پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

افسردگی دختران فعال در فضای مجازی 2 برابر پسران است! سیاسی

افسردگی دختران فعال در فضای مجازی 2 برابر پسران است!

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - به گزارش گرداب ، حضور در فضای مجازی باید و نبایدهای ویژه خود را که توسط جامعه شناسان و روانشناسان عنوان شده است، دارا بوده و البته کمتر کسی در حال حاضر به این باید و نبایدهای معین شده توجه می‌کند.
نگاهی گذرا به شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بسیاری از دختران کم سن و کوچک فعالیت گسترده‌ای را در فضای مجازی دارند و این چنین فعالیت‌هایی در اغلب موارد پشیمانی قطعی والدین کودک را به دنبال خواهد داشت.
بسیاری از والدین نه تنها با حضور کودکان کم سن و سال خود و فعالیت‌شان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مخالفتی ندارند بلکه در اغلب موارد، آن‌ها را در این مسیر به حال خود رها می‌کنند و در زمان وقوع ناهنجاری‌های رفتاری فرزند خود، از توجه به این مسئله غفلت کرده و همچنین از پذیرش آن روی گردان هستند.
به عقیده رفتار شناسان و روانشناسان در صورتی که ورود فرزندان در فضای مجازی در دوران حساس بلوغ و بدون هیچ آگاهی بخشی صورت بپذیرد، آن‌ها را دچار اختلال‌های رفتاری و ناهنجاری‌های روانی می‌کند که متاسفانه برطرف کردن چنین اختلالاتی در بسیاری از موارد محال و غیر قابل جبران است.
دختران، زمان بیشتری را در شبکه‌های اجتماعی سپری می‌کنند!
نتایج یک تحقیق بر روی بیش از 10 هزار نوجوان درباره تاثیر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در ابتلا دختران و پسران به افسردگی از وجود تفاوتی عمیق و قابل تامل حکایت دارد.
نتیجه این مطالعات حاکی از آن است که ارتباط بین استفاده از رسانه‌های اجتماعی و نشانه‌های افسردگی در دختران نسبت به پسران دو برابر بیشتر بوده و این مسئله هم اکنون معضلی جدی برای دختران محسوب می‌شود.
محققانی که پژوهش فوق را انجام داده‌اند، اعلام داشته‌اند که دختران نسبت به پسران دو برابر بیشتر احتمال دارد که به افسردگی در سن 14 سالگی مبتلا شوند، زیرا به طور میانگین، مدت زمان بیشتری را برای استفاده از رسانه‌‌ها و شبکه‌های اجتماعی صرف می‌کنند.
بر اساس تحقیق فوق که در کالج دانشگاه لندن در بریتانیا انجام شده است، دختران بیشتر تمایل دارند از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنند و همین موضوع عاملی برای افسردگی آنها در سنین پایین است.
یافته‌ها نشان داده است که کاهش خواب و مشکلات احتمالی پیش آمده در رسانه‌های اجتماعی از مهمترین عوامل ابتلا به افسردگی در میان دختران به شمار می‌روند و احتمال وقوع چنین معضلی برای سایر دختران در سراسر دنیا وجود دارد.
نتایج این بررسی نشان داد که در ارتباط بین افسردگی و استفاده از رسانه‌های اجتماعی، دختران 40 درصد و پسران 25 درصد تجربه آزار و اذیت آنلاین را داشتند، همچنین، در این ارتباط، 40 درصد دختران اختلال خواب را هم به دلیل حضور بیشتر در شبکه‌های اجتماعی تجربه کردند.
همچنین دخترانی که ‌استفاده زیادی از رسانه‌های اجتماعی دارند، نسبت به پسران، اعتماد به نفس کمتر و نگرانی‌های بیشتری درباره تصویر خود در اجتماع دارند و در مواجهه با کاربران ناشناسی که به عنوان مثال به آن‌ها ابراز علاقه می‌کند، برخوردی قاطعانه و به دور از احساسات زود گذر با این افراد داشته باشند.
