پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

نوسانات دلار در تعطیلات نوروز اقتصادی

نوسانات دلار در تعطیلات نوروز

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - دنیای اقتصاد / دلار در ابتدای سال 98، دو سیگنال فنی به معامله‌گران ارزی داد؛ از یکسو در برابر نزول به زیر مرز 13 هزار تومانی مقاومت کرد و از سوی دیگر توان عبور از سطح 13 هزار و 500 تومانی را از خود نشان نداد.
به‌طور کلی بازار ارز در ابتدای سال 98 روند افزایشی داشت، ولی از اواسط تعطیلات قیمت دلار با ثبات بیشتری رو‌به‌رو شد. با این حال، آنچه در تعطیلات 98 تفاوت عمده‌ای با سال‌های گذشته داشت، رفتار بازارساز ارزی بود. به گفته فعالان، بازارساز ارزی پس از آنکه در روزهای ابتدایی سال جدید بر حفظ کانال 12 هزار تومانی تاکید داشت، از روز 8 فروردین سیاست فعالانه‌تری را در بازار در پیش گرفت و همین عامل موجب شد که آربیتراژ قیمتی بین بازار آزاد و صرافی‌های بانکی کاهش پیدا کند. در حالی که قیمت دلار در اوایل فروردین به محدوده 13 هزار و 400 تومان رفته بود، قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی در محدوده 12 هزار و 900 تومانی قرار داشت.
بازارساز پس از آنکه متوجه شد این سیاست نه‌تنها منجر به تغییر رفتار معامله‌گران ارزی نشده است، بلکه موجب افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار آزاد ارز شده است، رفتار جدیدی را در پیش گرفت. در هشتمین روز فروردین‌ماه، به گفته فعالان، بازارساز در ابتدای روز قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی را تا عدد 13 هزار و 350 تومان بالا کشید که تنها اختلافی 50 تومانی با قیمت بازار آزاد داشت. این سیاست فعالانه و کنار گذاشتن انفعال قیمتی موجب شد که بازار آزاد نیز وضعیت باثبات‌تری به خود بگیرد و از شدت نوسانات کاسته شود. تحرک فعالانه صرافی‌های بانکی در سال جدید موجب شد که برخلاف سال 97 بازار آزاد با شوک غیرمترقبه‌ای مواجه نشود. فروردین سال 97 آغازی جدید بر نوسانات ارزی بود و در همان مقطع زمانی بود که نوسان‌گیران توانستند مرز مهم 5 هزار تومانی را بشکنند و پایه‌گذار افزایش تقاضاهای احتیاطی بعدی در بازار شوند.در ابتدای سال 98، سکه تمام بهار آزادی نیز وضعیت نسبتا باثباتی داشت و در بازه قیمتی 4 میلیون و 625 تا 4 میلیون و 710 هزار تومان نوسان کرد. به‌طور کلی بازار سکه در عید نوروز از اونس طلا سیگنال افزایشی نگرفت و تنها محرک بازار فلز گرانبهای داخلی، رشد قیمت دلار بود. با این حال، رشد شاخص ارزی نیز به اندازه‌ای نبود که تقاضای احتیاطی را به بازار سرازیر کند. سکه در بهار با چند نوبت تحویل سکه‌های پیش فروش مواجه است و ممکن است همین عامل موجب احتیاط خریداران شود. این در حالی است که برخی فعالان باور دارند، در سال جدید افراد برای حفظ ارزش دارایی خود بیشتر از بازار ارز به بازار سکه رو خواهند آورد. آنها اعتقاد دارند در بازار ارز جو امنیتی بیشتری وجود دارد و همین عامل رغبت تقاضای احتیاطی به بازار سکه و طلا را بیشتر می‌کند. البته برخی نیز اعتقاد دارند به‌واسطه احتمال افزایش تنش‌های تجاری و احتمال رکود در آمریکا به افزایش اونس طلا نیز خوشبین هستند. با این حال، چنین انتظاری تاکنون زمینه‌ساز تغییر محسوسی در رفتار معامله‌گران بازار داخلی نشده است.
رشد دلار در انتهای 97
