پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

حقایق جالب در مورد تفلیس و تور تفلیس فرهنگی اجتماعی

حقایق جالب در مورد تفلیس  و تور تفلیس

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین: تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده است، ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدکس شرقی به‌حساب می‌آید.
نام تفلیس و تور تفلیس در زبان گرجی، «تبیلیسی» است که از واژه تبیلی به معنای گرم مشتق شده است. از آنجایی‌که تفلیس یکی از مراکز مهم فرهنگی اسلام به شما می‌آمد، با نام عربی خود یعنی تفلیس یا طفلیس مشهور شد، البته در زبان فارسی این شهر تفلیس نوشته و خوانده می‌شود. به خواسته دولت گرجستان دستور تغییر نام این شهر به نام اصلی آن داده شد، ولی هنوز هم در کشورهایی مثل ایران، ترکیه، آلمان، قزاقستان و کشورهای عربی این شهر تفلیس خوانده می‌شود.
1- تاریخچه سکونت در این منطقه به دوران باستان برمی گردد
اولین مورد از حقایق جالب در مورد تفلیس به تاریخچه سکونت انسان در این منطقه اشاره دارد. طی کشفیات انجام شده مشخص شده که از دوران باستان در این منطقه مردمانی ساکن بوده اند. سکونتگاه های باستانی در نزدیکی منطقه قدیم تفلیس تا حد زیادی به خاطر توسعه مسیر تجاری در این حوالی به وجود آمده است. با این حال، ادعا می شود که شاه واختانگ در جریان شکار و خوشگذرانی به طور کاملا تصادفی این سرزمین را کشف کرد و از آن جا که این سرزمین چشمه های آب گرم زیادی داشت شاه تصمیم گرفت در این منطقه شهری بنا بنهد که در حقیقت همان تفلیس امروزی است. جالب است بدانید که نام تبیلیسی (دارنده چشمه های آب گرم) به همین خاطر بر این شهر گذاشته شده است. بر طبق کشفیات باستان شناسان سرزمین تفلیس در دوران باستان و در حدود قرن های 1 و 2 بعد از میلاد هم ساکنینی داشته است و محل زندگی بوده است.
2- یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان در تفلیس قرار دارد
تفلیس مملو از کلیساها و مکان های مذهبی تاریخی و قدیمی است و در حقیقت، این کلیساها بخشی مهم از جاذبه های گردشگری تفلیس را تشکیل می دهند. در بین تمام کلیساها، کلیسای آنچیسخاتی در حقیقت قدیمی ترین کلیسای تفلیس است. این کلیسای تاریخی توسط پسر شاه واختان گورگاسالی و در قرن ششم ساخته شده است و یک کلیسای ارتدوکس به حساب می آید. یکی از نکات جالب در مورد کلیسای آنچیسخاتی معماری آن است که با تمام کلیساها و مکان های مقدس در تفلیس کاملا متفاوت است. در سفر به تفلیس پیشنهاد می کنیم حتما از این کلیسای تاریخی و باشکوه هم دیدن کنید.
3- بخشی از شهر قدیم تفلیس به سیدآباد شهرت دارد!
یکی از حقایق جالب در مورد تفلیس این است که در منطقه تاریخی شهر، محله ای به نام سیدآباد وجود دارد و دلیل این نام گذاری هم زندگی سیدهای ایرانی در این محله بوده است. شهر تفلیس در اصل منطقه آبانتوبانی تا مجسمه سیصد آراگاولی را در بر می گرفت. اما در قرن هفدهم، پسر شاه عباس اول گروعی از سیدهای ایرانی را به این منطقه آورد و در تفلیس ساکن کرد. این منطقه که روزگاری محل زندگی سیدها بوده است امروزه به سیدآباد شهرت پیدا کرده اند.
4- منطقه خارج از حصارهای شهر «بیرون شهر» نامیده می شد
جالب است بدانید که مناطق امروزی میدان آزادی، خیابان روستاولی، پوشکین و خیابان باراتاشویلی که امروزه مناطق مرکزی و توریستی تفلیس هستند روزگاری بیرون شهر نامیده می شدند. در آن زمان حصارهایی دورتادور شهر وجود داشت که محدوده شهر تفلیس را مشخص می کرد و چون این مناطق در آن زمان آن سوی دیوارهای قرار داشتند بیرون شهر نامید می شدند! در طول قرون وسطی، اشراف و نجیب زاده های گرجی شروع به ساخت و ساز در این مناطق کردند و قصرها و عمارت های باشکوه و زیبایی در این جا ساختند. اولین مراکز تجارت و خرید، کاروانسراها و … همگی در این بخش از شهر ساخته شده اند. به این ترتیب، یکی از حقایق جالب در مورد تفلیس این است که مناطقی که روزگاری بیرون شهر محسوب می شدند به بخش هایی مهم و حیاتی از شهر تفلیس تبدیل شدند.
