پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

به دنبال راه نجات توافق در بروکسل تحلیل ویژه سیاسی

به دنبال راه نجات توافق در بروکسل

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
به دنبال راه نجات توافق در بروکسل
k ٣.٥
٠
اعتماد / متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
سارا معصومی| اروپا به فکر اعتبار از دست رفته‌اش افتاد. یک سال پس از آنکه ایالات متحده امریکا کناره‌گیری از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و تهران هشدار داد که اگر از توافق هسته‌ای به خصوص ابعاد اقتصادی آن بهره نبرد دلیلی برای ماندن در برجام وجود ندارد، اروپایی‌ها با شوک برجامی که تهران هفته گذشته برابر با سالروز کناره‌گیری امریکا از این توافق به بازماندگان وارد کرد، متوجه وخامت اوضاع شدند. بر همین اساس تروییکای اروپایی به اضافه فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در بروکسل دور هم جمع شدند تا فکری برای توافقی بکنند که وزیر خارجه ایران می‌گوید در وضعیت اضطراری است و مذاکره‌کننده ارشد ایران از قرار گرفتن تهران در مسیر خروج از آن سخن می‌گوید.
رسانه‌های بین‌المللی از این گردهمایی برجامی بازماندگان اروپایی در توافق با عنوان «نشست فوق‌العاده» یاد کردند و گفته شد که وزرای خارجه آلمان، بریتانیا، فرانسه به همراه فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تصمیم اخیر برجامی تهران برای کاستن از سطح برخی تعهدات با هم رایزنی کردند.
ایران با استناد به بندهای 26 و 36 توافق‌هسته‌ای برخی از تعهدهای هسته‌ای خود را به شکل موقت متوقف کرده و به 1+4، 60 روز زمان برای نشان‌ دادن اراده سیاسی برای حفظ برجام در میدان عمل داده است. اروپایی‌ها در نخستین واکنش به این اقدام ایران ضمن ابراز تاسف از برخوردی که امریکا با برجام داشته و بازگشت تحریم‌های هسته‌ای اعلام کرد که ضرب‌الاجل اعلام شده از سوی ایران را نمی‌پذیرند. این موضع‌گیری اروپا البته تاثیری در تصمیم تهران نداشته و ایران اعلام کرده که اگر در 60 روز آینده تسهیلات جدیدی در حوزه بانکی و نفتی ایجاد نشود، گام دوم در پروسه خروج گام به گام از برجام را کلید خواهد زد. در دو هفته اخیر اروپایی‌ها با دریافت سیگنال‌هایی از سوی تهران برای اقدام متقابل برجامی در برابر بدعهدی‌های طرفین به جنب و جوش افتادند و اظهارنظرها درباره عملیاتی ‌شدن سازوکار اینستکس بیش از قبل شد. به عنوان نمونه اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت آلمان روز گذشته اعلام کرد که این کشور در تلاش برای برقراری کانالی قانونی به منظور تجارت با ایران است. آنچه بر اهمیت رسانه‌ای نشست بروکسل افزود، سفر ناگهانی و لحظه آخری مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا به بروکسل به منظور رایزنی با اروپایی‌ها درباره برجام و احتمالا ونزوئلا بود.
بامداد دوشنبه بود که وزارت خارجه امریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، پمپئو با تغییر برنامه سفر خود به مسکو دوشنبه به بروکسل می‌رود تا با وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا درباره ایران گفت‌وگو کند. براساس برنامه‌ریزی‌هایی که از پیش اعلام شده بود، وی باید روز دوشنبه را در روسیه می‌گذراند که با سفر به بروکسل این برنامه با تاخیر اجرایی شد.
نکته قابل توجه درباره دید و بازدیدهای بازماندگان در برجام با یکدیگر و رایزنی با همتای امریکایی در این بود که روز گذشته سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه میزبان همتای چینی خود در سوچی بود. دیداری که بخش‌هایی از آن مربوط به برجام بود. پیش از این اعلام شده بود که ایران یکی از اصلی‌ترین محورهای رایزنی مایک پمپئو و سرگئی لاوروف در بندر سوچی در روسیه خواهد بود. وزارت خارجه امریکا همزمان با برگزاری نشست اروپایی‌ها در بروکسل در بیانیه‌ای هدف سفر مایک پمپئو به بروکسل را گفت‌وگو با متحدان اروپایی‌ بر سر اقدامات تهدیدآمیز و بیانیه‌های جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.
