پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

مهم‌ترین رقیب ایران در بازار عراق چه می‌کند؟ اقتصادي

مهم‌ترین رقیب ایران در بازار عراق چه می‌کند؟

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - فارس / به دلیل رقابتی که میان ایران و ترکیه بر سر حضور اقتصادی در عراق وجود دارد، سفر قریب الوقوع اردوغان به بغداد برای ایران از اهمیت بالایی برخوردار است که باید مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.
از سال 2003 تاکنون که حزب عدالت و توسعه زمام امور در آنکارا را به دست گرفته است، سیاست عملگرای اقتصادی ترکیه برنامه جدیدی را برای کشف بازارهای جدید در مناطقی خارج از غرب و اروپا جستجو کرد.
توسعه­ بازارهای خارجی نگاه ویژه­ سیاستگذاران این کشور را به آفریقا و خاورمیانه معطوف داشت. در این میان، عراق به عنوان یکی از مناطق مهم در دید سیاستگذاران اقتصادی حزب عدالت و توسعه نقش ویژه‌­ای را ایفا می‌کند که این موضوع را می توان از اظهارات اردوغان در نشست خبری خود با برهم صالح در جریان سفر سال گذشته او به آنکارا درک کرد.
براساس اظهارات اخیر سفیر ترکیه در عراق، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور در اواخر فروردین ماه به عراق سفر خواهد کرد. این سفر در حالی صورت می‌گیرد که ترکیه در رکود اقتصادی قرار دارد، نتایج انتخابات شهرداری­ها نشان می‌دهد که اداره شهرهای مهمی مانند استانبول، آنکارا و ازمیر از دست حزب عدالت و توسعه خارج شده و نرخ برابری لیر در مقابل دلار با تلاطم همراه شده است.
به همین دلیل، این سفر برای اردوغان و آینده سیاسی او از اهمیت بالایی برخوردار است. ترکیه تورم بالای 20 درصدی را در چند ماه گذشته تجربه کرده است که این موضوع در کنار بی ثباتی در بازار ارزی ترکیه در یکسال گذشته باعث به وجود آمدن صف‌های طویل برای دریافت مایحتاج اولیه زندگی در این کشور شده است.
این موضوعی است که به عنوان مهمترین دستاویز مخالفان اردوغان در انتخابات شهرداری ها بدل شد و توانست شهرداری شهرهای مهم استانبول، ازمیر و آنکارا را از حزب عدالت و توسعه بازستاند. در ادامه این گزارش، توضیحات بیشتری درباره این موضوع ارائه می دهیم:
وضعیت نابسامان اقتصادی ترکیه در آستانه سفر اردوغان به عراق
سیستم اقتصادی که از سال 2003 تاکنون بر ترکیه استوار است و توانسته بود تا سال 2015 میلادی تاب آوری اقتصادی ترکیه را در برابر بحران های مالی اروپا افزایش دهد.
بر سه اصل سرمایه گذاری خارجی در داخل، صادرات خدمات و محصولات به خارج و ثبات در بازار ارزی این کشور استوار است. میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2018 طبق گفته وزیر اقتصاد ترکیه 22 درصد کاهش پیدا کرده است. این در حالی است که سایت بازرگانی و اقتصاد در آمارهای خود کاهش سرمایه گذاری در ترکیه را به وضوح نشان می‌دهد.
از سوی دیگر، بازارهای ارزی در این کشور به دلیل تنش با آمریکا دچار تلاطم بسیاری شده و همین موضوع باعث شده است که ثبات اقتصادی در این کشور با چالش رو به رو شود. این موضوع باعث افزایش تورم در این کشور شده است. این تورم در ژانویه 2018 به بیش از 20 درصد رسید و اکنون نیز میزان تورم در این کشور بیش از 19 درصد است.
جایگاه کلیدی عراق در اقتصاد ترکیه
علاوه بر این، عراق نیز به دلایل اقتصادی، امنیتی و سیاسی برای ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه توضیحات بیشتری درباره این موضوع ارائه می‌دهیم:
عراق با واردات بیش از 10.6 میلیارد دلار از ترکیه در سال 2018 به چهارمین بازار صادراتی این کشور در سال گذشته بدل شده است. این موضوع در کنار گسترش حضور شرکت های پیمانکاری ترکیه ای در عراق باعث شده است که این کشور جایگاه منحصر به فردی در اقتصاد ترکیه بازی کند.
این موضوع آن زمان اهمیت پیدا می کند که در حال حاضر اردوغان در تلاش است تا با گسترش صادرات محصولات و خدمات فنی و مهندسی قدری از چالش‌های اقتصادی پیش روی این کشور بکاهد، از طرفی نیز عراق به عنوان کشوری که تازه از دل بحران تروریسم سر بر آورده است، زیر ساختهای مناسبی ندارد و این موضوع می تواند باعث شود تا عراق به صورت بالقوه برای افزایش واردات از ترکیه و درخواست خدمات مهندسی از شرکت های این کشور دچار عطش روز افزون شود.
به همین دلیل، اردوغان نیز با اعطای تسهیلات 5 میلیارد دلاری که درکنفرانس کویت به برنامه بازسازی عراق متعهد شده بود به شرکت های ترکیه ای، این قابلیت را برای آنها ایجاد کرده است که دست برتر را در به دست آوردن مناقصات دولتی در عراق داشته باشند.
از سوی دیگر، دولت ترکیه نیز در صدد است تا با بازگشایی گذرگاه مرزی اوفاکوی به طور مستقیم با دولت مرکزی عراق مراودات بازرگانی خود را افزایش دهد. در حال حاضر ترکیه تنها از دو گذرگاه مرزی هابور و اوزوملو می‌تواند با عراق داد و ستد مرزی انجام دهد که هردو این گذرگاه ها نیز در اقلیم کردستان مستقر است.
این در حالی است که دولت عراق با بازگشایی گذرگاه جدید به دلیل شرایط امنیتی و احتمال دخالت ترکیه در امور داخلی این کشور تا به حال موافقت نکرده است. از منظری دیگر، اردوغان به خوبی می‌داند که تحریم‌های ترامپ علیه اقتصاد ایران می‌تواند به فرصتی برای افزایش صادرات محصولات ترکیه ای به عراق بدل شود.
در مجموع، عراق کشوری مهم برای ایران و ترکیه است. با نگاهی به وضعیت اقتصادی آنکارا می‌توان به چالش­های پیش روی رئیس جمهور این کشور پی برد، چالش‌هایی که باعث شد تا از لحاظ سیاسی سه شهر آنکارا، ازمیر و استانبول را از دست بدهد.
اکنون اردوغان با وضعیتی متزلزل قرار است در صدر هیئتی وارد عراق شود و بی شک مسائل اقتصادی یکی از اولویت های اصلی او در این سفر خواهد بود.
نگاه او به عراق نگاهی بر پایه عملگرایی اقتصادی و مسائل امنیتی است. هم مرزی عراق و ترکیه و حضور گسترده شرکتهای ترک در این کشور باعث شده است که جایگاه عراق برای تجار این کشور نیز بسیار با اهمیت باشد.
از سوی دیگر، تلاش آمریکا برای تضعیف پایگاه اقتصادی ایران در منطقه با اعمال شدیدترین تحریم های اقتصادی می‌تواند فرصتی برای ترکیه باشد تا خلا کالاهای ایرانی را در عراق پر کند.
این در حالی است که ایران به عنوان تنها رقیب جدی ترکیه در عراق، با حمایت همه جانبه خود از ملت و دولت عراق در برابر چالش تروریسم در کنار پیوندهای مذهبی و تاریخی میان مردم دو کشور توانسته است، جایگاه ویژه ای در اقتصاد و سیاست عراق داشته باشد و به راحتی نمی توان این کشور را از صحنه معادلات عراق کنار گذاشت. به همین دلیل، انتظار می‌رود ایران حضور رقیب خود در عراق را رصد کرده و از منافع اقتصادی خود در عراق صیانت کند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبات بازار ارز چقدر ماندگار است؟

