پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله شرق/ محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه تحلیل ویژه سیاسی

سرمقاله شرق/ محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
سرمقاله شرق/ محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه
١٩
٠
شرق / « محکومانی در انتظار رسیدگی علنی منصفانه » عنوان سرمقاله روزنامه شرق به قلم کامبیز نوروزی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
میانه‌های روز یکشنبه، 17 شهریور، خبر‌گزاری میزان به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، این خبر را منتشر کرد که «آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی،... رئیس قوه قضائیه درخصوص آرا صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده‌های اخیر دستور داد به‌سرعت و تحت نظارت رئیس کل دادگستری تهران تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه صورت گیرد».واکنش آقای رئیسی به این احکام، اقدامی قابل‌تأمل است که شرط توفیق آن رعایت موازین و ابعاد حقوقی در اجراست و در این صورت می‌تواند به اجرای قانون و عدالت و انصاف یاری رساند. برای چنین مقصودی لازم است برخی پرسش‌ها و ابعاد حقوقی معلوم و روشن شوند که در این دستور مسکوت‌اند.
1- مصادیق دستور آقای رئیسی کدام‌یک از آرای آن شعبه دادگاه انقلاب است؟ کدام مرجع و با چه معیاری مشخص می‌کند کدام پرونده و کدام حکم مشمول دستور آقای رئیس قوه است؟ کسانی که در چند هفته اخیر احکام سنگینی از «یکی از شعب دادگاه انقلاب» گرفته‌اند، محدود به یک صنف نیستند. زنان و مردانی هستند، بعضا بسیار جوان که برخی روزنامه‌نگار، برخی فعال مدنی و برخی هم کارگرند. دستور آقای رئیسی شامل چند متهم و چند پرونده است؟
2- ملاک و معیار تشخیص پرونده‌هایی که مشمول دستور آقای رئیس قوه قضائیه‌اند، چیست؟ و کدام مرجع است که باید تعیین کند کدام پرونده‌ها مشمول این دستور می‌شوند؟
3- در امور قضائی «تجدیدنظر» یک مرحله از دادرسی است که قوانین و مقررات خاص خود را دارد. قاعدتا مقصود جناب آقای رئیسی از عبارت «...تجدید نظر... صورت گیرد» این نیست که دستور داده باشند حتما براساس این دستور از همین حالا آن احکام بدون تشریفات قانونی تجدیدنظر تغییر کنند. چنین تصمیمی فقط در صلاحیت دادگاه تجدیدنظر است که پس از تشریفات قانونی و بررسی پرونده انجام می‌شود. در این صورت، روشن است همه کسانی که مشمول این دستور می‌شوند یا نمی‌شوند، خودشان بعد از ابلاغ رأی به‌طور طبیعی تجدیدنظرخواهی کرده یا خواهند کرد. رسیدگی به حکم در مرحله تجدید نظر، یکی از مراحل عادی دادرسی است که در روال معمول انجام می‌شود. با درنظرگرفتن این مقدمات و توجه به تأکید این دستور بر «رسیدگی منصفانه»، لاجرم این‌گونه فهم می‌شود که در مرحله تجدیدنظر اصول رسیدگی منصفانه که در ادامه توضیح داده خواهد شد، رعایت شود.
4- نظارت آقای رئیس کل دادگستری تهران به چه معناست؟ حدود اختیارات رؤسای کل دادگستری استان‌ها در قانون مشخص است. اما در هرحال در یک پرونده، قاضی مستقل است و هیچ‌کس نمی‌تواند در کار قضائی او دخالت کند. البته در این بحث تعیین شعبه تجدیدنظر و ارجاع این پرونده‌هاست؛ آیا این امکان وجود دارد که رسیدگی به پرونده‌های مشمول این دستور به شعبه‌هایی ارجاع شوند غیر از چند شعبه متداول تجدید‌نظر که معمولا آرای آن «یکی از شعب دادگاه انقلاب» به آنها ارجاع می‌شوند.
5- اما جان کلام در دستوری که از سوی آقای رئیسی صادر شده در عبارت «رسیدگی منصفانه» نهفته است. در قانون آیین دادرسی کیفری ایران بسیاری از اصول دادرسی منصفانه وجود دارد.
اگر در این پرونده‌ها و هر پرونده کیفری، این قانون به‌درستی اجرا شود و اگر مواد قانون مجازات اسلامی مطابق با اصول اولیه حقوق جزا در مورد متهمان این پرونده‌ها تفسیر شوند، می‌توان گفت تا حدود زیادی دادرسی منصفانه تحقق یافته است. برخی از موازین مهم دادرسی منصفانه اینهاست:
الف) اصل برائت؛ تا کسی جرمش به قطعی اثبات نشده، بی‌گناه است.
ب) بی‌طرفی دادگاه؛ دادگاهی که به پرونده رسیدگی و حکم صادر می‌کند باید از هر نظر نسبت به متهم بی‌طرف باشد و نسبت به او پیش‌داوری نداشته باشد. قاضی دادگاه باید بدون هرگونه جانبداری اعتقادی یا سیاسی یا فرهنگی به پرونده رسیدگی کند. تبعیض قائل نشود و متهم را از امکانات دفاعی خود محروم نکند.
ج) دسترسی آزاد متهم به وکیل؛ متهم باید بتواند وکیلی را که خود مایل است انتخاب کند و دفاع از خودش را به او بسپارد.
د) دسترسی وکیل به پرونده و حضور در مراحل رسیدگی؛ وکیل متهم باید به پرونده دسترسی داشته باشد، آن را بخواند، از آن یادداشت یا تصویربرداری کند و نهایتا دفاعیات خود را تنظیم کرده و در دادگاه از موکل خود دفاع کند.
ه) علنی‌بودن دادگاه؛ علنی‌بودن محاکمات از مهم‌ترین معیارهای دادرسی منصفانه است؛ یعنی افراد و به‌ویژه خبرنگاران باید بتوانند در دادگاه حاضر شوند و تمام مراحل دادگاه را از نزدیک ببینند و افکار عمومی را از آن آگاه کنند. غیرعلنی‌بودن دادگاه از موارد مهم نقض رسیدگی منصفانه است و بستر بسیار مناسبی می‌شود برای نادیده‌گرفتن حقوق متهم. طبیعتا انتظار آن است که برای تحقق «رسیدگی منصفانه» بعداز معلوم‌شدن پاسخ پرسش‌های فوق، موازین دادرسی منصفانه، خصوصا بی‌طرفی دادگاه، دسترسی متهم به وکیل انتخابی، دسترسی وکیل به پرونده و امکان دفاع و خصوصا علنی‌بودن محاکمه کاملا مورد عمل قرار گیرند. در این صورت است که شاهد اتفاقی خجسته خواهیم بود.و آخر اینکه اگرچه احکام سنگین زندان‌های درازمدت در پرونده‌های هفته‌های اخیر، همگان را به شگفت آورد و اسباب این دستور آقای رئیس قوه قضائیه شد اما فراموش نباید کرد که در برخی پرونده‌هایی که اساس آنها مرتبط با امور سیاسی و فرهنگی است، کیفیت اجرای قانون آئین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی از جهت میزان رعایت دادرسی منصفانه همچنان مورد بحث است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ دو خطای سیاست‌گذار اقتصادی

