پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

همایش احزاب؛ از حاشیه تا متن سياسي

همایش احزاب؛ از حاشیه تا متن

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - تسنیم / هفتمین مجمع عمومی خانه احزاب ایران صبح امروز (پنجشنبه 23 اسفند) در سالن 600 نفره وزارت کشور برگزار شد.
دستور کار این کنگره که با حضور جمعی از سران احزاب سیاسی کشور از جمله مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری، حسین کمالی دبیرکل حزب اسلامی کار، سیدمحمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان کشور، احمد حکیمی پور دبیرکل حزب اراده ملت و برخی دیگر از احزاب فعال در کشور برگزار شد، تعیین شورای مرکزی جدید خانه احزاب برای دوره جدید بود.
اعضای فراکسیون‌های اصولگرا، اصلاح‌طلب و مستقلین اعتدالی در دقایق ابتدایی این برنامه که حدود ساعت 9 صبح آغاز شد، به سختی مشغول رایزنی‌ برای نهایی کردن لیست نامزدهای حضور در انتخابات درون فراکسیونی بودند.
در این بین اعضای هر یک از فراکسیون‌ها که هر کدام در گوشه‌ای از سالن محل برگزاری کنگره، گعده‌های درون جناحی تشکیل داده بودند، بر سر لزوم تجدید نظر در لیست اولیه نامزدها دچار اختلاف‌نظر شده بودند که اوج این اختلاف نظرات در اردوگاه فراکسیون مستقلین اعتدالی در گرفته بود.
محمدزارع فومنی که علی‌رغم دبیرکلی حزب مردمی اصلاحات، در این انتخابات نام خود را به عنوان یکی از اعضای فراکسیون مستقلین خانه احزاب برای حضور در انتخابات این تشکل مطرح کرده بود، در حاشیه بحث‌های درون فراکسیونی به یکباره شروع به هیاهو و داد و فریاد کرد و حتی با یکی از مسئولان برگزاری کنگره درگیری فیزیکی مختصری نیز پیدا کرد و برای دقایقی موجب متشنج شدن فضای کنگره شد.
خبرنگاران حاضر در کنگره با نزدیک شدن به محل این درگیری متوجه شدند که علت هیاهوی فومنی، جمع‌آوری برگه‌های رای توسط یکی از برگزار کنندگان کنگره بدون اجازه رای‌دهندگان است.
کریمی اصفهانی که ریاست کنگره را برعهده داشت، در واکنش به برهم خوردن نظم کنگره از سوی فومنی گفت: زمان مجمع برای برگزاری انتخابات کوتاه است و اگر سریع‌تر اقدام به برگزاری انتخاب نکنیم مسئولان سالن جلسه را تعطیل می‌کنند.
وی همچنین با کنایه به درگیری صورت گرفته، گفت: مردم انتظار دارند احزاب بلوغ سیاسی و رفتاری خود را نشان دهند، نه اینکه اینگونه رفتارها را به نمایش بگذارند.
پس از اینکه با وساطت برخی بزرگان حاضر در کنگره این مشاجره‌‌ به پایان رسید، انتخابات درون فراکسیونی برگزار و در نهایت 10 نفر منتخب هر فراکسیون برای حضور در جمع اعضای شورای مرکزی خانه احزاب در دوره جدید مشخص شدند.
به گزارش ایرنا، سه گروه عمده سیاسی در ایران یعنی اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین و اعتدالگرایان در همایش امروز خانه احزاب کاندیداهای مورد نظر خود را در معرض رای قرار می دهند تا از میان آن ها شورای مرکزی خانه احزاب و بازرسان این نهاد را انتخاب کنند. همایش امسال خانه احزاب، محل گفت و گوها و گلایه های درون حزبی، اعلام برخی ادعاهای ثابت نشده و در نهایت پروسه انتخابات بود.
**انتقادات درون و برون حزبی
گعده های مختلف فعالان سیاسی سه فراکسیون مشخص در خانه احزاب حاشیه های جالبی هم داشت. مهمترین محور گعده های اصلاح طلبان بحث اصلی ناکارآمدی اعضا و جوانگرایی بود. انتقاداتی هم از سوی برخی دبیران کل احزاب شهرستان ها به فعالان حزبی در تهران و جبهه هماهنگی اصلاحات وارد شد.
بحث ها درباره خروجی فعالیت شورای عالی اصلاح طلبان، آینده این شورا و نیز برنامه جریان اصلاحات در انتخابات سال آینده بیشترین مباحث را در میان اصلاح طلبان داشت.
غیبت برخی چهره های تاثیر گذار اصولگرا هم محور بحث های فراکسیون اصولگرایان در این همایش بود. برنامه ریزی برای حضور موثر در انتخابات خانه احزاب هم مورد توجه اصولگرایان و هم فراکسیون مستقلین و اعتدالی بود.