پرداخت نکردن افزایش حقوق کارمندان داد مجلس را در آورد

درخواست سایپا از مردم؛ خودرو را از واسطه‌ها نخرید!

مقایسه نرخ بیکاری در سال‌های 97 و96

ایران در صدر کشورهای پرداخت کننده یارانه سوخت

حباب قیمت سکه 550هزار تومان شد

مذاکره با سوخو برای خرید هواپیما

مسکن در پردیس چرا نجومی شد؟

ابرتورم با بورس ونزوئلا چه کرد؟

توافق مسئولان ایران و پاکستان بر اتمام خط لوله گاز دو کشور

توزیع 40 ثانیه‌ای گوشت تنظیم بازار

اظهارات وزیر جهاد کشاورزی در خصوص حمله ملخ‌ها

شوخی با گوجه سبز400 هزار تومانی

سرریز مخزن سد گیلانغرب پس از 14 سال

جزییات تاثیر اجرای «عملیات بازار باز» در توئیت همتی

عراق: واردات گاز از ایران 13درصد افزایش می یابد

400 هزارتومان افزایش حقوق باید تا آخر هفته پرداخت شود

بسته مالی دولت برای سیل زدگان

مبلغ کمک‌ بلاعوض و تسهیلات بانکی 4 درصدی برای کشاورزان سیل زده اعلام شد

افزایش حقوق کارکنان ابلاغ شد

خبری خوش از سدهای کشور

فروش پیتزا با روکش طلا در اصفهان!

تورم 30درصد شد به روایت تصویر!

92 تن گوشت گرم از قزاقستان وارد کشور شد

گوجه‌سبز کیلویی ٤٠٠هزار تومان!

چرا 400 هزار تومان برای همه کارکنان واریز نشد؟

آخرین خبرها از تغییر قیمت نان

بازار سرمایه رشد 80 درصدی را تجربه کرد

کشتی‌آرای: سکه 80 هزار تومان گران شد

رشد خیره کننده بورس تهران

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی کاهش یافت

رشد هیجانی بازار سرمایه چه کسانی را متضرر می‌کند؟

سود سهام عدالت سال 96 به ایستگاه آخر نزدیک شد

نرخ 26 ارز بانکی کاهش یافت

حذف صفر از پول ملی با اقتصاد چه می‌کند؟

حداقل حقوق 1.5میلیون تومان تعیین شد

قیمت خودروهای زیر 60میلیون تومان در بازار

افزایش وام مسکن، خوب یا بد

بزرگترین مشتریان چای جهان در سال 2018

قیمت نان به زودی مشخص می‌شود

نرخ انواع خرما در آستانه ماه مبارک رمضان

بازدهی 10 درصدی شاخص فرابورس در فروردین امسال

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار

فرابورس افت شاخص بورس را جبران کرد

اختلاس 700میلیاردی یکی از مدیران آبفای تهران

صندوق بازنشستگی: حقوق بازنشستگان کشوری امسال 2 بار افزایش می‌یابد

معاون وزیر صنعت: کمبود نقدینگی و مالیات 2 مشکل اصلی تولید است

قیمت طلای جهانی بالا رفت

اقتصاد آمریکا در مسیر کاهشی

دلار 100 تومان گران شد