پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

زیر پوست یک فیلم جنجالی ورشو تحليل ويژه سياسي

زیر پوست یک فیلم جنجالی ورشو

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فرارو / یک تحلیلگر مسائل خاورمیانه گفت: «واقعیت این است که عربستان و امارات و باقی کشور‌هایی که روابط خصمانه با ایران دارند، به خوبی می‌دانند که ایران هیچگاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده و الان هم این سلاح را در اختیار ندارد، اما موضوع این است که آن‌ها می‌دانند که مسئله سلاح هسته‌ای بسیار مورد توجه جامعه جهانی است و با توجه به اینکه کشمکش‌های بسیاری بر سر مسئله هسته‌ای ایران وجود داشته و دارد، سعی می‌کنند اینگونه القا کنند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده تا افکار عمومی جهانی را با خود همراه کنند.»
به گزارش فرارو نشست ورشو برگزار شد و کارشناسان در دونکته تقریبا به یکدیگر اتفاق نظر داشتند. یکی این بود که نشست ورشو آن‌طور ایالات متحده انتظار داشت، نتوانست خواسته‌ها و اهداف آن‌ها را در خصوص ایران برآورده کند و دوم اینکه با اینحال آنچه به عنوان یک دستاورد می‌توانند به آن اشاره کنند نزدیکی اسرائیل و برخی کشور‌های عربی است که در نتیجه این نشست رخ داد.
در همین راستا بعد از نشست ورشو رسانه‌های اسرائیلی روز جمعه با انتشار گزارشی در این خصوص به ویدیویی استناد کردند که در جریان یکی از نشست‌های حاشیه‌ای کنفرانس ورشو توسط دوربین تلفن همراه گرفته شده و ظاهرا قرار نبوده است که علنی و رسانه‌ای شود. این ویدیو که کیفیت چندان مناسبی نیز ندارد و نشست نمایندگان برخی کشور‌های عربی را به تصویر کشیده است که در خصوص ایران ادعا‌های را مطرح می‌کردند.
به عنوان مثال عادل الجبیر، وزیر خارجه سابق و وزیر مشاور کنونی دولت عربستان در امور خارجه به عنوان یکی دیگر از شرکت کنندگان در این نشست ضمن تاکید بر تهدید ناشی از یک «ایران مسلح به بمب اتم» فعالیت‌های موشکی ایران را محکوم و این کشور را به حمایت و انجام عملیات تروریستی متهم می‌کند. یا مثلا خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین در بخشی از این ویدیو می‌گوید: «ما با شنیدن این جمله بزرگ شدیم که مناقشه فلسطین و اسرائیل بزرگترین و مهمترین مشکل است، اما سپس متوجه شدیم که مشکلی بزرگتر و خطرناک‌تر از آن که حتی در عصر مدرن خطرناکترین معضل به شمار می‌رود از ناحیه جمهوری اسلامی ایران ناشی می‌شود.».
اما وضعیت فیلمبرداری و کیفیت ان موجب شد این شائبه ایجاد شود که این مقامات از فیلمبرداری نشست خود بی اطلاع هستند و قرار نبوده این فیلم منتشر شود و نتانیاهو برای اینکه دستاورد خود را به نمایش بگذارد، آن را بر خروجی برخی شبکه‌های اجتماعی قرار داده است.
در همین خصوص عماد آبشناس تحلیلگر مسائل خاورمیانه طی گفتگو با فرارو عنوان کرد: «به عقیده من یکی از اهدافی که نشست ورشو به دنبال آن بود شکستن تابو میان اعراب و اسرائیل بود. یعنی قاعدتا پیش از این هرچند روابط میان برخی کشور‌های عربی از جمله عربستان، امارات و... با رژیم صهیونیستی وجود داشت، اما هیچ وقت به صورت علنی تا این حد پیش نرفته بودند که از اسرائیل حمایت کنند؛ لذا به نظر من یکی از اهدافی که این نشست و اسرائیل دنبال می‌کرد، شکستن همین تابو بود که کاملا هم در این باره موفق عمل کردند و فیلم منتشر شده نشان می‌داد که آن‌ها به خواست خود رسیده اند.»
