پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

اسرائیلیات خرابکاری در فجیره تحلیل ویژه سیاسی

اسرائیلیات خرابکاری در فجیره

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
اسرائیلیات خرابکاری در فجیره
k ١٢
٠
روزنامه جوان / متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
پس از چند ساعت از انتشار اخبار ضد و نقیض درباره انفجار در بندر فجیره بالاخره مقامات اماراتی یک شنبه شب این اتفاق را تأیید و آن را اقدامی خرابکارانه اعلام کردند، ولی از افشای جزئیات کامل این حادثه خودداری کردند. وزارت خارجه امارات در بیانیه خود گفته است: «جامعه جهانی باید مسئولیت منع تلاش‌ها برای آسیب زدن به خطوط کشتیرانی را بر عهده بگیرد». دولت امارات تأکید کرده که «عملیات مخرب، امنیت و صلح جهانی را تهدید می‌کند». رسانه‌های عربی گزارش داده‌اند که تیم حقیقت‌یاب بین‌المللی عازم بندر فجیره شده است و جزئیاتی از عاملان اقدام منتشر نشده و گمانه‌زنی‌ها در این باره ادامه دارد. وزارت خارجه عربستان سعودی هم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حادثه بندر فجیره، آن را تهدیدی برای دریانوردی و امنیت جهانی دانست. بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه تأکید کرد: «چنین رفتار‌های غیرمسئولانه می‌تواند به افزایش تنش و درگیری در منطقه بینجامد و منافع ملت‌ها را با خطر بزرگی مواجه سازد». سکوت مقامات اماراتی و افشا نکردن ابعاد این حادثه، ابهامات زیادی را حول این مسئله ایجاد کرد و سبب شد تحلیلگران و کارشناسان فرضیه‌های مختلفی را در این باره مطرح کنند. فایز الدویری، تحلیلگر مسائل استراتژیک و نظامی، می‌گوید: «هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر اینکه کشتی‌ها در معرض حمله نظامی قرار گرفته‌اند وجود ندارد». وی می‌افزاید: «وقوع انفجار‌ها داخل کشتی‌ها حکایت از آن دارد که طی یک برنامه حساب شده، مواد منفجره وارد این کشتی‌ها شده است.» عمر عیاصره، نویسنده و تحلیلگر سیاسی به این مسئله اشاره کرد که «امارات در حال پرداخت هزینه رفتارهایش در منطقه است، چرا که این کشور در بسیاری از پرونده‌ها، از جمله محاصره ایران و جنگ یمن و لیبی، دخالت می‌کند». بر اساس گزارش‌های منتشر شده، یکی از نفتکش‌ها برای صادرات نفت به امریکا بارگیری شده بود و در این حادثه آسیب جدی دیده است. دولت نروژ گفته است که کشتی نفتکش آندره ویکتوریا متعلق به این کشور در انفجار فجیره بر اثر اصابت شیء ناشناس آسیب جدی دیده است.
شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی درباره ابعاد منطقه‌ای این حادثه نوشت: «حادثه بندر فجیره هشدار به دولت‌هایی است که از تنش با ایران حمایت می‌کنند و اینکه نباید تنها نگران تنگه هرمز بود بلکه چنین رخداد‌هایی می‌تواند به دیگر مناطق از جمله دریای عمان نیز گسترش یابد». باتوجه به اینکه بندر فجیره بزرگ‌ترین بندر نفتی در خلیج فارس و دومین بندر نفتی در سطح جهان است، هر گونه ناامنی در صادرات نفت از این بندر می‌تواند در امنیت منطقه اخلال ایجاد کند. تجربه ثابت کرده است که ناامنی در خلیج فارس به سود هیچ طرفی نیست، اما برخی طرف‌ها در این میان آسیب‌پذیرترند.
رد کردن نقش ایران
با توجه به تنش‌های به وجود آمده بین ایران و امریکا در هفته‌های اخیر و جنگ لفظی مقامات دو طرف، برخی با موج‌سواری روی حادثه بندر فجیره، در شبکه‌های اجتماعی انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته و سعی کردند ایران را عامل این خرابکاری معرفی تا واشنگتن را مجاب به اقدام علیه ایران کنند. مقامات وزارت خارجه ایران پس از تأیید حادثه از سوی مقامات اماراتی، نگرانی و تأسف خود را نسبت به این مسئله ابراز داشتند. هرچند اتهام زنی‌ها به ایران بیشتر از سوی عناصر عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی حمایت می‌شود، اما بسیاری از تحلیلگران نقش ایران در این خرابکاری را رد کرده‌اند. به گزارش شبکه المیادین، پائولو وان شیراک، رئیس مرکز تحقیقات سیاست بین‌الملل واشنگتن گفت که هیچ نشانی از دست داشتن ایران در حادثه خرابکاری نفتکش‌های فجیره وجود ندارد. همچنین مکرم خوری مخول، مدیر مرکز اروپایی در زمینه پژوهش‌های افراط‌گرایی در «کمبریج» سناریوی گرفتار کردن و متهم کردن را بعید دانست. مخول تصریح کرد: «کسی که اقدام به این عملیات کرده است موفق به پایین آوردن فتیله جنگ در آینده در منطقه شده است». فیصل عبدالساتر، تحلیلگر سیاسی گفته است: «چه بسا گروه‌های تروریستی در این جریان دخالت داشته باشند، تا به این وسیله منطقه را شعله‌ور کنند. اما بعید است که طرف‌های ایرانی پشت این عملیات باشند، چرا که امریکایی‌ها مراقب تمام تحرکات در منطقه هستند». سمیر مدنی، فعال توئیتری گفته است: «تاکنون ندیده‌ام که مقامات امارات و عربستان سعودی درباره این خرابکاری انگشت اتهام را به سمت ایران گرفته باشند، ولی در مورد اینکه ایران حتی خیال این کار را داشته باشد تردید دارم.»
