پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

نزدیکان دربار پهلوی چه میزان پول از ایران خارج کردند؟ اخبار محرمانه از منابع ديگر

نزدیکان دربار پهلوی چه میزان پول از ایران خارج کردند؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - شاید تاکنون در رسانه‌های غربی به بحث فساد دولتی در دوران حکومت 53 ساله پهلوی‌ها بر ایران پرداخته نشده باشد اما محققان و نویسندگان خارجی در آثار خود به گسترده بودن فساد در دربار پهلوی اذعان کرده‌اند.
به گزارش مشرق ، با گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، رسانه‌های معاند غربی و ضد انقلاب تلاش‌های گسترده‌ای را برای سیاه‌نمایی و بزرگ جلوه دادن مشکلات در ایرانِ پسا-پهلوی ، که به اذعان خود غربی‌ها یکی از فاسدترین دیکتاتورهای منطقه بود، انجام دادند.
این رسانه‌ها اما تاکنون به ندرت از فساد دولتی گسترده و مشکلات عدیده در زمان حکومت 53 ساله دودمان پهلوی صحبت کرده‌اند. با این وجود در کتاب‌ها و اسناد رسمی غربی به وضعیت واقعی اقتصاد و معضلات اجتماعی در آن برهه از تاریخ ایران اشاره‌هایی شده است.
******
دکتر « یرواند آبراهامیان » تاریخ‌نگاران برجسته ارمنی-آمریکایی در حوزه ایران در کتاب معروف خود «ایران بین دوانقلاب» می‌گوید که محمدرضا و دیگر اعضای دودمان پهلوی با استفاده از روش‌های متعددی مانند تأسیس بنیاد پهلوی، به ثروت‌اندوزی برای خود پرداختند.
«رضا خان» به‌قدری از اموال مردم ایران تصرف کرد، که ثروتمندترین مرد ایران شد
آبراهمیان درباره فساد دولتی «رضا خان» در دوره اول سلطنت پهلوی‌ها و دست‌درازی‌هایی که به اموال عمومی مردم ایران داشت، می‌نویسد: « رضا شاه ، پسر یک زمین‌دار کوچک و سرهنگ سابق که در سال 1921 میلادی (1300 شمسی) با یک حقوق معمولی می‌زیست، به‌قدری ثروت جمع کرد که بعدها توانست به عنوان ثروتمندترین مرد ایران شناخته شود. در زندگینامه‌ای که اخیراً در غرب منتشر شده، اذعان می‌شود که رضا شاه بعد از سرنگونی، برای وارثانش چیزی حدود 3 میلیون پوند در حساب‌های بانکی و حدود 3 میلیون هکتار املاک و مستغلات به‌جا گذاشت.
گزارش سفارتخانه بریتانیا در تهران در سال 1932 (1311) نشان می‌دهد که رضا شاه علاقه بی‌شرمانه و شومی به زمین داشت و حتی برای تصرف آن، صاحبان (زمین) را به زندان می‌انداخت تا زمانی که راضی شوند املاک خود را بفروشند… دربار نیز به یک مجموعه ثروتمند نظامی-زمین‌داری تبدیل شد که پست‌ها، خدمات و آتیه پرمنفعتی را به کسانی که می‌خواستند در خدمت دودمان پهلوی باشند، ارائه می‌کرد».

