پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

درد لرستان در غبار پنهان است تحليل ويژه سياسي

درد لرستان در غبار پنهان است

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
درد لرستان در غبار پنهان است
٦٨٤
٠
صبح نو / متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
بیش از یک ماه است که از زمان وقوع سیل خشمناک لرستان گذشته است و با آنکه به همت مردم، دولت و گروه‌های امدادی و جهادی، گل‌و‌لای از منطقه جمع شده و ظاهر شهر از حالت بحرانی خارج شده است اما اکنون مردم با مشکلات جدیدی دست به گریبانند که رفع آن‌ها همت سریع و جهادی مسوولان را می‌طلبد.
ظاهر شهر خرم‌آباد مانند زمان پیش از سیل است و مردم و کسبه بر سر کار خود رفته‌اند و رود خشمگین و گل‌آلودی که از شهر می‌گذرد هم آرام‌تر و آبی‌تر شده است. آن‌ها که در کنار رودخانه شهر خانه‌شان را از دست داده‌اند، هنوز بی‌خانمانند و در منزل اقوام خود سکنی گزیده‌اند و منتظرند تا هرچه زودتر وضعیت بازسازی خانه‌هایشان آغاز شود.
اما این انتظار در پلدختر و معمولان و صدها روستای تخریب‌شده استان رنگ‌و‌بویی دیگر دارد. اگر تا یک ماه قبل پلدختر را سراسر گل‌ولای گرفته بود، این‌بار با همت جهادگران دیگر اثری از حجم زیاد گل‌ولای در خانه‌ها نیست و خیابان‌های شهر را نیز شست‌و‌شو داده‌اند؛ با این حال با ورود به شهر با غبار و بوی تعفن آزاردهنده‌ای روبه‌رو می‌شویم. حالا که گل‌ها جمع شده‌اند و هوا گرم‌تر شده، گرد و خاک ناشی از آن حجم از گل‌و‌لای در هوا معلق شده و تا امروز چندین نفر را به‌دلیل آسیب‌های ریوی روانه درمانگاه کرده است. خانه‌هایی که تا چند هفته پیش مملو از آب و گل‌و‌لای بودند، حالا نم کشیده‌اند و بوی تعفن ناشی از نم محله‌ها را گرفته. بسیاری از گروه‌های جهادی و امدادی منطقه را ترک کرده‌اند و مردم از روند بازسازی ناراضی‌اند. به نظر می‌رسد روند رسیدگی به امور مردم سیل‌زده بسیار کند است. با اینکه جاده معمولان به صورت موقت راه‌اندازی شده است اما دوباره آن را بسته‌اند و فقط یک راه خاکی برای عبور خودرو باقی گذاشته‌اند.
بی‌خانمانی بلای جان مردم
حالا درد مردمی که خانه‌خراب شده‌اند با گرانی خانه و گرم‌تر شدن هوا صدچندان شده است. خانه‌های اجاره‌ای به سختی در این ناحیه پیدا می‌شود و کرایه‌ها هم به‌دلیل تورم بالا رفته است. برخی اهالی می‌گویند: قرار بود تعدادی از مسکن مهرهای منطقه را در اختیار مددجویان کمیته امداد بگذارند اما این وعده هنوز محقق نشده است زیرا از یک‌سو این خانه‌ها هنوز آماده تحویل نیستند و از سوی دیگر بیشتر این خانه‌ها مالک دارند.
وعده جانمایی طولانی شده
در لرستان روستاها وضعیت بحرانی‌تری نسبت به شهرهای آسیب‌دیده دارند. روستای «چم‌مهر» صددرصد تخریب شده و قرار بود جانمایی شود اما نشد و مردم بلاتکلیف‌اند. «چم‌حسین» هم که به‌صورت کامل تخریب شده و اکنون در بستر رودخانه است. وعده جانمایی بسیار طولانی شده و هوا هو روزبه‌روز گرم‌تر می‌شود.
تا دو سه هفته پیش روستاییان حتی از نبود سرویس بهداشتی هم رنج می‌بردند. در روستای «بابازید» فقط یک دستشویی و یک حمام برای کل روستا گذاشته بودند اما حالا خیران به یاری این روستا آمده‌اند و چند کانکس توالت و حمام موقت برای این روستا راه‌اندازی کرده‌اند. مردم در روستاهای دورافتاده از خدمات درمانی هم محروم‌اند. گاهی برخی گروه‌های امدادی به آن‌ها سری می‌زنند؛ مثلاً چند روز پیش تعدادی از اساتید و دانشجویان آشنا به طب سنتی از دانشگاه علوم پزشکی به این مناطق سرزدند و به درمان سرپایی مردم پرداختند.
سیل شایعه فروکش کرده
