پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

نوسانات دلار در تعطیلات نوروز اقتصادي

نوسانات دلار در تعطیلات نوروز

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد / دلار در ابتدای سال 98، دو سیگنال فنی به معامله‌گران ارزی داد؛ از یکسو در برابر نزول به زیر مرز 13 هزار تومانی مقاومت کرد و از سوی دیگر توان عبور از سطح 13 هزار و 500 تومانی را از خود نشان نداد.
به‌طور کلی بازار ارز در ابتدای سال 98 روند افزایشی داشت، ولی از اواسط تعطیلات قیمت دلار با ثبات بیشتری رو‌به‌رو شد. با این حال، آنچه در تعطیلات 98 تفاوت عمده‌ای با سال‌های گذشته داشت، رفتار بازارساز ارزی بود. به گفته فعالان، بازارساز ارزی پس از آنکه در روزهای ابتدایی سال جدید بر حفظ کانال 12 هزار تومانی تاکید داشت، از روز 8 فروردین سیاست فعالانه‌تری را در بازار در پیش گرفت و همین عامل موجب شد که آربیتراژ قیمتی بین بازار آزاد و صرافی‌های بانکی کاهش پیدا کند. در حالی که قیمت دلار در اوایل فروردین به محدوده 13 هزار و 400 تومان رفته بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی در محدوده 12 هزار و 900 تومانی قرار داشت.
بازارساز پس از آنکه متوجه شد این سیاست نه‌تنها منجر به تغییر رفتار معامله‌گران ارزی نشده است، بلکه موجب افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار آزاد ارز شده است، رفتار جدیدی را در پیش گرفت. در هشتمین روز فروردین‌ماه، به گفته فعالان، بازارساز در ابتدای روز قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی را تا عدد 13 هزار و 350 تومان بالا کشید که تنها اختلافی 50 تومانی با قیمت بازار آزاد داشت. این سیاست فعالانه و کنار گذاشتن انفعال قیمتی موجب شد که بازار آزاد نیز وضعیت باثبات‌تری به خود بگیرد و از شدت نوسانات کاسته شود. تحرک فعالانه صرافی‌های بانکی در سال جدید موجب شد که برخلاف سال 97 بازار آزاد با شوک غیرمترقبه‌ای مواجه نشود. فروردین سال 97 آغازی جدید بر نوسانات ارزی بود و در همان مقطع زمانی بود که نوسان‌گیران توانستند مرز مهم 5 هزار تومانی را بشکنند و پایه‌گذار افزایش تقاضاهای احتیاطی بعدی در بازار شوند.در ابتدای سال 98، سکه تمام بهار آزادی نیز وضعیت نسبتا باثباتی داشت و در بازه قیمتی 4 میلیون و 625 تا 4 میلیون و 710 هزار تومان نوسان کرد. به‌طور کلی بازار سکه در عید نوروز از اونس طلا سیگنال افزایشی نگرفت و تنها محرک بازار فلز گرانبهای داخلی، رشد قیمت دلار بود. با این حال، رشد شاخص ارزی نیز به اندازه‌ای نبود که تقاضای احتیاطی را به بازار سرازیر کند. سکه در بهار با چند نوبت تحویل سکه‌های پیش فروش مواجه است و ممکن است همین عامل موجب احتیاط خریداران شود. این در حالی است که برخی فعالان باور دارند، در سال جدید افراد برای حفظ ارزش دارایی خود بیشتر از بازار ارز به بازار سکه رو خواهند آورد. آنها اعتقاد دارند در بازار ارز جو امنیتی بیشتری وجود دارد و همین عامل رغبت تقاضای احتیاطی به بازار سکه و طلا را بیشتر می‌کند. البته برخی نیز اعتقاد دارند به‌واسطه احتمال افزایش تنش‌های تجاری و احتمال رکود در آمریکا به افزایش اونس طلا نیز خوشبین هستند. با این حال، چنین انتظاری تاکنون زمینه‌ساز تغییر محسوسی در رفتار معامله‌گران بازار داخلی نشده است.
رشد دلار در انتهای 97