وی در ادامه به تأسیس « بنیاد پهلوی » در سلطنت پهلوی دوم اشاره کرده و توضیح می‌دهد: «در دهه 1950 میلادی (1330 شمسی) محمدرضا شاه، بنیاد پهلوی را تأسیس کرد که تقریباً به تمام زوایای اقتصاد این کشور نفوذ داشت… منبع نهایی ثروت (پهلوی‌ها) نیز همین بنیاد مشهور پهلوی بود. طبق گزارشات بانکدارهای غربی، این بنیاد سالانه یارانه‌ای بیش از 40 میلیون دلار دریافت کرده و به‌عنوان مخفیگاه مالیاتی برای برخی هولدینگ‌های پهلوی بود که به تبع آن در تمام زوایای اقتصاد کشور نفوذ کرد».
در این کتاب ضمن اشاره به مقاله روزنامه « نیویورک تایمز » در آن زمان درباره بنیاد پهلوی، آمده است: «به نوشته نیویورک‌تایمز، در پس ظاهر فعالیت‌های خیریه، این بنیاد به سه منظور به‌کار می‌رفت: به‌عنوان منبعی از درآمد برای خاندان سلطنتی، به‌عنوان ابزاری برای اعمال نفوذ در بخش‌های مهم اقتصاد و به‌عنوان مجرای پاداش به حامیان رژیم.
همچنین طبق گزارش یک ژورنال وابسته به وزارت دفاع آمریکا ( پنتاگون ) در سال 1977 (1356) مقیاس گسترده فساد (پهلوی) به نقطه اوج خود رسید… حتی برآوردهای محافظه‌کارانه نشان می‌داد که آن فساد [اداری] شامل حداقل یک میلیارد دلار مابین سال‌های 1973 تا 1976 می‌شد. به علاوه، برنامه‌های اقتصادی و اجتماعی رژیم باعث افزایش نابرابری‌های محلی شد».
وقتی 177 نفر از رژیم پهلوی، 2 میلیارد دلار ثروت ایران را به تاراج بردند
این استاد دانشگاه آمریکایی همچنین درباره اموال به‌غارت رفته توسط نزدیکان محمدرضا پهلوی و دربار سلطنتی با استناد به آمار بانک مرکزی در آغازین روزهای انقلاب اسلامی می‌نویسد: «بانک مرکزی ایران لیستی را از 177 نفر از اشخاص برجسته (رژیم پهلوی) منتشر کرد که جمعاً حدود 2 میلیارد دلار را به خارج از این کشور منتقل کرده بودند.
برخی از مهمترین افراد در بین آنها بدین شرح است:
جعفر شریف امامی ، حدود 31 میلیون دلار
غلامعلی اویسی ، 15 میلیون دلار
نمازی ، 9 میلیون دلار
ناصر مقدم ، 2 میلیون دلار
شهردار وقت تهران، 6 میلیون دلار
وزیر وقت بهداشت، 7میلیون دلار
مدیر شرکت ملی نفت ایران، بیش از 60 میلیون دلار».
پروفسور « حامد الگار » پژوهشگر انگلیسی و استاد دانشگاه برکلی در کتابی تحت عنوان «ریشه‌های انقلاب اسلامی در ایران» ضمن پرداختن به موضوع فساد رسمی در دربار و سازمان‌های رژیم پهلوی، درباره انتخاب شریف امامی به‌عنوان مسئول مبارزه با فساد می‌گوید: «مشکل این بود که شخص شریف امامی، بزرگترین ابزار فساد (در ایران) بود».

« ریچارد موراک » روانشناس آمریکایی و عضو شورای یهودیان آمریکا نیز در کتاب خود با نام «روانشناسی نسل‌کشی و سرکوب خشونت‌آمیز» ضمن اذعان به نفوذ فساد در عمق سلطنت پهلوی‌ها، درباره آلوده بودن اعضای خانواده محمدرضا اینگونه می‌نویسد: «خانواده شخص شاه در تجارت مواد مخدر دخیل بود، علی‌رغم اینکه قرار بود غیرقانونی باشد. شاهدخت اشرف (خواهر محمدرضا) در سال 1960 (1339) زمانی که چمدانی حاوی 2 میلیون دلار هروئین با خود حمل می‌کرد، در ژنو دستگیر شد».
در کتاب «ایران مدرن: ریشه‌ها و نتایج انقلاب» به قلم « نیکی ر. کِدی » پژوهشگر و شرق‌شناس آمریکایی و استاد دانشگاه کالیفرنیا درباره فساد رژیم پهلوی اینگونه آمده است: «فساد گسترده در اداره گمرکات موجب جعل فاکتورها و رسیدهای مجوز واردات و صادرات شده و تجارت خارجی دیگر بر طبق مقررات نبود.
علاوه‌بر بی‌تجربگی، فساد و در برخی موارد مشاوره اشتباه خارجی‌ها، برنامه‌های (رژیم) ایران از حسادت بین وزارتخانه‌ها و دیگر بخش‌های دولتی که از سازمان برنامه خواستار بودجه برای اجرای پروژه‌ها بودند، آسیب شدیدی دید.
افزایش فساد و عدم کنترل بر واردات یا اعتبارات، منجر به تورم شدید شد، که همزمان با آن غیرممکن بودن ایجاد سازمان تجاری واحد ، یا اعتصاب‌ های تأثیرگذار یا مذاکرات جمعی کارگران با کارفرمایان باعث پایین ماندن حقوق‌ها شده و به‌تبع آن فاصله طبقاتی فقیر و غنی افزایش یافت».
اشرف، خواهر محمدرضا پهلوی با چمدانی حاوی 2 میلیون دلار هروئین در ژنو بازداشت شد
کِدی با اشاره به افزایش فساد در رژیم پهلوی همزمان با رشد بهای نفت ، توضیح می‌دهد: «فساد به نوبه خود یکی از مکانیزم‌های افزایش ثروت و خارج شدن آن از کشور است. این مسئله همچنین مجرمان را بیش از پیش تحت کنترل دربار درمی‌آورد.
در کنار ثروت رو به رشد شاه، فساد دربار در دهه 1970، خاندان سلطنتی و نخبگان به‌قدری شدید بود که به میزان قابل توجهی به مخالفت‌ها (با رژیم) افزود. بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز درگیر پرداخت رشوه به اشخاص بودند».
این پژوهشگر آمریکایی همچنین درباره تشکیل کمیته‌ای برای مبارزه با فساد دولتی به ریاست شریف امامی و بی‌فایده بودن ظاهرسازی محمدرضا پهلوی می‌نویسد: «شهرت او به عنوان یک فراماسون و نفوذی دولت بریتانیا ، به دشواری‌های او جهت کسب حمایت افزود… دستورالعمل مقابله با فساد خاندان سلطتی بسیار مضیق و بسیار دیر صادر شد».
منابع:
Ervand Abrahamian. Iran Between Two Revolutions , Princeton University Press, 1982, 9780691101347
Hamid Algar. Roots of the Islamic Revolution in Iran , Islamic Pubns Intl, 2001, ISBN 1889999261
Richard Morrock. The Psychology of Genocide and Violent Oppression: A Study of Mass Cruelty from Nazi Germany to Rwanda , McFarlanf, 2010, ISBN 0786447761
Nikki R. Keddie. Modern Iran: Roots and Results of Revolution , Yale University Press, 2003, ISBN 0300121059
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ناگفته‌های مرضیه هاشمی از 11 روز زندان در آمریکا

