پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

آیا برای ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی قوی در کشور عزم ملی وجود دارد؟ سياسي

آیا برای ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی قوی در کشور عزم ملی وجود دارد؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - به گزارش گرداب ، گسترش فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، باعث شده که مردم بسیاری از نیازهای خود را در این فضا رفع کنند و به نوعی به این فضا وابسته شوند. در این بین در چند سال اخیر نرم‌افزار پیام‌رسان تلگرام به دلایل مختلف بیش از سایر شبکه‌های اجتماعی مورد اسقبال مردم قرار گرفته است. تلگرام پیش از فیلترینگ به فراگیرترین شبکه‌ی اجتماعی مورد استفاده مردم کشور ما و به ابزار اصلی ارتباط اینترنتی جامعه تبدیل شده بود.
اما در یکی دو سال گذشته اهمیت این موضوع برای مسئولان و کارشناسان محرز شد که استفاده انحصاری مردم از یک شبکه پیام‌رسان خارجی که هیچ همکاری‌ای با کشور ما ندارد، برای جامعه‌ی بسیار خطرناک است. به خصوص پس از اغتشاشات دی‌ماه سال گذشته و نقش‌آفرینی تلگرام در آن اتفاقات که منجر به فیلترینگ دو هفته‌ای این پیام‌رسان شد، این موضوع بیش از پیش برای همگان اثبات شد که باید به فکر ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی قوی برای جایگزینی تلگرام باشیم.
اوایل سال گذشته با تصویب شورای عالی فضای مجازی و در راستای حمایت از پیام رسان‎های داخلی سندی با عنوان "سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی" به اجرا درآمد. در زمستان سال 96 با داغ‌تر شدن بحث فیلترینگ شبکه‌ی پیام‌رسان خارجی تلگرام، تقویت پیام‌رسان‌های داخلی اهمیت بیشتری پیدا کرد و با اجرای قانون مسدودسازی تلگرام، هفت پیام‌رسان داخلی (سروش، گپ، آی‌گپ، بله، ایتا، بیسفون پلاس و ویسپی) توسط مرکز ملی فضای مجازی انتخاب شدند تا مورد حمایت دستگاه‌های مسئول قرار گیرند و با این حمایت تقویت شده و بتوانند نیازهای پیام‌رسانی مردم را برطرف کنند.
چندی پیش اعلام شد در جدیدترین تصمیم مسئولان درباره شبکه‌های پیام‌رسان داخلی، مرکز ملی فضای مجازی تصمیم گرفته 5 پیام‌رسان از 7 پیام‌رسان داخلی را از گردونه حمایت حذف کرده و فقط حمایت از دو پیام‌رسان داخلی سروش و گپ ادامه پیدا کند.
این تصمیم و بسیاری از تصمیمات دیگری که در طول حدود یک‌ونیم سال گذشته در مورد پیام‌رسان‌های داخلی گرفته شد، منجر به رشد مورد انتظار شبکه‌های پیام‌رسان داخلی و مهاجرت مردم از تلگرام به ابزارهای داخلی نشد. علت عدم‌موفقیت در مهاجرت مردم چیست؟ آیا توانایی ایجاد پیام‌رسان‌های قوی که مردم بتوانند آنها را جایگزین تلگرام کنند، در داخل کشور وجود ندارد یا اینکه تا الآن عزم ملی برای تحقق این موضوع نداشت و مسئولان در این زمینه فقط بیان شعارهایی بسنده می‌کردند؟
در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی که در بالا به آن اشاره شد، برای بسیاری از دستگاه‌های کشور از جمله بانک مرکزی، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و..... تکالیفی تعیین شد که باید برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی به آن عمل می‌کردند. اما امروز و پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تصویب آن سند، به کمتر از نیمی از آن تکالیف عمل شده است، تکالیفی که به گفته بسیاری کارشناسان و مسئولان، بسیار حداقلی بودند.
وقتی به اظهارات مدیران پیام‌رسان‌های داخلی و همچنین مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مراجعه می‌کنیم، به وضوح این نتیجه حاصل می‌شود که دستگاه‌های کشور به غیر از وزارت ارتباطات در عمل به وظایف تعیین‌شده خود در آن سند مذکور، تفریباً هیچ گام مؤثری برنداشتند. در صورتی با توجه به حداقلی بودن آن تکالیف، دستگاه‌ها نه‌تنها باید آنها بلکه باید بیش از آن وظایف را انجام می‌دادند. عدم انجام حداقل تکالیف توسط دستگاه‌ها، این فکر را در ذهن ما می‌اندازد که بسیاری از مسئولان کشور اهمیت این موضوع را درک نکرده‌اند و عزم ملی برای این مسئله در کشور وجود ندارد.
