پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

افشاگری المانیتور از پشت‌پرده اقدام آمریکا علیه ایران مقاله

افشاگری المانیتور از پشت‌پرده اقدام آمریکا علیه ایران

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه - ایرنا / تارنمای المانیتور در مطلبی نوشت: تمدید نکردن معافیت ها برای خریداران نفت ایران از سوی واشنگتن، با هدف فشار بر تهران برای خروج از توافق هسته ای با 1+5 تا پیش از اکتبر 2020 ، یعنی پایان تحریم تسلیحاتی ایران توسط سازمان ملل، اجرا می شود.
"لورا روزن" از خبرنگاران این تارنمای آمریکایی روز سه شنبه در مطلبی با عنوان "آمریکا معافیت های تحریم نفتی را پایان می دهد تا تهران را مجبور به خروج از توافق هسته ای کند" افزود: دولت "دونالد ترامپ" روز گذشته در گامی تازه که از سوی متحدان کلیدی آن با هدف مجبور کردن تهران جهت ترک توافق هسته ای قلمداد شد، اعلام کرد دیگر معافیت تحریم های نفتی 8 کشور تمدید نمی شود.
"مایک پمپئو" وزیرخارجه ایالات متحده پس از این اعلام، در جمع خبرنگاران در وزارت امور خارجه گفت:"هدف ساده است؛ محروم کردن یک رژیم غیرقانونی از منابعی که سبب بی ثباتی خاورمیانه شده است".
اما متحدان اروپایی ترامپ این تازه ترین حرکت دولت ترامپ در راستای کارزار فشار حداکثری را به عنوان اقدامی مبهم برای مجبور کردن تهران جهت خروج از برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) می بینند.
یک دیپلمات اروپایی که خواست نامش فاش نشود، در این مورد گفت: "فکر می کنم که هدف [دولت ایالات متحده] ائتلاف جهانی علیه ایران است و برای انجام این کار، آنها قصد دارند ایران را مجبور به قصور در برجام کنند، اما اینگونه تلاش ها تاکنون به طور کامل شکست خورده است".
این دیپلمات اروپایی افزود:"اگر سیاست تغییر رژیم هدف دولت ایالات متحده باشد، این سیاست همانند دیگر خط مشی هایش شکست خورده است."
به گزارش ایرنا، بر اساس گزارش موسسه پژوهش های بین المللی صلح استکهلم(سیپری)، طبق مفاد برجام، تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران بین 5 تا 8 سال پس از تصویب برجام برداشته خواهند شد و اگر تائید صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از تاریخ های مذکور اعلام شود، لغو تحریم های تسلیحاتی زودتر انجام خواهد شد.
"علی واعظ" مدیر ایران درگروه بحران بین الملل گفت:"دولت ترامپ احساس می کند زمان چندانی برای فروپاشی برجام تا پیش از اکتبر 2020 (مهرماه 99) ندارد که بر این اساس و بنا به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران می تواند سلاح های متعارف بخرد".
واعظ افزود:"حس من این است که به طور کلی به دلیل این واقعیت که فشار حداکثری، کمترین نتایج را به دست آورده وزمان در حال از دست رفتن است،بنابراین دولت ترامپ می خواهد همه قدرت خود را برای از میان بردن توافق هسته ای تا پیش ازاکتبر 2020 که براساس آن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران برداشته می شود، بکار گیرد.
پمپئو هم در مورد اینکه آیا هدف از افزایش فشار برای رساندن صادرات نفت ایران به صفر، آوردن تهران به پای میز مذاکره و ایجاد توافقی جامع و گسترده تر از برجام است یا خیر؟؛ توافقی که شامل آزمایش های پی در پی موشک های بالستیک ایران و حمایت ازگروه های شبه نظامی چون حزب الله می شود، گفت: "اگر آنها (ایران) آماده باشند که به پای میز مذاکره بیایند و بر سر آن مسائل به نتیجه برسیم، این فوق العاده است. اما اگر اینگونه نباشد این کارزار فشار حداکثری که با خروج رئیس جمهوری (ترامپ) از برجام آغاز شد، ادامه خواهد داشت و ما برای اینکار ائتلاف بزرگ جهانی ساخته ایم؛ شرکای ما در کشورهای حوزه خلیج فارس، اسرائیل و بسیاری از کشورهایی که در کنار ما برای رسیدن به این اهداف کار می کنند، همراه ما هستند."
پمپئو ادامه داد:"معافیت های کاهش قابل توجه(SREs) برای هشت وارد کننده نفت ایران که در ماه نوامبر(آبان) سال گذشته اجرا شد، در1 ماه مه (11اردیبهشت) به پایان می رسد و دیگر تمدید نمی شود. وی افزود: 3 کشور از 8 کشور که 180 روز معافیت تحریم دریافت کرده بودند، یعنی یونان، ایتالیا و تایوان، همین حالا هم واردات نفت ایران را به صفر رسانده اند. اما 2 وارد کننده بزرگ نفت ایران یعنی هند و چین مانند ترکیه، کره جنوبی و ژاپن دیگر از این تحریم ها معاف نیستند.
