پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

روایت نماینده مجلس از منافذ فساد در گمرک تحلیل ویژه سیاسی

روایت نماینده مجلس از منافذ فساد در گمرک

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
روایت نماینده مجلس از منافذ فساد در گمرک
k ١.٣
٠
شرق / متن پیش رو در شرق منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
گمرک که گلوگاه ورود کالا به کشور است، یکی از مراکزی است که بی‌دقتی در مدیریت آن می‌تواند زمینه بروز سودهای کلان را برای عده‌ای خاص فراهم کند. در واقع، گمرک تنها گلوگاه ورود کالا نیست؛ بلکه یکی از گلوگاه‌های مهم بروز فساد در کشور نیز به شمار می‌رود. آن‌طور که شهاب‌الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، به تبیین جنبه‌های مختلف فساد در گمرک می‌پردازد، دست‌کاری در تعرفه کالاها و وزن محموله‌های وارداتی، سبب بروز تغییراتی جدی در حقوق گمرکی می‌شود؛ به همین علت، متخلفان به‌راحتی دست به جیب شده و به ترخیص‌کاران رشوه پرداخت می‌کنند تا پول کمتری را به حساب دولت واریز کنند. همچنین به اعتقاد بیمقدار، پارتی‌بازی در انتصاب مأموران و کارمندان گمرک سبب می‌شود احساس دِین در کارمندان ایجاد شده و این حس زمینه بروز تخلفات در گمرک را فراهم کند؛ زیرا فرد برای ادای دِین خود، ممکن است چشمش را روی تخلفات فردی که از او در انتصابش حمایت کرده است، ببندد. این نماینده مجلس همچنین معتقد است اگر قانون پرداخت جایزه به افشاکنندگان فساد اجرائی شود، تا حد زیادی از بروز فساد در کشور جلوگیری خواهد شد. مشروح گفت‌وگو با شهاب‌الدین بیمقدار، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، در ادامه می‌آید.
‌چه منافذی برای بروز فساد در گمرک وجود دارد؟
درحال‌حاضر در همه بخش‌های کشور منافذی برای بروز فساد وجود دارد؛ اما به نظر من، اگر همه کارها به صورت الکترونیک انجام شود، مشخص می‌شود کسی که برای ترخیص کالا به گمرک مراجعه کرده، حقوق گمرکی خود را پرداخت کرده است یا خیر. همچنین روشن می‌شود این فرد چه کالایی وارد کرده است. در گمرک برای دو موضوع ترخیص کالا و جابه‌جایی تعرفه‌ها -با هدف کاهش هزینه‌ها- به مأموران رشوه داده می‌شود. به نظر من، اگر سیستم الکترونیکی قوی‌ای داشته باشیم، این موضوع از بین خواهد رفت.
‌اگر سیستم الکترونیکی در گمرک مستقر شود، همه مشکلات حل می‌شود؟
با سیستم الکترونیکی بخشی از مشکلات حل می‌شود. اعتقاد من این است که در کل کشور اگر پارتی‌بازی و رفیق‌بازی را جمع کنیم، بخش دیگری از مشکلات رفع می‌شود. برای هر پست و شغلی که نیرو انتخاب می‌کنیم، انتخاب‌ها باید با استفاده از سیستم و مدلی تعریف‌شده انجام شود. همه داوطلب شوند، امتحان بدهند و بسته به پست و شغلی که وجود دارد، توانایی افراد را بسنجند و آنها را برای تصدی پست‌ها انتخاب کنند. در‌حال‌حاضر به دلیل پارتی‌بازی، مردم به هم بدهکار هستند. یکی پارتی‌بازی می‌کند و نیروی مدنظر خود را در پست‌های گمرک می‌گذارد؛ مثلا پست ترخیص‌کار را به فامیل خود می‌دهد و به دلیل این آشنایی‌ها، ترخیص‌کار نمی‌تواند جلوی تخلفات کسی را که به او مدیون است، بگیرد. در نتیجه این رفتارها، سوءاستفاده‌هایی