پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

لوازم‌آرایشی‌ ر‌اه رفع درآمد کم داروخانه‌ها تحليل ويژه سياسي

لوازم‌آرایشی‌ ر‌اه رفع درآمد کم داروخانه‌ها

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
لوازم‌آرایشی‌ ر‌اه رفع درآمد کم داروخانه‌ها
٤٥٨
٠
آرمان امروز / متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
امروزه با نگاهی گذرا به داروخانه‌های سطح شهر می‌توان به این مهم دست یافت که برخی داروخانه‌ها به محلی برای فروش لوازم آرایشی تبدیل شده‌اند و دیگر رنگ‌وبوی فروش دارو از این مراکز نمی‌آید که این خود جای بسی تأمل دارد. گفتنی ا‌ست امروزه این داروخانه‌ها به‌رقیب جدی لوازم آرایش‌فروش‌ها تبدیل شده‌اند و حتی در برخی از موارد با اعمال تخفیف های ویژه و یا ارائه خدمات مشاوره بازار داغ‌تری نسبت به فروشگاه‌های لوازم آرایشی دارند. جالب است بدانیم که داروخانه‌ها امروزه تنها مراکز فروش لوازم آرایش نیستند بلکه محلی برای فروش مکمل‌های ورزشی نیز هستند، به‌گونه‌ای که بسیاری از افرادی که قصد بدنسازی در کوتاه‌ترین زمان ممکن را دارند برای تهیه مکمل‌های غذایی به داروخانه‌ها مراجعه می‌کنند، اما این در حالی است که تا چندی پیش فروش مکمل‌های غذایی برای بدنسازی تا حدی ممنوع بود، اما امروزه می‌توان انواع مکمل‌ها را با برترین برندهای روز دنیا در برخی داروخانه‌های سطح شهر یافت که این خود نشان از بازار داغ فروش این نوع مکمل‌ها دارد، مکمل‌هایی که می‌تواند در سلامت افراد تاثیرات منفی بر جای بگذارد.
بدیهی است امروزه در سایه فروش بیش از اندازه لوازم آرایشی و یا مواردی از این دست در داروخانه‌ها چه‌بسا فروش دارو در مرتبه بعد باشد، هرچند علت اصلی این مهم را می‌توان در وضعیت نامناسب اقتصادی داروخانه‌ها جست‌وجو کرد، اما وضعیت کنونی داروخانه‌ها موجب واکنش وزیر بهداشت شده است، به‌گونه‌ای که وی می‌گوید نمی‌توان به بهانه شرایط بد اقتصادی داروخانه منزلت داروسازی که در این مکان حضور دارد برای رساندن و یا تهیه برخی داروها به بیماران را به زیر سوال برد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا تمام داروسازان از شرایط موجود داروخانه‌ها گلایه‌مند هستند؟ و یا اینکه چه نهادی متولی حفظ شأن و منزلت داروسازها است؟
ترغیب بیماران به خرید داروهای خارجی
یکی دیگر از نکات قابل تأمل در برخی داروخانه‌های سطح شهر ترغیب بیماران به خرید داروهای خارجی است، آن هم در شرایطی که مشابه داخلی آن دارو وجود دارد و بسیاری داروهای خارجی نیز به علت تحریم‌های یکجانبه آمریکا به کشور وارد نمی‌شوند و در بیشتر اوقات توسط مسافران وارد کشور می‌شوند و در میان داروخانه‌ها توزیع می‌شود که این خود می‌تواند در تضاد با منافع و تولید ملی باشد، چرا که برخی از فروشندگان دارو بر این باور هستند که داروهای خارجی از کیفیت بالاتری نسبت به داروهای داخلی برخوردار می‌باشند، از این رو داروهای خارجی را با رقم‌های بالاتر به بیمار به فروش می‌رسانند.
رقابت دراگ‌استورها بر سر ویترین زیبا
باید در نظر داشت که امروزه دراگ‌استورها یا داروخانه‌ها در سطح شهر بسیار است که هر یک از آنها برای داشتن ویترینی زیبا و خیره‌کننده با دیگری به رقابت می‌پردازند، به‌گونه‌ای که در نگاه اول به این داروخانه‌ها کمتر کسی متوجه این موضوع می‌شود که اینجا داروخانه است و به محض ورود به این داروخانه‌ها جذب لوازم آرایشی و ویترین لوکس آنها می‌شود و در بیشتر اوقات در کنار خرید دارو لوازم آرایشی و بهداشتی را نیز خریداری می‌کنند. آنچه مسلم است امروزه برخی داروخانه‌ها تنها به‌واسطه فروش لوازم آرایشی سرپا هستند، چراکه در غیر این صورت از اقتصاد چندان مطلوبی بهره‌مند نیستند و شاید مجبور به تعطیلی داروخانه‌ها شوند، از این رو با ارائه خدمات مشاوره زیبایی و بهداشتی سعی در جذب هرچه بیشتر مشتری دارند، به‌گونه‌ای که عده‌ای از داروخانه‌داران می‌گویند، اگر لاین فروش لوازم آرایشی و بهداشتی نبود امروز باید داروخانه خود را تعطیل می‌کردند، چراکه از فروش دارو سودی عاید آنها نمی‌شود و تنها به‌خاطر مجوزی که دارند در کنار فروش لوازم آرایشی و بهداشتی به فروش دارو نیز مشغول هستند و البته برخی دیگر از داروخانه‌دارها نیز می‌گویند فروش بالای لوازم آرایشی تاثیر مثبتی بر فروش داروها نیز داشته است و این مهم تا حدودی توانسته مشکلات پیش روی داروخانه‌ها را مرتفع کند.
بدحسابی بیمه‌ها
شایان ذکر است که امروزه بدحسابی بیمه‌ها عامل دیگری برای تمایل هرچه بیشتر داروخانه‌ها به فروش لوازم آرایشی و بهداشتی شده است، چراکه به واسطه این بدحسابی بیمه‌ها داروخانه‌ها از نظر اقتصادی با مشکلات فراوانی مواجه شده‌اند که ادامه داشتن این روند می‌تواند منجر به ورشکستگی دومینووار بسیاری از داروخانه‌ها شود. از طرف دیگر باید یادآور شد که پرداخت مالیات‌های به نسبت سنگین نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد شرایط بحرانی در داروخانه‌ها شده است، چراکه در حال حاضر و با توجه به شرایط نامناسب داروخانه‌ها دیگر توان پرداخت مالیات‌های بالا را نیز ندارند که این خود عاملی دیگر برای تمایل هرچه بیشتر داروخانه برای فروش لوازم آرایشی و بهداشتی شده است. افزایش بی‌رویه داروخانه‌ها نیز می‌تواند در زمره دیگر دلایل کسادی بازار داروخانه ها قرار بگیرد، چراکه با نگاهی گذرا بر سطح شهر می‌توان به این مهم دست یافت که فاصله داروخانه تا داروخانه دیگر در برخی از مناطق کمتر از 300 متر می‌باشد که این خود با قوانین کسب مجوز برای راه‌اندازی داروخانه مغایرت دارد. کاهش توان مالی مردم برای خرید داروهای گران‌قیمت نیز عامل دیگری برای نامناسب‌شدن شرایط اقتصادی داروخانه‌ها دارد، چراکه امروزه بسیاری از مردم دیگر نمی‌توانند هزینه پرداخت داروهای گران پوست را پرداخت کنند، از این رو داروهای موردنظر برای مدت طولانی در قفسه‌های داروخانه خاک می‌خورد که این نیز می‌تواند ضرر بسیاری را به مدیر داروخانه متحمل سازد. در پایان باید خاطرنشان کرد که با تجدیدنظر مسئولان در ارزش‌گذاری نسبی خدمات دارویی و همچنین تبیین درست جایگاه داروسازی در جامعه می‌توان تا حد زیادی مشکلات پیش روی داروخانه ها را مرتفع کرد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کاهش تعهدات هسته‌ای برای حفظ برجام

