پایگاه خبری تحلیلی اخبار محرمانه

آخرين مطالب

سرمقاله وطن امروز/ لطفاً یک‌بار دیگر تا 60 بشمارید! مقاله

سرمقاله وطن امروز/ لطفاً یک‌بار دیگر تا 60 بشمارید!

  بزرگنمايي:

اخبار محرمانه -
سرمقاله وطن امروز/ لطفاً یک‌بار دیگر تا 60 بشمارید!
١٧٠
٠
وطن امروز / « درباره درخواست اتحادیه اروپایی از ایران؛ لطفاً یک‌بار دیگر تا 60 بشمارید! » عنوان یادداشت امروز در روزنامه وطن امروز به قلم نوید مؤمن است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
«ناتالی توچی» مشاور «فدریکا موگرینی» مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی در اظهاراتی که مورد توجه برخی رسانه‌‌های غربی نیز قرار گرفته، ضرب‌الاجل 60 روزه ایران به تروئیکای اروپا را ناکافی دانسته و در این‌باره می‌گوید: «توافق هسته‌ای با ایران اهمیت زیادی برای ما [اروپا] دارد. رویکردهای جنگ‌طلبانه دولت آمریکا نیز در قبال ایران بی‌نتیجه است. اروپا مانند آمریکا اهداف پنهانی ندارد و حداقل 120 روز زمان نیاز است تا بتواند حسن‌نیت خود درباره پایبندی به تعهدات برجامی‌اش را به ایران نشان دهد».
ساعاتی پس از اظهارات مشاور موگرینی، شخص مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی از راه‌اندازی INSTEX طی هفته‌‌های آینده خبر داد. بدون شک، میان اظهارات موگرینی و مشاورش ارتباط معناداری وجود دارد؛ ارتباطی که چندان پیچیده به نظر نمی‌رسد!
اظهارات توچی در این معادله، حکم «مقدمه» و اظهارات موگرینی حکم «نتیجه» را دارد. مشاور موگرینی در وهله اول مدعی شده است اروپا مانند ایالات متحده آمریکا اهداف پنهانی در قبال ایران ندارد. این ادعا در حالی بیان می‌شود که مناسبات دوطرفه ضدایرانی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپایی، در قلب «دیپلماسی پنهان» شکل گرفته و همچنان ادامه دارد. از ابتدای حضور ترامپ در کاخ سفید، این روابط شکل جدیدی به خود گرفته و حتی پس از خروج رسمی ایالات متحده آمریکا از برجام نیز ادامه داشته است. تحلیلگران حوزه روابط بین‌الملل بخوبی می‌دانند خروجی این دیپلماسی پنهان، تاخیر هدفمند اتحادیه اروپایی درباره ارائه سازوکار مالی ویژه و اعمال فشارهای مستمر بر فعالیت‌های دفاعی، موشکی و منطقه‌ای ایران بوده است. در چنین شرایطی ادعای مشاور موگرینی درباره «صادق بودن» اتحادیه اروپایی کاملا مضحک به نظر می‌رسد!
نکته دیگری که در اظهارات مشاور موگرینی نسبت به آن تاکید شده، مربوط به ضرب‌الاجل 60 روزه اعلام شده از سوی جمهوری اسلامی ایران است. البته نگارنده عمیقا معتقد است با توجه به مدت زمان یک‌ساله سپری شده از 18 اردیبهشت‌ماه سال 1397 (زمان خروج آمریکا از برجام)‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، تعیین همان ضرب‌الاجل 60 روزه برای اروپا نیز بسیار زیاد و غیرضروری بوده است؛ با این حال اصرار مقامات اروپایی مبنی بر خرید زمان بیشتر از ایران، جای بسی تامل دارد.
واقعیت امر این است که رفتارهای برجامی اتحادیه اروپایی در قبال ایران، تابعی از ریل‌‌گذاری مقامات وزارت خارجه ایالات متحده و در رأس آنها «مایک پمپئو» بوده است. هم‌اکنون مقامات کاخ سفید به اروپای واحد دستور داده‌‌اند همچنان تاکتیک «خرید زمان» را در قبال ایران و برجام در پیش بگیرند تا به این طریق، واشنگتن مدت زمان بیشتری برای اعمال فشار اقتصادی بر کشورمان در اختیار داشته باشد. از این رو خواهش غیرمستقیم مشاور موگرینی از مقامات کشورمان مبنی بر تمدید ضرب‌الاجل تعیین‌شده درباره بازگشت ایران به بخشی از فعالیت‌های برجامی خود، ترجمان یک نقشه مشترک میان واشنگتن و اتحادیه اروپایی است. بدیهی است دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی کشورمان نه‌تنها نباید زیر بار پذیرش چنین خواسته‌ای برود، بلکه باید مهلت 60 روزه خود به اتحادیه اروپایی و بویژه تروئیکای اروپا را با جدیت بیشتری به آنها یادآوری کند.
نکته دیگر اینکه فدریکا موگرینی متعاقب اظهارات مشاور خود، مدعی شده اتحادیه اروپایی نسبت به برجام پایبند بوده است! به عبارت بهتر، موگرینی سعی کرده با پاک کردن صورت مسأله (که همان بی‌تعهدی تروئیکای اروپا نسبت به توافق هسته‌ای است) منازعه به‌وجود آمده را مدیریت کند! آیا خانم موگرینی فراموش کرده در ابتدای حضور ترامپ در کاخ سفید، وی و نمایندگان 3 کشور اروپایی (انگلیس، آلمان و فرانسه) با کاخ سفید درباره خواسته‌‌های چهارگانه ترامپ [ تحدید توان موشکی ایران، بازرسی آژانس از اماکن نظامی ایران، کاهش قدرت نفوذ منطقه‌ای ایران و اعمال محدودیت‌های فرازمانی بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران] به توافق رسیدند؟
آیا در آن زمان موگرینی نمی‌دانست اقدامات مشترک دولت ترامپ و دولت‌های اروپایی که به بهانه «ترمیم توافق هسته‌ای» انجام می‌شد، مغایر اصل توافق شکل‌گرفته میان ایران و اعضای 1+5 بود؟ فراتر از این مسأله، آیا موگرینی نقش‌آفرینی خود به سود دولت‌های اوباما و ترامپ را در کمیته مشترک برجام فراموش کرده است؟
بدون شک، ادعای مشاور موگرینی و متعاقبا، ادعای شخص مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی با واقعیات جاری درباره برجام منطبق نبوده و از این رو، مورد پذیرش جمهوری اسلامی ایران نیست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌. بدون شک، فدریکا موگرینی و دیگر مسؤولان اروپایی باید به جای تلاش برای خرید زمان بیشتر از ایران ـ که به سود کاخ سفید است‌ـ به تعهدات حداقلی خود در توافق هسته‌ای جامه عمل بپوشانند. ساعت شنی 60 روزه‌ای که جمهوری اسلامی ایران آن را تنظیم کرده، با سرعت به نقطه نهایی تعیین شده نزدیک می‌شود!
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرمقاله اعتماد/ بحران مدیریت یا مدیر

