پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

جهانگیری: خلیج فارس را به سوریه وصل خواهیم کرد اخبار محرمانه از منابع ديگر

جهانگیری: خلیج فارس را به سوریه وصل خواهیم کرد

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - معاون اول رییس جمهور گفت: خلیج فارس را از عراق به سوریه و مدیترانه از طریق ریلی و جاده ای وصل خواهیم کرد.
به گزارش مشرق ، اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، در همایش اقتصادی - تجاری ایران و عراق اظهار کرد: خلیج فارس را از عراق به سوریه و مدیترانه از طریق ریلی و جاده ای و وصل خواهیم کرد.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه در سفر نخست‌وزیر عراق اتفاقات بسیار مهم راهگشایی برای توسعه روابط دو کشور انجام شد و شاهد توافقات مناسبی در این زمینه بودیم. امیدواریم فعالان اقتصادی، بازرگانان و بخش خصوصی دو کشور برای استحکام روابط تلاش و گام‌های مهمی را بردارند.
بیشتر بخوانید:
پایان سفر 2 روزه جهانگیری به خوزستان با وعده جبران تمامی خسارات سیل
وی افزود: حضور چشمگیر بازرگانان و فعالان اقتصادی در این همایش به آن معنا که توجه ویژه‌ای به روابط و احترام خاصی به هیأت عراقی دارند تا جایی که علاوه بر این سالن دو سالن دیگر مملو از حاضران است.
جهانگیری گفت: در نبرد با داعش و گروه‌های تروریستی پیروز و سربلند از آن بیرون آمدیم و اکنون باید اقدامات بعدی را برای بازسازی و توسعه عراق داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران در این نبرد و در حمایت از مردم و دولت عراق در برابر تکفیری‌ها و گروه‌های تروریستی حضور داشته است و مفتخر است که این پیروزی در عراق به نتیجه رسیده است.
وی بیان کرد: ما همواره از استقلال، تمامیت ارضی، ثبات سیاسی و امنیتی و توسعه و بازسازی عراق حمایت خواهیم کرد. امیدواریم در دوران پساداعش در توسعه و بازسازی عراق برای عبور موفقیت‌آمیز از چالش پیگیری‌های لازم را داشته باشیم.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: ما در این مسیر برای سرعت‌بخشی به نوسازی و توسعه عراق آماده هستیم و همکاری دوجانبه و چندجانبه منطبق با سیاست دولت عراق را ادامه می‌دهیم ایران، عراق جدید را پلی برای همکاری و شراکت همه کشورها می‌داند که به استقلال پایبند است و به رأی ملت ایران احترام می‌گذارد.
وی بیان کرد: شرکت‌های ایرانی در بازار عراق آماده تشکیل شرکت‌های مشترک در همتای عراقی برای پروژه مشترک هستند البته فشارهای غیرقانونی و ظالمانه آمریکا برای ایجاد محدودیت برخلاف منافع دو کشور است که تصمیم گرفتند در این منطقه پرآشوب روابط دوستانه مستحکم و مبتنی بر روابط مشترک داشته باشند.
جهانگیری بیان کرد: همکاری‌های اقتصادی در کشور در سال‌های اخیر رو به رشد داشته و روند مبادلات تجاری به 12 میلیارد دلار رسیده است. راهبرد ما در توسعه همکاری‌های اقتصادی رساندن این رقم به 20 میلیارد دلار تا سال 1400 است.
وی بیان کرد: در حال حاضر محصولات پلیمری، فرآورده‌های آن، محصولات لبنی، ماشین‌آلات صنعتی، کالاهای تولیدی، برق و گاز مهمترین کالاهای صادراتی ایران به عراق است.
معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: برای آنکه بتوانیم به هدف انجام شده در سال 1400 دست یابیم باید موانع پیش‌روی توسعه اقتصادی و بخش اقتصادی در کشور را توسط کمیسیون‌های مشترک، اتاق‌های بازرگانی به خصوص کشور عراق را شناسایی و رفع کنیم.
جهانگیری یادآور شد: در بخش گردشگری حدود 7 میلیون سالانه گردشگر بین دو کشور تردد دارند که نیمی از آن شهروندان عراقی برای زیارت، گردش و درمان است. تمایل ملت‌های ایران و عراق نشان از شوق مردم دو کشور برای استفاده از جاذبه‌های میراث فرهنگی و مذهبی و طبیعی است. همچنین راهپیمایی اربعین نماد مهمی از ظرفیت‌های فرهنگی و دینی و همکاری بین دو ملت ایران و عراق است.
