پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

و اینگونه «عادل فردوسی‌پور» هم خاطره شد فرهنگی اجتماعی

و اینگونه «عادل فردوسی‌پور» هم خاطره شد

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - روزنامه شهروند / تمام شد و رفت پی کارش، هر چه بود را با خود شست و برد و حالا چیزی جز حسرت و حیرت باقی نمانده‌است. چطور می‌شود ناگهان همه سرمایه آدمی بر باد رود؟ چطور می‌شود که همه چیز در یک لحظه نیست و نابود شود؟ نه... درباره سیل حرف نمی‌زنیم، حرف‌مان درباره پرمخاطب‌ترین برنامه ادوار تلویزیون است که با خودخواهی و کوته‌نظری چند مدیر ناگهان نابود شد.
امروز دوشنبه است و طبق آنچه از سوی سازمان عریض و طویل صدا‌وسیما منتشر شده، قرار نیست ملاقات شبانه مخاطبان با 90 سر‌بگیرد. اسفند گذشته بود که عادل فردوسی‌پور جایزه بهترین برنامه تلویزیون از نگاه مخاطبان را با چنگ و دندان از دست غاصبان آرای مردمی درآورد، اما خبر نداشت که سیاستگذاران سازمانی که عادل خود را فرزند آن می‌داند، نسخه دیگری برای او پیچیده‌اند و می‌خواهند برنامه را بدون او روی آنتن بفرستند. آن یکی دو‌هفته‌ای که برنامه روی آنتن نرفت، شایعات زیادی درباره جایگزینی عادل هم منتشر شد، اما همکاران علاقه‌مند به فردوسی‌پور و یا رقبایی که چندان هم دل خوشی از عادل نداشتند، همگی می‌دانستند که نشستن روی صندلی او در برنامه‌90 چیزی جز یک نفرین ابدی در نگاه مخاطبان به همراه نخواهد‌داشت. موضوع آنقدر جدی شد که مدیر شبکه 3 ترجیح داد صورت مسئله را پاک کند و برای حذف عادل، برنامه‌90 را به مسلخ بفرستد.
امروز دوشنبه است و خبر‌های یکشنبه چیزی جز حسرت و افسوس درباره یکی از برنامه‌های انگشت‌شمار تلویزیون که میان مخاطبان آبرو و اعتبار داشت، با خود به همراه ندارد. تصویر دکور خراب‌شده برنامه از یک‌سو و جدیدترین تغییرات کنداکتور برنامه‌های فوتبالی تلویزیون پیش از هر چیز دیگر به هواداران برنامه‌90 این پیغام را ارسال کرد که 90 از تلویزیون خط خورده‌است.
در شبکه 3 سیما عوامل «فوتبال برتر» و محمدحسین میثاقی ظاهرا ترجیح می‌دهند که گرفتار عقوبت خشم هواداران‌90 نشوند و از مدیران شبکه خواسته‌اند که ترجیحا برنامه‌شان حتی در روز دوشنبه هم پخش نشود. از سوی دیگر «فوتبال 120» که عادل تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته هم احتمالا دیگر میثاقی را به‌عنوان مجری با خود نخواهد‌داشت. فارغ از این تحولات، اما آنچه مهم است، اینکه تلویزیون برنامه محبوب خود را قربانی کرده‌است، جالب اینکه فعلا همه علی فروغی، مدیر شبکه 3 سیما را به‌عنوان عامل اصلی حذف عادل و برنامه‌اش از تلویزیون سرزنش می‌کنند، اما به این مهم توجه ندارند که اگر مدیران ارشد رسانه ملی مایل باشند این برنامه و مجری‌اش همچنان به کارشان ادامه دهند، تنها با یک تماس تلفنی یا یک پاراف چند‌کلمه‌ای می‌توانند ماجرا را دگرگون کنند و این سکوت در مقابل حذف عادل فردوسی‌پور و برنامه‌90 چیزی جز یک تصمیم جمعی نیست.
معتبر مثل عادل، مثل‌90
خیلی پیش از اینکه عادل فردوسی‌پور از جشنواره جام‌جم جایزه بگیرد، توسط مدیران شبکه مغضوب شده بود. شبکه 3 همواره بر این موضع پافشاری کرده که جایگاه این برنامه نزد مخاطبان نه به‌خاطر شخص عادل فردوسی‌پور بلکه برای برند برنامه و شبکه سوم است. این موضوع همواره محل دعوا میان عادل و مدیران بالادستی‌اش بوده و تغییر مجری 90 و اعلام ادامه برنامه با تغییرات گسترده از همین جا نشأت گرفت.
مدیران شبکه حتی بعد از داربی نوروزی هم با برنامه جایگزین سعی کردند محبوبیت برنامه‌ای که میثاقی اجرا می‌کند را بسنجند که با واکنش بسیار سرد مخاطبان مواجه شد و البته این مجری جوان هم قید تکیه بر صندلی عادل را زد.
استودیو 14 و شام عادل
شب پرحاشیه‌90 در اختتامیه جشنواره جام‌جم در ظاهر برای خیلی‌ها با شام خوردن عادل فردوسی‌پور و علی عسگری بر سر یک میز تمام‌شده بود، اما بعد از ادامه تهدید‌ها و فشار‌ها بر عادل مشخص شد که ریاست سازمان و مدیران جدیدش با عادل میانه‌ای ندارند و، چون او را به طیف مدیران سابقی، چون علی‌اصغر پورمحمدی و حتی عزت‌الله ضرغامی نزدیک می‌دانند، او را دچار چالش کرده‌اند. خبر تخریب دکور‌90 در استودیو‌14 ساختمان تولید هم حکم تیر خلاص را دارد، چون دکور‌90 حتی در تابستان‌ها هم که لیگ تعطیل است و برنامه روی آنتن نمی‌رود، سر جای خودش می‌ماند و تخریب دکور‌ها به‌معنای تیرخلاص به این برنامه است.
حکایت تلخ ستاره مربع
همان روز‌هایی که عادل فردوسی‌پور حاضر نشد مخاطبان برنامه‌اش را با ستاره‌مربع‌های گران‌قیمت سرکیسه کند، تیشه به ریشه خودش و برنامه‌اش در تلویزیون زد. 90 در هفته حدود 2 میلیون پیامک داشت و حدود 8 میلیون مخاطب ثابت پیامکی برنامه‌اش برای هر بخش بازرگانی شبیه یک لقمه چرب و نرم بود، اما او نمی‌خواست با یک ستاره‌مربع ناقابل ناشی از اعتماد مخاطبان به برنامه‌اش، روزانه 500 تومان از جیب آن‌ها به جیب برخی از اپلیکیشن‌ها واریز کند و نتیجه این مقاومت هم همین است که می‌بینید: حذف. پایان داستان 90 با همکاری فشار‌های خارج از سازمان و بهانه‌های اقتصادی رقم خورد. در دورانی که سرنوشت همه چیز با پول رقم می‌خورد، 90 انگار نباید مصون بماند.
مسعود میر
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تماشای این قسمت از «عصر جدید» به همه توصیه نمی‌شود