رد پای اسرائیل
در شرایطی که صهیونیست‌ها همواره ایران را به خرابکاری در منطقه متهم می‌کنند، کارشناسان منطقه بر این باورند که به احتمال زیاد رژیم صهیونیستی در پشت خرابکاری انفجار‌های بندر فجیره قرار دارد. طارق ابراهیم، کارشناس امور خلیج فارس در لبنان با بیان اینکه خرابکاری در فجیره نمی‌تواند کار ایران باشد، گفت: «در فجیره یک پایگاه مهم امارات وجود دارد و نیز چندین مرکز کنترل و دیده‌بانی نظامی امریکا قرار دارند که فعالیت ایران در خلیج فارس را رصد می‌کنند». ابراهیم تصریح کرد که طرفی که این اقدام را انجام داده غیرایرانی است و هدفش ضربه زدن به قدرت اقتصادی ایران و کشور‌های حاشیه خلیج فارس است. این کارشناس امور خلیج فارس تأکید کرد: «بعید نیست که طرف اسرائیلی پشت این عملیات باشد، زیرا این رژیم از توان لجستیک و اطلاعاتی لازم برای انجام آن برخوردار است». محمد عباس، کارشناس مسائل نظامی در بیروت، در مصاحبه با شبکه المیادین گفت: «به احتمال زیاد اسرائیل عامل این عملیات است، زیرا رژیم صهیونیستی در دکترین امنیتی و راهبردی خود، همواره به دنبال به راه انداختن مناقشه و درگیری بین کشور‌های منطقه است. همه ما می‌دانیم که سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی، همواره از هر مناقشه‌ای بین کشور‌های عربی برای ایجاد شکاف بین آن‌ها استفاده می‌کند. هدف دیگر این رژیم، به راه انداختن نزاع در داخل کشور‌های منطقه است». عباس افزود: «رژیم صهیونیستی ممکن است با این عملیات تلاش کند، امریکا را به اتخاذ تصمیمات شدیدتر در برابر ایران سوق دهد که البته لزوما به معنای جنگ نیست. البته عربستان هم در این باره منافعی دارد. در واقع عربستان و اسرائیل منافع مشترک در این باره دارند. عربستان و رژیم صهیونیستی، تمایل دارند که امریکا به نیابت از آن‌ها با ایران بجنگد». عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی‌الیوم هم گفت: «کسی که در پشت پرده این حمله قرار دارد، دارای قدرت اطلاعاتی بالایی است و توانسته است اهداف دریایی را با دقت بالایی مشخص کند و در تدابیر امنیتی امریکا، فرانسه، امارات و عربستان نفوذ کند. اسرائیل از چنین تنش‌آفرینی در منطقه سود می‌برد، زیرا اسرائیل خواهان وقوع جنگ است.
اظهارات این کارشناسان درحالی است که هفته گذشته مقامات صهیونیستی مدعی شدند که تل‌آویو اطلاعاتی در مورد طرح ایران برای حمله به منافع امریکا در خلیج فارس به امریکا منتقل کرده بود و اعزام ناو‌های امریکایی هم به خاطر این اطلاعات اسرائیل بوده است. اسرائیل و عربستان سعودی همواره مقامات واشنگتن را به حمله نظامی علیه ایران تحریک کرده‌اند، اما امریکایی‌ها می‌گویند که حاضر به جنگ با ایران نیستند. اسرائیلی‌ها در امارات نفوذ زیادی دارند و با عنوان صاحبان شرکت‌های بازرگانی و اقتصادی نفوذشان را در امارات افزایش داده‌اند. اسرائیلی‌ها در سال‌های اخیر برای اولین بار یک دفتر نمایندگی دیپلماتیک در ابوظبی پایتخت امارات افتتاح کردند. در فوریه 2017 مقامات اماراتی گزارش‌هایی منتشر کردند که مأموران مورد حمایت موساد را در فجیره دستگیر کرده‌اند.
امنیت شیشه‌ای امارات
امارات با سکوت درباره افشای ابعاد این ماجرا سعی می‌کند نشان دهد خاک این کشور امن است، چرا که کوچک‌ترین اتفاق در این چند امارت باعث خراب شدن وجهه این کشور و عدم اطمینان شرکت‌ها از ایمن بودن این بنادر می‌شود. اما این حادثه نشان داد که امارات برخلاف آنچه مقامات این کشور مدعی هستند چندان هم امن نیست. الیاس فرحات، سرتیپ بازنشسته و کارشناس نظامی لبنان در گفت‌وگو با المیادین به بررسی حادثه در بندر فجیره امارات پرداخت و گفت: «با آغاز انتشار تصاویر از حادثه مقامات اماراتی نتوانستند این موضوع را پنهان نگه دارند. به‌رغم امنیت پلیسی خوب امارات، این حادثه نشان داد امنیت نظامی این کشور در سطح امنیت پلیسی آن نیست». فرحات ادامه داد: «شرکت بندر‌های دبی از مهم‌ترین شرکت‌های جهان است و امارات پس از این حادثه در تدابیر امنیتی خود تجدیدنظر خواهد کرد، خصوصاً اینکه خارجی‌های بسیاری مقیم این کشور هستند». امارات درحالی از عهده تأمین امنیت خود برنمی‌آید که در سال‌های اخیر با مشارکت در جنگ یمن به دنبال سلطه بر مناطق جنوبی این کشور و گسترش نفوذ خود در خلیج فارس است. امارات همچنین با مداخله در امور کشور‌های شمال آفریقا و کمک‌های مالی به رهبران آنها، سودای رهبری در خاورمیانه را دارد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنجال انتخاب نماینده ایران در اسکار