وی افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند که خواست غیرقانونی آنها برای محدود کردن دو ملت با اراده دهها میلیون ایرانی و عراقی چیزی جز افزایش نفرت در منطقه را ندارد.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: توافقات خوبی در سفر آقای روحانی در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی انجام گرفته است. همچنین از نخست‌وزیر عراق آقای عادل عبدالمهدی به عنوان شخصیت اجرایی شجاع، تصمیم‌گیر تشکر می‌کنیم که کمک کردند تا توافقات خوبی در سفر آقای روحانی به عراق انجام شود.
وی افزود: لایروبی اروند از جمله دستاوردهای سفر هیأت عراقی به کشور است که امیدواریم در مدت زمان کوتاه این کار انجام و نقش مؤثری را داشته باشد. همچنین ترسیم نقشه راه بانکی از دیگر دستاوردهای سفر اخیر هیأت عراقی به شمار می‌رود که با تحقق این امر یکی از تقاضای بخش خصوصی در خصوص رفع موانع بانکی حل خواهد شد. امیدواریم بخش زیادی از موانع برطرف و شاهد ادامه صادرات برق و گاز به عراق و همکاری بیشتر و عمیق‌تری میان دو کشور باشیم.
جهانگیری افزود: همکاری بهداشتی، نفتی، انتقال خط آهن شلمچه به بصره از دیگر توافقات سفر اخیر هیأت عراقی بود.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: تسهیل روادید، برطرف کردن محدودیت‌ها در زمینه ویزا، رایگان شدن روادید برای دو کشور از جمله مباحثی است که امیدواریم با پیگیری‌های دو کشور و ستاد پیگیری توسعه روابط ایران و عراق به اجرا در بیاید.
وی بیان کرد: در کنار آن توافقات بسترهای لازم را در برخی حوزه‌ها فراهم کردیم که حوزه فنی و مهندسی یکی از آن حوزه‌ها است ما بیش از 40 شرکت بزرگ توانمند ایرانی در حوزه فنی و مهندسی در پروژه عراق مشغول هستند. حجم قرارداد بالغ بر 3 میلیارد دلار است. البته برخی از پروژه‌ها بنا به صلاحدید متوقف مانده که پس از تعیین و تکلیف آن پروژه‌ها اجرایی خواهد شد و یا خسارت‌های آن ارائه خواهد شد.
جهانگیری بیان کرد: همکاری استان‌های مرزی از دیگر توافق‌های میان دو کشور به شمار می‌رود در همه استان‌های مرزی فعالیت‌های صادراتی داریم والبته انتظار مردم استان کرمانشاه این است که مرز خسروی به یکی از مرزهای ترددی وارد شود که در حال حاضر این موضوع بررسی می‌شود تا مردم استان کرمانشاه از مرز خسروی امکان عبور و مرور داشته باشند.
معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: امیدواریم چهارمین اجلاس کمیسیون مشترک تشکیل شود و در آن کمیسیون این مباحث مربوط به توافقات بررسی شود.
وی یادآور شد: برای فعالان اقتصادی ایران و عراق رفع موانع گمرکی محقق خواهد شد و امیدواریم شرکت‌های بازرسی معرفی شده مورد تأیید باشند و در زمینه تجارت کشور مشکلی نداشته باشیم. همچنین حمل‌ونقل جاده‌ای مهمترین موضوع جدی است که شناسایی و در حال پیگیری است.
جهانگیری یادآور شد: توافقات اخیر زمینه‌ساز گسترش دوجانبه در ابعاد مختلف است که نه تنها به نفع مردم بوده بلکه آغازی برای صلح، ثبات، توسعه دو منطقه خواهد بود. طرح‌های راهبردی بین دو کشور و امتداد آن در همسایگان بسیار اثربخش است. یکی از راه‌های توسعه پایدار ایجاد راهکار و همکاری‌های مشترک است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: ایران با درک شرایط و تحولات سیاسی و اقتصادی معتقد است ظرفیت‌های لازم را برای همکاری انتقال نیرو، برق، احداث جاده‌های ریلی و غیره فراهم خواهد شد که امیدواریم با حضور بخش خصوصی این موانع رفع شود. جمهوری اسلامی این آمادگی را دارد تا تجربیات خود را با عراق و همسایگان به اشتراک بگذارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونمایی از دستاوردهای جدید نیروی زمینی ارتش +مشخصات

