پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

علت گرانی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی اقتصادی

علت گرانی پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - باشگاه خبرنگاران / در هفته‌های اخیر قیمت برخی محصولات صیفی نظیر پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی به دلایل مختلف با نوسانات چشمگیری در بازار روبه‌رو شده است که هر یک از مسئولان دلایل خاص خود را برای این گرانی‌ها مطرح می‌کنند.
با توجه به آنکه برخی مسئولان میدان مرکزی، خبر از کاهش قیمت پیاز و سیب زمینی در بازار می‌دهند؛ اما بررسی‌های میدانی از سطح بازار بیانگر موضوع دیگری است، چرا که علی‌رغم کاهش قیمت در میدان، در خرده فروشی‌های سطح شهر آب از آب تکان نخورده است که این امر با واکنش شدید مصرف کنندگان روبه‌رو شده است.
بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت هر کیلو پیاز 9 تا 12 هزار، سیب زمینی 5 تا 8 هزار و گوجه فرنگی 5 تا 13 هزار تومان است که به اذعان بسیاری از فروشندگان وقوع سیل‌های اخیر و محدودیت در حمل و نقل بر افزایش قیمت دامن زده است.
بسیاری از مسئولان امر بر این باورند که با مساعد شدن هوا، رفع مشکلات حمل و نقل، عادی شدن شرایط برداشت و عرضه محصول به بازار قیمت محصول تا حدودی کاهش می‌یابد، البته این کاهش قیمت بدان معنا نیست که نرخ محصولات به قیمت سابق خود بازگردد.
حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین وضعیت بازار، دلایل گرانی محصولات و شرایط بازار در روز‌های آتی با خبر شویم:
سیلاب های اخیر بر نوسان قیمت پیاز دامن زد/مردم نگران کمبود عرضه پیاز در بازار نباشند
مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل گرانی قیمت پیاز در هفته‌های اخیر اظهار کرد: اگرچه در بحث تولید از نظر سطح زیرکشت و میزان بهره برداری محدودیت و مشکل خاصی وجود ندارد، اما متاسفانه شرایط اقلیمی در روز‌های اخیر به گونه‌ای بوده که برداشت قابل توجهی در این مدت نداشتیم.
وی افزود: سیلاب‌های اخیر و بارش‌های فراگیر برای چند روز متوالی در سراسر کشور مشکلاتی را در حمل و نقل، زمان ارسال و عرضه انواع محصولات میوه و تره بار از جمله پیاز ایجاد کرد که این امر بر نوسان قیمت پیاز دامن زده است.
شادلو از تعادل قیمت پیاز ظرف روز‌های آتی در بازار خبر داد و گفت: با مساعد شدن شرایط آب و هوا، رفع مشکلات حمل و نقل و مهیا شدن شرایط برداشت پیش بینی می‌شود که قیمت پیاز در بازار به تعادل برسد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه مردم نگران کمبود عرضه پیاز در بازار نباشند، بیان کرد: با توجه به آنکه پیاز‌های فعلی همانند پیاز پاییز قابلیت ماندگاری ندارد، از این رو به خانوار‌ها توصیه می‌شود که از خرید زیاد پرهیز کنند، چرا که این امر بر تحریک بازار و سودجویی دلالان دامن می‌زند.
وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی سازمان هواشناسی و استمرار بارندگی در روز‌های آتی نمی‌توان پیش بینی دقیقی از زمان کاهش قیمت پیاز در بازار داشت چرا که بلافاصله پس از مساعد شدن شرایط آب و هوا و امکان برداشت، شاهد عرضه فراوان محصول و کاهش قیمت در بازار خواهیم بود.
نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران با اشاره به اینکه محدودیتی در تولید پیاز و سیب زمینی وجود ندارد، افزود: اگرچه وقوع سیل اخیر تا حدودی منجر به بروز خسارت محصولاتی نظیر سیب زمینی و پیاز شده است، اما تا فروکش شدن آب به طور کامل در مزارع نمی‌توان برآورد دقیقی از میزان خسارت و تولید داشت.
وی درباره تاثیر ممنوعیت صادرات بر قیمت پیاز و سیب زمینی در بازار گفت: با توجه به آنکه صادرات اهرم تنظیم بازار محصولات کشاورزی است، از این رو با عادی شدن شرایط باید این ممنوعیت برداشته شود چرا که با فراوانی تولید و ازدیاد عرضه دچار مشکلاتی می‌شویم.
قیمت پیاز در میدان کاهش یافت/ تب گوجه فرنگی بالا گرفت