استرس و اضطراب پیامد حضور فرزندان در فضا مجازی!
تحقیقات مختلف و نتایج گفتگو با دختران و پسران کم سن و سالی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند و دارای صفحه شخصی هستند، از مسائل تلخ و هشدار دهنده‌ای خبر می‌دهند.
بهروز رجبی مشاور و روانشناس معتقد است: دختران و پسرانی که در سنین پایین به شبکه‌های اجتماعی وارد می‌شوند، در کوتاهترین زمان ممکن دچار اختلال اضطراب و استرس می‌شوند و فضای ناامن فضای مجازی خطرات متعددی را متوجه آن‌ها می‌کند.
رجبی در ادامه تصریح کرد: تحقیقات مختلف و نتایج گفتگو با دختران و پسران کم سن و سالی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند و دارای صفحه شخصی هستند، از مسائل تلخ و هشدار دهنده‌ای خبر می‌دهند.
این روانشناس ابتلاء کاربران شبکه‌های اجتماعی به افسردگی را تنها یکی از دهها عارضه فعالیت بی قید و شرط آن‌ها در فضای مجازی برشمرد و گفت: بسیاری از افراد برای حضور خود در شبکه‌های اجتماعی و نحوه برخورد با کاربران ناشناس، هیچ گونه حد و مرزی قائل نیستند و روابط خود را در این فضا مدیریت نمی‌کنند.
رجبی تاکید کرد: دختران بیش از پسران از ناامنی فضای مجازی و فعالیت بی قید و شرط در شبکه‌های اجتماعی آسیب می‌بینند و احتمال ابتلا آن‌ها به افسردگی دو برابر پسران است و همچنین آسیب‌های احتمالی دیگری که در کمین آن‌ها است در نتیجه این حضور دامن گیر کودکان فعال در فضای مجازی خواهد شد.
وی اضافه کرد: یکی از علل افسردگی دختران با حضور در شبکه‌های اجتماعی، اعتماد زود هنگام و ساده لوحانه‌‌ای است که دختران در رابطه با کاربران غریبه در فضای مجازی به خرج می‌دهند و این اعتماد به وابستگی آن‌ها به افرادی منجر خواهد شد که از شخصیت حقیقی او هیچ اطلاعی ندارند.
این روانشناس اظهار کرد: به مرور و با گذشت زمان شخصیت حقیقی افراد آشکار می‌شود و زودباوری دختران درست زمانی که انتظار ملاقات با فردی ایده‌آل و صادق را دارند، نتیجه معکوس می‌دهد ‌و در نهایت به گوشه‌گیری، انزوا و افسردگی آن‌ها منجر خواهد شد.
رجبی تصریح کرد: ورود دختران به شبکه‌های اجتماعی در مقاطع حساس سنی مثل دوران بلوغ، عواقب و پیامدهای منفی دیگری جز افسردگی هم به همراه دارد و تنها کسانی که می‌توانند دختران نوجوان و جوان را از بحرانی این چنینی نجات دهند، والدین او و رفتارشناسان و روانشناسان هستند که با راهکارهای مختلف می‌توانند یاری‌گر آن‌ها باشند.
وی تاکید کرد: دختران و زنانی هم دوره بلوغ را پشت سر گذاشته‌اند، باید زمان حضور خود در فضای مجازی را به دقت مدیریت کنند و فراموش نکنند که فضای شبکه‌های اجتماعی برای برقراری روابط دوستانه فضای سالم و قابل اطمینانی نیست و بسیاری از کاربران در این شبکه‌ها با نقابی که بر شخصیت حقیقی خود زده‌اند حضور دارند.
دختران با روحیه لطیف و شکننده‌ای که دارند، باید در موارد مختلف از اعتماد به سایر کاربران فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی خوداری کرده و از پیامدهای منفی چنین اعتمادی خود را در امان نگه دارند.
منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستیار ظریف توئیت زد

