پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

تضعیف برجام ایران و روسیه را به هم نزدیک می کند تحليل ويژه سياسي

تضعیف برجام ایران و روسیه را به هم نزدیک می کند

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
تضعیف برجام ایران و روسیه را به هم نزدیک می کند
k ٢.٨
٠
دیپلماسی ایرانی / متن پیش رو در دیپلماسی ایرانی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.
ایران در روز چهارشنبه اعلام کرد که اگر در 60 روز آینده، طرفین برجام راهی برای دستیابی بیشتر تهران از مزایای اقتصادی توافق هسته ای فراهم نکنند، پایبندی خود به برخی از مفاد خاص برنامه جامع اقدام مشترک یا به تعبیر بهتر توافق هسته ای ایران را متوقف می کند. یکی از امضاکنندگان باقی مانده در برجام در مصاحبه با رسانه ها واکنش خیلی متفاوت تری نسبت به دیگر طرفین توافق نشان داد.
این اعلامیه حاصل یک سال خروج آمریکا توسط دونالد ترامپ از برجام و متعاقب آن تحمیل مجدد تحریم ها حاصل شده است که ایران را از هر گونه مزایای اقتصادی توافق هسته ای محروم کرد. طرفین اروپایی برجام – فرانسه، آلمان و بریتانیا – تلاش گسترده ای را برای اقناع ترامپ در حفظ آمریکا به برجام انجام دادند اما اکنون آنها در انتخاب بین متحد خود یعنی آمریکا و توافقی که خواهان حفظ آن هستند گرفتار شده اند. جرمی هانت، وزیر امور خارجه انگلیس در روز چهارشنبه در اشاره به تهدید ایران برای نگه داشتن ذخایر اورانیوم و آب سنگین گفت: «ما از ایرانی ها خواسته ایم که قبل از این که توافق را ترک کنند بسیار فکر کنند.» فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه نیز در مصاحبه با شبکه BFMTV گفت: «امروز، هیچ چیز بدتر از این نیست که ایران خودش این توافق را ترک کند.» اما سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود، محمد جواد ظریف گفت: «برای این وضعیت آمریکا را باید سرزنش کرد، این کشور مسیر پایبندی کامل ایران به تعهداتش و همچنین وضعیت کلی رژیم عدم تکثیر سلاح هسته ای را دشوار ساخته است.»
متیو روجانسکی از موسسه کنن مرکز ویلسون در ایمیلی به واشنگتن پست نوشته است: «روسیه به طور خاص خواهان نابودی توافق هسته ای نیست، حداقل به این دلیل که آن را بخشی از دستاوردهای دیپلماتیک خود می داند. اما در هر صورت روسیه بیشتر از تمامی طرفین برجام، از دنباله حوادثی که با خروج آمریکا از برجام شروع شده، سود می برد.» وی در ادامه افزود: «مسکو در به موفقیت رسیدن توافق هسته ای در مذاکرات نقش کلیدی و مهمی را ایفا کرد و این پرستیژ و اعتبار زیادی را برای این کشور فراهم کرد. به این دلیل اکنون مسکو می تواند واشنگتن را به خاطر نقض قریب الوقوع توافق هسته ای به دلیل خروج آمریکا از آن مورد سرزنش قرار دهد.»
دلیل دیگری که روسیه از این وضعیت سود می برد می توان به تحریم صادرات نفت ایران توسط آمریکا اشاره کرد. باربارا اسلاوین، مدیر شورای آتلانتیک و ابتکار ایران گفت: «در نتیجه اقدامات دولت ترامپ علیه ایران قیمت نفت از یک سال پیش حدود 30 درصد افزایش داشته است. روس ها می توانند به راحتی به نظاره بنشینند و از قیمت بالای نفت لذت ببرند. مسکو همچنین از برقراری روابط نزدیک ایران با روسیه پس از فشارهای آمریکا سود زیادی می برد.»
آندریا کندال تایلور، مدیر برنامه امنیتی فراآتلانتیک برای مرکز امنیت آمریکای جدید در ایمیلی به واشنگتن پست نوشت: «با توجه به منافع مشترک آنها در تضعیف نفوذ آمریکا در خاورمیانه؛ ایران به شریک مهم مسکو تبدیل شده است. روابط ایران و روسیه نسبت به گذشته بسیار افزایش داشته است. تعاملات مکرر آنها از طریق حمایت مسکو از ایران در اجرای برجام و همکاری مشترک در منازعه سوریه بر بی اعتمادی تاریخی بین دوکشور غلبه کرد و بنیان همکاری را ایجاد کرده است.» محمد جواد ظریف در مسکو گفت: «پس از خروج آمریکا از توافق، دوستان ما در روسیه و چین روابط بسیار خوب خود را با ما حفظ کردند. اما بقیه طرفین برجام به هیچ یک از تعهدات خود عمل نکردند.»
روجانسکی نوشت: «پس از اولتیماتوم چهارشنبه ایران، کشورهای دیگر مجبور هستند بین مواضع تهاجمی آمریکا و تعامل با ایران یک گزینه را انتخاب کنند. بنابراین این وضعیت موقعیت خوبی را برای روسیه فراهم می کند تا روابط سیاسی، امنیتی و تجاری خود با ایران را توسعه دهد. البته این بدان معنا نیست که روسیه خواهان نابودی برجام باشد (آنها نمی خواهند) یا این که اتحاد نزدیک روسیه و ایران می تواند جلوی هر گونه مشکلات جدید را بگیرد. در واقع روسیه علاوه بر این که خواهان حفظ روابطش با تهران است، نمی خواهد موضع دوستانه و بسیار نزدیکش به ایران زمینه دوری کشورهای دیگر از جمله عربستان سعودی را فراهم کند که امروزه کرملین روابط خود را با کشور افزایش داده است.»
این بدین معناست که روسیه از آنچه دیگران کاملا منفی در نظر می گیرند، مزایای اقتصادی و ژئوپلتیک قابل توجه ای را به دست آورده است. برای نمونه می توان به دیدار روز چهارشنبه لاوروف با ظریف اشاره کرد. در نهایت می توان به این جمله باربارا اسلاوین تاکید کرد: «آنها منزوی نیستند بلکه به نظر می رسد که آمریکا منزوی شده است».
منبع: واشنگتن پست
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس‌جمهور از همین اختیارات هم استفاده مطلوب نکرد