حسن صابری رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از کاهش قیمت پیاز در بازار خبر داد و گفت: قیمت کنونی پیاز در مقایسه با هفته‌های اخیر در داخل میدان به 6 تا 7 هزار تومان رسیده است، در حالیکه قبل از ممنوعیت صادرات هر کیلو پیاز با نرخ 10 تا 12 هزار تومان به مغازه داران عرضه می‌شد.
به گفته وی، ممنوعیت صادرات سیب زمینی موجب شد تا قیمت هر کیلو محصول از 6 هزار تومان داخل میدان به 3 تا 3 هزار و 500 تومان تقلیل یابد.
صابری ادامه داد: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و حمل و نقل امکان عرضه پیاز و سیب زمینی به نرخ چندماه قبل وجود ندارد.
رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار از افزایش 2 برابری قیمت گوجه فرنگی خبر داد و گفت: با آزاد شدن صادرات هر کیلو گوجه فرنگی با نرخ 4 هزار و 500 تا 8 هزار تومان در میدان خرید و فروش می‌شود، در حالیکه قبل از آزاد شدن صادرات با نرخ 2 تا 2 هزار و 500 تومان محصول به مغازه داران عرضه می‌شد.
وی در ادامه افزود: با مساعد شدن شرایط آب و هوا و عرضه گوجه فرنگی به بازار پیش بینی می‌شود که قیمت گوجه ظرف 10 تا 20 روز آینده 30 تا 40 درصد کاهش یابد.
صابری درباره تاثیر وقوع سیل‌های اخیر بر میزان تولید محصولات صیفی گفت: اگرچه بارندگی و سیل‌های اخیر بیشتر به مزارع گندم و جو، برنج خسارت وارد کرده است، اما بخشی از مزارع سیب زمینی و پیاز دچار آسیب شدند که با فروکش کردن آب در داخل مزارع میزان دقیق خسارت اعلام خواهد شد.
کاهش 2 تا 2 هزار و 500 تومانی پیاز و سیب زمینی/ صادرات یکی از راهکارهای تنظیم بازار محصولات کشاورزی
اسداله کارگر، رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه قیمت عرضه محصول در خرده فروشی‌ها تابع فاکتور فروشنده است، اظهار کرد: اختلاف قیمت در عمده فروشی تا خرده فروشی طی روز‌های اخیر ممکن است طبق فاکتور مربوط به خرید‌های قبلی مغازه دار باشد که انتظار می‌رود ظرف چند روز آینده معضل مرتفع شود.
وی با اشاره به عوامل گرانی قیمت پیاز و سیب زمینی در برخی مغازه‌ها گفت: اگرچه قیمت پیاز و سیب زمینی در میدان مرکزی نسبت به هفته‌های اخیر کاهش داشته است، اما در برخی مغازه‌ها به سبب تاخیر در فروش بار‌های قبلی این کاهش قیمت اتفاق نیفتاده است.
کارگر از کاهش 2 تا 2 هزار و 500 تومانی پیاز و سیب زمینی خبر داد و افزود: هم اکنون هر کیلو پیاز با نرخ 6 تا 7 هزار، سیب زمینی کهنه 3 تا 4 هزار و سیب زمینی نو 4 تا 5 هزار و 300 تومان در میدان عرضه می‌شود که حداکثر با احتساب 35 درصد سود باید در خرده فروشی‌ها به فروش برسد.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران ادامه داد: براساس نرخ کنونی پیاز در میدان مرکزی، مغازه داران حداکثر با احتساب 35 درصد سود باید محصول را با نرخ 9 هزار تومان به مصرف کننده عرضه کنند. این در حالی است که در روز‌های اخیر هر کیلو پیاز با نرخ 10 هزار و 500 تا 11 هزار تومان در میدان مرکزی داد و ستد می‌شد.
وی از نوسان قیمت گوجه فرنگی در بازار خبر داد و گفت: با توجه به آزاد شدن صادرات، قیمت هر کیلو گوجه فرنگی درمیدان مرکزی یک هزار و 500 تا 2 هزار تومان افزایش داشته است.
کارگر با اشاره به اینکه با صادرات محصولات کشاورزی مشکلی نداریم، بیان کرد: اگرچه صادرات یکی از راهکار‌های تنظیم بازار محصولات کشاورزی به شمار می‌رود، از این رو مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی باید شرایطی فراهم کنند تا با رشد صادرات، کشاورزان و مصرف کنندگان دچار زیان نشوند.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی تهران در پایان تصریح کرد: از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تقاضا داریم با برنامه ریزی بلندمدت و مدیریت دقیق در صادرات محصولات کشاورزی و تنظیم بازار داخل تعادل را برقرار کنند چرا که اولویت اول تامین نیاز کشور است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ساخت بزرگترین پایانه نفتی کشور در بندرعباس