ظریف با همتای فنلاندی دیدار کرد

ا‌ژه‌ای: ‌برخی‌ها با سودجویی‌ بر معیشت مردم فشار آوردند

درخواست ابتکار از رئیس قوه قضائیه

هشدار جدی رئیسی به یقه سفیدها

بیانیه رئیس‌جمهور عراق درباره تنش میان ایران و‌ آمریکا

واکنش سخنگوی دولت به اظهارات آیت‌الله یزدی

موضع دولت درباره ورود بانوان به ورزشگاه‌ها

درس‌های تاریخی از واقعه تلخ کودتای 28 مرداد

واکنش سیاسیون به دعوای دو قاضی‌القضات

ماجرای راه‌اندازی هشتگ «الپهلوی»

اهتزاز پرچم ایران برفراز نفتکش "آدریان ‌دریا"

خبرهای آقای سخنگو از کشتی توقیف شده انگلیس

"آدریان دریا" در دریای آلبوران

سفرهای ظریف قبل از اجلاس سازمان ملل

وزیر کشور عراق با عراقی‌های مقیم ایران دیدار کرد

دستور تازه رئیسی درباره پرونده‌های قضایی

نقل قولی جنجالی از آیت‌الله یزدی درباره آملی لاریجانی، روحانی و علوی بروجردی

واکنش دولت به ماجرای متهم ترور دانشمندان هسته‌ای

مدیرعامل ایران خودرو برکنار شد

یادداشت خواندنیِ عضو انصارالله پس از بازگشت از تهران

ظریف با رئیس جمهور فنلاند دیدار کرد

خرازی: اروپا از حیثیتش دفاع کند

موضع بادامچیان درباره اختلاف آیت‌الله یزدی و آملی لاریجانی

آخرین وضعیت پرونده سکه ثامن

ماجرای قاب عکس سردار سلیمانی در اتاق وزیر دفاع آمریکا

اعضای هیئت دولت با رهبر انقلاب دیدار می‌کنند

نجفی چه زمانی از زندان آزاد می‌شود؟

نسخه جدید Khamenei.ir رونمایی شد

نجفی به حکم دادگاه اعتراض کرد

سخنگوی دولت: مدیرعامل ایران خودرو امروز برکنار می‌شود

«اژه‌ای» از تخلف یک شرکت خودروساز پرده برداشت

ادعای عجیب وکیل برکنار شده نجفی؛ او مرتکب قتل نشده بلکه قتل را برعهده گرفته

واکنش آیت‌الله مکارم به مشاجره لفظی دو آیت‌الله

فرمانده نیروی هوایی نیکاراگوئه علت وحشت آمریکا از ایران را فهمید

کنایه ضرغامی به آملی لاریجانی

علم‌الهدی: هیچ زمانی دشمنان مانند امروز متحد نشده بودند

توصیه تاریخی جهانگیری در سالروز کودتای 28 مرداد

توصیه مهم رهبر انقلاب به مسئولان: بر سر یکدیگر کمتر فریاد بکشید

اژه‌ای: تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم

پیشنهاد بروجردی برای تحریم تسلیحاتی آمریکا

واکنش کدخدایی به مشاجره دو فقیه شورای نگهبان

روحانی اصلاح‌طلب: در دعوا حلوا پخش نمی‌کنند

صدای آشنایی که رهبر انقلاب از طریق رادیو شنیدند

هشدار ایران به آمریکا از طریق سوئیس

جهت استعلام خلافی خودرو اینجا کلیک کنید‎‌

«لاریجانی» حادثه تروریستی در غرب کابل را محکوم کرد

برنامه‌های ظریف در سفر به فنلاند

نحوه ورود کارگزاران به انتخابات مجلس

دفاع سخنگوی کمیسیون قضایی از آملی لاریجانی