در آخرین روز کاری سال 97، یعنی 28 اسفندماه، قیمت دلار از مرز 13 هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت و توانست با 100 تومان افزایش به قیمت 13 هزار و 150 تومان برسد. به گفته فعالان، در آن مقطع زمانی بازار آزاد از یکسو از نرخ حواله درهم سیگنال افزایشی گرفت و ازسوی دیگر، انتظار خود معامله‌گران مبنی‌بر افزایش قیمت دلار در تعطیلات در رشد تقاضا موثر بود. روند افزایشی قیمت در بازار غیررسمی و معاملات پشت خطی در روزهای ابتدایی سال 98 ادامه یافت؛ به‌طوری‌که در اولین شنبه سال 98، روز سوم فروردین‌ماه، قیمت دلار تا محدوده 13 هزار و 200 تومان جهش پیدا کرد و در ششمین روز فروردین‌ماه قیمت دلار حتی در مقطعی تا 13 هزار و 400 تومان افزایش یافت. در همین مقطع زمانی، بازارساز برخلاف سال‌های گذشته سعی کرد حضور فعالانه‌ای در بازار داشته باشد. به گفته فعالان، صرافی‌های بانکی در روزهای ابتدایی فروردین‌ماه باز بودند و قیمت را بر تابلوی خود ثبت می‌کردند. در کنار این حتی در روزهای تعطیل، یکی از صرافی‌های دولتی قیمت دلار را اعلام می‌کرد، امری که نشان می‌داد بانک مرکزی قصد دارد این سیگنال را به بازار بدهد که در تعطیلات بازار را به دقت رصد می‌کند.یکی دیگر از سیگنال‌های مهم رفتاری بازارساز در ابتدای سال 98، بازدید سرزده رئیس‌کل بانک مرکزی از برخی صرافی‌ها در همان شنبه ابتدای سال بود. در این جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی بر تامین نیازهای ارزی مردم در ایام تعطیلات تاکید کرده بود. موضوعی که نشان می‌داد بانک مرکزی می‌خواهد با سیاست فعالانه بازار را به دقت رصد کند و مانع از نوسانات شدید شود.با این حال، تاکید بازارساز بر حفظ کانال 12 هزار تومانی موجب شده بود که باز بودن صرافی‌ها و عرضه ارز به تنهایی نتواند سدی در برابر افزایش نوسان شود. به گفته فعالان، از آنجا که رفتار بازارساز (حفظ کانال 12 هزار تومانی) برای نوسان‌گیران قابل‌پیش‌بینی شده بود، آنها می‌توانستند تا حدی از آربیتراژ ایجاد شده برای کسب سود خود بهره ببرند. در چنین شرایطی بود که بازارساز ارزی سیاست خود را از تاریخ 8 فروردین‌ماه تغییر داد.
بازارساز، انفعال ارزی را کنار گذاشت
در هشتمین روز فروردین ماه بازارساز به یکباره قیمت دلار را بر تابلوی صرافی‌های بانکی حدود 400 تومان افزایش داد و قیمت روی عدد 13 هزار و 350 تومانی قرار گرفت. این قیمت تنها 50 تومان با نرخ بازار آزاد فاصله داشت و نشان دهنده آن بود که بازارساز قصد دارد با توجه به متغیرهای بنیادی وارد بازی تغییرات قیمتی شود و مانع از آن شود که دلالان با تکیه بر تاکید بازارساز بر حفظ یک کانال قیمتی در بازار آزاد نوسان سازی کنند. این تغییر رویه موجب شد که در آن روز قیمت دلار در بازار آزاد از یک سو به بالای سطح 13 هزار و 500 تومانی نرود و از سوی دیگر به زیر محدوده 13 هزار و 400 تومانی بازگردد. بر اساس اظهارات فعالان، قیمت دلار در هشتمین روز فروردین‌ماه در نهایت روی عدد 13 هزار و 390 تومان آرام گرفت و بازارساز نیز تا انتهای روز قیمت را بر تابلوی صرافی‌های بانکی تا نرخ 13 هزار و 200 تومان پایین آورد. پس از این تاریخ و تغییر رفتار بازارساز، نوسان خاصی نه در بازار آزاد رخ داد و نه بر تابلوی صرافی‌های بانکی. قیمت دلار بین 8 تا 15 فروردین در بازه محدود 13 هزار و 350 تا 13 هزار و 410 تومان نوسان کرد.نوسان نسبتا محدود دلار در تعطیلات در شرایطی رخ داد که خبرهایی از تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران منتشر شد. فعالان انتظار داشتند با اعلام چنین اخباری به‌واسطه حجم کم‌ معاملات در تعطیلات نوروز و اثرگذاری نوسان‌گیران، قیمت‌ها دچار تکانه‌های نوسانی شوند. با این حال، رفتار فعالانه بازارساز مهم‌ترین عاملی بود که نوسانات قیمتی را آرام‌‌تر کرد. به گفته فعالان، در روزهای آتی بازار از یکسو بحث تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی را پیگیری خواهد کرد و از سوی دیگر قیمت طلای سیاه متغیر دیگری است که در نوع نگاه نوسان‌گیران تاثیر خواهد داشت. قیمت نفت در تعطیلات از مرز 70 دلار نیز عبور کرد و رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گاز ایران به‌جای صادرات به کجا می‌رود؟