وی ادامه داد: «البته حالا سوال مهم این است که واکنش مردم کشور‌های عربی نسبت به این دیدار چه خواهد بود؟ زیرا تا اینجای کار با توجه به فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی جهان عرب، واضح است که مردم حداقل تا این لحظه با چنین مسئله‌ای موافق نیستند. اصلا به همین دلیل هم بود که در این فیلم دیدیم که مقامات کشور‌های عربی سعی می‌کنند اظهاراتی را مطرح کنند که افکار عمومی به این سمت و سو برود که دشمن اصلی آن‌ها نه اسرائیل بلکه ایران است. این‌ها دقیقا مطلوب نتانیاهو بود و اصلا هدفش از حضور در این نشست تخریب چهره ایران بود که حتی تا جایی پیش رفت که مقامات لهستانی هم واکنش منفی نشان دادند.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در خصوص اینکه آیا واقعا فیلم منتشر شده به صورت مخفیانه و بدون اطلاع مقامات عربی گرفته و منتشر شده گفت: «به نظر من خیلی بعید است که این اتفاق بدون اطلاع این افراد رخ داده باشد. زیرا همانطور که عرض کردم به صورت واضح مشخص است که آن‌ها سعی دارند توجه افکار عمومی را از روی رژیم صهیونیستی منحرف و به نوعی عمل کنند که همه توجه‌ها به سمت ایران باشد تا اینگونه فشاری از سوی مردم کشورهایشان متوجه آن‌ها نباشد؛ لذا شواهد و حاکی از ان است که این اتفاق از پیش تعیین شده بود و برای اهداف خاصی انجام شده بود و مقامات سه کشور عربی و اسرائیل و ایالات متحده از آن مطلع بودند.»
او در خصوص ادعا‌های مطرح شده در این فیلم مانند صحبت‌های عادل الجبیر که عنوان کرده بود ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده، گفت: «واقعیت این است که عربستان و امارات و باقی کشور‌هایی که روابط خصمانه با ایران دارند، به خوبی می‌دانند که ایران هیچگاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نبوده و الان هم این سلاح را در اختیار ندارد، اما موضوع این است که آن‌ها می‌دانند که مسئله سلاح هسته‌ای بسیار مورد توجه جامعه جهانی است و با توجه به اینکه کشمکش‌های بسیاری بر سر مسئله هسته‌ای ایران وجود داشته و دارد، سعی می‌کنند اینگونه القا کنند که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کرده تا افکار عمومی جهانی را با خود همراه کنند.»
وی ادامه داد: «اگر یک نگاه ساده به سوابق افراد حاضر در این فیلم بی‌اندازید به وضوح متوجه می‌شوید که ان‌ها همیشه جزو عوامل ایالات متحده بودند و همیشه در راستای اهداف و سیاسیت‌های این کشور پیش رفته اند. ضمن اینکه آن‌ها همیشه رویکرد ضد ایرانی داشتند. به عنوان مثال عادل الجبیر به نوعی علیه ایران اظهار نظر می‌کند که الان حتی به عقیده برخی از کارشناسان عربی، وی نوعی مشکل شخصی با جمهوری اسلامی دارد. از طرف دیگر این سه کشور عربی رابطه بسیار خوبی با اسرائیل دارند.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه تصریح کرد: «به عنوان مثال وزیر امور خارجه بحرین که در این دیدار حضور داشت از جمله مقامات بحرینی است که علنا بر تحکیم رابطه با رژیم صهیونیستی اشاره کرده است. یا امارات هم مشخص شده که مراودات زیادی با اسرائیل دارند. درباره عربستان هم که اخیرا روزنامه هاآرتص افشا کرده است که این کشور با اسرائیل مراودات محرمانه اطلاعاتی و امنیتی دارند و چند ماه پیش رئیس دستگاه اطلاعاتی اسرائیل به عربستان سفر کرده است؛ بنابراین آنچه در فیلم مورد نظر گفته می‌شود هم بر گرفته از اهداف اسرائیل و ایالات متحده است و طبق گزارش آژانس بین المللی هسته‌ای، ایران نه تنها سلاح هسته‌ای ندارد بلکه کاملا به توافق برجام پایبند است.»
آبشناس در خصوص اینکه آیا بعد از این نشست اخیر، رابطه میان ایران و کشور‌های عربی به ویژه بحرین، امارات و عربستان وارد فاز جدیدی می‌شود گفت: «قاعدتا به همان اندازه که این کشور‌ها به اسرائیل و ایالات متحده نزدیک می‌شوند، بر سطح تنش با ایران افزوده می‌شود. مادامی که این روند ادامه داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت که رابطه ایران با امثال عربستان و امارات بهبود پیدا کند؛ لذا به نظر من از این به بعد بر میزان تنش و درگیری میان ایران و سه کشوری که در این نشست نماینده داشتند، افزوده خواهد شد و باید منتظر اتفاقات جدید باشیم.»
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تکنوکرات‌ها و دشمنی با مدیریت جهادی!