ناکامی عربستان در یمن با وجود ماهی 6 میلیارد دلار هزینه

سودان در مسیر تونس؟

فارن پالیسی: امکان آغاز مجدد مذاکرات هسته ای وجود دارد؟ ​​​​​​​

عراقچی: دستور ارزی از رئیس‌جمهور داشتم

عصر جدید روابط آنکارا و واشنگتن؟

آمبولانس های تقلبی!

آیا گرت بیل، جک لندن خانواده رئال می‌شود؟

نهضت ملی در دام باندگرایی

واکاوی عملکرد «سازمان افسران حزب توده» در کودتای 28 مرداد

رئیس علیه رئیس

داغ ترور در جشن وصل

خطر اقدام نمادین در گام سوم ایران

سیستان و بلوچستان؛ زندگی در غبار

گره پیچیده آقاخانی؛ متهم دهه هفتادی در دسترس نیست

عربستان برسر دوراهی؛ نا امنی یا مذاکره

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

روزی 1200 میلیارد تومان نقدینگی تولید می شود!

آقایان رعایت‌ کنید

مسیر کاهشی دلار

رقابت حدادعادل و باهنر بر سر لیدری اصولگرایان

کیهان: نفتکش ایران آزاد شد؛ مقاومت 20- مذاکره صفر

تعطیلات آخر هفته در سراسر کشور دو روزه خواهد شد؟

افشای دیدارهای محرمانه امارات و اسرائیل درباره ایران

تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر!

جدال شیخین

چرا مصدق دست رد بر سینه حزب توده زد؟

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

سرمقاله رسالت/ تشخیص مصلحت بفرمایید!

سرمقاله شرق/ 28 مرداد و مفروض‌های آن

سرمقاله اعتماد/ لطفا کمی آهسته

سرمقاله ایران/ تا آخر تابستان وقت دارید

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اولویت گمشده فناوری

سرمقاله جمهوری اسلامی/ مرثیه‌ای برای عدالت

سرمقاله آرمان ملّی/ فاسدترین فسادها برخورد سیاسی با فساد است

سرمقاله اطلاعات/ واپسین دولت مشروطه

شروع یک انقلاب در درمان طاسی سر

سرمقاله خراسان/ خدا، انسان را رها نکرد

سرمقاله کیهان/ با پوزش از حضرات آیات!

پل پیلار: ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد

ماجرای جلوگیری اسرائیل از ورود دو نماینده کنگره به سرزمین های اشغالی

فلسفه کونگ‌فو در خیابان‌های هنگ‌کنگ

آقای پروین! ای کاش زودتر منتقد می شدی

فاز دوم برنامه کلان آمریکا علیه ایران

مسیر پرهزینه؛ ارزیابی راهکارهای جایگزین جبران کسری بودجه

ماجرای هزینه هنگفت طراحی سمند و صندوق 206

واکاوی وضعیت اشتغال مقاطع تحصیلی مختلف

غروب پاتریوت‌های سعودی با رکوردشکنی شگفت‌انگیز 10 پهپاد

سالار صرافان؛ نکته‌هایی درباره‌ی متهم ارزی که مفقود است