می‌شود که مشکل‌ساز است. شخصا معتقدم ام‌الفساد ایران، پارتی‌بازی و رفیق‌بازی است. همه انتخاب‌های ما متأسفانه با همین شیوه است؛ یا فامیل‌بازی است یا رفیق‌بازی؛ یا می‌گوییم از این فرد شناخت دارم. در کارهای حساس نباید این‌گونه باشد. در دنیا، انتخاب‌ها به این شکل نیست. برای انتخاب معلم در ژاپن و آلمان، چند لایه گزینش انجام می‌دهند که معلمی را پیدا کنند تا بچه‌ها را طوری بار بیاورد که در آن کشور فساد نباشد، اخلاق حاکم باشد و روحیه برادری بین مردم جریان یابد. ما همواره شعار می‌دهیم و عمل نمی‌کنیم.
‌تفاوت نرخ ارز بر بروز فساد در مجموعه گمرک تأثیرگذار است؟
قیمت ارز نیز از مواردی است که فساد می‌آورد؛ مثلا افراد برای واردات دان مرغ ارز چهارهزارو 200تومانی می‌گیرند، بعد کالای دیگری وارد می‌کنند و سندسازی می‌شود که دان مرغ وارد شده است. اگر ارز تک‌نرخی بشود، جلوی این مشکلات گرفته می‌شود و این مدل فسادها اتفاق نمی‌افتد. ما در بخش‌های مختلف، بازرسی‌های مختلف هم داریم. وقتی همه اینها با هم جمع می‌شود، شرایط بدی به‌ وجود می‌آورد.
‌به نظر شما، خوداظهاری در گمرک می‌تواند زمینه بروز فساد را فراهم کند؟
نه؛ خوداظهاری مشکل ایجاد نمی‌کند. اینها کلک است. کسانی که خوداظهاری می‌کنند، کمتر مشکل دارند؛ البته افراد متخلف در گمرک تعدادشان زیاد نیست. اعتقاد دارم باید به بخش خصوصی واقعی اعتماد کنیم. آنها می‌توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند. در قدیم، مگر بازار چطور مدیریت می‌شد؟ به‌راحتی یک شاگرد می‌گذاشتند و کار انجام می‌شد. بیشتر فسادها از پارتی‌بازی‌ها می‌آید؛ آدم‌های خودشان را در پست‌ها می‌گذارند. می‌گردند برادر فلان آقا را در پست‌های مختلف می‌گذارند و آن فرد هم یک تلفن می‌زند تا کارها رایگان انجام شود. بعد از آن هم به این نتیجه می‌رسد که وقتی می‌شود کارها را رایگان انجام داد، می‌توان بابت انجام این کارها پول هم دریافت کرد.
‌اگر دریافت‌ها و پرداخت‌های گمرک از مجرای خزانه‌داری کل انجام شود، زمینه بروز فساد کاهش می‌یابد؟
تبادلات رسمی از مجرای خزانه‌داری انجام می‌شود؛ اما پرداخت‌های غیررسمی را در پاکت می‌گذارند. دلار، یورو و سکه می‌دهند. اینها که در حساب‌و‌کتاب نمی‌آید.
‌در شرایطی که پرداخت‌های رسمی از مجرای خزانه‌داری کل انجام می‌شود، امکان دستکاری در ارقام حقوق گمرکی و... وجود دارد؟
نه، اگر از مجرای خزانه‌داری کل باشد، امکان دستکاری وجود ندارد. مثلا کالایی وارد می‌کنید و یک حقوق گمرکی قانونی دارد. آن را نمی‌توانند کم و زیاد کنند. روی تعرفه‌ای که می‌زنند یا وزن را کم می‌‎زنند یا تعرفه خروج را طوری می‌زنند که افراد بتوانند وزن بیشتری خارج کنند، در این موارد برای دستکاری‌ها پول (یا همان رشوه) پرداخت می‌کنند.
‌تمام دریافت و پرداخت‌ها در گمرک به صورت الکترونیک انجام می‌شود؟
در حال حاضر دریافت و پرداخت‌ها به ترخیص‌کاران به صورت دستی انجام می‌شود. اگر حساب ترخیص‌کاران را کنترل کنند و دریافت و پرداخت‌ها به صورت الکترونیکی باشد، جلوی فساد گرفته می‌شود. ترخیص‌کاران باید موظف باشند که با دستگاه کارتخوان پرداخت‌ها را انجام دهند. اگر حساب این افراد کنترل شود، مشخص می‌شود که پول‌ها کجا رفته است. در حال حاضر به صورت دستی پرداخت‌ها انجام می‌شود و نمی‌توان فهمید که در پاکت چیست.
