پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

واکنش روسیه به گزارش سالانه حقوق بشری آمریکا سياسي

واکنش روسیه به گزارش سالانه حقوق بشری آمریکا

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - تسنیم / مقامات پارلمانی روسیه ادعای وزارت خارجه آمریکا درباره نقض حقوق بشر در شبه‌جزیره کریمه را مغایر با واقعیت و ادامه جنگ اطلاعاتی علیه مسکو دانسته تأکید کردند این گزارش صرفاً بهانه‌ای برای اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه کشورهای نامطلوب واشنگتن است.
روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه در تفسیر گزارش وزارت امور خارجه آمریکا درباره رعایت حقوق بشر در جهان که بخشی از آن به نقض جدی حقوق بشر در شبه‌جزیره کریمه روسیه اختصاص یافته، تأکید کرد که بسیار احمقانه است گزارش تمام‌عیار درباره وضعیت حقوق بشر در منطقه‌ای از سوی کسانی ارائه شود که تاکنون حتی یک بار پایشان را به شبه‌جزیره کریمه نگذاشته‌اند.
وزارت خارجه آمریکا بار دیگر روسیه را به نقض جدی حقوق بشر در شبه‌جزیره کریمه متهم کرد. به‌عقیده واشنگتن، ظاهراً در این منطقه گروگانگیری، شکنجه و دستگیری‌های غیرقانونی بیداد می‌کند و این مسئله گویای تسلط زورمدارانه مسکو بر ساکنین این منطقه است.
کاساچوف یادآور شد که انتشار دائم چنین گزارشاتی از سوی وزارت خارجه آمریکا، این احساس را به‌وجود می‌آورد که آمریکایی‌ها خود را مجاز می‌دانند تا به ارزیابی و مراقبت از رعایت حقوق بشر در سراسر جهان بپردازد و از این مسئله به‌عنوان بهانه‌ای برای اعمال انواع تحریم‌ها و اقدامات غیرقانونی خود علیه کشورهایی که مطلوب آنها نیستند و همچنین حمایت بی‌قیدوشرط از متحدان خویش استفاده کنند، در حقیقت مسئله حقوق بشر صرفاً به‌منزله ابزاری در دست سیاست‌های آمریکا قرار گرفته است.
این مقام پارلمانی یادآور شد که آمریکایی‌ها اصلاً تاکنون در شبه‌جزیره کریمه حضور نداشتند و دیدگاه آنها درباره وضعیت زندگی مردم این منطقه تنها تحلیل خلاقانه‌ای از سوی کارشناسان وزارت خارجه آمریکا است و مسلماً این گزارش در راستای حمایت از قطعنامه مصوبه کنگره این کشور درباره عدم به‌رسمیت شناختن الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه است.
آمریکایی‌ها معتقدند: دروغ هرچه بزرگتر باشد امکان باور آن بیشتر است
"الیگ مارازوف" عضو کمیته امور بین‌الملل شورای فدراسیون روسیه نیز در این باره گفته است، گزارش مربوط به نقض حقوق بشر در کریمه، در حقیقت در راستای جنگ اطلاعاتی آمریکا علیه روسیه است، در حالی که مردم در شبه‌جزیره کریمه مانند همه مناطق دیگر روسیه بر اساس قوانین حقوقی و قانون اساسی روسیه زندگی می‌کنند. به‌گفته وی، «آمریکایی‌ها طبق این فرضیه چنین گزارشی را تهیه کرده‌اند که دروغ هرچه بزرگتر باشد امکان باور آن بیشتر است».
"لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین‌الملل دومای دولتی روسیه نیز معتقد است که گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره نقض حقوق بشر در کریمه با واقعیت منطبق نیست. وی یادآور شد: «واشنگتن عمداً داستان‌های وحشتناک و غیرواقعی از وضعیت این منطقه ساخته و پرداخته می‌کند تا به اعتبار روسیه لطمه بزند. مشخص نیست بر اساس چه شواهد و قرائنی چنین گزارشی تهیه شده است. آمریکایی‌ها باید حداقل یک بار به شبه‌جزیره کریمه سفر کنند، همان‌طور که هیئت‌های پارلمانی مختلفی از کشورهای اروپایی به این اقدام دست زده‌اند در آن صورت دیدگاه آنها نسبت به وضعیت زندگی مردم این منطقه تغییر خواهد کرد، البته اگر صادقانه به مسئله نگاه کنند».
در گزارش وزارت خارجه آمریکا درباره وضعیت حقوق بشر در جهان، آمده است که دولت روسیه کنترل خود بر نیروهای نظامی و امنیتی مستقر در شبه‌جزیره کریمه را همچنان حفظ کرده و سرویس‌های امنیتی روسیه به کنترل کامل اوضاع در این منطقه و محدودسازی حقوق شهروندان آن ادامه می‌دهند.
در این گزارش همچنین از محدودیت آزادی کلام، استفاده از اینترنت و فعالیت رسانه‌های گروهی در روسیه انتقاد شده است. وزارت امور خارجه آمریکا، علاوه بر روسیه از نقض حقوق بشر در ایران، چین و برای نخستین بار در اوکراین نیز انتقاد کرده است.
روسیه بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران را هم اقدامی سیاسی می‌داند
"ناتالیا زالاتووآ" رئیس هیئت نمایندگی روسیه در چهلمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که دوشنبه این هفته در ژنو برگزار شد، تأکید کرد که طرف روسی هدر دادن بودجه سازمان ملل برای بررسی اوضاع داخلی در ایران را ادامه اقدامات سیاسی علیه تهران ارزیابی می‌کند. این دیپلمات روس تأکید کرد: «ما بارها گفته‌ایم که بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در این شورا جنبه غیرواقع‌بینانه و صرفاً سیاسی دارد و نشست امروز شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز از این قاعده مستثنی نیست».
زالاتووآ قطعنامه مربوط به ایجاد مأموریت ویژه درباره ایران را «نمونه آشکار سیاسی شدن» شورای حقوق بشر نامید و خود این مأموریت را «اتلاف بودجه سازمان ملل» ارزیابی کرد. وی گفت: «ما بار دیگر پیشنهاد می‌کنیم که این هزینه بهتر است صرف تحقق پروژه‌های کمک‌های فنی به کشورهایی شود که به آن نیاز داشته و قادر به به‌دست آوردن این بودجه نیستند».
این دیپلمات روس توجه شرکت‌کنندگان در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل را به «همکاری‌های سازنده مقامات تهران با روند بازنگری جهانی در عرصه رعایت حقوق بشر» جلب کرد که در چارچوب آن، جمهوری اسلامی ایران موظف شده تا گزارشات مفصل و دقیقی را از وضعیت این کشور در زمینه حقوق بشر و آزادی شهروندان ارائه دهد و این گزارشات کافی هستند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ادامه حضور شرکت های آلمانی در ایران با وجود فشارهای آمریکا