چهره ها/ تیپ متفاوتِ مادر سریال های تلویزیونی

چهره ها/ محمدحسین میثاقی با قیافه شیطنت آمیزش

چهره ها/ خاطره دور مژده لواسانی در ساحل دریا

چهره ها/ معاشرت سهراب پورناظری با سعدی!

چهره ها/ قیافه ژولیده پولیده امیر مقاره به سبک غارنشینان!

کتایون ریاحی : دوست دارم در فیلمی مرتبط با افغانستان بازی کنم

چهره ها/ خانم بازیگر به یاد بالا برره ای ها

تارنوازی بازیگر سریال دلدار به همراه پسر نوزادش

چهره ها/ سید بشیر حسینی در کنار جمعی از اساتید ارتباطات

جبار آذین: سوژه‌های «گاندو» ملی است

بازیگر فیلم تایتانیک در کنار پدرش

چهره ها/ همسر علی معلم روی دیوار مشغول خوردن شاه توت!

چهره ها/ ریحانه پارسا آماده برای دعوا!

یاد جمشید مشایخی با دیالوگ معروف فیلم «سوته‌دلان» گرامی داشته شد

ثریا قاسمی و لعیا زنگنه پس از 24 سال دوباره همبازی شدند

«عروس تاریکی» به «بوی باران» تغییر نام داد

حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد/ توضیحات برنامه «وقتشه»

مروری بر آثار پوران درخشنده در هندوستان

رویکرد مشاعره تلویزیون تغییر کرد

لیدی گاگا در کنار پدرش

پیام دهکردی: سریال امنیتی ساخته نمی‌شود چون برخی می‌ترسند!

چهره ها/ سام قریبیان عکس جوانی های پدرش را منتشر کرد

چهره ها/ وقتی پندار اکبری و دوستش گم شده اند!

چهره ها/ همسر کمال کامیابی نیا، جنتلمن واقعی را معرفی کرد!

بغض امین حیایی برای از دست دادن خواهرش

شاهرخ خان و پسرش صداپیشه انیمیشن «شیرشاه» می‌شوند

بازیگر «زیر آسمان شهر» به سرطان مبتلا شد

چهره ها/ سلفی آینه ای همسر مهران غفوریان با دخترش

رامبد جوان را ریز ریز کنید

پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران

ماجرای رایان و حفظ کردن ضرب المثل های ایرانی

چهره ها/ تشکر سید جلال حسینی از برانکو

چهره ها/ فریبرز عرب نیا با نگاه های مختارگونه

کم محبتی محمدرضا هدایتی به همسرش

چهره ها/ دختر کوچولویی که کیمیا علیزاده آینده روشنی در تکواندو برایش می‌بیند

چهره ها/ اشتباهی که ویکی‌پدیا درباره جواد رضویان کرد

میلیاردرهای‌ معاف‌ از مالیات

«جیمز باند» مصدومیت را دور می‌زند؟

سریال گاندو چطور سریالی است؟

شباهت جالب جورج کلونی به پدرش

بازگشت گمشده‌ای به نام بهروز بقایی به خانه تئاتر

راز تردستی‌های منتالیست عصر جدید فاش شد!

چهره ها/ خاله شادونه با لباس محلی

ستارگان هالیوودی جوان می‌شوند!

چهره ها/ مژده خنجری همراه همسرش و دوستانشان

چهره ها/ بزرگترین هنرِ روناک یونسی

پای داعش به سریال گاندو باز شد

چهره ها/ ژست گلدان به بغل شبنم مقدمی در سریال هیولا

چهره ها/ حسرت مریم مومن برای حذف رشیدپور و فردوسی‌پور از تلویزیون