در رویای عکسی با اروپایی‌ها در برابر ایران
سفر مایک پمپئو به بروکسل در حالی که 3 کشور اروپایی عضو برجام برای دیداری سه جانبه به ریاست اتحادیه اروپا قرار داشتند، موجی از گمانه‌زنی‌ها را در فضای رسانه‌ای به راه انداخت. پمپئو در میانه سفر به سوچی در روسیه در بروکسل در اروپا توقف کرد که در 19 روز گذشته، کاخ سفید هم نمایش قشون‌کشی نظامی به منطقه پیرامونی ایران به راه انداخته هم موجی از تحریم‌های جدید را اعلام کرده و هم از تمایل برای گفت‌وگو با ایران سخن گفته است. در چنین شرایطی برخی تصور می‌کردند، مایک پمپئو با پیامی یا طرحی جدید برای پرونده ایران به دیدار متحدان سنتی امریکا در اروپا رفته است. با وجود این اندکی از آغاز دیدارهای رسمی در بروکسل نگذشته بود که خبرنگاران حاضر در محل نشست‌ها مطلع شدند که مایک پمپئو صرفا برای نمایش دیپلماسی به بروکسل رفته و از اقدام جدی در میدان عمل خبری نیست. وی هیچ دیدار سه‌جانبه‌ای با تروییکای اروپایی نداشت و طبیعتا به دلیل خروج امریکا از لیست کشورهای برجامی دلیلی برای حضور وی در نشست سه‌جانبه اتحادیه اروپا، بریتانیا، آلمان و فرانسه پیرامون برجام و اقدام اخیر ایران هم وجود نداشت. به گفته خبرنگار وال استریت ژورنال، وی به دیدارهای دو جانبه اکتفا کرد. یک دیپلمات ارشد اروپایی به خبرنگار وال استریت ژورنال گفت:«پمپئو برای گرفتن یک عکس [با وزرای خارجه اروپا] به بروکسل آمد [عکسی که این تصور را ایجاد کند امریکا و اروپا در برابر ایران متحدند] ما رد کردیم و برنامه‌های معمول‌مان را ادامه دادیم.» به گزارش سی‌ان‌ان، اصلی‌ترین دلیل سفر پمپئو به بروکسل جمع‌آوری اطلاعات پیرامون ایران و با خبر شدن از آخرین تحولات بوده است. این رسانه امریکایی در ادامه ادعا کرده که پمپئو در روسیه هم با سرگئی لاوروف و هم با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور دیدار خواهد کرد. یک عضو وزارت خارجه امریکا به سی‌ان‌ان اعلام کرده که گفت‌وگوها در روسیه میان مقام‌های کشور میزبان و مهمان بسیار صریح خواهد بود. گفته شده که دو طرف درباره طیف وسیعی از موضوعات از ونزوئلا تا اوکراین و از کره شمالی تا ایران گفت‌وگو خواهند کرد.
ترس برجامی در اروپا
فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که پس از کناره‌گیری امریکا از برجام به اصلی‌ترین مخاطب ایران در توافق هسته‌ای تبدیل شده چند ساعت پیش از آغاز رایزنی‌ها درباره برجام در بروکسل با انتشار مطلبی در وبلاگش از تلاش‌های 10 روز اخیر برای حفظ برجام و حل تنش در ونزوئلا خبر داد. به گفته موگرینی، وی هفته گذشته با سفر به امریکای لاتین و برخی کشورهای حوزه بالکان درباره حل تنش در ونزوئلا، حفظ توافق هسته‌ای ایران و آینده اروپا با مقام‌های بلندمرتبه رایزنی کرده است.
سخنان جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا درباره هشدار پیرامون تنش نظامی میان ایران و امریکا یا هر گونه اتفاق تصادفی که به چنین تنشی منتهی شود در رسانه‌های اروپایی و امریکایی بازتاب بسیاری پیدا کرد. رویترز با انعکاس سخنان وی از ایجاد شکاف میان دو سوی آتلانتیک به دلیل برجام و توافق هسته‌ای با ایران خبر داد. این خبرگزاری انگلیسی در این باره نوشت: تروییکای اروپایی به اضافه اتحادیه اروپا، مخالفت خود را با اقدام یکجانبه امریکا در کناره‌گیری از برجام اعلام کرده و همزمان تاکید بر حفظ برجام داشتند اما همین گروه هفته گذشته با تعیین ضرب‌الاجل از سوی ایران هم مخالفت کردند. اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، کانالی برای فروش نفت ایران همچنین انجام تبادل‌های مالی با تهران ایجاد کند اما به نظر می‌رسد که کار در مرحله عملیاتی شدن به مشکلاتی برخورد کرده‌ و در اصل پیچیده شده است.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنجال انتخاب نماینده ایران در اسکار