در آخرین روز کاری سال 97، یعنی 28 اسفندماه، قیمت دلار از مرز 13 هزار تومانی فاصله بیشتری گرفت و توانست با 100 تومان افزایش به قیمت 13 هزار و 150 تومان برسد. به گفته فعالان، در آن مقطع زمانی بازار آزاد از یکسو از نرخ حواله درهم سیگنال افزایشی گرفت و ازسوی دیگر، انتظار خود معامله‌گران مبنی‌بر افزایش قیمت دلار در تعطیلات در رشد تقاضا موثر بود. روند افزایشی قیمت در بازار غیررسمی و معاملات پشت خطی در روزهای ابتدایی سال 98 ادامه یافت؛ به‌طوری‌که در اولین شنبه سال 98، روز سوم فروردین‌ماه، قیمت دلار تا محدوده 13 هزار و 200 تومان جهش پیدا کرد و در ششمین روز فروردین‌ماه قیمت دلار حتی در مقطعی تا 13 هزار و 400 تومان افزایش یافت. در همین مقطع زمانی، بازارساز برخلاف سال‌های گذشته سعی کرد حضور فعالانه‌ای در بازار داشته باشد. به گفته فعالان، صرافی‌های بانکی در روزهای ابتدایی فروردین‌ماه باز بودند و قیمت را بر تابلوی خود ثبت می‌کردند. در کنار این حتی در روزهای تعطیل، یکی از صرافی‌های دولتی قیمت دلار را اعلام می‌کرد، امری که نشان می‌داد بانک مرکزی قصد دارد این سیگنال را به بازار بدهد که در تعطیلات بازار را به دقت رصد می‌کند.یکی دیگر از سیگنال‌های مهم رفتاری بازارساز در ابتدای سال 98، بازدید سرزده رئیس‌کل بانک مرکزی از برخی صرافی‌ها در همان شنبه ابتدای سال بود. در این جلسه رئیس‌کل بانک مرکزی بر تامین نیازهای ارزی مردم در ایام تعطیلات تاکید کرده بود. موضوعی که نشان می‌داد بانک مرکزی می‌خواهد با سیاست فعالانه بازار را به دقت رصد کند و مانع از نوسانات شدید شود.با این حال، تاکید بازارساز بر حفظ کانال 12 هزار تومانی موجب شده بود که باز بودن صرافی‌ها و عرضه ارز به تنهایی نتواند سدی در برابر افزایش نوسان شود. به گفته فعالان، از آنجا که رفتار بازارساز (حفظ کانال 12 هزار تومانی) برای نوسان‌گیران قابل‌پیش‌بینی شده بود، آنها می‌توانستند تا حدی از آربیتراژ ایجاد شده برای کسب سود خود بهره ببرند. در چنین شرایطی بود که بازارساز ارزی سیاست خود را از تاریخ 8 فروردین‌ماه تغییر داد.
بازارساز، انفعال ارزی را کنار گذاشت
در هشتمین روز فروردین ماه بازارساز به یکباره قیمت دلار را بر تابلوی صرافی‌های بانکی حدود 400 تومان افزایش داد و قیمت روی عدد 13 هزار و 350 تومانی قرار گرفت. این قیمت تنها 50 تومان با نرخ بازار آزاد فاصله داشت و نشان دهنده آن بود که بازارساز قصد دارد با توجه به متغیرهای بنیادی وارد بازی تغییرات قیمتی شود و مانع از آن شود که دلالان با تکیه بر تاکید بازارساز بر حفظ یک کانال قیمتی در بازار آزاد نوسان سازی کنند. این تغییر رویه موجب شد که در آن روز قیمت دلار در بازار آزاد از یک سو به بالای سطح 13 هزار و 500 تومانی نرود و از سوی دیگر به زیر محدوده 13 هزار و 400 تومانی بازگردد. بر اساس اظهارات فعالان، قیمت دلار در هشتمین روز فروردین‌ماه در نهایت روی عدد 13 هزار و 390 تومان آرام گرفت و بازارساز نیز تا انتهای روز قیمت را بر تابلوی صرافی‌های بانکی تا نرخ 13 هزار و 200 تومان پایین آورد. پس از این تاریخ و تغییر رفتار بازارساز، نوسان خاصی نه در بازار آزاد رخ داد و نه بر تابلوی صرافی‌های بانکی. قیمت دلار بین 8 تا 15 فروردین در بازه محدود 13 هزار و 350 تا 13 هزار و 410 تومان نوسان کرد.نوسان نسبتا محدود دلار در تعطیلات در شرایطی رخ داد که خبرهایی از تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا علیه ایران منتشر شد. فعالان انتظار داشتند با اعلام چنین اخباری به‌واسطه حجم کم‌ معاملات در تعطیلات نوروز و اثرگذاری نوسان‌گیران، قیمت‌ها دچار تکانه‌های نوسانی شوند. با این حال، رفتار فعالانه بازارساز مهم‌ترین عاملی بود که نوسانات قیمتی را آرام‌‌تر کرد. به گفته فعالان، در روزهای آتی بازار از یکسو بحث تمدید یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی را پیگیری خواهد کرد و از سوی دیگر قیمت طلای سیاه متغیر دیگری است که در نوع نگاه نوسان‌گیران تاثیر خواهد داشت. قیمت نفت در تعطیلات از مرز 70 دلار نیز عبور کرد و رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کدام ادارات برقشان قطع شد؟

