترکیه

آغاز پرداخت سود سهام عدالت از اواخر آذرماه

گوجه 1000 تومانی رب 22 هزار تومانی!

انتقاد از تصمیم‌های شورای عالی هماهنگی اقتصادی

بازار معاملات مسکن به هم ریخت

رویترز توان نفتی سعودی ها را زیر سوال برد

ارز دولتی به کالاهای اساسی ندهید!

هر ایرانی تا الان چقدر یارانه گرفته؟

ثروت جهانی چگونه در بین کشورها تقسیم شده است؟

برنامه خوب دولت برای تولید لاستیک

گوجه ارزان شد؛ امان از گرانی رُب!

برنامه‌ دولت برای حذف یارانه ایرانیان خارج‌نشین

سقف وام مسکن جوانان افزایش یافت

امن‌ترین منبع تامین نفت دنیا را بشناسید

افزایش قیمت نفت و طلا در دنیا

دلایل آرامش بازار خودرو

بزرگان بازار بورس معرفی شدند

قیمت خرید آپارتمان در پونک

کوله پشتی‌های آمریکایی 2 میلیونی در بازار تهران!

بزرگترین مشتری نفتی عربستان چطور به زانو درمی‌آید؟

یارانه کدام خانواده‌ها قطع می‌شود؟

3 روش ساده برای‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مقابله با کلاهبرداران خودرو

سه دلیل وجود پتانسیل افزایشی قیمت طلا

بندر شهید رجایی و بندر نینگبو چین خواهرخوانده شدند

افزایش قیمت طلا در دنیا

کاهش تقاضای ارز در بازار با راه‌اندازی سیستم جایگزین سوئیفت

روزگار ناخوش بورس در آخرین هفته تابستان

پیش بینی آینده فروش نفت در بورس

قرارداد افسانه ای ایران و چین در برزخ خبری

یارانه‌بگیران حتما بخوانند

حذف یارانه پولدارها به کجا رسید؟

پیش بینی عضو اتاق تهران از اوضاع دلار

نسخه نیلی برای پایان عدم تعادل‌های اقتصاد در ایران

شیوه حذف پردرآمدها از دریافت یارانه لو رفت!

ارز اربعین را چه قیمتی و کجا تهیه کنیم؟

کدام خانواده‌ها «فرصت پس‌انداز» بیشتری دارند؟

نزدیک شدن "جهاد نصر" به بورس

کاهش قیمت گوشت در بازار

ایران به عربستان بنزین می فروشد؟

پور ابراهیمی: سود مرکب ترمز بازپرداخت وام‌ها شده است