5- اولین چاپخانه در تفلیس
یکی دیگر از حقایق جالب در مورد تفلیس تاسیس نخستین چاپخانه در این شهر است. در ابتدای قرن هجدهم، واختانگ ششم، جانشین شاه کارتلی نخستین چاپخانه را در شهر تفلیس تاسیس کرد. در سال 1709 اولین کتاب که یک انجیل بود در تفلیس چاپ و منتشر شد و در سال 1712 این چاپخانه مبادرت به چاپ دومین کتاب به نام شوالیه پلنگینه پوش، که یک حماسه مشهور گرجی نوشته شوتا روستاولی است منتشر شد. ساختمان این چاپخانه در حد فاصل کلیسای آنچیسخاتی و کلیسای جامعه سیونی قرار دارد. امروزه آن چه که از این چاپخانه قدیمی به جا مانده است به عنوان یادبود نخستین چاپخانه تفلیس در نظر گرفته می شود.
6- شهر تفلیس آرام آرام به شهری اروپایی تبدیل می شود
تفلیس شهری آرام و کوچک بود تا این که در زمان پادشاهی کارتلی-کاختی و از سال 1801 به بخشی از امپراتوری شوروی تبدیل شد. قوانین و مقررات جدید به سرعت در تفلیس اعمال شد تا این شهر را به شهری مدرن و پیشرفته تبدیل کنند. معماری ساختمان ها و بناهای این دوره به خوبی نشان دهنده سبک معماری کلاسیک در اروپا و روسیه هستند. همچنین، مولفه های گرجی مثل بالکن های چوبی، دکورهای شیشه ای، راه پله های مدور و مارپیج و راهروهای نقاشی شده و زیبا هم به این سبک ها اضافه شدند. به این ترتیب تفلیس از یک شهر کوچک به شهری مدرن و اروپایی با ساختمان ها و بناهای باشکوه و مهم تبدیل شد.
7- اولین وسیله حمل و نقل عمومی تفلیس
کونکا (Konka) تراموا و قطاری قدیمی بود که توسط اسب و روی ریلی باریک کشیده می شد. اولین وسیله حمل و نقل عمومی در تفلیس هم در حقیقت یک کونکا بود که در سال 1883 در شهر تفلیس رونمایی شد. این قطار ظرفیت جابجایی 20 مسافر را داشت و به دلیل استقبال گسترده مردم از این وسیله، در عرض دو سال قطار کونکا مسافتی به طول 16 کیلومتر را پوشش داد. در سال 1912 طول مسیری که این قطار دربرمی گرفت به 45 کیلومتر افزایش پیدا کرد.
8. تفلیس در هزاره چهارم تا سوم پیش از میلاد مسکونی شد، برای اولین بار در سالنامه قرن چهارم میلادی از تفلیس به‌عنوان قلعه-شهر نام برده شد.
9. تفلیس برخلاف بسیاری از شهرهای گرجستان سیستم مرکزی گرمایش آب در سطح معماری شهری و ساختمان‌ها ندارد. بسیاری از ساکنان از بخاری‌های برقی یا گازی برای گرمایش استفاده می‌کنند. به همین دلیل ساکنان شهر برای حمام کردن زمان زیادی را در حمام صرف می‌کنند.
10. حمام‌های قدیمی در سطح شهر تفلیس و تور تفلیس قرار دارد که با هر حمام قدیمی که تاکنون دیده‌اید، فرق دارد. به دلیل اشباع گوگرد و برخی مواد معدنی در آب این شهر، آب تمام حمام‌های قدیمی درصد قابل توجهی گوگرد در خود دارد، به همین دلیل است که در بسیاری از محل‌های قدیمی تفلیس بویی شبیه به تخم‌مرغ گندیده به مشام می‌رسد.
11. به گزارش سفر باتو ، همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، معنای واژه تفلیس یا همان تبلیس به زبان گرجی، واژه گرم است. بر اساس افسانه‌هایی روزی واختانگ یکم بنیان‌گذار تفلیس در حال شکار بوده است و چشمش به‌گونه‌ای نادر از پرندگان می‌افتد، او پرنده را با تیر شکار نمی‌کند، بلکه او را اسیر می‌کند و زنده در بخارآب می‌اندازد و به‌اندازه‌ای آب را گرم می‌کند تا پرنده از گرما می‌میرد. برخی معتقد هستند به همین دلیل نام این شهر تفلیس، به معنای گرم است.
12. به مدت 400 سال پایتخت گرجستان شهر منطقه عرب‌نشین تفلیس با نام امارت تفلیس بود، امروز به‌وضوح می‌توان تأثیر فرهنگ و هنر اسلامی را در بخش‌هایی از تفلیس دید.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پورمختار: انتخابات شورایاری‌ها در قانون جایگاهی ندارد

