پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

عبدالرضا داوری : سید محمود دعایی در ترور سید مصطفی خمینی نقش داشته سیاسی

عبدالرضا داوری : سید محمود دعایی در ترور سید مصطفی خمینی نقش داشته

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه-عبدالرضا داوری مشاور محمود احمدی نژاد مدعی شده که سید محمود دعایی در ترور سید مصطفی خمینی نقش داشته است. سراج الدین موسوی عضو دفتر امام خمینی به این موضوع واکنش نشان داده است.
همیشه شایعات در گوشی برای مردم، جذاب بوده است، این مسئله در تمام دنیا صدق می کند، هستند افرادی که در آمریکا معتقدند زمین گرد نیست و گرد بودن زمین توطئه نهادهای قدرت در آمریکاست، درباره ترور کندی، آب شدن یخ‌های قطب جنوب و... هم تا دلتان بخواهد شایعات عجیب رواج دارد که بخشی از آنها هم نزدیک به واقعیت است.

سیاست ایران هم از این شایعات عجیب کم نداشته، اما گاه همین شایعات و گاه مرگ‌های مشکوک مستمسک جناح‌های سیاسی برای تسویه حساب می‌شود و البته سوالات زیادی را برای افکار عمومی ایجاد می‌کند؛ مثل ماجرای شهادت سید مصطفی خمینی که اخیرا عبدالرضا داوری مشاور احمدی نژاد ادعا کرده دعایی 45 سال قبل در این اقدام نقش داشته است.

سید سراج الدین موسوی عضو دفتر امام خمینی نخستین کسی بود که نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و در مطلبی که در جماران منتشر کرد، ماجرا را به وابستگی نویسنده به رییس جمهور سابق (محمود احمدی نژاد) نسبت داد و نوشت «آیا هیچ کس تا امروز این شواهد را در نیافته و چهل سال، هم امام و هم همه نیروهای انقلاب و هم همه نهادهای امنیتی با سلایق مختلف سیاسی از آن بی اطلاع بوده‌اند؟»

موسوی در این مطلب تقدیر زیادی از دعایی کرده و نوشته «دعایی از خالص‌ترین و زحمت‌کشیده ترین یاران امام در قبل و بعد از پیروزی انقلاب است و ثبات قدم، استقامت رأی و آزادی و جوانمردی در کنار تواضع و فروتنی و زندگی سالم از صفات ممتاز این فرزند راستین انقلاب است» بنابراین ادعای داوری غیر منطقی است.

آنگونه که گفته شده اولین كسی كه از درگذشت سید مصطفی اطلاع پیدا كرد، خادم منزل وی به نام «صغرا خانم» بوده که گفته بعد از او سید محمود دعایی بالای سر مصطفی آمده است. صغرا خانم مشاهدات خود را چنین بازگو می‌كند: «شب آخر قرار بود برای آقا مصطفی مهمان بیاید. چون دیروقت بود، ایشان آمدند و به من گفتند: صغرا برو بخواب، من خودم در را باز می‌كنم. من هم اول به حرم رفتم، نماز خواندم، زیارت كردم، بعد به خانه آمدم و خوابیدم. صبح كه طبق معمول، صبحانه آقا را بالا بردم، دیدم آقا روی كتاب دعایشان خم شده‌اند، فكر كردم كه خوابشان برده است، صدایشان كردم و گفتم: آقا... آقا خوابتان برده... كه دیدم جواب نمی‌دهند و زیر چشمشان هم به رنگ خرما شده است. پایین رفتم و خانم ایشان را كه مریض بود، صدا كردم و خودم هم به كوچه رفتم و فریاد زدم كه آقا مصطفی مریض شده است كه در این هنگام آقای دعایی مرا دید و با یكی دو نفر دیگر به بالا آمد و آقا را به بیمارستان بردند.»