گفت‌و‌گوی اصحاب رسانه با رییسی درباره "آزادی مطبوعات"

رهبر انقلاب: زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید

چه اصراری به پخش دعوا است؟!

با نفت شوخی نکنید

امید به یار دشمن!

سرمقاله خراسان/ اقتصاد و اختیاراتی که نقد نشده است

سرمقاله کیهان/ مقاومت جاری است

سرمقاله شرق/ مسیر روشن شفافیت و جوان‌گرایی

سرمقاله اعتماد/ بوی خیر

سرمقاله ایران/ پاسداشت گفت‌وگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پندارهای اشتباه جریان‌های سیاسی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله رسالت/ منشور دشمن شناسی

سرمقاله سیاست روز/ سقوط دو ستونی‌ها

شهری که خواب را از چشمان سعودی ها ربوده است

محمد غرضی: هر کسی جای روحانی بود به همین وضع دچار می‌شد

38مدیر چندشغله وزارت‌کار چه‌کسانی‌بودند؟

شورش علیه سلطان

پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

چرا در ایران نباید فدرالیسم پا بگیرد؟ حرف های خاتمی عجیب است!

روایت "واشنگتن پست" از بیم های تیم «بی»

جنگ اقتصادی ترامپ با مردم ایران

عصر جدید و فرزندان بی شناسنامه

آیا کاخ سفید می تواند در کنگره علیه ایران اجماع سازی کند؟

خودروسازان در لاک دفاعی

ساز جدایی ترامپ از بولتون

تیر فراکسیون امید به سنگ می‌خورد؟

افزایش افسردگی افسارگسیخته

مخالفت بازرگانان فلسطینی با معامله قرن

نبرد فراکسیون‌ها بر سر انتخابات هیات رییسه مجلس

خوانش اشتباه، وقت ایران را به جای آسیای میانه و قفقاز در اروپا و امریکا گرفت

روایت "ورایتی" از تاثیر تحریم بر سینمای ایران

تا کی قرار است نان تاریخ 10 هزار ساله‌مان را بخوریم؟

تغییر استراتژی سعودی‌ها؟

معرکه گیری آمریکایی منهای اروپا

پاسخ روشن ترامپ

ورود نابهنگام مجلس به فوتبال

آیا دولت نتانیاهو سقوط می کند؟

انتخابات پارلمان اروپا در یک نگاه

احمدی‌نژادی‌ها جریان سوم‌اند؟

رمزگشایی از یک سکوت مرموز

سوپر لیگ اروپا، ایده‏‌ای خلاف روح فوتبال

فرجام کوپن در انگلیس

جدال در شورای فرهنگی

هدف بن‌علوی از سفر به تهران

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ایران

سایه مرگ بر سر مخالفان بن سلمان

همتی: خریداران دلار ضرر می‌کنند

هزارتوی FATF