پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

"خصوصی‌سازی" زیر تیغ نمایندگان مجلس می‌رود اقتصادی

"خصوصی‌سازی" زیر تیغ نمایندگان مجلس می‌رود

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایسنا / چندی پیش بود که رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد این سازمان از تحقیق و تفحص مجلس استقبال می‌کند و به تازگی نیز اعلام شد که تحقیق و تفحص از سازمان‌خصوصی‌سازی در دستور کار نمایندگان مجلس قرار دارد، چراکه در این مدت نمایندگان مجلس بارها به سازمان خصوصی‌سازی اتهاماتی وارد کردند و این سازمان نیز تلویحا یا علنی گفته که برخی برای منافع شخصی به واگذاری‌ها حمله می‌کنند.
در سال‌های گذشته سیاست‌های کلی بند ج اصل 44 قانون اساسی را درباره توسعه بخش‌های غیر دولتی از طریق واگذاری فعالیت‌ها و بنگاه‌های دولتی به رؤسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شد.
در آن زمان گفته می‌شد که اجرای این سیاست‌های استراتژیک که واگذاری 80 درصد از سهام کارخانه‌ها و بنگاه‌های بزرگ دولتی مشمول اصل 44 را شامل می‌شود، زمینه تحقق اهداف مهمی همچون سرعت گرفتن روند رونق اقتصادی و توسعه کشور، اجرای عدالت اجتماعی، فقرزدایی و دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز 20 ساله را فراهم می‌کند.
قرار بود با این سیاست‌ها نقش دولت از مالکیت و مدیریت مستقیم به سیاستگذاری، هدایت و نظام تغییر کند و ضمن توسعه سرمایه انسانی متخصص، بخش‌های مختلف اقتصادی کشور برای مواجهه با قواعد تجارت جهانی در یک فرایند تدریجی و هدفمند تقویت شوند.
ابلاغیه بند ج اصل 44 ناظر بر این بوده که بخش خصوصی بتواند با واگذاری شرکت‌های دولتی توانمند شود و هدف از این موضوع به دست آوردن درآمد برای دولت نبوده، بلکه هدف توانمندسازی بخش خصوصی و کمک به توسعه کشور بوده است.
اما در دولت‌های مختلف، خصوصی‌سازی به سمت و سوهایی غیر از آنچه سیاست‌های کلی اصل 44 می‌گفت، پیش رفته و حتی در سال‌های گذشته بسیاری از شرکت‌های دولتی در قالب رد دیون به ارگان‌ها و نهادهای دولتی داده شدند که از دولت به نوعی طلب داشتند. اما همانطور که مشخص است در رد دیون بخش‌خصوصی وارد این رقابت نمی‌شود و عملاً اهداف اصلی ناکام می‌ماند.
هیأت وزیران در تاریخ 26 بهمن 1394 اقدام به تصویب مصوبه‌ای کرد که طبق آن کلیه مصوبات پیشین که به موجب آن‌ها حقوق مالکانه بنگاه‌ها که در قالب واگذاری غیرقطعی به طلبکاران دولت منتقل شده بود، لغو شد. دولت یازدهم همچنین با اصلاح ماده 6 قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، مصوبه ممنوعیت واگذاری شرکت‌ها و بنگاه‌ها بابت رد دیون تصویب کرد و سازمان خصوصی سازی در پایان سال سوم دولت حسن روحانی، اعلام کرد که رد دیون به صفر رسیده است.
آن طور که متولیان سازمان خصوصی‌سازی در دولت روحانی ادعا کردند "آن دیونی را که از دولت‌های قبل مانده و به اختیار سازمان خصوصی‌سازی بوده، لغو کرده‌اند". آنها اعلام کردند که در دولت‌های نهم و دهم بیش از 160 هزار میلیارد تومان واگذاری از طریق رد دیون مصوب شده بود که 30 هزار میلیارد آن محقق شد و دولت یازدهم مابقی آن را لغو کرد.
اما در سال‌های اخیر برای هر بنگاهی که واگذار شد، به نوعی حاشیه‌هایی به وجود آمد. از نیشکر هفت‌تپه گرفته تا هپکو و ماشین سازی تبریز و آلومینیوم المهدی و هرموزال؛ همه و همه با حواشی زیادی همراه بودند.
مسئولان سازمان خصوصی‌سازی معتقد بودند کسانی که با خصوصی‌سازی مخالف هستند و آن را مخالف منافع خود می‌دانند درصدد هستند به هر بهانه‌ای که شده سنگ جلوی پایش بیندازند.
اما این موضوعات در تجمعاتی که برای نیشکر هفت تپه صورت گرفت، بسیار پررنگ‌تر شد. مسئولان سازمان خصوصی‌سازی تاکید دارند که "نیشکر هفت تپه حدود 50 سال دولتی بود و 350 میلیارد تومان زیان انباشته به بار آورد و حقوق کارکنانش هفت ماه معوق مانده بود، اما طی مدتی که به بخش خصوصی واگذار شده است در آن 300 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شد و حقوق معوق به دو ماه رسید؛ آنها امروز این سوال را می‌پرسند که چرا کسی در زمانی که هفت‌تپه دولتی بود نمی‌گفت چرا این شرکت 350 میلیارد تومان زیان انباشته دارد و حقوق کارگرانش هفت ماه عقب افتاده است".
تعدادی می‌گویند مشکل، روند واگذاری‌هاست. اما رئیس سازمان خصوصی‌سازی در این مورد این سوال را مطرح می‌کند که آیا کسی خصوصی‌سازی‌ها را ارزیابی کرده که بر اساس آن ارزیابی می‌گویند "خصوصی‌سازی‌ها درست نبوده است".
تنها ارزیابی که درباره خصوصی‌سازی‌ها انجام شده، او تاکید می‌کند که "توسط دو مؤسسه بوده که آنها هم روند خصوصی‌سازی‌ها را مطلوب ارزیابی کردند و گفتند دو درصد اشتغال افزایش پیدا کرده است".
پوری‌حسینی چندی پیش و بعد از این وقایع اعلام کرد که از تحقیق و تفحص استقبال می‌کند و تاکید کرد که اتفاقاً تحقیق و تفحص مجلس فرصت خوبی برای این سازمان است تا به پرسش‌های موجود در زمینه واگذاری‌ها پاسخ دهد و اگر اشکالی هم در قوانین هست، به نمایندگان مجلس یادآوری کنیم که این اشکالات برطرف شود.
اما به تازگی اعلام شده تحقیق و تفحص از سازمان خصوصی‌سازی در اولین دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال 1398 قرار گرفته است و طبق دستور کار اعلامی، مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه جلسه علنی خواهد داشت.
بر این اساس گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان خصوصی‌سازی، گزارش این کمیسیون مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری شرکت ماشین‌سازی تبریز و املاک مربوطه و همچنین شرکت آذر چلیک توسط سازمان خصوصی‌سازی و گزارش کمیسیون انرژی در مورد تخلفات مرتبط با شرکت پالایش نفت کرمانشاه از جمله مواردی است که در دستور کار نمایندگان مجلس در نخستین هفته کاری خود در سال 98 قرار گرفته است.
همچنین به موارد قابل طرح در این دستور کارها باید گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی در مورد نقض قانون و مقررات مربوط به واگذاری شرکت آلومینیوم المهدی و مجتمع هرمزال را نیز اضافه کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کدام ادارات برقشان قطع شد؟