‌به نظر شما ارتقای تجهیزات و تکنولوژی در گمرک چقدر می‌تواند مانع بروز تخلفات شود؟
به نظر من تجهیز گمرک به ایکس‌ری بسیار ضروری است. این تجهیزات 90 درصد جلوی تخلفات را می‌گیرد. چون هر کامیونی که از جلوی ایکس‌ری رد می‌شود، آنجا ثبت و ضبط می‌شود که این کامیون چه آورده است. مثلا یک کامیون کالایی مثل کاغذ بار می‌زند اما به جای آن ورق نازک آلومینیومی خارج می‌کنند. وقتی ایکس‌ری بگذارند، به دلیل اینکه نوع کالا ثبت و ضبط می‌شود، جلوی این تخلفات گرفته می‌شود.
‌دستگاه‌های ایکس‌ری به‌طور خودکار اطلاعات را ثبت و ضبط می‌کنند و امکان دستکاری در آنها وجود ندارند؟
بله. سیستم باید طوری باشد که همه چیز را ضبط و نگهداری کند و به مرکز پایش اطلاعات بفرستد. دستگاه ایکس‌ری این قابلیت را دارد که اطلاعات را به سیستم‌های الکترونیک بفرستد. وقتی دستگاه ایکس‌ری اطلاعات فرستاد، دیگر نمی‌توان بار یک کامیون را که کاغذ بوده تغییر داد زیرا اگر کارشناس گمرک اظهار کند ورق آلومینیومی بار این کامیون شده است، سیستم اجازه ورود نمی‌دهد. اگر دولت الکترونیک در کشور حاکم شود، بخش زیادی از این فسادها را جمع می‌کند.
‌برخی بر این باورند که بوروکراسی اداری زیاد در گمرک، زمینه بروز فساد را فراهم می‌کند. آیا قوانین گمرک پیچیده است؟
بوروکراسی اداری پیچیده نیست. نیت که خوب نباشد، بوروکراسی را پیچیده می‌کنند که پول بگیرند.
‌فکر می‌کنید قوانین مناسب هستند؟
قوانین مشکلی ندارند. قانون امور گمرکی بسیار ساده است و پیچیده نیست. پیچیدگی را ایجاد می‌کنند تا رابطه را برقرار کنند و بخورند. این کارها را عمدی انجام می‌دهند. به مردم گفتم؛ هرجا رفتید، چه در گمرک و چه در جاهای دیگر و شما را پیچاندند، پول پرداخت نکنید. به ما گزارش کنید تا ما پیگیری و مسائل را حل کنیم. منظوری دارند که قوانین را پیچیده می‌کنند. وگرنه قانون مشخص است. اظهارنامه و سایر مواد قانونی مشخص است و قوانین خیلی هم ساده نوشته شده است. گمرک اگر در ورود و خروجش را درست کنترل کند، خیلی چیزها کنترل می‌شود. اگر درِ ورود و خروج گمرک ایکس‌ری باشد، وقتی با کامیون بار را خارج می‌کنند، اگر بار تغییر کرده باشد، دستگاه ایکس‌ری آلارم می‌دهد که این کامیونی که ‌ عبور کرده و در حال خروج از گمرک است، آن کامیون قبلی نیست و بارش تغییر کرده است.
‌اجرای قانون انتشار و آزادی دسترسی به اطلاعات چقدر در کاهش فساد در گمرک مؤثر است؟
این قانون خیلی می‌تواند مؤثر باشد. البته من طرح دیگری را هم امضا کردم که به جلوگیری از بروز فساد کمک می‌کند. بر اساس قانونی که امضا کردم، کسانی که اطلاعات فساد را گزارش دهند، جایزه می‌گیرند. این قانون بسیار مؤثر است. اگر این اطلاع‌رسانی در زمینه فساد انجام شود، خیلی در کاهش فساد اثر می‌گذارد. البته در انتها باید بگویم اکثریت نیروهای گمرک آدم‌های سالمی هستند و این بیچاره‌ها به خاطر تخلف عده‌ای کوچک، خراب می‌شوند.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنجال انتخاب نماینده ایران در اسکار