روایت "فارن پالیسی" از قمار امارات در خاورمیانه و شمال آفریقا

اهمیت بازدید رییس ستاد کل نیروهای مسلح از Zhuzhou

انتظار برای موج بعدی کاهش قیمت دلار

عملیات آمریکایی-اسرائیلی برای جلوگیری از بازگشایی جاده «تهران - مدیترانه»

چرا ریاض در اتهام زنی به ایران جانب احتیاط را گرفته است؟

بلومبرگ: جنگ سعودی - اماراتی سرنوشت یمن را به ایران می سپارد

پاتریک بوکانان: پاسخ ترامپ به ایران چه خواهد بود؟

سعدالله زارعی: ابعاد حمله اخیر کوچکتر از آن بود که کار ایران باشد

یورش به حریم سلطان

تنگنای ترامپ درباره ایران

عصبانیت روزنامه اصلاح‌طلب از رفتار دوگانه وزیر کشور

پیشتازی عبدالله‌عبدالله در افغانستان

هشدار به جلیلیون

جرقه‌های خوبی در تیم ملی دیده شد

ایندیپندنت: تنش بین ایران و آمریکا دوباره بالا گرفت

ونیتی فیر: بن سلمان مشاور امنیت ملی آمریکا شده است؟

اعتماد نوشت: زنان به «آزادی» می‌روند

حمله پسر صفارهرندی به برادر سعید جلیلی!

دلایل تغییر مسیر دلار

موج انفجار آرامکو بر بازار نفت

حمله «بدون توقف» به مجلس و دولت

فقط 1600 زن؟

آوازه جهانی «باور 373»

اعتراف به شکست تلخ ترامپ در رسانه‌ها

گام بعدی امریکا پس از شکست مذاکرات صلح در افغانستان چه خواهد بود؟

ابلیس سقوط می‌کند؟

سی‌ان‌ان تحلیل کرد: گرفتاری ترامپ در دام خودساخته برای ایران

روایت ایرانی میکونوس

شکست استراتژی تهاجمی عربستان

قیمت نفت سه برابر می شود؟

روایت "فرارو" از جنگ قدرت بر سر مدیریت صداوسیما

آخر جنگ تجاری باخت - باخت

شبنم داروخوار!

کمپین انتخاباتی اصولگرایان تند برای ترامپ؟

عمل به وعده های 100 روزه

آیا ترامپ به سرنوشت نیکسون دچار خواهد شد؟

مثلث ایران، روسیه و ترکیه؛ ضامن امنیت سوریه

هنگ‌کنگ در آستانه جنگ داخلی

کیهان: مقاومت یمن تلافی کرد؛ بازار نفت به‌هم ریخت

سرمقاله خراسان/ پشت پرده سناریو سازی علیه ایران درباره آرامکو

سرمقاله کیهان/ مقاومت یمن کابوس آل‌سعود

سرمقاله رسالت/ درآمدی بر شکل‌گیری ائتلاف

سرمقاله شرق/ گردشگری؛ ثروت پنهان ایران

سرمقاله اعتماد/ اهمیت نشست آنکارا

سرمقاله ایران/ نشست آنکارا فرصت تقویت همکاری‌ها

سرمقاله دنیای اقتصاد/ فرصت مستعجل

سرمقاله فرهیختگان/ رانت، ریا و فیلم سینمایی

سرمقاله قدس/ خانه از پای بست ویران است...

سرمقاله اطلاعات/ تجربه‌ای که نباید تکرار شود