حالا تب شایعه در منطقه خوابیده است. درسفر اول به منطقه، مردم از صدها کشته روایت می‌کردند و هزاران زخمی! هر کس گمان‌هایی می‌زد و بر طبل شایعه می‌کوبید اما اکنون همه از حال همسایگان و همشهری‌هایشان مطلع شده‌اند و اگر کسی در سیل جان داده بود، برایش مراسم خاکسپاری و ختم گرفته‌اند. اکنون همه می‌دانند که تعداد متوفیان سیل در آن مقطع تنها 18 نفر بوده است که 14 نفر آن‌ها از استان لرستان بوده‌اند. پلدختر یک نفر متوفی داشته که از روستای «بابازید» بوده است.
زمین‌های کشاورزی آب ندارند
اکثر کسانی که در لرستان دچار خسارت سیل شده‌اند، شغل‌شان کشاورزی و دامپروری است. زمین‌هایشان را سیل ویران کرده و حالا وزارت جهاد کشاورزی قول همیاری داده است. پمپ و موتورهای پمپاژی که آب را به زمین‌ها می‌رساند هم سیل با خودش برد. حالا که هوا گرم و بارندگی‌ها کم شده، باغ‌ها نیاز به آب دارند اما راهی برای آبیاری در مناطق دور از رودخانه نیست.
آن‌ها که زمین‌شان را سیل برده به‌طور کامل بیکار و بی‌سرمایه شده‌اند اما آن‌ها که دورتر از رود بودند و از سیل خسارت کمتری دیدند اکنون به‌دلیل بی‌آبی و نبود امکانات آبیاری در حال از دست دادن سرمایه و تلاش یک‌ساله‌شان در کشت‌و‌کار هستند. همچنین همزمان با سیل، درختان بزرگ‌ترین انارستان ایران که در منطقه پرهان کوهدشت لرستان است، زیر گل‌و‌لای مدفون شده‌اند و اکنون گروه‌های جهادی و جهاد کشاورزی مشغول پاکسازی این منطقه از گل‌و‌لای هستند. انار سیاه ایران محصول این منطقه است.
بیکاری؛ داغی دیگر
براساس تخمین مدیران میانی استان، بیش از دو تا سه هزار نفر در استان لرستان بیکار شده‌اند. گروهی از این افراد کارفرما داشته و بیمه داشته‌اند که می‌توانند از طریق بیمه‌ای که داشته‌اند، بیمه بیکاری دریافت کنند؛ اما بسیاری از این افراد یا بیمه نداشته‌اند یا خودشان کارفرمای خودشان بوده‌اند و متاسفانه بسیاری از آن‌ها سواد اداری ندارند و اکنون نمی‌دانند که از چه طریقی می‌توانند بیمه بیکاری دریافت کنند. شاید راه معقول این باشد که تأمین اجتماعی استان این افراد را شناسایی کرده و هرچه زودتر فکری برای معاش این سرپرستان خانوار کند؛ اما به نظر می‌رسد که هنوز اقدام جدی صورت نگرفته است.
بسیاری هم هستند که مشاغل خانگی داشته‌اند؛ مانند زن آرایشگری که تا زمان سیل نه ضرورتی برای پرداخت بیمه می‌دیده و نه شناختی نسبت به قوانین کار داشته است و حالا همه سرمایه و آرایشگاه و تجهیزاتش را آب برده و بیکار شده است اما به قول خودش دستش به جایی بند نیست.
مشابه این زن در منطقه کم نیستند اما در شهر خرم‌آباد کسانی هستند که هم علم به ضرورت بیمه داشتند و هم بارها پیش از وقوع سیل اخیر به شرکت‌های بیمه‌ای مختلف مراجعه کرده بودند تا مغازه‌هایشان را بیمه کنند ولی چون منطقه تجاری و مغازه‌ها و پاساژهایشان نزدیک رودخانه بوده است، بیمه‌گذاران ریسک بیمه را قبول نکرده و مکان کسب و زندگی این افراد را بیمه نکرده‌اند و اکنون خسارت زیادی به اموال و مغازه‌هایشان خورده است. مردم می‌گویند چند روز پیش معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی به استان لرستان سفر کرده و قول داده که مشاغل را احیا می‌کنند و چندین میلیارد تومان نیز به این امر اختصاص داده و اکنون مردم منتظرند تا هرچه زودتر این قول‌ها به عمل برسد. اکنون چشم امید مردم استان لرستان بعد از لطف خداوند به وعده‌های مسوولانی است که اگر دیر محقق شود، خسارتی بیش از خسارت سیل نصیب مردم منطقه خواهد شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس‌جمهور از همین اختیارات هم استفاده مطلوب نکرد