تشکیل پرونده قضایی در پی درگیری تماشاگران تراکتورسازی

پرسپولیس مربی استقلالی را اخراج کرد

حاشیه‌های افتتاح یک مسجد لاکچری در تهران/ "ایران مال" چگونه خود را تطهیر می‌کند؟

هشتگ تا 1400 با پرسپولیس!

شفر: یک خطر جدی استقلال را تهدید می‌کند

قطبی: پرسپولیس به این دلیل قهرمان است!

بازیکن استقلال عمل جراحی شد +عکس

عمران‌زاده در استقلال سمت گرفت

فوتبالیست ایرانی قربانی جدید نژادپرستی در انگلیس

میزان محبوبیت ترامپ در سال 2019

استقلال هنوز هم مدعی قهرمانی است

درخواست رهبر کره شمالی از پوتین

اعتراف جالب آقای خاص در مورد مسی

شلاق و تبعید برای کارگردان شیاد

توزیع کریمانه 20 میلیارد تومان در پرسپولیس!

اعتراف تلخ مربی استقلال

12 ساعت جدال با مرگ در قبر

راه‌اندازی کلاس‌های درس در مناطق سیل‌زده با تاکید رئیس‌جمهور

شلیک 10 تیر برای دستگیری زورگیران پایتخت

زنی که 5 ماه بعد از کما، اولین بار نوزادش را دید +عکس

ازدواج دو زوج سیل‌زده کمپ اسکان اضطراری +عکس

گروه نزدیک به داعش تهدید به آتش زدن کلیسا کرد

کسی حریف این ارتش نیست؛ نه دشمن نه سیل

کشف جسد زن 50 ساله در کانال آب کشاورزی

هشدار حشدالشعبی در مورد تحرکات آمریکایی‌ها در مرز عراق

جولان بازیگر هتاک در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر

شکست سنگین فولاد مقابل نفتی‌های آبادان

در دیدار فرستاده ویژه پوتین و اسد چه گذشت؟

ذوق‌زدگی رادیو سیا از اظهارات دو نماینده فراکسیون امید

جسد بی‌جان کودک 4 ساله از کانال دهرود مشهد پیدا شد

انتشار اولین تصاویر عناصر بازداشتی اماراتی در ترکیه

ذوق‌زدگی رادیو سیا از پرت و پلا گویی دو نماینده فراکسیون امید

3 هوادار تراکتورسازی دچار حمله قلبی شدند

فرمانده اسرائیلی: حزب‌الله روزانه توان شلیک 1000 موشک را دارد

حمله شدید مقتدی صدر به فرقه‌های وهابی و سلفی

صدور حکم جایگزین زندانیان برای کمک به سیل‌زدگان

فرکی: از پیروزی مقابل تراکتور خوشحالیم

پدربزرگ بی‌احتیاط موجب مرگ نوه 4 ساله شد

شاخ به شاخ خونین پژوها +عکس

هدیه سردار سلیمانی به خواهر شهید مدافع حرم +عکس

مصاحبه جنجالی سرمربی تیم ملی امید

شلیک ده تیر برای دستگیری متهمان در تهران

چندین مصدوم در ورزشگاه یادگار امام تبریز!

اعلام حالت فوق‌العاده در آبادان برای سه روز

مصدومیت بیش از 50 نفر در درگیری هواداران تراکتورسازی

پرتاب سنگ هواداران تراکتورسازی

پاسخ رئیس کنگره به سوالی درباره استیضاح ترامپ

غایبان استقلال مقابل الهلال مشخص شدند

هواداران تراکتور یک مامور و چندین نفر دیگر را مجروح کردند +عکس