ناکامی عربستان در یمن با وجود ماهی 6 میلیارد دلار هزینه

سودان در مسیر تونس؟

فارن پالیسی: امکان آغاز مجدد مذاکرات هسته ای وجود دارد؟ ​​​​​​​

عراقچی: دستور ارزی از رئیس‌جمهور داشتم

عصر جدید روابط آنکارا و واشنگتن؟

آمبولانس های تقلبی!

آیا گرت بیل، جک لندن خانواده رئال می‌شود؟

نهضت ملی در دام باندگرایی

واکاوی عملکرد «سازمان افسران حزب توده» در کودتای 28 مرداد

رئیس علیه رئیس

داغ ترور در جشن وصل

خطر اقدام نمادین در گام سوم ایران

سیستان و بلوچستان؛ زندگی در غبار

گره پیچیده آقاخانی؛ متهم دهه هفتادی در دسترس نیست

عربستان برسر دوراهی؛ نا امنی یا مذاکره

طر‌حی که به حضور بیگانه در منطقه پایان می‌‌د‌هد

روزی 1200 میلیارد تومان نقدینگی تولید می شود!

آقایان رعایت‌ کنید

مسیر کاهشی دلار

رقابت حدادعادل و باهنر بر سر لیدری اصولگرایان

کیهان: نفتکش ایران آزاد شد؛ مقاومت 20- مذاکره صفر

تعطیلات آخر هفته در سراسر کشور دو روزه خواهد شد؟

افشای دیدارهای محرمانه امارات و اسرائیل درباره ایران

تکنوکرات‌ها در مسیر تغییر!

جدال شیخین

چرا مصدق دست رد بر سینه حزب توده زد؟

نوبت خداحافظی علی‌عسگری با جام جم!

فرار متقاضیان واقعی از بازار مسکن

سرمقاله رسالت/ تشخیص مصلحت بفرمایید!

سرمقاله شرق/ 28 مرداد و مفروض‌های آن

سرمقاله اعتماد/ لطفا کمی آهسته

سرمقاله ایران/ تا آخر تابستان وقت دارید

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اولویت گمشده فناوری

سرمقاله جمهوری اسلامی/ مرثیه‌ای برای عدالت

سرمقاله آرمان ملّی/ فاسدترین فسادها برخورد سیاسی با فساد است

سرمقاله اطلاعات/ واپسین دولت مشروطه

شروع یک انقلاب در درمان طاسی سر

سرمقاله خراسان/ خدا، انسان را رها نکرد

سرمقاله کیهان/ با پوزش از حضرات آیات!

پل پیلار: ابوظبی راهش را از کاخ سفید جدا کرد

ماجرای جلوگیری اسرائیل از ورود دو نماینده کنگره به سرزمین های اشغالی

فلسفه کونگ‌فو در خیابان‌های هنگ‌کنگ

آقای پروین! ای کاش زودتر منتقد می شدی

فاز دوم برنامه کلان آمریکا علیه ایران

مسیر پرهزینه؛ ارزیابی راهکارهای جایگزین جبران کسری بودجه

ماجرای هزینه هنگفت طراحی سمند و صندوق 206

واکاوی وضعیت اشتغال مقاطع تحصیلی مختلف

غروب پاتریوت‌های سعودی با رکوردشکنی شگفت‌انگیز 10 پهپاد

سالار صرافان؛ نکته‌هایی درباره‌ی متهم ارزی که مفقود است