آیاندا پاتوسی، چهاردهمین گلزن فصل استقلال

مخالفت کادر پزشکی با سفر سیدجلال حسینی

دستگیری سارقانی که زن جوان را روی زمین کشاندند

واکنش سندرز به توهین ترامپ

مصلح: زیر پتو قایم نشدم!

غایبان پرسپولیس در هفته نوزدهم لیگ برتر

چراغ سبز اسد و پوتین به نبرد ادلب

ارسال انبوه پیامک ناسزا برای نماینده مجلس!

افشاگری محمد دایی از وضعیت سایپا

رئیس جمهور چین به لاریجانی چه گفت؟

پایان عمر انقلاب اسلامی کی خواهد بود؟!

نقش بازاریابی در کنترل تحریم ها(بخش اول)

FATF گره‌گشا یا گره‌ساز

لعیا زنگنه: فضای مجازی برایم ترسناک است

حوزه فرهنگی به یک «حاج قاسم» نیاز دارد

روایت «بندر بن سلطان» از موضع ایران در جنگ کویت

علت شیرین بودن شیر کم لاکتوز

تکلیف سریال‌های نوروزی تلویزیون روشن شد +عکس

تکرار ماجرای «دهقان فداکار» این بار در هشترود

زمینه‌چینی کنگره برای تحریم‌های جدید ضدایرانی

سازمان هواپیمایی در خواب خرگوشی است؟

فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر متوقف می‌شود

خطیر: هیچ‌کس قصد برکناری‌ شفر را نداشته است

ذبح غیرشرعی مرغ امکان ندارد

رکورد جدید کاپیتان استقلال در لیگ برتر

مرد سارق با پوشش زنانه در کرج دستگیر شد

قیمت مرغ کاهش یافت

ترکیب پارس جنوبی برای مصاف با استقلال

سکه تقلبی اسکندر در ایران کشف شد +عکس

فرزاد حاتمی: نمی‌دانم پول‌ها را کجا می‌برند

رحمتی: چشمی و منتظری حقیقت را گفتند

شفر: گزارشگری که نمی‌تواند به منتظری یا رحمتی احترام بگذارد باید به کشور دیگری برود

بازداشت عامل تیراندازی به دادگستری گچساران

پمپئو هدف از فشار بر ایران را تشریح کرد

حمله پژمان منتظری به گزارشگر بازی

معافیت مددجویان کمیته امداد از پرداخت عوارض و هزینه‌های آب، برق و گاز

تعجب نشنال اینترست از ساخت زیردریایی فاتح

جریان های تکفیری برای مقابله با موج اسلام گرایی در دنیا ایجاد شدند

مقابله با اقدامات تروریستی فرا مرزی از منظر حقوق بین الملل

همکاری آمریکا با تروریست‌ها برای فشار بر ایران

چرا پرسپولیسِ جدید خوب بازی نمی‌کند؟

تذکر به روحانی درباره واگذاری کیش به چین

اتمام حجت سردار تنگسیری درباره کشتی های چینی

فروش میوه‌های قاچاق در دیجی‌کالا +عکس

دایرکت اینستاگرام، ابزار جدید متجاوزان +عکس

جزئیات جدید قرارداد منشا با استقلال

خبر مهم و خوشحال‌کننده حادثه تروریستی زاهدان چیست؟

تهدید و باج‌خواهی بیت‌کوینی از سایت‌های ایرانی

رونالدو با یوونتوس به مادرید رسید