در رابطه با عملکرد وزارت ارتباطات در این زمینه که مسئولیت‌هایش بیشتر در حوزه مسائل سخت‌افزاری است، باید گفت بر اساس آنچه که خود مسئولان این وزارتخانه و همچنین مدیران پیام‌رسان‌های داخلی بارها تأکید کرده‌اند، وزارت ارتباطات شاید به طور کامل و یا نزدیک به کامل به وظایف تعیین‌شده خود در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی عمل کرده است.
اما آیا با آن مقدار حمایتی که در سند مذکور تعیین شده می‌توان پیام‌رسانی ایجاد کرد که بتواند جایگزین تلگرام شود؟ در واقع مدیران پیام‌رسان‌های داخلی هم در مصاحبه‌های مختلف علیرغم این که گفته‌اند وزارت ارتباطات به وظایف تعیین شده خود در سند مذکور عمل کرده اما همیشه این تأکید را دارند برای موفقیت در کار خود و ایجاد یک پیام‌رسان قابل رقابت با تلگرام به امکانات سخت‌افزاری خیلی بیشتری نیاز دارند و با این امکانات حداقلی به هیچ وجه نمی‌توان به رقابت یک ابزار قوی مانند تلگرام رفت.
قطعاً مسئولان وزارت ارتباطات بهتر از هر کس دیگری بر این موضوع واقف هستند که پیام‌رسان‌های داخلی برای جایگزینی تلگرام، به امکاناتی فراتر از امکانات فعلی نیاز دارند اما متأسفانه تا به حال برای تأمین آن امکانات گام مؤثری برنداشتند و به همان اندک مواردی که در سند مصوب شورای عالی فضای مجازی آمده بود، بسنده کردند. در اینجا باز هم این سؤال به ذهن خطور می‌کند که آیا عزم ملی برای موفقیت پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد یا مسئولان فقط به دنبال رفع تکلیف هستند.
هر موقع این انتقادات مطرح می‌شود، مسئولان وزارت در پاسخ می‌گویند که پیام‌رسان‌های داخلی موفق به کاربر نشده‌اند و برای پشتیبانی از این میزان کاربر که الآن در پیام‌رسان‌های داخلی هستند، سخت‌افزار فعلی کفایت می‌کند و نیازی به حمایت بیشتر نیست. اما به این نکته بی‌توجهی می‌شود که یکی از دلایل عدم مهاجرت به مردم به ابزارهای داخلی، همین ضعف کیفیت است؛ در واقع پیام‌رسان‌های داخلی در زمان مهاجرت گسترده مردم دچار مشکل شدند.
در چند هفته اول فیلترینگ تلگرام و قبل از روی کار آمدن هاتگرام و تلگرام طلایی، ما شاهد بودیم در روز صدها هزار نفر از مردم به پیام‌رسان‌های داخلی مهاجرت می‌کنند؛ در نتیجه نمی‌توان گفت که مردم استقبال نمی‌کنند و نیازی به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی نیست. اگر فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی نبود و از نظر فنی از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌شد، قطعاً مردم به طور گسترده به ابزارهای داخلی مهاجرت می‌کردند و لذا به طور قطع حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی برای تقویت آنها، امری ضروری است.
از موضوع عملکرد دستگاه‌های مختلف برای تقویت پیام‌رسان‌های داخلی که بگذریم، به یک معضل بزرگتر می‌رسیم و آن هم این است که با گذشت فقط چند هفته فیلترینگ تلگرام، مسئولان با بهانه‌های مختلف تصمیم گرفتند دو نرم‌افزار هاتگرام و تلگرام طلایی که پوسته‌هایی از تگرام اصلی هستند، فعالیت کنند و با این تصمیم خود عملاً فیلترینگ تلگرام را بی‌تأثیر کردند. همانطور که گفته شد تا قبل از روی کار آمدن این دو نرم‌افزار، روزانه صدها هزار نفر به پیام‌رسان‌های داخلی کوچ می‌کردند و روند مهاجرت از تلگرام به خوبی پیش می‌رفت. اگر همان روند ادامه پیدا می‌کرد و همچنین حمایت‌های سخت‌افزاری و غیرسخت‌افزاری توسط وزارت ارتباطات و سایر دستگاه‌ها از پیام‌رسان‌های داخلی انجام می‌شد و هر دستگاه به تکالیف خود به خوبی عمل می‌کرد، امروز شاهد بودیم که اکثر کاربران تلگرام در پیام‌رسان‌های داخلی حضور داشتند و سرویسی با کیفیت خوب دریافت می‌کردند.
از مجموع مباحث مطرح شده می‌توان نتیجه گرفت که آن عزم ملی‌ای که برای ایجاد پیام‌رسان‌های داخلی قابل رقابت با ابزارهای خارجی لازم است، در مسئولان کشور وجود ندارد. چراکه اگر وجود داشت در طول این مدت قطعاً این امکان وجود داشت که این اتفاق رخ دهد و بدون شک جوانان کشور از نظر فنی و تخصصی توانایی لازم را دارند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاسخ ظریف به سوالات جمعی از ایرانیان مقیم آلمان