شمایل "استقلال" فصل بعد چگونه است؟

محمد غرضی: هر کسی جای روحانی بود به همین وضع دچار می‌شد

نگرانی مسلمانان هند از پیروزی دوباره "نارندرا مودی"

آیا هدف از فشارهای بی سابقه علیه ایران تثبیت "معامله قرن" است؟

عصر جدید و فرزندان بی شناسنامه

چرا در ایران نباید فدرالیسم پا بگیرد؟ حرف های خاتمی عجیب است!

آیا کاخ سفید می تواند در کنگره علیه ایران اجماع سازی کند؟

خودروسازان در لاک دفاعی

پیامد حذف قیمت‌ها از سایت‌های خرید و فروش

ربیعی به چه کار روحانی می‌آید؟

سکوی جهش چین؛ اژدها چگونه از خواب بیدار شد؟

مخالفت بازرگانان فلسطینی با معامله قرن

نبرد فراکسیون‌ها بر سر انتخابات هیات رییسه مجلس

افول دلار

«می» باید در ماه می‌ برود

ابرفساد؛ مروری بر ماجراهای بزرگترین پرونده‌ی فساد مالی در ایران

استواری ایران و شکست جنگ روانی آمریکا

پوسترچسبانی علیه اصولگرایان برای انتخابات 1400

رمزگشایی از یک سکوت مرموز

ترامپ ماشه را کشید

سلیمی‌نمین: احمدی‌نژادی‌ها به دنبال جلب اعتماد آمریکا بودند

ادعاهای شگفت انگیز و متناقض در دادگاه فساد نفتی

پس‌زمینه سیاسی فینال لیگ اروپا

همتی: خریداران دلار ضرر می‌کنند

دودستگی در جبهه لیبرال‌ها

توانمندی نظامی-امنیتی ایران در مواجهه با آمریکا

نقش لابی‌های پشت‌پرده در تشدید تنش‌های آمریکا و ایران

کیهان: چرا کلید گره‌گشا نیست؟

ابعاد اقتصادی پدیده داغ شدن پول

معضلی بزرگ‌تر از ترامادول؛ اعتیاد به طلبکاری

دانه‌درشت‌ها در پنجه عدالت

زنگ‌ها در« نطنز» به صدا درآمد

عربستان سعودی؛ اعدام های جدیدی در راه است؟

خستگی مفرط طبقه متوسط

هاشمی‌همچنان خاکریز اول است

چرا روحانی تحمل جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی را ندارد؟

حسین الله کرم:«کاسبان ترس» همان «کاسبان سابق جنگ» هستند

زمزمه های دریافت مالیات از سوداگران بازار ارز

وحدت ملی را بر دوقطبی بودن ترجیح می‌دهم

«روزی روزگاری هالیوود» فیلم شخصی من است

چرا ادعای کمبود اختیارات از روحانی مسموع نیست؟!

زیبایی ربوده شده!

چرا حامیان قالیباف جریان سوم نمی‌شوند؟

ماجرای ٥ فروند نفتکش تحویلی و سود ٦٠ میلیون دلاری!

بحرین چگونه از ایران جدا شد؟

جنجال تصادف پورشه؛ ریشه "کشتیم که کشتیم!" کجاست؟

حفاظت از سلبریتی‌ها روزی نیم‌میلیون

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

دو متفکر لیبرال ایرانی که در برابر سخنان خاتمی موضع گرفتند