سرمقاله کیهان/ علت تزلزل برخی مسئولان از دید رهبر انقلاب

سرمقاله شرق/ تلاش فرانسه برای تخفیف تحریم ایران؟

سرمقاله رسالت/ تا 1400جبران کنید!

سرمقاله ایران/ خیال خام سروری جهان عرب

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اصل گمشده در سیاست‌گذاری

سرمقاله سیاست روز/ مبارزه با فساد و مطالبه مردمی

سرمقاله جوان/ مهاجرت، قصه پرغصه روستا‌ها

سرمقاله جام جم/ پیام ضعف مخابره نکنیم

سرمقاله خراسان/ رکود احتمالی اقتصاد جهانی و تاثیرات آن بر ایران

کاش روشنفکران ما کثرت‌پذیر بودند

میدل ایست آی: آینده تیره‌ای برای خاورمیانه پیش بینی می‌شود

گزیده تحلیل های رسانه ها

رجا: برای اعتراف دیر نشده است؟

سرمقاله کیهان/ یمن، نبرد سرنوشت در جنوب

سرمقاله شرق/ سرگردانی انتخابات آمریکا

سرمقاله اعتماد/ اعتقاد، نه اقتدار

سرمقاله ایران/ برایان هوک علیه تاریخ

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته

سرمقاله سیاست روز/ معنای احترام چیست؟

سرمقاله خراسان/ برای بغداد ناگهان زود دیر می شود!

سرمقاله مردم سالاری/ کشف استعداد فرزندان بهزیستی از مسیر صدقه‌پروری؟!

سرمقاله کیهان/ مصلحت‌اندیش‌ترین عدالت‌خواه

سرمقاله شرق/ کاسه داغ‌تر از آش نباشیم

سرمقاله اعتماد/ بهترین فرصت برای تغییر

سرمقاله ایران/ یکی در بیابان سگی تشنه یافت

سرمقاله دنیای اقتصاد/ نواختن سُرنا از کدام طرف؟

سرمقاله جوان/ مقاومت عزت‌آفرین است

سرمقاله آرمان ملّی/ عدم نظارت صحیح موجب شکل گیری مفاسد

آرمان ملی: رفراندوم با انتخابات فرقی ندارد؛ حق مردم است

طراحی اپلیکیشن برای حفاظت از کودکان

شناسایی باج‌افزار اندرویدی با قابلیت انتشار از طریق پیامک

11 دلیل برای عدم استفاده از اینترنت در کشور

روایت کیهان 29 مرداد 1332 از روز کودتا

سرمقاله شرق/ کدام کودتا، کدام رضا‌شاه

سرمقاله کیهان/ چرا غلاف «خنجر یمنی» خالی نبود؟

سرمقاله رسالت/ 2 واحد زبان‌شناسی

سرمقاله اعتماد/ بین تهران و واشنگتن

سرمقاله ایران/ ضرورت تمایز میان جرم و سیاستگذاری

سرمقاله دنیای اقتصاد/ راهکار آشتی بانک‌ها و مردم

سرمقاله فرهیختگان/ آیا شورای نگهبان مخالف «حذف سود مرکب» از تسهیلات بانکی است؟

سرمقاله جمهوری اسلامی/ ضرورت تجدیدنظر در خصوصی‌سازی

سرمقاله آرمان ملّی/ آزادی گریس1؛ نشانه حقانیت ایران

سرمقاله کیهان/ شش ماه از گام دوم

سرمقاله رسالت/ جهاد همواره ادامه دارد

سرمقاله شرق/ ائتلاف منطقه‌ای و نرمش عربستان و امارات

سرمقاله اعتماد/ نتیجه مطلوب

سرمقاله ایران/ امنیت درون‌زا در خلیج‌فارس

سرمقاله دنیای اقتصاد/ اجرائیات و تحقق برنامه‌های توسعه

سرمقاله جمهوری اسلامی/ تحلیل سیاسی هفته