"مولود چاووش اوغلو" وزیر خارجه ترکیه، این حرکت ایالات متحده را محکوم کرد وگفت:"چنین تصمیمی به مردم ایران آسیب می رساند".
چاووش اوغلو درتوییتر نوشت:"تصمیم ایالات متحده برای پایان معافیت های تحریمی، در خدمت صلح و ثبات منطقه ای نخواهد بود و در عوض به مردم ایران آسیب می رساند. ترکیه تحریم های یک جانبه و تحریم های مربوط به نحوه برقراری روابط با همسایگان را رد می کند."
"ریچارد نفیو"مذاکره کننده پیشین هسته ای با ایران، دراین خصوص گفت:"تصمیم دولت ترامپ برای تمدید نکردن معافیت ها تعجب برانگیز نیست، اما می تواند واکنش های شدید مصرف کنندگان نفت ایران را در پی داشته باشد".
نفیو که در حال حاضر در دانشگاه کلمبیا فعالیت دارد به المانیتور گفت:"فکر می کنم ما با چین، هندوستان و ترکیه به یک نقطه شکست واقعی می رسیم."
نفیو ادامه داد:"اگر چه پمپئو امروز این تصمیم را اعلام کرد، اما این حال "جان بولتون" مشاور امنیت ملی بود که برای تمدید نکردن معافیت ها فشار وارد کرده بود و حال آنکه برخی در وزارت امور خارجه مخالف چنین اقدامی بودند".
نفیو افزود: "در نهایت افراد بولتون بودند که در این کار موفق شدند و مهم نیست که دولت چگونه قرار است با این موضوع کنار بیاید".
ناگفته نماند دولت ترامپ ماه گذشته و در تاریخ 19 مارس (28 اسفند)، یک معافیت 90 روزه دیگر به عراق برای واردات برق ایران اعطا کرد.
یک مقام آمریکایی دراین خصوص گفت:"انتظار می رود دولت ترامپ چنین معافیتی را برای افغانستان در راستای ادامه واردات انرژی از ایران قائل شود". این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود در گفتگو با المانیتور افزود: "فرآیند معافیت عراق و افغانستان متفاوت است. معافیت های تحریمی آنها از مقررات قانونی کمی متفاوت نشات می گیرد".
وی ادامه داد: "مشکل این است که برق و گاز قابل جایگزینی نیستند؛ آنها نمی توانند از جاهای دیگری این منابع را بخرند. "
وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرده که پمپئو روز دوشنبه با "عادل عبدالمهدی" نخست وزیر عراق و "اشرف غنی" رئیس جمهوری افغانستان، تماس گرفته است.
"خالد الفالح" وزیر انرژی عربستان هم دراین خصوص گفت: "عربستان سعودی مراقب بازارهای نفتی است تا منابع لازم را تامین کند".
وی با ارسال بیانیه ای به خبرنگاران سعودی گفت:"در چند هفته آینده، عربستان با سایر کشورهای تولید کننده و کشورهای کلیدی مصرف کننده نفت همکاری خواهد کرد تا از یک بازار نفت متعادل و پایدار برای منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان و همچنین ثبات اطمینان حاصل کند."
ترامپ هم به سعودی ها و کارتل اوپک گفته تا کمبود نفت ایران را جبران کنند تا ایالات متحده آن را از بازار نفت خارج کند.
ترامپ همچنین به ایران هشدار داد که به "جان کری" وزیر خارجه پیشین ایالات متحده گوش ندهد، این هشدار در پی خشم برخی مقامات پیشین دولت آمریکا از مخالفان برجام بوده است.این مقامات به نظر می رسد به ایران گفته اند می تواند تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در 2020 منتظر بماند چرا که نامزدهای دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا گفته اند دوباره به توافق هسته ای با ایران باز می گردند.
سخنگوی کری در این خصوص گفت وی هیچ نظر فوری در مورد گفته ای اخیر ترامپ ندارد.
"تارنمای المانیتور از فوریه 2012 توسط "جمال دنیل" یکی از عرب‌های آمریکایی تبار در واشینگتن، دی.سی. پایه گذاری شد. المانیتور به جمع‌آوری گزارش و تجزیه و تحلیل در مورد خاورمیانه از جمله خلیج فارس، مصر، ایران، اسرائیل، دولت فلسطین و دیگر کشورها می‌پردازد. این تارنما با رسانه‌های بزرگ خبری در خاورمیانه نیز همکاری می‌کند".
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بدون موضوع خراسان/ سریال خارجی، الگوی رسانه ملی