ناکامی عربستان در یمن با وجود ماهی 6 میلیارد دلار هزینه

سودان در مسیر تونس؟

فارن پالیسی: امکان آغاز مجدد مذاکرات هسته ای وجود دارد؟ ​​​​​​​

عراقچی: دستور ارزی از رئیس‌جمهور داشتم

عصر جدید روابط آنکارا و واشنگتن؟

آمبولانس های تقلبی!

آیا گرت بیل، جک لندن خانواده رئال می‌شود؟

نهضت ملی در دام باندگرایی

واکاوی عملکرد «سازمان افسران حزب توده» در کودتای 28 مرداد

رئیس علیه رئیس

داغ ترور در جشن وصل

خطر اقدام نمادین در گام سوم ایران

سیستان و بلوچستان؛ زندگی در غبار

گره پیچیده آقاخانی؛ متهم دهه هفتادی در دسترس نیست

عربستان برسر دوراهی؛ نا امنی یا مذاکره

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

روزی 1200 میلیارد تومان نقدینگی تولید می شود!

آقایان رعایت‌ کنید

مسیر کاهشی دلار

رقابت حدادعادل و باهنر بر سر لیدری اصولگرایان

کیهان: نفتکش ایران آزاد شد؛ مقاومت 20- مذاکره صفر

تعطیلات آخر هفته در سراسر کشور دو روزه خواهد شد؟

افشای دیدارهای محرمانه امارات و اسرائیل درباره ایران

تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر!

جدال شیخین

چرا مصدق دست رد بر سینه حزب توده زد؟

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

سرمقاله رسالت/ تشخیص مصلحت بفرمایید!

سرمقاله شرق/ 28 مرداد و مفروض‌های آن

سرمقاله اعتماد/ لطفا کمی آهسته

سرمقاله ایران/ تا آخر تابستان وقت دارید

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اولویت گمشده فناوری

سرمقاله جمهوری اسلامی/ مرثیه‌ای برای عدالت

سرمقاله آرمان ملّی/ فاسدترین فسادها برخورد سیاسی با فساد است

سرمقاله اطلاعات/ واپسین دولت مشروطه

شروع یک انقلاب در درمان طاسی سر

سرمقاله خراسان/ خدا، انسان را رها نکرد

سرمقاله کیهان/ با پوزش از حضرات آیات!

پل پیلار: ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد

ماجرای جلوگیری اسرائیل از ورود دو نماینده کنگره به سرزمین های اشغالی

فلسفه کونگ‌فو در خیابان‌های هنگ‌کنگ

آقای پروین! ای کاش زودتر منتقد می شدی

فاز دوم برنامه کلان آمریکا علیه ایران

مسیر پرهزینه؛ ارزیابی راهکارهای جایگزین جبران کسری بودجه

ماجرای هزینه هنگفت طراحی سمند و صندوق 206

واکاوی وضعیت اشتغال مقاطع تحصیلی مختلف

غروب پاتریوت‌های سعودی با رکوردشکنی شگفت‌انگیز 10 پهپاد

سالار صرافان؛ نکته‌هایی درباره‌ی متهم ارزی که مفقود است