**ادعای جالب حزب دزدی
در بحبوحه برگزاری جلسات میان فراکسیونی، «محمدمیرباقری» دبیرکل حزب وحدت و اندیشه اسلامی مدعی شد، «بهروز نعمتی» دبیرکل حزب رفاه ملت این حزب را دزدیده است! میرباقری در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: آقای نعمتی حزب رفاه را دزدیده و کنگره برگزار کرده است. مسئولان برگزاری این مراسم به چه حقی سیاسی کاری می کند؟
نعمتی نیز در پاسخ به این ادعا گفت: کنگره حزب رفاه ملت با برنامه و زیر نظر وزارت کشور برگزار شد و اتفاقا آقای میرباقری هم در آن حضور داشت و رای لازم را به دست نیاورده است. دلیل این اعتراض وی هم می تواند همین موضوع رای نیاوردن باشد.
**نتایج انتخابات
انتخابات هفتمین دوره مجمع عمومی خانه احزاب با تمام حواشی آن تمام شد. سه فراکسیون اصولگرایان، اصلاح طلبان و مستقلین و اعتدالیون نامزدهای خود را در معرض رای قرار دادند و به این ترتیب 37 نفر شامل اعضای احزاب و تشکل ها برای شورای مرکزی و بازرسان دوره جدید انتخاب شدند. از اردوگاه اصلاحات حسین کمالی و مصطفی کواکبیان و یدالله طاهرنژاد به ترتیب از احزاب کار، مردم سالاری و کارگزاران سازندگی به عنوان نفرات اول تا سوم در کنار نام های دیگری چون فاطمه راکعی و علی صوفی و احمد حکیمی پور به عضویت شورای مرکزی درآمدند.
از اصولگرایان همانطور که انتظار می رفت حسن غفوری فرد بیشترین رای را کسب کرد و فهیمه محمدی و قدرت ملکی به همراهی دیگر اعضای منتخب اصولگرا وارد شورای مرکزی شدند.
انتخابات فراکسیون مستقلین و اعتدالیون هم با تمام حواشی آن برگزار و محمد تبرایی، شهاب الدین صدر و جمشید ایرانی با دیگر مستقلین خانه احزاب، در دور آینده در شورای مرکزی خانه احزاب حضور خواهند داشت.
سال جدید برای احزاب به دلیل برگزاری انتخابات مجلس یازدهم و گسترده شدن نقش احزاب برای تاثیرگذاری بر این انتخابات بسیار مهم خواهد بود و سیاست ایران منتظر نقش آفرینی احزاب در سال انتخابات خواهد ماند.
بر این اساس 10 نفر اول لیست فراکسیون اصلاح‌طلبان، اصولگرایی و متسقلین به شرح زیر است:
**فراکسیون اصلاح‌طلبان
حسین کمالی 60 رای ،مصطفی کواکبیان 53، یدالله طاهرنژاد 51، احمد حکیمی پور 50، حسین کاشفی 46 رای، علیخانی 45، کمیجانی 40، ملاوردی 37، علی صوفی 25
**فراکسیون اصولگرایی
غفوری فرد 62 رای،‌ فهیمه محمدزاده 41 رای، حجت ملکی 39 رای، روح الامینی 38 رای، محمدمهدی مفتح 36، بوربور 35 رای، میثم نیکفر 33 رای، سیدمحمد حسینی 32 رای، محسن پیرهادی 26 رای، جولایی 19 رای
**فراکسیون مستقلین
محمد تبرایی 55 رأی، شهاب الدین صدر 51 رأی، جمشید ایرانی 50، مهدی پور نامدار 46 رأی، قدرتعلی حشمتیان 39 رأی، محسن صفرپور 38 رأی، محمد نیشابوری 37 رأی، بهنود نادری 31 رأی، سیاوش نادری 23 رأی، محمد فومنی 23 رأی
در نهایت 7 نفر اول هر فراکسیون به عنوان اعضای جدید شورای مرکزی خانه احزاب ایران و 3 نفر دیگر هر لیست به عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.
همچنین در جریان این کنگره مصطفی کواکبیان طی سخنانی با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان کشور بویژه رئیس‌جمهور به خانه احزاب گفت:‌ چرا نباید رئیس‌جمهور با احزاب ملاقاتی داشته باشد؟ درخواست ما از رئیس‌جمهور و همچنین رئیس قوه‌قضائیه این است که با دعوت از اعضای خانه احزاب در تشکیل یک جلسه مشترک، دغدغه‌های احزاب را نیز شنیده و مدنظر قرار دهد.
با توجه به چهلمین روز فوت محمدنبی حبیبیدر پایان بخش اول این کنگره و پیش از اعلام آرای نهایی، با پخش کلیپی از دبیرکل فقید حزب موتلفه، یاد خاطره آن مرحوم گرامی داشته شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روایت رئیس جمهور از واقعیت اقدامات آمریکا