علت پیگیری نشدن حقوق عامه از سوی وکلا چیست؟

وزیر کشور: بیت کوین فعلا غیرقانونی است

20 درصد صنعت کشور در تهران قرار دارد

پارلمان اصلاحات به شورای هماهنگی برمی‌گردد

ایران در طول تاریخ اصلی ترین حافظ امنیت خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان بوده و خواهد بود

شیخ نعیم قاسم: در هر جنگی قطعا پیروز خواهیم شد

حمله دوباره ترامپ به نمایندگان زن کنگره آمریکا

6 نفر از طرفداران شیخ زکزاکی به شهادت رسیدند

عزیز محمدی: جام شهدا قطعاً برگزار می‌شود

نشست فوق العاده برجام شش مرداد در وین

جدیدترین ادعای داماد ترامپ علیه ایران

مرگ 3 نفر داخل چاه 15 متری

پول پروپیچ را دادند، شاخ غول که نشکستند!

ظریف: آمریکایی ها را 40 سال دیگر نیز مایوس خواهیم کرد

کنایه حاجی دلیگانی به منتقدان «گاندو»

چهره ها/ تبریک کمدین خنداننده شو به رامبد جوان

چهره ها/ مریم معصومی با ابروهایی ترسناک!

چهره ها/ ژست متفکر و آرام شیوا طاهری

چهره ها/ مهدی یراحی به همراه گروه موسیقی اش

چهره ها/ حامد کمیلی به پژمان و سام پیوست

واکنش علی ضیا به ماجرای آتش سوزی در تهران و سوختن اسناد مهم

چهره ها/ عکس تکراری معصومه کریمی با حال خوب

گرامیداشت حبیب‌الله کاسه‌ساز در دومین سالگرد درگذشت

چهره ها/ روشنک عجمیان و دلتنگی هایش

چهره ها/ شیلا خداداد روی جلد مجله انگلیسی زبان رفت

چهره ها/ تبریک سپند امیر سلیمانی برای پدر شدن رامبد جوان

چهره ها/ ریحانه پارسا در کنار علی اوجی و گروه جدید

افشای جزئیات پیشنهاد رئال مادرید به نیمار

پاسخ سپاه به مجلس درباره دوتابعیتی ها

آرای ثانویه کمیته انضباطی برای بازی پرسپولیس و سپاهان

رونمایی کرار از مشتری‌های ایرانی‌اش

واکنش ترامپ به بازداشت جاسوسان سیا در ایران

آدام ژوبین مجری و ناظر اجرای تحریم‌های ایران

جزئیات خارج شدن قطار از ریل در اندیمشک

هانت: دنبال تقابل با ایران نیستیم

مستند شکار جاسوس‌ها امشب روی آنتن شبکه یک

ترامپ: توافق با ایران دارد برایم دشوارتر می شود

آمانو پنج روز پیش مرده بود؛ امروز اعلام کردند

اهداف احتمالی سفر«عبدالمهدی» و «بن‌علوی» به تهران

چهره ها/ خانم بازیگر و آغازی که پایان ندارد!

چهره ها/ دو یار و برادر همیشگی سینمای کمدی

چهره ها/ فیس اپ واقعی وحید شیخ زاده!

افسانه کمالی: دلم می‌خواهد که روی ژانر ترس کار کنم

ساخت دردسرهای عظیم3 به شرط حضور جواد عزتی

ماجرای آشنایی پوریا فیاضی، بازیکن تیم ملی والیبال با همسرش

مستند «شکار جاسوس‌ها» امشب روی آنتن شبکه یک

چهره ها/ تبریک مارال فرجاد برای تولد سام درخشانی

چهره ها/ مریم وطن پور وقتی خاله قاصدک نیست

چهره ها/ بازیگر وضعیت سفید 100 ساله شد!