رونمایی از بسته جدید رونق مسکن؛ هفته آینده

ارزش بازار فرابورس افزایش یافت

کلنگ احداث سدی جدید در گیلان به‌زمین زده شد

رویترز: امارات بازار سیاه طلای آفریقا شده است

چهار عامل سردرگمی بازار مسکن

ساخت هواپیمای مسافربری جدید در روسیه با موتورهای روسی

سود سیل برای شالیکاران

اردکانیان: سیل در ایران نعمت است؛ سدسازی متفاوت از جوسازی

عرضه اینترنتی گوشت به کجا رسید؟

افزایش 175 درصدی بارش‌ها در ایران

میلیونرها به کجا مهاجرت می‌کنند؟

درس‌های بزرگ از سیلاب‌های فروردین 98 باید گرفت

رشد اقتصادی کشورهای عربی در هاله‌ای از ابهام

ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای آمریکا برای خرید خانه

واکنش بازار ارز به تصمیم جدید آمریکا

خبر وحشتناک برای مستاجران

پس‌لرزه‌های تصمیم آمریکا؛ نفت رکورد 5 ساله را زد

چگونگی حمایت بازار بورس از سهامداران حقیقی

گزارشی از دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه

سهام آسیایی افت کرد

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول به واکنش سعودی در بازار نفت

روز آرام بازار طلا و دلار؛ قیمت سکه روی 49 میلیون ریال ماند

خدمات پس از فروش خودرو هوندای در کانادا

فرشاد مومنی: 3 میلیون ایرانی بسیار ثروتمند داریم

مشکلات داخلی صادرات گریبان‌گیر اصلی صدور کالا

بازار متشکل ارزی و ابهامات آن

مستاجران گوش بزنگ باشند!

توضیحات نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره قیمت مسکن

بورس بازها ببینند!

قیمت نفت در اوج 60 ماه گذشته؛ بی‌توجهی بازار به اظهارات عربستان

صادرات سیب و پرتقال از سر گرفته شد

بانک مرکزی زیرساخت اجرای کالابرگ الکترونیکی را فراهم کرد

قیمت انواع مصالح ساختمانی در بازار چقدر است؟

ارائه اسکناس 500 یورویی به زودی کاملا متوقف می‌شود

بورس کالا در حال آماده شدن برای استقبال از دو میهمان زرین

نرخ بیکاری ترکیه به بالاترین سطح 10 سال اخیر رسید

قیمت نفت خام برنت و اوپک افزایشی شد

مشکلات داخلی صاردات گریبان‌گیر اصلی صدور کالا

پولدارتر شدن پولدارها از جیب طبقه متوسط

بخشنامه مهم بانک مرکزی؛ حساب‌های بانکی فاقد کد شهاب مسدود می‌شوند

سال گذشته چقدر شغل حفظ کردیم؟

روسیه: خداحافظ دلار

راهبرد نفت ایران در بازار جدید؛ برو کنار نفتى نشى

سقوط ارزش لیر به کمترین قیمت در 6 ماه گذشته

قیمت هر کیلو پیاز در غرفه‌های میادین میوه و تره بار چند؟

نماینده مجلس: اگر نرخ بنزین را افزایش می‌دهید حقوق را هم زیاد کنید

تفاوت تولید ناخالص داخلی و ملی چیست؟

خط‌‌ونشان دادستان کل کشور برای پیش فروش ساختمان‌های بدون مجوز

وام ازدواج صندوق بازنشستگی کشوری برای فرزندان بازنشستگان