معصومه حائری همسر سید مصطفی هم در خاطرات خود از حضور سریع دعایی سخن گفته اما روایت او به روایت داوری شباهتی ندارد. حائری گفته «همان شب كه حاج آقا مصطفی شهید شد زودتر از معمول به خانه آمده بود، چون قرار بود كه ساعت دوازده، مهمان بیاید و من سخت مریض بودم. آقای دعایی كه همسایه ما بود، برای معاینه من دكتر آورد. ما یك ننه داشتیم كه اسمش صغرا بود، آقا مصطفی به او گفت: برو بخواب، اگر مهمان آمد، من در را باز می كنم. و ما دیگر نفهمیدیم كه مهمان‌ها چه وقت آمدند و كی رفتند و چه شد؟ پس از اطلاع از شهادت حاج آقا مصطفی خود را بالای سر او رساندم و دیدم دست‌های آقا مصطفی بنفش شده است و لكه‌های بنفش نیز روی سینه و سرشانه‌هایش دیدم. وی را بلافاصله با كمك آقای دعایی به بیمارستان انتقال دادیم. در آنجا به ما گفتند كه حاج آقا مصطفی مسموم شده و دو ساعت است كه از دنیا رفته است.»»

سید علی خمینی درباره مرگ مصطفی خمینی گفته «وقتی پیکر بی‌جان حاج آقا مصطفی را در نجف به بیمارستان منتقل می‌کنند پزشک حاضر در بیمارستان می‌گوید که به طور قطع ایشان مسموم شده‌اند و آثار مسمومیت در بدن ایشان پیداست و اگر آقا اجازه دهند من کالبدشکافی می‌کنم و این مطلب را ثابت خواهم کرد. اما امام با کالبدشکافی پیکر فرزندشان مخالفت می‌کنند.»

خود دعایی در یادآوری این اتفاق گفته «در خارج از بیمارستانی كه حاج آقا مصطفی را به آنجا انتقال دادیم، یك ماشین نمره تهران بود كه پس از شنیدن خبر درگذشت وی به طرف بغداد حركت كرد.»

سید محمود دعایی که بعد از پیروزی انقلاب مدتی سفیر ایران در عراق شد و از آن زمان تا امروز مدیر روزنامه اطلاعات است، تنها فردی در جمهوری اسلامی ایران است که شش دوره اول تا ششم، نماینده مجلس بوده است، او نماز میت بسیاری فعالان سیاسی اصلاح طلب و فعالان ملی گرا و روزنامه‌ نگاران را خوانده و اصولا بعید است فردی با چنین سابقه‌ای، پرونده بازی در نهادهای امنیتی داشته باشد.

به گزارش رویداد24 این ماجراها از سوی داوری در حالی مطرح می‌شود که دهه هفتاد، اکبر گنجی و سعید حجاریان که مقالاتی علیه قتل‌های زنجیره‌ای منتشر می‌کردند، به ماجرای درگذشت سید احمد خمینی نیز اشاره‌هایی کردند و معتقد بودند احمد خمینی توسط تیمی از وزارت اطلاعات، به قتل رسیده است، هیچوقت زوایای این ادعا ثابت نشد اما بعد از آن، اصلاح طلبان زیادی در مناظره‌ها به این روایت استناد کردند.

البته اصولگرایان نیز در این جدل دستشان خالی نبوده، آنها بهزاد نبوی را متهم به همسویی با مجاهدین خلق و ترور شهید رجایی و شهید باهنر می‌کنند. آنها معتقدند بهزاد نبوی (و البته رضا تهرانی که بعدا مدیر نشریه کیان شد و از اعضای موثر جبهه مشارکت بود) در استخدام کشمیری، تاثیر مستقیم داشته‌اند، این ادعا همان سال‌ها رد شد اما نزدیک چهار دهه است اصولگرایان با ساخت مستند و نگارش کتاب، این ماجرا را یادآوری می‌کنند.

بخش دیگری از جریان تندرو اصولگرا مدعی است میر حسین موسوی در ترور سید حسن آیت نقش داشته است. آنها مستندی به نام «اسرار آیت» را ساختند که در آن مدعی شده بودند حسن آیت برای خواندن مدارکی درباره میرحسین به مجلس می‌رفته که در راه ترور شده است.

علی مطهری هم این روزها و بعد از روشن شدن قسمتی از پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای به ماجرای مهمی اشاره کرد، بمب گذاری در حرم امام رضا، ماجرایی که بیست و پنج سال پیش رخ داد و در آن زمان گفته شد سازمان مجاهدین خلق در آن بمب‌گذاری نقش داشته است. مشخص نیست علی مطهری به چه ماجرایی اشاره کرده اما بعد از این بمب گذاری، همواره شایعات زیادی مطرح شد و برخی آن به عناصر نفوذی در کشور ربط دادند.