گفت‌و‌گوی اصحاب رسانه با رییسی درباره "آزادی مطبوعات"

رهبر انقلاب: زمینه را برای روی کار آمدن دولت جوان و حزب‌اللهی فراهم کنید

چه اصراری به پخش دعوا است؟!

با نفت شوخی نکنید

امید به یار دشمن!

سرمقاله خراسان/ اقتصاد و اختیاراتی که نقد نشده است

سرمقاله کیهان/ مقاومت جاری است

سرمقاله شرق/ مسیر روشن شفافیت و جوان‌گرایی

سرمقاله اعتماد/ بوی خیر

سرمقاله ایران/ پاسداشت گفت‌وگو

سرمقاله دنیای اقتصاد/ پندارهای اشتباه جریان‌های سیاسی

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله رسالت/ منشور دشمن شناسی

سرمقاله سیاست روز/ سقوط دو ستونی‌ها

شهری که خواب را از چشمان سعودی ها ربوده است

محمد غرضی: هر کسی جای روحانی بود به همین وضع دچار می‌شد

38مدیر چندشغله وزارت‌کار چه‌کسانی‌بودند؟

شورش علیه سلطان

پهلوی چگونه بحرین را واگذار کرد؟

چرا در ایران نباید فدرالیسم پا بگیرد؟ حرف های خاتمی عجیب است!

روایت "واشنگتن پست" از بیم های تیم «بی»

جنگ اقتصادی ترامپ با مردم ایران

عصر جدید و فرزندان بی شناسنامه

آیا کاخ سفید می تواند در کنگره علیه ایران اجماع سازی کند؟

خودروسازان در لاک دفاعی

ساز جدایی ترامپ از بولتون

تیر فراکسیون امید به سنگ می‌خورد؟

افزایش افسردگی افسارگسیخته

مخالفت بازرگانان فلسطینی با معامله قرن

نبرد فراکسیون‌ها بر سر انتخابات هیات رییسه مجلس

خوانش اشتباه، وقت ایران را به جای آسیای میانه و قفقاز در اروپا و امریکا گرفت

روایت "ورایتی" از تاثیر تحریم بر سینمای ایران

تا کی قرار است نان تاریخ 10 هزار ساله‌مان را بخوریم؟

تغییر استراتژی سعودی‌ها؟

معرکه گیری آمریکایی منهای اروپا

پاسخ روشن ترامپ

ورود نابهنگام مجلس به فوتبال

آیا دولت نتانیاهو سقوط می کند؟

انتخابات پارلمان اروپا در یک نگاه

احمدی‌نژادی‌ها جریان سوم‌اند؟

رمزگشایی از یک سکوت مرموز

سوپر لیگ اروپا، ایده‏‌ای خلاف روح فوتبال

فرجام کوپن در انگلیس

جدال در شورای فرهنگی

هدف بن‌علوی از سفر به تهران

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ایران

سایه مرگ بر سر مخالفان بن سلمان

همتی: خریداران دلار ضرر می‌کنند

هزارتوی FATF