سرمقاله کیهان/ تصمیم امروز بر مبنای تجربه دیروز

سرمقاله وطن امروز/ لطفاً یک‌بار دیگر تا 60 بشمارید!

سرمقاله شرق/ بخت‌آزمایی با آمریکا

سرمقاله اعتماد/ رابطه با چین

سرمقاله ایران/ ضرورت افزایش تاب‌آوری ملی

سرمقاله دنیای اقتصاد/ دولت در بزنگاه انتخاب

سرمقاله رسالت/ دولت فعّال یا قوّال

سرمقاله فرهیختگان/ حکایت نفس گرم یک مرد از پشت قاب تلویزیون

خودروهای تاناکورایی در راه ایران؟

تبعات جاخالی‌دادن مقابل ایران چیست؟

افشاگری المانیتور از پشت‌پرده اقدام آمریکا علیه ایران

عیدی ها، بهانه ای برای شروع یک چالش اقتصادی

درهای گشوده ایران برای تنش زدایی با سعودی

صهیونیست‌ها بر مدار شکست

هدف اینستکس نمایش استقلال از آمریکاست نه تسهیل تجارت با ایران

ایران قدرتی تصمیم‌ساز و تأثیرگذار

فیفا اجازه استفاده از VAR ایرانی را می‌دهد؟

120 روز از بازداشت غیر‌قانونی دیپلمات ایرانی در اروپا گذشت

حمایت‌متحدان‌امریكا از ایران

متنی که در حاشیه گم شد

قبض و بسط اختیارات رهبری در قانون اساسی

مردم‌سالاری دینی؛ دموکراسی منهای لیبرالیسم /مطالعه تطبیقی تقسیم قدرت در ایران و آمریکا

ایران العبادی را به علت موضعش درباره تحریم‌ها، تنبیه می‌کند

«ناتوی عربی» عملا ممکن نیست/ آمریکا سیاست خاورمیانه‌ای خود را تغییر دهد

شیر و خورشیدمان را چه شد؟

جنگ برای نفت از كركوك تا حیفا

از شکست سخت تا شکست نرم داعش

تضعيف ناتو؛ مهمترين نتيجه سياست اول آمريکاي ترامپ

كشف مفروضات و استراتژي هاي پنهان در سخنان محور رسانه اي طيف احمدي نژاد

ترامپ نمي تواند هم دوست پوتين باشد و هم در برابر ايران بايستد

متن نامه خودکشي مدير مالي حزب کارگزاران

الوطن سعودي مدعي شد: ايران ميان ديپلماسي رئيس جمهور و تهديدات سپاه گرفتار شده است

نشنال اينترست: سازنده ترين و موثرترين دوران براي ديپلماسي ايران و آمريکا ‌

جنايت داعش در فرانسه و لبنان و رفتار دولت ما

مقاله روزنامه اردني درخصوص نفوذ بي سابقه ايران در كشورهاي عربي

روزهاي پُر کار ديپلمات ها و چشم انداز مذاکرات هسته اي/ حمزه عالمي

زني که عراق را ساخت

پهباد ايراني عليه داعش

توسعه پهپادها

مقام معظم رهبري:ارتش دهها ميليونى بايد عملى شود

انتخابات ـ خلق حماسه سياسي/ حسن حسن خاني

پوست موز غرب، زير پاي رسانه هاي انتخاباتي/ مصطفي آقامحمدلو

رييس جمهور بايد پاي مردي داشته باشد/دکتر خليل عليمحمد زاده