به گزارش رویداد24 رابطه محسن رضایی و احمد متوسلیان، رابطه حسن آیت و میرحسین موسوی، ماجرای فاو و نقش رحیم صفوی در شکست عملیات و... از دیگر ماجراهایی است که شایعات درباره آن گاه در روایات رسمی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نکته جالب اینکه بزرگترین مقامات سیاسی ایران، از حسن روحانی تا صادق لاریجانی، معتقدند سینه‌ای مالامال از اسرار دارند و همین موضوع، همواره مردم را برای باور شایعات بازی بزرگان، بیشتر تهییج می‌کند.نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سفیر سابق ایران علت تحریم بانک مرکزی را افشا کرد

طعنه سنگین ظریف به سعودی‌ها

دعوت آشنا از مردم برای پیشنهاد جملات کلیدی

عباسی: پیشنهاد مذاکره مجدد با ایران تلاش آمریکا برای تغییر افکار عمومی جهان است

مراسم رژه نیروهای مسلح با حضور رئیس‌جمهوری آغاز شد

ذوالنور: تا نفس دارم پیگیر تصویب طرح شفافیت آراء نمایندگان هستم

ماجرای ویزای روحانی و ظریف

ابراز تأسف ایران از توهم مقامات عربستان

ادعای نخست‌وزیر استرالیا درباره ترامپ و ایران

پیام لاریجانی و ظریف به وزیر بهداشت

ظریف: آغازکننده جنگ در منطقه پایان‌دهنده آن نخواهد بود

نامی که برازنده جدیدترین سلاح پدافندی ایران است

هشدار قاطع فرمانده سپاه به دشمان

دیدار وزرای خارجه ایران و عمان

هشدار جدی وزیر خارجه کویت به سعودی‌ها درباره تهدید ایران!

تحقیر سعودی ها روی آنتن الجزیره

دیدار وزرای خارجه ایران و عمان در نیویورک

قوه قضائیه تمام قد پشت دانش بنیان‌ها

خط قرمز ستاد انتخابات کشور از زبان رئیس

مراسم افتتاح خط تولید باتری‌های پیشرفته دفاعی

دختر آبی و نماینده مجلس

بسته ویدئویی آخرین خبر/ رقم باور نکردنی ذخیره طلا توسط ایرانی‌ها

ظریف جواب ترامپ را داد

قالیباف: مجلس ایستگاه اول تحول در کشور است/ ورود به دوران جدید با شکل گرفتن مجلس نو و کارآمد محقق می‌شود

وقتی ربع پهلوی خودش را با گاندی و ماندلا مقایسه می کند

ظریف پیام داد

خوشحالی آقای سخنگو از قهرمانی تیم والیبال

اظهارات عجیب فائزه هاشمی

شاهکار نیروی هوایی ارتش در ابتدای جنگ

حجاریان از برنامه انتخاباتی اصلاح طلبان می گوید

آغاز رژه نیرو‌های مسلح در خلیج فارس از فردا

استناد ظریف به اظهارات جنجالی رفیق سابق ترامپ

حکایتی جالب از دغدغه رهبر انقلاب درباره قوم بلوچ

جزئیات چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده موسسه غیرمجاز حافظ

پیشنهاد "پناهیان" برای پرداخت به موقع حقوق کارگران

وقتی باهنر سلطان چای شد!

چِرت گویی ترامپ درباره ایران

برنامه درسی دو رییس اسبق قوه قضاییه در حوزه علمیه

سپاه به کمک حشدالشعبی می‌رود

آخرین نبردِ وزیر کارکشته

حرف‌های خنده‌دار الجبیر علیه ایران

پژمان‌فر: طرح شکایت از هالیوود شاید در مجلس دهم به نتیجه نرسد!

داستان کرکس‌های شکار شده

همه اتهامات حسین فریدون

سیاست شکست خورده ترامپ برای ایران

ادعای مقام عربستانی درباره احتمال حمله به ایران

ناکامی آمریکا در پروژه محکوم‌سازی ایران

پیش‌بینی داماد نجفی از زمان آزادی شهردار سابق تهران

واکنش ظریف به تحریم‌های جدید آمریکا علیه بانک مرکزی

اظهارات سلحشوری در مورد قصه برادرزاده‌اش