ارزیابی بانک آمریکایی از رشد اقتصادی جهان

فلاحت‌پیشه: آمریکا در ایجاد جنگ روانی نسبت به ایران خلع سلاح شده است

هند به دنبال کسب رتبه سوم اقتصاد جهان

اشتغال در روستاها 23 درصد افزایش یافت

موج افزایش قیمت طلا ناکام ماند

افزایش قیمت مسکن در اروپا

هجرت به زیر خط فقر

گرانترین کشورهای اروپایی برای زندگی

نگاه جهان به بیت کوین

تغییر مسیر ناگهانی در بازار سهام

تازه ترین قیمت انواع خودرو داخلی در بازار

شرط تداوم ثبات در بازار ارز

پیش بینی افت قیمت کالاها در پی کاهش نرخ ارز از هفته آینده

کنترل اجاره بها با مدل آلمانی

برای خرید خانه در محله کریمخان چقدر باید هزینه کرد؟

یارانه تیرماه واریز و قابل برداشت شد

توقف شوک در بازار ارز

لحظه فرود بزرگترین هواپیمای جهان

خبر تلخ و شیرین وزارت نیرو!

چانگان 6 میلیون ارزان شد؛ خریدار نایاب شد!

شگرد محتکران مسکن برای سرکیسه کردن بانک ها

بازار مسکن آماده ریزش قیمت‌ها می‌شود؟

هشدار رئیس قوه قضائیه به خودروسازان

سقوط ناباورانه دلار

تصویری عجیب از ویلای یک کوهخوار!

قیمت انواع حبوبات غیرشرکتی در بازار

نیاز به تغییر و وضع 10 قانون برای اجرای برنامه اصلاح ساختار بودجه

واگذاری سه شرکت بزرگ دولتی متوقف شد

هشدار بانک ملی درباره کلاهبرداری‌های پیامکی در رابطه با یارانه‌ها

دلار در آستانه تک نرخی شدن؟

فروش رنو فرانسه بدلیل خروج از ایران 30 درصد سقوط کرد

سارقان نفت دستگیر شدند

سود 35 درصدی سازندگان از ساخت یک آپارتمان

برکناری نماینده وزیر پس از افشاگری علیه کوه خواری

کنایه سردار مهماندار به تولیدکنندگان پراید: نگویید سایپا مطمئن!

نرخ پوند انگلیس به پایین‌ترین سطح 27 ساله رسید

دلار باز هم ارزان شد

حداکثر قیمت مرغ 12 هزار و 900 تومان تعیین شد

داستان پرغصه مستاجرها

دلار 4200 تومانی کار دست دولت داد

چه مدارکی برای دریافت کارت هوشمند سوخت المثنی لازم است؟

قیمت مسکن از دلار جلو زد

حذف یارانه ملکی، راهکاری برای توقف تخریب جنگل‌های شمال

ملاقات دلا‌ری نیما و فردوسی

تعیین تکلیف قیمت برق مصرفی در بیت کوین

بازار خودرو در سراشیبی قیمت

آیا همه دستگاه‌های دولتی به دولت الکترونیک معتقدند؟

سقوط قیمت سکه و طلا بازار را غافلگیر کرد

مرغ به کانال 14هزارتومان پرکشید