ابعاد حقوقی مقابله با تروریست‌ها در خاک پاکستان

امروز؛ جلسه فوق العاده برای بررسی حادثه تروریستی خاش

روایت ظریف از شکست آمریکا در آوردگاه مونیخ و ورشو

غضنفری: مسئولان باید جمله «تحریم‌ها شکست‌پذیر است» را هر روز تکرار کنند

تذکر جدی عمرو موسی به اعراب منطقه

عطریانفر: بعید است اصلاح‌طلبان بتوانند نتیجه 30 بر هیچ را در تهران تکرار کنند

روایت زنده یاد پوران شریعت رضوی از زوایای زندگی دکتر شریعتی

توصیه‌های آیت‌الله مصباح یزدی به طلاب و روحانیون

چه کسی جانشین ابراهیم رئیسی می‌شود؟

زیر پوست یک فیلم جنجالی ورشو

هشدار لاریجانی به پاکستان

توضیح بعیدی‌نژاد درباره سفر آیت‌الله جزایری به لندن

زیباکلام: FATF را به همه پرسی بگذارید

گلایه‌های صریح ظریف از اروپا

پاسخ پمپئو به سوالی درباره مذاکره با ایران

قطعه ای برای پاسداران امنیت

کیهان: علی مطهری غلط کرده است که...!

رایزنی وزیر خارجه هند با عراقچی

پیام همسر شهید حادثه تروریستی زاهدان

ظریف با همتای آلمانی‌اش دیدار کرد

آخرین اظهار نظر وزیرخارجه آلمان درباره برجام

پاسخ پمپئو به دلیل پیش شرط گذاشتن برای مذاکره با ایران

عراقچی: مماشات بس است

سناتور آمریکائی: خروج آمریکا از برجام احمقانه بود

حکم کلاهبرداران شرکت «دومان توکان» صادر شد

طالب زاده از تحریم "افق نو" می گوید

اشرف بروجردی: معتقدم روحانی خیلی تغییر ایجاد کرد

فرزند آیت‌الله مومن: مردم به شایعات توجه نکنند

پشت پرده حضور کشتی‌های صید چینی در جنوب کشور

بزن بزن منافقین و سلطنت طلب ها با هم در حاشیه نشست ورشو

توضیحات قالیباف درباره شایعات علیه عروسی دخترش

روایتی از شکنجه روحی اعضای منافقین در کمپ آلبانی

تکذیب ملاقات مخفیانه «هوک» با «کری» پیرامون موضوع ایران

لحظه‌ی آخرین دیدار پدر با فرزند نوزادش

بهترین سرمایه گذاری در ماه های پایانی سال 97

واکنش ایران به سند پایانی بی‌خاصیت ورشو

حقوق نجومی پاسداران منطقه ترور شده!

وداع جانسوز مادر با پیکر فرزند شهیدش

آمریکا تهدید مستقیم گردشگری ایران را آغاز کرد

توضیحات بروجردی در خصوص سردادن شعار‌هایی علیه وی

بروجردی خواستار برخورد با شعاردهندگان علیه خودش شد

ظریف: حرف‌های پنس خنده‌دار است

شهدای حادثه تروریستی زاهدان در خاک آرام گرفتند

مردم دیار شهیدخرازی گل کاشتند

سید حسن نصرالله: نتانیاهو با صدای لرزان ایران را تهدید کرد

هشدار عارف نسبت به «خودزنی» برخی اصلاح‌طلبان

وزیر ارشاد به شایعات پایان داد

دلیل طولانی شدن مبحث پالرمو در مجمع تشخیص چیست؟

عکس پروفایل جوان‌ترین شهید حادثه زاهدان