هفت دستاورد کلیدی حماسه بزرگ

زیر پوست یک فیلم جنجالی ورشو

پاسخ آقای سخنگو به یک شائبه درباره اینستکس

چهل سال تجربه و حقایق آشکار شده

شعارهای تند و فشارهای ترامپ با هدف معامله صورت می گیرد و نه جنگ

هدف کارگزاران از 2 ماه جنجال و فشار به روحانی چه بود؟

طعم مدیریت شهری و شهرداری اصلاح‌طلبان

اگر خلل امنیتی نبود، چنین اتفاقی نمی‌افتاد

تجربه بنی‌صدر برای روحانی تکرار نمی‌شود

نقاط ضعف و قوت مذاکره با آمریکا از دیدگاه «دکتر امیر محبیان»

تنها ظریف در پی اقتصاد مقاومتی در دولت!

جوانفکر:حصر را گردن دولت قبل نياندازيد

بحث بر روي مفاد نامه ارسال نشده سيد محمدخاتمي در ميان اصلاح طلبان

معاون« کري»: اجراي «برجام» به انتخابات ايران پيوند نخورده است

حسين دهباشي سازنده فيلم تبليغاتي حسن روحاني نوشت

جايگاه انقلاب شيستي در راهبرد ژئوپلتيکي آمريکا

خبار محرمانه-سيد حسن خميني در اولين نشست خبري خود بعد از ثبت نام در خبرگان رهبري

جدال قوه قضاييه و وزارت ارشاد بر سر انتشار تصوير و خبر سيد محمد خاتمى رئيس جمهور سابق

بهروز نعمتي، عضو هيأت مؤسس حزب منسوب به لاريجاني

خبرگزاري ايراني به دروغ از عادل الجبير نقل کرد

اخبارمحرمانه/در حاليکه برخي سايتهاي خارجي دليل فرستادن خانم ابتکار به کنفرانس اقليمي پاريس

رفسنجاني: ﺩﺭ ﻫﻤﺎﻥ ﻣﻮﻗﻊ ﺍﻧﺴﺎﻥﻫﺎﯼﺍﻓﺮﺍﻃﯽ ﺑﯿﻦ ﻣﺎ ﺑﻮﺩﻧﺪ ﮐﻪ ﺣﺮﻑ ﺍﺯ ﺻﺪﻭﺭ ﺍﻧﻘﻼﺏ ‏] ﻧﻪ ﺁﻥﮔﻮﻧﻪﮐﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﻣﯽﮔﻔﺘﻨﺪ ‏[ ﻣﯽﺯﺩﻧﺪ

پايان نقش آفريني انتخاباتي آيت الله مصباح يزدي

چند خبر نيمه محرمانه

آل سعود،در مسير پرتگاه

گري سيك :احتمال جنك با شكست مذاكرات زياد مي شود

آيا جهانگيري رقيب روحاني مي شود؟

کارگزاران؛ آيا حزب هاشمي ،حزب کرباسچي مي شود؟

نگراني از حذف سازمان يافته شيعيان در عراق

توصيه هاي مشاور سابق وزارت خارجه آمريکا به مذاکره کنندگان آمريکايي

چرا اصلاح طلبان شيفته احمدي نژاد هستند؟ / محمد صرفي

نسخه ده لايه‌اي اصلاح طلبان براي پايداري

به کجا چنين شتابان؟

"فرهنگ" در دولت يازدهم، فرصتي طلايي براي اصولگرايي اصيل

روحاني با بال لاريجاني از پرتگاه حداد گريخت

جنجال عدم اعتماد دور برگردان پايداري ها به سوي قدرت

معناي سکوت جامعه روحانيت مبارز چيست؟

نتايج رد صلاحيت حسن روحاني توسط شوراي نگهبان

نمره مردودي مردان اتمي در مناظره جمعه شب

چرا شور انتخاباتي کم است؟

چرخش مجدد رهپويان و ايثارگران؛ خداحافظي با جليلي سلام به حداد

آيا جليلي کانديداي پنهان احمدي نژاد است؟

سعيد جليلي کانديداي حکومتي است؛قاليباف به نفع او کنار مي رود

سايت هوادار مشايي:روحانيت برنامه عملياتي براي اداره جهان ندارد

جبهه پايداري در برابر پرسش هاي بي پاسخ!

کارگزاران و خانواده، پاشنه آشيل هاشمي

بازي تمام شده «ائتلاف 1+2»

هاشمي در برابر سناريوهاي رقبا

بازي جليلي ؛زاکاني و لنکراني را کيش کرد