نظر وزیر نیرو درباره استفاده از برق خانگی در استخراج بیت کوین

نفت جهانی به بالای 67 دلار رسید

راهکار جلوگیری از فروش یک ملک به چند نفر

رکوردهای ایران در مصرف آب

پتانسیل‌ باورنکردنی ایران برای فعالیت‌ های ارزآور

یک نفر 38 هزار سکه خریده است!

نفس‌های آخر نفت در بودجه کشور

اطلاعیه مهم صرافی ملی ایران

بیت کوین سقوط کرد

دلار فردایی وارد کانال 11 هزار تومان شد

طلا نزدیک بورس شد!

بازار آماده دلار کمتر از 10 هزار تومان می‌شود؟

از شکاف طبقاتی رسیدیم به دره طبقاتی!

هیولا سراغ دلالان رفت!

ریزش سنگین نرخ سکه و دلار در آغاز هفته

قیمت 17 محصول در میادین میوه و تره بار کاهش یافت

مالیات بر ارزش افزوده در 160 کشور دنیا اجرا می‌شود

قیمت هر کیلو قارچ به 14 هزار تومان رسید

سامانه‌های جامع اطلاعات صورت‌های مالی چطور دور زده می شوند؟

بالن قیمت مسکن پردیس سقوط کرد

نرخ هر کیلو لیموترش اعلام شد

تولید نخستین خودرو بدون هیچ شریک خارجی

جریان ورود مجلس به واگذاری سرخابی‌ها

مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی از زبان همتی

1700شرکتی که ارز 4200 تومانی گرفتند و حسابرسی نشدند

کد طلایی که کسی به آن توجه نمی‌کند!

ایران خودرو: 150 میلیون یورو خسارت از پژو گرفتیم

ارز مسافرتی چند؟

برای دریافت لاستیک دولتی در صف نمانید!

خرید تضمینی گندم به 5 میلیون تن رسید

مخالفت بانک مرکزی با رونمایی از نخستین ارز رمزگذاری شده ایرانی

مصوبه مجلس برای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی در صنعت نفت

جزئیات تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات اعلام شد

ریشه تمام زمین خواری‌ها و پول‌شویی‌ها چیست؟

قاچاق بدون محدودیت ماینر بیت‌کوین به ایران!

خبر خوش برای بازار برنج

علل ثبات پایدار بازار ارز در چند ماه اخیر چیست؟

کاپیتان کار، تعمیرات خودرو با روشی ‌‌‌‌‌‌جدید

ایران در اقتصاد از نروژ پیشی گرفت

کاهش قیمت سکه رکورد شکست

قیمت منطقی سیب‌زمینی اعلام شد!

فاصله قیمت پراید از کارخانه تا بازار

نرخ انواع خودروهای داخلی

بورس مقاومت 250 هزار واحدی را شکست

موافقت سران قوا با واگذاری سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا"

ادامه ریزش قیمت سکه و ارز؛ دلار در مرز کانال 12 هزار و 400 تومان

خبرهای خوش وزیر نیرو در خصوص استفاده جدید از سد‌های کشور

معامله طلا بدون کد شناسایی ممنوع شد

قیمت‌ها در بازار سکه و ارز تا کجا می‌ریزد؟