رییس پارلمان عراق بر تقویت روابط با ایران تاکید کرد

مطهری رفت، لاریجانی رئیس ماند

وزیر خارجه عراق: مخالف تحریم‌های آمریکا هستیم

کویت: ایران و آمریکا حرکت به سمت آرامش و صلح را آغاز کرده اند

گزارشی از دیدار روحانی با اصحاب رسانه

تحلیل روزنامه آمریکایی از دلایل بعید بودن جنگ با ایران

تاکید لاریجانی بر حضور مردم و نمایندگان در راهپیمایی روز قدس

سخنگوی قوه قضاییه: مداح هتاک به دادسرا فراخوانده شد

مدیر شبکه پنج سیما هم برکنار شد

تذکر لاریجانی به وزرای روحانی

کنایه کرباسچی به عارف

داستان پرونده‌های اقتصادی جنجالی این روزها چیست؟

سردار فدوی: آمریکایی‌ها در ضعیف‌ترین دوران حضور خود در منطقه هستند

توضیحات وزارت اطلاعات درباره کارتخوان‌های دفتر وزیر نفت

آنچه در انتخابات هیئت رئیسه مجلس گذشت

منفرد: زنجانی گفت 4 وزیر پشت من هستند

واکنش سخنگوی قوه‌قضائیه به توهین مداح شبکه 5

تبسم جالب و معنادار رهبرانقلاب در واکنش به اظهارات یک دانشجو

مراسم ادای سوگند هیات رییسه جدید مجلس برگزار شد

احمد توکلی: به خاطر ایران باید با فساد جنگید

شعرخوانی فرزند شهید در محضر رهبر انقلاب

لاریجانی: طرح بزرگ غرب برای فلسطین خائنانه و رذیلانه است

نقوی حسینی: روحانی گفت که مسئولیت برجام را می‌پذیرد

مقام بحرینی: ایران و قطر به اصل حُسن‌ هم‌جواری پایبند نیستند

متهم ردیف دوم: رضوی فردی تندخو و عصبی مزاج است

مداح هتاک به بزرگان اهل سنت بازداشت شد

وکیل‌ بابک زنجانی: «زیبا حالت منفرد» با مظلوم‌نمایی منکر نقش خود در پرونده می‌شود

پیشنهاد ویژه ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس

حمایت 146 نماینده از سازمان انرژی اتمی

مجلس با افزایش تعداد نمایندگان مخالفت کرد

عارف ریاست مجدد لاریجانی را تبریک گفت

وزیر ارتباطات: 3 ماهواره جدید در سال جاری تحویل می‌دهیم

دیدار ظریف با سناتور آمریکایی تایید شد

معامله لاریجانی برای ماندن در راس مجلس؛ مطهری قربانی شد

صحبت‌های لاریجانی پس از انتخاب دوباره به عنوان رئیس مجلس

روحانی: شرایط جنگ با شرایط عادی تفاوت دارد

روحانی: رهبری سال 83 با رفراندوم هسته‌ای موافقت کرده بودند

کنایه تند روحانی به اخبار صداوسیما

ظریف: متحدان آمریکا در منطقه از داعش حمایت کردند نه ما!

روحانی: بیشترین رنج را حقوق‌بگیران ثابت می‌کشند

عقب نشینی ترامپ همراه با توهین به ملت ایران؛ تخت‌روانچی جواب داد

نامه فراکسیون اهل سنت به مقام معظم رهبری درباره مداحی پخش شده از سیما

بچه مذهبی هایی که در دادگاه مفاسد مالی محاکمه می شوند

توبیخ و اخراج در جهت وحدت؛ شبکه پنج نقره داغ شد

9 راهکار رهبر انقلاب برای نقش‌آفرینی جوانان در جامعه

روحانی درباره اختیارات ریاست جمهوری چه گفت؟

لاریجانی، عارف و ابطحی کاندیدای ریاست مجلس شدند

لاریجانی رئیس ماند؛

شینهوا: حضور آمریکا در خاورمیانه امنیت منطقه را تهدید می کند