جزئیات جدید از توانمندی هسته‌ای ایران؛ بازگشت پذیری 6 برابری غنی سازی در زمان بسیار کوتاه

روسیه: افزایش ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم ایران نقض برجام نیست

کنایه موسوی به همتای فرانسوی

چین خواستار خویشتنداری ایران و آمریکا شد

مطهری: دولت در موضوع برجام عقب‌نشینی نکرده است

خاطره روحانی از دیدار با یکی از رهبران معروف آمریکا

خرید اقساطی از دیجی کالا و 50 فروشگاه دیگر – بدون چک و ضامن

سودای دوباره اصولگرایان و اصلاح‌طلبان برای کنار زدن لاریجانی

اطلاعیه شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره برگزاری جلسات این شورا

بولتون: ایرانی‌ها به من تیر زدند!

این فیلم را مسئولان دولتی هر روز ببینند!

ظریف: با عهدشکنان مذاکره نمی‌کنیم

واکنش فرانسه به افزایش تولید اورانیوم غنی شده ایران

شعری که از نظر رهبر انقلاب تن شاملو را در گور لرزاند

روایت روحانی از دیدارش با یکی از رهبران معروف آمریکا

دریادار فدوی: دشمن می خواهد ما را تحت فشار قرار دهد

پاسخ وزارت خارجه به بیانیه ضد ایرانی کانادا

تلاش وکیل داماد وزیر برای به هم زدن دادگاه

جهانگیری: جنگی اتفاق نخواهد افتاد

تحرکات دشمن در عمق مرزها زیر ذره‌بین پدافند

پرونده جنجالی حسین هدایتی در یک نگاه

صوت/ بیانات رهبرانقلاب در دیدار با شعرا

میزگرد شبکه آمریکایی در مورد ایران، بولتون و ترامپ

تذکر کواکبیان به روحانی

امیر عبداللهیان: ترامپ به برجام بازگردد

سوال از آخوندی درباره نوبخت و واعظی

حقوق حیوانات در اسلام

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا در مورد جنگ با ایران

پیام محرمانه بن علوی به ظریف؟

عبدالمهدی: به زودی هیأت‌هایی به ایران و آمریکا اعزام می‌کنیم

در سفر اخیر ظریف چه گذشت؟

دلیل حضور «هادی رضوی» با لباس شخصی در دادگاه

روحانی: همیشه چند دقیقه بعد از تهدید، دشمن پشیمان می‌شود

اشپیگل: حاکمان «ریاض» و «ابوظبی» هم خواهان رویارویی با ایران نیستند

ادعای پامپئو: احتمالا ایران پشت حمله به نفتکش‌ها در الفجیره است

کارشناس مدعو بی بی سی و نقش آمریکا در بی ثبات سازی منطقه

ترامپ به دنبال چه می‌گردد؟

نقش پوتین در تنش میان ایران و آمریکا

پرونده «عابر بانکی» که هنوز باز است

ترکیب پیشنهادی لیست امید برای هیئت‌رئیسه مجلس

ادامه ادعاهای ترامپ: باید دید درباره ایران چه پیش می‌آید

تعریف‌های رئیس جمهور از مواهب سیل و تلاش‌های دولت

اظهارات فرمانده سپاه درباره جنگ با آمریکا

دایی: نه سیاسی هستم و نه می‌خواهم سیاسی شوم

رجزخوانی های ترامپ به روایت تصویر

بلوف جنگی!

تشریفات داماد وزیر در خیابان!

هاشمی‌طبا: اختیارات دولت متناسب با توقعات نیست

سدی که روحانی افتتاح کرد