نظر وزیر نیرو درباره استفاده از برق خانگی در استخراج بیت کوین

نفت جهانی به بالای 67 دلار رسید

راهکار جلوگیری از فروش یک ملک به چند نفر

رکوردهای ایران در مصرف آب

پتانسیل‌ باورنکردنی ایران برای فعالیت‌ های ارزآور

یک نفر 38 هزار سکه خریده است!

نفس‌های آخر نفت در بودجه کشور

اطلاعیه مهم صرافی ملی ایران

بیت کوین سقوط کرد

دلار فردایی وارد کانال 11 هزار تومان شد

طلا نزدیک بورس شد!

بازار آماده دلار کمتر از 10 هزار تومان می‌شود؟

از شکاف طبقاتی رسیدیم به دره طبقاتی!

هیولا سراغ دلالان رفت!

ریزش سنگین نرخ سکه و دلار در آغاز هفته

قیمت 17 محصول در میادین میوه و تره بار کاهش یافت

مالیات بر ارزش افزوده در 160 کشور دنیا اجرا می‌شود

قیمت هر کیلو قارچ به 14 هزار تومان رسید

سامانه‌های جامع اطلاعات صورت‌های مالی چطور دور زده می شوند؟

بالن قیمت مسکن پردیس سقوط کرد

نرخ هر کیلو لیموترش اعلام شد

تولید نخستین خودرو بدون هیچ شریک خارجی

جریان ورود مجلس به واگذاری سرخابی‌ها

مهم‌ترین دغدغه بانک مرکزی از زبان همتی

1700شرکتی که ارز 4200 تومانی گرفتند و حسابرسی نشدند

کد طلایی که کسی به آن توجه نمی‌کند!

ایران خودرو: 150 میلیون یورو خسارت از پژو گرفتیم

ارز مسافرتی چند؟

برای دریافت لاستیک دولتی در صف نمانید!

خرید تضمینی گندم به 5 میلیون تن رسید

مخالفت بانک مرکزی با رونمایی از نخستین ارز رمزگذاری شده ایرانی

مصوبه مجلس برای اختصاص تسهیلات از صندوق توسعه ملی در صنعت نفت

جزئیات تخصیص ارز 4200 تومانی برای واردات اعلام شد

ریشه تمام زمین خواری‌ها و پول‌شویی‌ها چیست؟

قاچاق بدون محدودیت ماینر بیت‌کوین به ایران!

خبر خوش برای بازار برنج

علل ثبات پایدار بازار ارز در چند ماه اخیر چیست؟

کاپیتان کار، تعمیرات خودرو با روشی ‌‌‌‌‌‌جدید

ایران در اقتصاد از نروژ پیشی گرفت

کاهش قیمت سکه رکورد شکست

قیمت منطقی سیب‌زمینی اعلام شد!

فاصله قیمت پراید از کارخانه تا بازار

نرخ انواع خودروهای داخلی

بورس مقاومت 250 هزار واحدی را شکست

موافقت سران قوا با واگذاری سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا"

ادامه ریزش قیمت سکه و ارز؛ دلار در مرز کانال 12 هزار و 400 تومان

خبرهای خوش وزیر نیرو در خصوص استفاده جدید از سد‌های کشور

معامله طلا بدون کد شناسایی ممنوع شد

قیمت‌ها در بازار سکه و ارز تا کجا می‌ریزد؟